Je hriech nechcieť dieťa?

edo64
28. apr 2016

Pripadám si ako netvor vhodný do pekla lebo nechcem dieťa. Žena je z toho vykoľajená, robí mi scény a výčitky ale ja sa na to necítim. Na tomto fóre je, argumentuje tu vašimi výrokmi často a mňa by zaujímalo či je jej odsúdenie mňa názorom všetkých žien alebo len jej výmyslom.

miluna777
29. apr 2016

@sono2 Ja si nemyslím, že neveriaci neriešia hriechy. Riešia, ale štýlom "ublížim svojim konaním niekomu? Správam sa správne, morálne, nebude to mať zlé následky?" a nie štýlom "Prídem do pekla?".

sono2
29. apr 2016

@miluna777 myslela som to tak že sa nepýtaju robim hriech? Poznám neveriacich a nikdy som ich nepočula použiť slovo hriech. Ak to tak zakladateľ nemyslel mal formulovať ináč názov. Trebárs je zlé nemať deti? Ale slovo hriech používajú len veriaci čiže to sardinka vysvetlila dobre

miluna777
29. apr 2016

@sono2 Ale no, veriaci nemajú patent ani na slovo "hriech". Čo si nikdy nepočula "Uhmmm... bude veľký hriech dať si ešte jeden zákusok" a podobné veci? Naozaj si nemyslím, že toto je otázka viery. Čo niekomu náboženstvo prikazuje mať deti aj keď vie, že ich nechce a nebol by dobrým rodičom? To je potom čudesné združenie. Nevyznám sa v tom veľmi, veriaca nie som, ale celkom sa čudujem a príde mi to čudné.

alaguema
29. apr 2016

@sono2 a veriaci sú len kresťania? Existujú aj iné náboženstvá a je ich celkom dosť. Tak kto tu koho nerešpektuje, ak automaticky považuješ to svoje za jediné a smerodatné?? Použila som spojenie "vaša cirkev", lebo moja nie je. Je tých, ktorí sa k nej hlásia. Neviem, čo zlé na tom vidíš a po pravde, ani ma to nezaujíma, takže nevysvetľuj, prosím. Vďaka 🙂

gagik
29. apr 2016

@edo64 preco nechces to dieta?

sono2
29. apr 2016

@miluna777 vidno, že niesi. Ináč by si sa nechytala slova. Neveriaci sa vedia hodiny vadiť, len aby im veriaci dokázali skutočnosti, ktoré sa logicky dokázať nedajú. Lenže zakladateľ sa pýta na hriech ako taky ktorý je. Zhrešit ako dať si niečo je len metafora nemá s ozajstným hriechom nič spoločné. Neviem či už zakladateľ vysvetlil či to tak myslel ako to napísal. To by Veľa vysvetlilo. Lebo z pohľadu viery to je problém. Z pohľadu či to je zlé, to je jedno. Je to každého osobná vec. Záleží na dvoch ľuďoch.

sono2
29. apr 2016

@alaguema veď ja som napísala že asi myslí nejaké náboženstvo. Lenže logicky sardinka opísala kresťanstvo A ty si použila výraz vaše. Veď to je jedno. Proste neveriaci sa bude dookola hádať lebo neverí. Veď je to logické

miluna777
29. apr 2016

@sono2 Uff, teraz si ma doplietla. Ja si osobne myslím, že na tom konkrétnom slovíčku nezáleží, či je to "zlé" alebo je to "hriech". Ale ja sa vraj chytám slovíčok. Zmätená som z teba. Ja predsa nechcem od nikoho nič dokazovať. Nakoniec, viera je plná metafor, človek aby sa z toho zbláznil, čo je mienené vážne a čo je iba metafora. Neviem, prečo tu útočíš na "neveriacich", ako sa dokážú vadiť a ja neviem čo.

sono2
29. apr 2016

@edo64 si veriaci? Prečo ťa trápi, či to je hriech? Boli ste vzati v kostole? Veď ti to môže byť jedno. Podstatne je, že vy dvaja s manželkou ste šťastní.

mircalla
29. apr 2016

@sono2 a co neveriaci je daco menej? trochu mam z tych tvojich prispevkov taky pocit...

sono2
29. apr 2016

@miluna777 lebo to tak je😀😀hoc kto, kto niečo vysvetlí s pohľadu cirkvi má okamžite nejakého odporcu. Zas keby sa zakladateľ opytal či to je zlé? Určite by mu tu nikto nevysvetľoval bibliu alebo nepísal ako to z pohľadu cirkvi je. Ale že použil slovo hriech. Mysli sa logicky cirkev. Nejaká.

alaguema
29. apr 2016

@sono2 ale ja nie som neveriacia... chápeš, že ľudia môžu byť veriaci a nemusia byť katolíci, alebo ani kresťania a hriech je slovo, ktoré je síce z typicky náboženskej rétoriky, ale ekvivalent toho slova existuje aj v iných rečiach, iných náboženstvách a voľne by sa dalo povedať, že hriech je konanie proti bohu. Sú náboženstvá, ktoré nedeklarujú, že nemať deti je proti bohu. Takže sa nedá nejako jednoznačne povedať: áno, je to hriech, lebo ja som katolíčka a u nás to tak je a punktum (ako napísala sardinka) a čo ak to tak vôbec nie je? Veď vy tomu veríte, ok. Iní to môžu mať inak. Mimochodom, ja si myslím, že on ten výraz použil presne v tom zmysle, ako to píše miluna. Keby bol veriaci katolík, kresťan, tak by vedel to, čo ty a sardinka, že vo vašej cirkvi nemať deti, je hriech.

sardinka335
29. apr 2016

@alaguema a aké su tie učenia čo maju na vec iny nazor? Na tie sa tu nikto nepytal a nemyslím si ze v našich končinách myslel ,ze či to je hriech z hladiska zen budhizmu....zase budme ako tako objektívny.
Pozor, nie je hriech NEMAŤ DETI - neplodnost, alebo nemať dalšie deti koli objektívnym pričinám...hriech je pre krestanov ODMIETAŤ deti zo sebeckých dovodov - presne pre to čo piše dotyčný - nechce sa mi (to je asi jediny dovod) a ma len jedno dieta.
Samozrejme treba sa na to pozriet individuálne, ake su dovody nemat to dieta. Ak su tam finančne, zdravotne, tak samozrejme je nezodpovednost privadzat na svet deti bez rozmyslu, do nestabilneho vztahu a pod.

Krestania - katolici, evanjelici, protestanti učia, ze mat dieta je dar a pozehnaním - teraz nehovorim mať 10 deti a nevedieť sa o ne postarať, aby ma niekto nechytal za slovička. Takže nie je tam dovod vnimat dieta ako ze ,,nechcem, necitim sa,, - to su sebecke dovody, aj ked pochopitelne.

@miluna777 neveriaci pouzivaju slovo hriech s kaloriami - uprimne veriaci sa zamyslaju nad svojim zivotom, čo robia dobre a čo zle. Nábozenstvo nikomu neprikazuje, ze ma mat deti, nabozenstvo vnima deti ako dar a pozehnenie a uz kto si to ako zoberie za svoje je na jeho moznostiach fyzických, psychických a finančných. Uvediem priklad: Ja som tiež uz mohla ,,mat pokoj,, staršie deti odrastene - všetko bolo viac menej jednoduche, ale rozhodli sme sa prijat dalšie dieťa lebo to vnimame ako pozehnanie do rodiny, ako niečo dobré, čo náš zivot obohati, nikto nas do toho nenutil a máme na to aj všetky možnosti, dokonca by som povedala, ze by sme boli sebecký keby sme ešte tuto ,,našu enofu,, nemali.

sono2
29. apr 2016

@mircalla nieee! Len mi je smiešne ako niekto vysvetlí z pohľadu biblie čo je daný hriech a hned má oponenta.

miluna777
29. apr 2016

@sono2 No nemyslím si, že je to tak logické ako vravíš, no asi je to otázka interpretácie a máme na to iný názor.

sono2
29. apr 2016

@alaguema ok ale ak si veriaci tak sa riadiš bibliou nie? Nemusíš byť nič. Ale musíš predsa veriť v to, čo povedal pán A jeho slová sú v biblii a to vysvetlila sardinka že áno žena muž rovná sa dieťa.

miluna777
29. apr 2016

@sardinka335 No, konečne mi to tu niekto chce vysvetliť normálne a bez emócií - No podľa mňa veriaci aj neveriaci - každý sa snaží zamýšľať nad svojim konaním, či je dobré alebo zlé. Veriaci si zoberie na pomoc církev a boha, neveriaci je v tom sám. To je asi tak všetko. Veď je to v poriadku, keď ľudia vnímajú deti ako dar... No sú aj ľudia, ktorí si povedia, že keď nebudem šťastný ja, nemôžu byť šťastné ani moje deti a proste si ďalšie nenarobia. Na tom nie je predsa tiež nič zlé, aj keď by sa dalo argumentovať sebectvom... Čo ja viem, je zlé, keď chcem, aby moje deti mali kľudnú a milujúcu mamičku namieto vystresovanej preťaženej megery? :D Neviem, či mi rozumieš. Už asi idem ďalej v debate ako by som mala...

sono2
29. apr 2016

@alaguema jasne. On myslel hriech ale ktovie akého je vyznania. To už si teraz zamotala ty. Veď Ok. Potom nechapem načo ho to zaujíma či to je hriech keď to myslel len ako metaforu. Veď to môže byť jedno. Zvláštne že nám zakladateľ neodpisuje.

lubkavargova1
29. apr 2016

Co, zase rozhodil siete ten dilino na pokeci????

sardinka335
29. apr 2016

@miluna777 Samozrejme, ze ak ma zena 2 a viac deti a citi sa preťažena a vystresovana, tak nie je vhodne privadzat do tohoto prostredia dalších členov, načo....nestretla som knaza, ktorý by povedal, ze nevadi ze ste vyšťavena - majte dalšie dieta. Otazka je aj čo je to šťastie ? Pre kazdeho niečo ine je šťastie. Ja keby som čakala kedy budem dokonale šťastna, tak nebudem mat deti nikdy...ja som celkom nespokojná osoba, so sklonom s samonasieraniu 😀 Šťastie je denno denný proces. Vela zavisí od toho ako rodina funguje, ako funguju partneri. Nemoze to ist dobre s detmi ked medzi manzelmi to škripe, deti to citia.

adrika1239
29. apr 2016

mne moj partner povedal chce dieta ale az vtedy ked budeme spolu byvat, hned od zaciatku vstahu sme vedeli co bude a co nebude.nieje hriech nemat dieta aj nas spolocny kamarat nema vstah k detom a vie otom kazdy, nechce mat deti lebo ze do takehoto vseta nechce aby sa trapilo. su dve moznosti bud budete mat aspon jedno dieta alebo to ukoncite a netrapne svoju zenu, ak ju milujete bud jej dajte co chce alebo jej doprajte mat s niekym kto chce.

miluna777
29. apr 2016

@sardinka335 Veď aj podľa mňa sú deti šťastie a odmietať ich preto, lebo nemám dvojgeneračnú vilu a ferrari je celkom nezmysel. Len keď už stačí, tak stačí :D Zasa, ja ešte deti nemám, len si myslím, že časom by sme boli s mužom smutní, kebyže ich nemáme. Ak nám príroda nedopraje, budeme sa venovať niečomu inému. A presne, deti potrebujú iba šťastných rodičov. Myslím aspoň nie nešťastných, ako hovoríš.
Ale to ma zaujímalo, že či vyšťavenej žene s dvoma a viac deťmi niekto nenakáže mať ďalšie... Teda ak na nich už nie je zarobené, to je bez diskuze a "vyšťavenosť" stranou...

sonula
29. apr 2016

@edo64 nie, nie je to hriech ani to nie je nieco za co by mal byt clovek odsudeny a uvrhnuty do pekiel. Je uplne normalne, ze niekto nechce dieta, tiez nechcem.

Len ste sa mali o tom s partenerkou rozpravat mozno uz od zaciatku, neviem ci je to partnerka alebo manzelka. Takto to moze vnimat ako podvod a byt urazena atd. Ak mate na tak dolezitu vec rozdielne nazory a neviete ani jeden sa toho svojho vzdat, tak to bude lepsie asi ukoncit.

katkasiva
29. apr 2016

@adrika1239 a kedy bol svet bezpečné miesto? V stredoveku? Keby tak ako tvoj kamarat premyslali ludia tak vykapeme ako muchy. Praveze v dnešnej modernej dobe s vydobytkami mediciny, je zivot ako tako bezpečny - mame ATB, rozne moznosti liečby. Neumieraju nam deti do roka po narodení - 20% dojčiat zomieralo do roka po narodení ešte v 19. storočí. Zase len VYHOVORKY aky je svet zly - v tom nie je problém. Problém je v tom, ze vztah k rodine, detom nema a tak sa vyhovara na ,,zlu dobu,,.

dasenka26
29. apr 2016

Nie je to hriech, je to každého slobodná voľba. Ale je prinajmenšom vhodné ak nie žiadúce aby sa manželia pred svadbou dohodli či chcú alebo nechcú potomkov aby ich plány boli do dalšieho života boli spoločné. Ak sú ich názory v tomto rozdielne ani vzťah nemusí mať dlhodobú perspektívu 😒

sardinka335
29. apr 2016

@miluna777 len vieš ako to je, najhoršie je ,,nasýtiť bohatých,, lebo ked ma niekto dom tak chce vilu, ked ma ferari tak chce vrtulnik...naroky nemaju konca kraja.

sardinka335
29. apr 2016

@dasenka26 ak sa snubenci pred cirkevným vysluzením sviatosti manželstva dohodnu, ze z manzelstva vylučuju deti - nechcu ich, tak cirkevné manzelstvo uzatvaraju neplatne. Aj pred oltarom sa zvyčajne slubuje, ze ,,prijmeme deti,, - neviem ja si ešte spominam na tuto formulku.
Samozrejme netýka sa to civilneho sobaša - tam si mozu naslubovat miesto deti aj psov....

katyt
29. apr 2016

Hriech to určite nie je, je to Tvoj názor, ale očividne má Tvoja partnerka iný, byť na jej mieste, tak aj keby mi s tebou bolo hocijako dobre, aj tak by som v takom vzťahu neostala, pokiaľ viem, že sama deti chcem. Ja mám 3 deti a neviem si predstaviť, že by som žila vo vzťahu bez detí, možno na chvíľku je to super, ale do budúcnosti určite tie. Pokiaľ má muž ženu naozaj rád, tak chce s ňou mať aj spoločné deti, hlavne keď vie, že to chce aj ona, inak je to len egoistický vzťah z Tvojej strany.

ckatka
29. apr 2016

@edo64

Ak ste:
1.katolici
2. mali svadbu v kostole
3. na tu divny formulku o detoch povedali ano

Ano, je to hriech a pojdete do pekla.

V opacnom pripade mozes byt pokojny, hriech to nie je. Je to len dalsie z manzelstiev, ktore si zasadne veci nevyjasnili pred svadbou...

sardinka335
29. apr 2016

sak tak tak srandičky, srandičky ...ja to stale hovorím, cirkevny sobáš ma byt pre ludi, ktorí maju k ,,tomu,, aspon aky taky vztah, snahu zit aj čosi navyše - tu vieru. Preto je aj katolicka cirkev skor kvantita ako kvalita lebo je to jeden holubnik. Jeden farar tak a druhý inak...