Financie mojich rodičov

12. júl 2023

Ahojte, obraciam sa na vás s problémom ohľadom podelenia financií mojich rodičov. V podstate ak ten problém mám zhrnúť: sú spolu 30 rokov a majú jeden účet. Čiže mamina aj otcova výplata chodí na ten jeden (z toho sa platia účty, sporenie atď). No lenže jediný kto má prístup ku tomu účtu je mama. Ona má aplikáciu v mobile aj platobnú kartu. Môj oco nemá nič. On dostáva "vreckové" mesačne asi 70€ a na nejaké nákupy čo chodí, tak mu mama nechá doma hotovosť. No a tu prichádza ten problém. Oco už má na to nervy, že on zarobí tisíc+ € mesačne a normálne prispieva (t.j. že nie je žiadny alkoholik ani gambler, že by mama musela stražiť účet pred ním) a že z tej výplaty nič nevidí a niekedy sa stále musí pýtať mamy, aby mu už tie peniaze dala na nákupný potravín atď. (on už to berie ako žobraznie).
Čo by ste poradili? Ja si myslim, že by si mal proste ísť vybaviť druhú kartu od účtu do banky a normálne platiť kartou. Že keď bude niečo potrebovať, tak proste zaplatí... Lenže mama akosi na to nechce pristúpiť a keď som sa jej pýtala, že prečo nie, tak mi povedala, že on predsa nevie platiť kartou. Neviem no, ja keby že som vydatá a s manželom mám účet a chodia mi tam všetky peniaze, tak si neviem predstaviť, že by som ku nemu nemala prístup 🤔
Čo myslíte vy?

zmrzlinka2021
12. júl 2023

@onnagakusai nie je prehliadany, len jeho castost je podstatne nizsia

anjelicek26
12. júl 2023

Boh vie inak, ci mama nema nejake dlhy, ktore sa tymto stylom snazi pred muzom tajit...

lizatko1009
12. júl 2023

Nooo. Ako to nazvať... Týranie? Ja by som takto žiť nemohla a nechcela, mna by už nebolo po pol roku a nie 30 rokov, ale ja by som na tento účet nedala nič. Otec mame nedokáže povedať nič? Je pod papučou?

onnagakusai
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ildiko36
12. júl 2023

Inak s exom som mala tiež zvlašť účet, ja som o hodne viac zarabala , on si vyplatu odkladal z čoho si kúpil auto, a ja som platila všetko, hypoteku inkasso jemu fitko,oblecenie atď..už by som to viac nespravila..Asi je najlepšie ked ma kazdý svôj ucet a rovnako prispeju na vsetko.Keď sme sa rozisli auto si zobral a ja som ho z domu musela vyplatit..

aurora33
12. júl 2023

Za mňa nech si otec vybaví svoj účet a tam nech mu posielajú výplatu. Akože fakt trapas že zarobi toľko a vidí z toho prd. Ja mám svoj účet manžel svoj a v živote sme sa nehádali o financie. Nikdy by som nepristúpila na spoločný účet.

suzitok
12. júl 2023

@ildiko36 dobre to mal vymyslené...tak strašne nemám rada takéto neprávosti a pritom sa dejú denne a takmer v kazdej rodine je nieco

hendikep
12. júl 2023

@elizabet173 ved okey chapem, mne a mojmu manzelovi vyhovuje to mat oddelene, proste ja nepotrebujem vidiet vsetky jeho pohyby takisto nepotrebujem aby on videl moje. A to som na RD. Proste kazdy nech si urobi tak aby bol v rodine klud a aby kazdy zucastneny s tym bol OK. :D

katkami123
12. júl 2023

U nás v rodine tak tiež fungoval jeden pár, že žena hospodári s financiami, ale tá žena je generál a chlap sa iba zhrbí a dá hlavu medzi ramená. Tá za neho uz aj odpovedá, keď sa ho v spoločnosti niekto niečo opýta, urobila z neho úplného neschopáka.

katkami123
12. júl 2023

@puertorico
Len aby otec teraz neusetril viac z tej výplaty, keď bude mať sám účet. Za mna je toto ekonomické vydieranie. Aby chlap z celej svojej výplaty dostával vreckové 70€, to je už čo, sú to ich spoločne peniaze a nie iba jej.

ahhola
12. júl 2023

Otázka... Ako nakladá matka s peniazmi ich oboch?
Je schopná aj šetriť, ci všetko stopi a oco ani nevie kde?

Sú chlapi, ako tvoj otec, ale v žene majú istotu, ze za euro si dá vŕtať do kolena... T. J. Max. šetrné ženské, poznám takých zopár. Kamoš zasa hovorí, ci dám žene 50o €, ci 4000 všetko minie do centu.

Tvoj otec smer banka, účet, presmerovať výplatu naň. Nemusí to matke oznamovať, je svojpravny... aspoň uvidí, co nastane v deň D🤣 Nech si odkladá, kúpi niečo pre radosť... Záhradnú chatku, ak je na byte... 🍀🌺🏘️

alickapusinka
12. júl 2023

V prípade že sa mame niečo stane tak otec je bez peňazí lebo zablokujú účet. Tvoj otec si od mamy nemusí pýtať povolenie pôjde do banky vybaví si novu kartu mama súhlasiť nemusí nič. Ak by to neprešlo otcovi odporúčam si otvoriť svoj účet v banke .Teraz to až tak neznie ale ak by sa nedajbože mame niečo stalo otec je v problémoch.

viera27
12. júl 2023

Je to dost nechutne. Normalne disponenta zriadit na ucet,alebo nech si cez apku zriadi ucet sam (ani nikam chodit nemusi,pekne z domu) a v praci uz len nahlasi zmenu uctu na vyplatu. Vsak to kde sme,aby zostal bez pristupu k vlastnym peniazom. Do tohoto by som sa veru starala,aj ked som len dcera.

autor
12. júl 2023

@lizatko1009 práveže nie je pod papučou, snaží sa bojovať s týmto s mamou, lebo ona by chcela, aby robil to čo ona chce. Ona je taká pohava, ako už niekto spomenul, taký generál 😅

autor
12. júl 2023

No mama zaplatí účty, na jedlo to ide atď... A zvyšok sporenie. A oco by chcel zájsť aj niekde na dovolenku, na výlet atď... aj s ňou. Ale proste nemá z čoho, jedine ak si našetrí z tých 70€ mesačne. On nie je nejaký analfabet, kartou zaplatiť vie. Len mama má asi pocit, že dva rozdielne účty hneď znamenajú rozvod alebo čo

0silvia0
12. júl 2023

Vies co, pohovor si skor s mamou. Povedz jej, ze doba kedy zeny sedeli na penazenke su uz davno prec a financie by mali riesit spolu s otcom, a brat do uvahy aj jeho potreby. Spori na nieco konkretne? Kolko maju rokov? A ona nechce chodit na vylety s otcom?

autor
12. júl 2023

On to aj riešil cez tie roky, ale vždy sa to potom tak pod koberec zamietlo a už sa o tom zas dlhšie nehovorilo. Zas sa tá téma otvorila, keď ho kamarát volal na bicykle do Talianska, ale nemohol ísť,lebo nemal peniaze (a ani dovolenku, takže by aj tak nešiel, ale chápete princíp).

autor
12. júl 2023

@0silvia0 on má po 50 a mama pred 50 niečo. On chce s ňou chodiť aj do kúpeľov, na výlety a tak, ale mama nechce. Lebo že jeho kolega chodí so ženou, tak aj on by tak chcel. Tak jasné, mama sporí - chce si dať spraviť novú kúpeľňu atď... Takže to chápem, že za výlety vyhadzovať to nie. Ale že aspoň raz za rok niekde ísť

0silvia0
12. júl 2023

Mne je tvojho otca fakt luto, ved tvoja matka s nim zaobchadza ako s deckom, chudak chlap. A kedy chcu zit, mat zazitky, uzivat si spolu? Ked budu mat 80 rokov?
Inak su to moji rovesnici, co by ina zena za to dala, keby s nou chcel muz chodit na vylety.

0silvia0
12. júl 2023

Povedz mame, ze si nici a ohrozuje manzelstvo a zivot, este toho moze mat otec dost a zacne sa obzerat po nejakej normalnejsej a ochotnejsej babe.

lienka.7
12. júl 2023

@andreatytler sú rôzni ľudia, neboj sa. Moja ex svokra toho svojho tiež podobne "vydelovala". Na nákup mu presne na cent (fakt!) dala koľko má platiť (podľa letáku mu vypísala ešte aj ceny na papierik). Si pamätám situáciu, že raz nemali akciovú smotanu tak došiel ex svokor bez nej, že mu chýbalo co ja viem 35 centov. Ex Svokra mu vycalovala 35 centov a išiel znovu do obchodu po smotanu. Cize ano, aj takí ľudia sú. Ja som pozerala ako puk.

mandarinka555
12. júl 2023

Myslím, že je len otázkou času, kedy mu puknú nervy a pošle ju do p*** 😝 Povedz mame, že si pod sebou píli konár...

andreatytler
12. júl 2023

@lienka.7 wow. No sila.
Poviem ti tieto debaty na modrom koniku mi poriadne otvorili oci coho su ludia schopni a co povazuju za normalne a akceptovatelne. Kazdy tyzden tu je tema nad ktorou len krutim hlavou ze toto ludia robia.

lienka.7
12. júl 2023

@andreatytler este dodám, ze teda oni už boli na dôchodku, cize na jej ucet mu chodil dochodok, ale aj tak. A on nemal ani to "vreckove" ako otec @autorky . Keď chcel ísť na pivo, tak mu dala presne 95 centov na jedno veľké pivo. Ziadne ze cele euro, ale zase presne na cent. To asi aby si náhodou z tých 5 centoviek "nenasetril" na ďalšie pivo 🤦‍♀️ raz som sa ho pýtala ze ci mu to nevadí, že je to strašne a on mi na to, ze co ma robiť, je už starý, kam by sa podel keby ho vyhodila z domu 😔

evelyn246246
12. júl 2023

..kokos..otec zaraba a "30 rokov nevdisvoje peniaze ? vreckove? .. a nie mama nespori je proste zgrlos ...je to chore a otca mi je uprimne luto, ze toto dopustil ..

erikab82
12. júl 2023

Ak by to bolo napísané naopak, že ekonomický týrana je tvoja matka, tak vy tu poradili ženy rozvod. Áno, tvoj otec je ekonomicky týrany muž. Asi ťažko pre teba uveriť. Predpokladám, že ani k sporiace mu účtu nemá prístup a zrejme ani netuší, koľko by mali mať našetrené. Ta kúpeľňa, je len výhovorka, ak sú len dvaja a obaja pracujú, tak by mala mať peniaze nie len na jednu kúpeľňu. Tvoj otec je chudák, čo nemôže bez povolenia manželky nič. A ona mu nedovolí, lebo vie, že nože. Najlepšie čo tvoj otec môže spraviť, je kopnúť tu mrchu do riti!

andreatytler
12. júl 2023

@lienka.7 A inac bol svokor zodpovedny? Nebol tam dovod na to aby mal peniaze vydelene? Nepil?

autor
12. júl 2023

@evelyn246246 no on mi vravel, že on to ani neriešil, hlavne keď mali malé deti, že celoživotne zarábal pre rodinu peniaze. Ale teraz keď už sme dospelé, tak že už by to mohli vyriešiť inak. Keďže už v podstate zarábajú len sami na seba a nemajú nejaké obrovské úvery ani nič.

lienka.7
12. júl 2023

@andreatytler nie nie, bol uplne normalny, svojpravny. Ziadny alkoholik ani gambler prosim ta. Celý ich vzťah jej dával komplet všetko, najskôr teda výplatu, potom aj dôchodok. V živote si nekúpil nič sám, ani slipy ci ponožky. Tí poviem, aj tomu dietatu das aspoň 2€ nech si kúpi zmrzlinku. On nič. Keď niečo chcel, musel si prísť "vypytat" aby mu ona kupila...a to hocikedy ešte povedala ze proste nie a bodka.

konikmodry111
12. júl 2023

No ja neviem ale jej tvoja mama šetrí cez 30rokov tak tvoji rodičia bývajú minimálne vo vile 🤦🏼‍♀️ len aby mama neskrývala nejaké dlžoby čo narobila 🙈