Iné vierovyznanie manžel a manželka

29. máj 2023

Ahojte, viete si predstaviť fungovať ako rodina, že vy ako manželka chodíte do svojho rimo kostola a muž do greko kostola a neprežívate vieru spoločne ? S tým, že deti musia byt pokrstené podľa muža ? Väčšinou som sa stretla s tým, že deti sú pokrstené podľa matky. Resp. tie, ktoré to tak máte, dá sa takto dlhodobo fungovať, že muž a deti chodia spolu a vy sama ? Otázka je len pre tie, ktorých sa to týka, aby sme sa vyhli zbytočných komentárov, takže tie, ktoré nie ste v tejto situácii, zdržte sa komentov.

lujza123
29. máj 2023

Dovolím si komentovať aj keď sa nehlásim k žiadnemu náboženstvu.

Ono naozaj záleží od konkrétnych ľudí, či veria viac v Boha (lebo ten je spoločný) alebo viac veria nabozenstvu/cirkvy...
Niekedy spolu dokážu fungovať aj moslim s kresťanom keď chcú ale tak isto niekedy spolu nedokážu fungovať dvaja RKC keď si ide každý svoje.
Náboženstvo je ako politika, buďto spája alebo úplne rozhada...

rusalinka
29. máj 2023

... Zaujímalo by ma bližšie vysvetlenie autorky, ktorá sa nejako odmlčala...

euka210
29. máj 2023

Ja som rimo, manzel greko...deti su greko...najprv sme chodili tu i tu, ale uz chodime kvoli detom do greko. Ja som spoznala iny obrad a paci sa mi, nemam problem. Rovnako manzel pozna rimo obrad.
Svagrina je greko, manzel rimo...deti rimo...chodia ako im casovo pasuje, poznaju obaja aj deti oba obrady, ked sa riesilo prijimanie, tak jasne, ze chodili tam k rimo.
Ja si neviem predstavit fungovat kazdy sam...su oba obrady katolicke, nauka rovnaka, len iny obrad, modlitby. Kvoli detom sa treba prisposobit.

euka210
29. máj 2023

@katkami123 tiez mi toto iste napadlo

euka210
29. máj 2023

Spociatku pocas chodenia to bol u mna problem, lebo greko to bol ako iny svet, ja praktizujuca aktivna rimo, u manzela bolo mix.prostredie, aj rodicia greko-rimo,...ale postupne som spoznala aj greko obrad a prostredie a niektore veci sa mi velmi zapacili. Co som nechapala, tak som sa pytala manzela alebo farara, aby som rozumela. Kedze deti su greko, tak sa aj ja ucim a v tom som dosledna, aby sa ucili veci ako maju grekokat.
Manzela ucila Otcenas mama rimo a bolo zle, kedze po otcovi bol greko, ale nepraktizujuci.
2 obrady v rodine mozu byt prinosom a pozehnanim...ale mozu byt aj kamenom urazu...preto si to premyslite a preberte este pred svadbou. A nebudte ako barani...obaja ste bratia katolici...jedna cirkev, jeden papez.

dupinka
30. máj 2023

Rimo a greko majú len rozdiel v obrade, vierouka je rovnaká, tak nevidím problém.
U nás som ja greko(pôvodne po otcovi rimo, od mala ma naši viedli v greko), manžel bol rimo. Manželstvo sme uzatvárali v greko, museli sme mať dišpenz. To viedlo k rozhodnutiu zmeniť obrad - obaja na greko.
Ak by aj manžel chcel ísť do rimo na omšu,..., nijako by som mu v tom nebránila, ani ja by som nemala problém ísť do rimo. Deti chodia na rimo náboženstvo, keďže greko sa u nás neučí, aj keď sú krstené+myropomazanie (birmovka, pri krste) v greko. Uznávame rovnakého Boha, rovnaké sviatosti aj sviatky. Len je rozdiel v priebehu svätej liturgie/omše.
Iné by to bolo v prípade evanjelikov či židov, tam už rozdiely sú väčšie.

didip
3. jún 2023

Ja som kresťanka, muž ateista. Maly sa narodí v auguste a krstiny plánujeme na september, vie že je to pre mna dôležité. Treba si to hneď ujasniť ako to bude aby nevznikli nedorozumenia. Do kostola taktiež budem chodiť, aj on chce môže ísť somnou ale my sme sa dohodli, že nikto do ničoho tlačiť toho druhého nebude a budeme sa rešpektovať