Ex sa sťahuje, bojím sa o syna

potvora1
11. okt 2016

Žienky, prosím poraďte mi 😒 Mám po rozvode syna v osobnej starostlivosti, k otcovi chodí podľa našej dohody. Ex sa sťahuje vyše 150km ďaleko, chce si ho tam chodiť brávat, čo mi nevadí, len ex sa vystatoval, že mu bude do školy písať ospravedlnenku, aby tam s nim mohol ostať, syn má veľa učenia a neviem si predstaviť ako bude stíhať školu, keď sa bude prevlákať hore-dole 😒 navyše sa veľmi bojím v akom prostredí tam syn bude bývať, vraj na nejakom internáte 😖 navyše viem, že fajčí trávu a poslednù dobu je veľmi zvláštny, má veľmi pestrú minulosť, no aj napriek tomu som sa snažila aby bol so synom v pravidelnom kontakte, no teraz sa o syna vážne bojím 😔

pribinak
11. okt 2016

No ked raz za cas zostane syn s otcom o den dlhsie nic strasne sa nestane, ze nepride do skoly v pondelok, ale v utorok
Ak chces, mizes poziadat o prešetrenie pomerov, kde bude syn bývať, ked bude u otca, ale čakaj odvetu. Lebo asi rychlo pochopí, ze kto to inicioval
To, ze ma pestrú minulosť, je minulost. Musel by mat pruser teraz, aby sa nieco riešilo

clodika22
11. okt 2016

@potvora1 mala by si to prebrať medzi štyrmi očami s ex. Ako si to predstavuje, povedať mu aké máš podmienky, kedy mu ho dáš, kedy nie a podobne. To nie je len tak. Určite by ste mali nájsť nejaký kompromis, nejakú cestu ako...

janinah
11. okt 2016

O kolkoročnom synovi je reč? lebo aj on môže k tomu niečo povedať..

monicm
11. okt 2016

@potvora1 Od rodiča môže byť dieťa ospravedlnené za pol rok maximálne 3x (dokonca myslím, že zo zákona je to menej, naša škola vyšla takto v ústrety rodičom), potom to už musí byť od lekára. A neviem, či by tvojmu ex vyhovovalo zháňať potvrdenia od lekára pre syna, pretože čo by mohla na to povedať sociálka, že vždy keď je s ním, musí ísť v pondelok k lekárovi. Takže sa s ním skús najskôr normálne porozprávať. Myslel to dobre, ale v praxi to nebude príliš reálne. To nie je ako kedysi, že každý druhý týždeň písal rodič ospravedlnenie, lebo.....................

potvora1
autor
11. okt 2016

@monicm no tak toho voľna máte od školy až -až, my máme len 3 takéto ospravedlnenky na celý rok, ostatok od lekárky... uprimne, ja nie som človek, čo hľadá problémy, v minulosti sme s ex zažili aj so synom veľa škaredých chvíľ, no aj tak som sa vždy snažila,aby mali spolu pekný vzťah, neviem si predstaviť,že v piatok mu vybaví volno zo školy, a v nedeľu večer ho prinesie. Kedy si doplní vymeškanè učivo?? A myslieť si,že sa s nim naučí na pondelok je len moje zbožné želanie😉

monicm
11. okt 2016

@potvora1 No a ako si to potom on predstavuje? Ako by mu vybavoval voľno? A len tak mi napadlo,keď ho ty máš v osobnej starostlivosti, môže mu on len tak vypísať ospravedlnenku? Viem, že je jeho otec, ale či to nejak "neobmedzuje" jeho práva.

tanija133
11. okt 2016

Vies, po rozchode maju casto otcovia silne reci, ako velmi a casto chcu byt so svojimi detimi, ale pravda je taka, ze si zabehnu svoj zivot, a na dieta uz nema tolko casu...takze az ked nastane ta situacia, ries to potom, zbytocne sa nestrachuj, mozno realne nebudes mat na to dovod...

myskahryzka
12. okt 2016

@potvora1 Ja na tvojom mieste by som sa isla poradit na UPSVaR. Nezavazne, len aby si vedela, aky postoj k tomu vie zaujat stat, ak by prislo k problemom.

charity
12. okt 2016

@potvora1 Na Upsvar nechod!!! Zbytocne na seba upozornovat... Jak povies, ze si dieta davala narkomanovi, si v kybly aj Ty, takze nepokusaj stastie.

Porad sa s pravnikom. Poziadajte sud o stanovenie casov dietata s otcom tak, aby termin nekolidoval so skolou. Vypytaj si zo skoly potvrdenie, ze dieta bolo v pindelok po navsteve opakovane nepripravene na vyucovanie. Tak ziskate argument pre sud na skratenie navstev u otca, kedze sa nestara o pripravu na vyucovanie.

Takze smer pravnik. Vychova kde s ockom nemusi robit ulohy, je na ...

janickacrazy
12. okt 2016

@potvora1 Podľa mna to nebude až taký problém, ved deti majú furt nejaké prázdniny, napr. za chvilu sú jesenné, piatok, sobota, nedeľa, pondelok a ešte aj utorok je sviatok, tak može byť napr. 3dni u otca a potom už doma. A takých predlžených víkendov sa nájde aj cez rok dosť. Potom zase budú vianočné prázdniny a furt dačo. Zatiaľ by som to neriešila, ved zatiaľ má len silné reči, tak uvidíš ako to bude naozaj.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
moonlight1210
12. okt 2016

@potvora1 kolko rokov ma syn?

ak sa obavas otcovho zlého posobenia a toho, ze sa syn zlajdaci po otcovi, tak myslim, ze by ti so synom pomohla aj taka "mentalna predpriprava" na tieto situacie.
u nas pomaha, ked sa s detmi rozpravam (len tak mimochodom popri iných veciach, vtedy to viac zaposobi) napríklad aj o dolezitosti vzdelania a s tym spojenej zodpovednosti za pripravu, schopnosti mysliet dopredu, nenechavat si veci na poslednu chvilu, atd. a tak celkovo to potom v rozhovore kombinujeme, ako sa tieto male zaklady navykov premietaju neskor do celého zivota.
po case sa ukazalo, ze sami od seba dbaju na to, aby boli do skoly pripraveni vcas a riadne.
uz aj mna spacifikovali vetou, ze sa mam ponahlat, lebo oni si este musia pisat ulohy. alebo ma nahanaju, ak ja zabudnem, ze si maju nieco do skoly doniest, co mam zabezpecit ja (vytlacit obrazky, ...). ale to je dobre, ze uz maju v sebe ten reflex zodpovednosti sami za seba.

je to take nenapadne posobenie, ktore sa oplati.
syn sam moze neskor povedat, ze napríklad k otcovi nechce teraz ist, lebo tam sa mu neda ucit. lebo otec mu s tym nepomoze, ak potrebuje. alebo dokonca moze ziskat pocit, ze otec nema o neho dost zaujem, kedze bude zo stavu, ze ma s nim sediet nad úlohami nervozny a podrazdeny (lebo ho to napríklad nudi) - co je holy fakt, ze dieta moze taky dojem nadobudnut a pravom.
ved ak rodic kasle na pripravu svojho dietata (a sam nechape, ze prave týmito drobnými napohlad bezvýznamnými cinnostami v nom buduje buduce navyky na cely zivot - zodpovednost, dochvilnost, spolahlivost, samostatnost, ...), lebo jeho samotného taka cinnost otravuje, tak nie je dobry rodic. a naozaj to dieta zanedbava po vychovnej stranke (aj ked inak mu zabezpeci byvanie, jedlo, postel a zabavu a v iných veciach sa zase venuje). aj toto je sucast rodicovskej vychovy.
charakter sa buduje hlavne na tych nepríjemných nudnych veciach.

potvora1
autor
12. okt 2016

Ďakujem vám baby za každý jeden názor, vážim si to, popravde z každého príspevku som si niečo zobrala... syn má 9rokov a žiaľ asi ja som urobila chybu,ze od rozvodu, čo je už asi 5rokov trávi víkendy u otca len v rámci zábavy a ja som tá, čo ho núti byť múdry, slušný... atď...ale zas niekto z neho toho človeka vykresať musí😉 po vašich príspevkoch som sa rozhodla, že ako prvé budem situáciu riešiť s triednou učiteľkou a si školou