Je prehnané puntičkárstvo zo strany muža normálne?

mummy222
7. dec 2015

Ozyvam sa sem, lebo sa potrebujem vypisat, nerieste moj nick ze je cerstvo registrovany, nevymyslam si ale chcem byt v anonymite.
Som mlada mamina, mam dve male deti, vydata 7 rokov (asi cas krizy). Uz som dosla do bodu kedy som si povedala "dost". 🙄 Chce to nejaku zmenu fungovania v rodine...

Bude to zniet miestami smiesne ale je to skor tragikomicke. Manzel je nieco ako "Monk"-puntickar ktory chce perfektne vyzehlene kosele (uz si ich zehli sam lebo nie je s mojim sposobom zehlenia spokojny), perfektne upratany byt, aby som sa detom venovala casovo na 100% a sucasne aj domacnosti, aby som ich v noci chodila kazdu hodinu prikryvat, aby v byte nebol prach, aby v skriniach bolo vsetko urovnane, aby deti, male deti uz teraz nastopercent sa ovladali a nenosili hracky do obyvacky (to ho rozzuri). Aby ste sa vedeli do mna vzit, samozrejme, mam aj ja chyby. Som clovek velmi citlivy, zatazeny skor na vztahy, pre mna poriadok nemal nikdy vahu, ale zasa bordelar nie som. proste som prisposobivy clovek, ak sa nieco stane, neriesim, prisposobim sa. Pre mna su mnohe veci hluposti, som flegma, citliva, on zasa cholerik, racionalny. Tak v norme. Mne pridu take banality ako nepodstatne veci, ak deti rozhadzu hracky, su to predsa male deti. ucitm ich upratat za sebou, ale muz chce aby nikde nebol ani naznak rozhadzanych hraciek. Vsetko chce v konstatnom poriadku. To by sa este dalo zvladnut, casom som sa aj seba naucia vycepovat a z cloveka s normalnym sklonom k poriadku sa stala neuroticka mamina, ktora vsetko kontroluje a je v strese ze co bude, ze muz bude nespokojny. Netvrdim, ze clovek sa nema prisposobit a ze rozdielna povaha manzelov toho druheho ma nema obohatit (ano som uz poriadkumilovnejsia ako kedysi), ale som to ja a neviem sa zmenit do zakladov. Ved ani ja nechcem aby sa on menil do zakladov, ale niektore priority si treba usporiadat inak. Chcem normalny rodinny zivot, kde sa otec usmieva a neriesi hluposti a vazi si ma ako zenu, nema ma len ako robota a lasku si nevynucuje stopercentmy vykonom.

Ked nieco neurobim co on chce a potom je ohen na streche a dava mi to patricne pocitit. Hadky by sa tiez este dali prekusnut, ale najhorsi na tom je psychicky tlak z jeho strany na mna. Je schopny ma citovo vydierat a ignorovat, byt urazeny akoby slo o najpodstatnejsiu vec. Najnovsie sa stala taka situacia, ze som rano v zhone detom neustlala postele a pyzamka im nevyvesila, aby sa vetrali. Povedala som si ze to urobim ak sa vratim domov s mensim dietatom. Zacal po mne vtedy kricat aka som hrozna matka, aka nezodpovedna, ako sa zle staram o deti, ze u nich doma to bolo inak a ja mam zlu vychovu z rodiny, ze som nedosledna (to je jeho oblubene slovo). A stale to mi opakuje. Je mi do placu, myslim ze som normalna matka, mam aj chyby ale urcite by som deti nezanedbavala. pre mna je podstatnejsia vludnost a pohoda v rodine ako stres z toho, ze deti pred jeho prichodom rozhadzu hracky a on najde hracku na chodbe a zacne vrieskat a zlizem si to ja ako neschopna bordelarka. Najnovsie sa zatvara v obyvacke lebo nechce aby deti po obyvacke behali a robili neporiadok. Zakazuje im chodit na gauc. nemozu si upratat az po hre ale musia upratovat priebezne. Ak to nesplnia, zas ja si to zlizem ze ved ja som ich neusmernila a je v izbe bordel. Ale prepanajana, ved su to deti.
Co sa tyka mna, ja uz zacinam verit lziam ze som fakt neschopna, neverim si, stracam sebavedomie, ved muz ma nema rad, je prevazne nevrly a negativny. V citovej oblasti, chladny, sa ma ani nedotkne. Nas vztah je ako zamestnanecvs. vrcholovy manazer (teda pracu prenasa domov). Neustale ma potrebu riadit, kibicovat mna aj deti. Netvrdim ze obcas nepomoze, nevynesie smeti atd. Ale vacsinu veci robim ja a on riadi. Ja som z toho uz unavena, nervozna, mam depresivne stavy, stavy uzkosti ked ma prist domov.

Jemu staci vidiet otvorenu skrinku v kupelni alebo nezhasnute svetlo. A cely zvysok dna mame pokazeny. Minule sa stalo, ze som upratala cely byt, navarila, dieta uspane bolo, ja som si konecne urobila kafe a oddychovala a on prisiel z prace a skolky s vacsim dietatom a namiesto toho aby sme si spravili pekne popoludnie, porozpravali sa aky bol den, zacal sa rozculovat, ze jaky ja mam na rodicovskej veget, ved pijem kavu (ale to ze som unavena a cele dopoludnie som makala nevidi) a zasa si nasiel nejaku drobnost - nestihla som totiz este vycistit vysavac. Ze ako si ja mozem oddychovat, ked toto a toto nie je dokoncene. Som dost vycerpana a poobede ak si chcem oddychnut zacne mi to vyhadzovat na oci, ze som predsa matka, ma byt pre mna prirodzene sa venovat dietatu, nemam pravo na hobby. Ani na kusok vydychnutia. Ze mame ist do detskej sa hrat a on chce klud. V noci ak sa dieta budi a ja k nemu vstavam, raz som uz z vycerpania zaspala a zacal do mna, ze aka som bezscitna matka a tu chrapem, predsa dieta mrnci. Pritom hoc niekedy pomrnci ale potom zaspi. A on zasa citovo vydieracske reci, ze nie som spravna matka, ze som sebecka a necitliva. Ale zeby on vstal k dietatu, to nie. Vyhovara sa na pracu.
Som ja mimo, alebo je on? ja uz neviem co je realita v mojom zivote. A co ma byt a nema byt normalne, co ma matka a nema robit. A neviem uz ako muza urobit spokojnym, ved nikdy nie je :(
Musela som sa vypisat, nemam komu, rodina si mysli ze vsetko je ok. Dakujem.

natalym
7. dec 2015

@simca06022011 Však ale on ho nemá na vysávanie, nie?

saurian
7. dec 2015

@mummy222
co je "normalne" a nie... kazda rodina ma inu "kulturu" kde niekde je normalne skakat po gauci a niekde nie....
kazdopadne v poriadku co pises nie je pretoze ty sa mas na svojho muza tesit a nie zazivat uzkost ze ma prist.
na druhej strane on za to mozno ani nemoze a neuvedomuje si svoje spravanie, nema akusi sudnost - ze to prehana. a pravdupovediac - netusim ako by si ho uviedla do obrazu, ze to uz je cez.

timea7
7. dec 2015

@simca06022011 je pre teba problémom zaniesť ten vysávač do kontajnera tesne pred tým, ako majú prísť smetiari? Jeho príliš nezaujíma tvoja reakcia, keď sa pre niečo rozhodne on. Ak s ním nevysáva a máš iné, vyhoď ho a vybavené. A ak bude robiť cirkus, tak mu povedz, že môže ísť za ním.

natalym
7. dec 2015

@timea7 Tak nevieš možno by ju zabil.
Ja to zvyknem robiť tak, že tú vec schovám a je schovaná napr. mesiac a viac a keď ju nehľadá tak ju vyhodím. Zatiaľ vychádza.

vejula
7. dec 2015

Môj otec bol trocha podobný prípad, po prečítaní príspevku mi hned tak napadol... Peklo bolo vždy, ked sme nechali zasvietené svetlo, ked neboli veci tam, kde si to on predstavoval... Pamätám si ako spravil cirkus, lebo som nemohla najsť v peračníku svoje pero. Nakoniec som na druhý deň zistila, že mi ho omylom zbalila do tašky moja spolužiačka. Ked robil revizie a nahodou sme niečo nemali (pravítko, kružítko, pero, ceruzku.... alebo panačiky či kocky z hier )boli kriky, aké sme neporiadne decká, že on tie veci musí kupovať, zarábať na ne a my si strácame, že sme nevdační... atd... Potom buchol dverami a šiel sa ožrať, lebo s takými neporiadnikmi to nemá zmysel a on kvôli nam pije... No takže asi tolko ti poviem, že je to pre deti taký stres, že pri pomyslení na to, že by som to mala absolvovať ešte raz by som si to asi radšej hodila 😝

vejula
7. dec 2015

@jana_eyre môj otec ma OCD a viem čo sme si s ním prežili 😉

timea7
7. dec 2015

@natalym v tom prípade by som s takým človekom nežila. To už nie je partnerský vzťah ale teror. 😝

jana_eyre
7. dec 2015

@vejula ved ja netvrdim ze nemas pravdu, len vravim ako to pripada skor mne.. Aj moja mama mala ocd..

natalym
7. dec 2015

Môj muž má AS. Vždy robí cirkus keď má nejaký problém sám a nevie ho definovať, tak tú zlosť, resp. nejakú emóciu nasmeruje zlým a nevhodným smerom.

vejula
7. dec 2015

@natalym AS je asperger?

natalym
7. dec 2015

@vejula Áno.

timea7
7. dec 2015

@natalym už má AS potvrdený ?

natalym
7. dec 2015

@timea7 Ni, ale mne to netreba vedieť. Na 90 % sa všetko zhoduje. A odkedy s ním komunikujem tak ako radia s AS tak je naša komunikácia omnoho lepšia a netrápim sa. O to išlo, nie?

moonlight1210
7. dec 2015

@mummy222 v americkej krase je scena, kde zena vojaka sedi za vylestenym stolom medzi absolutnym dokonalym poriadkom a vita navstevu nepritomnym pohladom so slovami: prepacte mi ten neporiadok.
uplne pod mocou manzela, zdeptana, bez duse. poslusna manuska.

mama zas mala znameho,ktoreho sestra trpela obsedantnym poriadom. robila z novin cesticky po dome kadial jedine smeli chodit. ak jej deti, ci manzel stupili inde,bol hystericky vybuch. sedenie pozakryvane igelitlm. vsetko hned dezinfikovala, umyvadlo, vanu, zachod. v skrini dokonale kominky. jejrodina si vzdy brala veci len zvrchu, aby kominik nenarusili, lebo bolo peklo. vsetko muselo byt na urcenom mieste (akoby mala fotograficku pamat, vsimla si aj polcentimetra, ak bolo nkeco posunute).
az vekom sa spamatala, ked prestala vladat stale upratovat. uz len hundre, frfle, nadava, ked jej chodia upratovat dcery. ale uz je kljdnejsia, menej riesi.

inak viem o com hovoris, mm mal tiez podobny nabeh, ale uz stym viem vyjst a aj on uz menej rieisi. hlavne sa nepoddaj. nie si zla gazdina, matka, ani zena. si ok a to si uvedom.
trvat na cistoteje ok. ale prehanat to tak, ze v dome nesmie byt ani bezny "neporiadok", zatvarat pred detmi izby, vymknut ich akoby ich trestal za to ze su deti, chovaju sa a myslia ako deti, to je chore.

vejula
7. dec 2015

@moonlight1210 mna zas napadli pelíšky... to bol tiež podobný típek.... A ked vidím scenu noky - knedlíky, vždy si predstavím mna s otcom 😝 😅 aj sme si to viac krát povedali, či to podla nás netočili

mackamizjedlaskrecka
7. dec 2015

Nebola by som S nim.ked zavrie pred detmi dvere...tak by som rozbila panty a dala Tam zaclonu...alebo by som ho zamkla a otvorila by som ho po 3 dnoch.to normally clovek neurobi.Ako lev tu som panom ja a ked nebude po mojom.fuha.no konec.

lanugo
7. dec 2015

Mam pocit, ze viem kto si, resp, viem o kom pises. Pred 15 rokmi som mala presne takeho priatela. Posledna kvapka bola, ked som varila puding a vytrhol mi mlieko z ruky, ze sa nevie pozerat na to, ako mantavo to mlieko lejem. Pobalila som sa a odisla, navzdy.Ale to je ina situacia, ako mas ty.Nemala som deti.Naozaj a ver mi, uprimne mi je ta luto, rada by som ti pomohla. Vies, najhorsie je, ze tvoje deti v tom vyrastaju a dennio denne pocuvaju to, aka si. Oni tomu budu verit tiez a to uz ti bude velmi tazko na srdci. Myslim, ze sa tvoj muz nezmeni nikdy.Jedine keby dostal velmi studenu sprchu a ta by ho mozno prebrala.Ked potrebujes butlavu vrbu po telefone, napis mi IP.Viem, co prezivas, ale zmenit sa musis ty.

jeannna
7. dec 2015

Z detstva si pamatam deti od susedov, pred ktorymi sa doma zamykala obyvacka, ta bola len pre navstevy a nezdrziavala sa tam bezne ani rodina, ked boli vsetci doma, v kuchyni pozerali televizor, aby sa inde nerobil neporiadok. Naopak k nam domov mohol prist kto chcel, byvala u nas babka, ktora mala vela vnucat, nas dom bol do mojich 10 rokov stale plny deti, pravidelne sme vetrali maminu skrinu, skusali si jej saty, kabaty, hrali sa na princezne. Velakrat bordel jak v tanku, ale ziadna buzeracia kvoli tomu. V tomto ohlade sme mali naozaj suprove detstvo.

vejula
7. dec 2015

JEden kamarát mal také detstvo, že ked napr. prišli ku bratrancom a tí sa bláznili, hrali vonku, válali, oni dvaja bratia museli stáť a pozerať sa na nich, lebo oni sa nesmeli ušpiniť.... UUUUplne psycho. Momentálne kamarát fičí na pervitíne 😒

lune
7. dec 2015

@mummy222 Ahoj, takze musim sa priznat ze aj ja mam urcite crty podobne ako Tvoj muz ale nikoho tym netrapim, ani neterorizujem 😉 . Tiez mam rada upratany byt a ked vidim vlasy po zemi a prach vadi mi to. Mierne rozhadzane hracky mi nevadia, ale oblecenie co sa povaluje po byte neznesiem. Ked je poskladane niekde na kopke, je to ok. Mam tiez "zarovnavaciu" maniu, ale na diagnozu to urcite nie je hehe. Aj umyvadlo cistim raz za den, pride mi to v pohode...sama sa na sebe smejem 😉 a muz ked ma vidi lestit zrkadlo myka mu kutikom heh 🙂. Na druhej strane je rad, lebo mame mozno cistejsie ako ine domacnosti, ale urcite nie sterilne. Ved pri detoch je poriadok relativny pojem....

Teraz ku Tebe. Urcite o sebe nepochybuj, si zodpovedna, snazis sa a ide Ti to... Pohoda a spokojnost rodiny je vzdy prvorada!

Tvoj muz ma asi miernu obsedantnu poruchu, ma problem so sebavedomim a urcite nie je dobry manzel ani otec. Hladaj ineho....tento Ta zoderie. On ma nutkanie, musi byt taky, je to uz chorobne stadium.... Zasluzis si niekoho, kto Ta pochopi, pomoze Ti a ved aj on je rodic. Sprava sa ku Tebe, akoby Ta len zamestnal na poziciu " matka, opatrovatelka mojich deti, kucharka, upratovacka a sluzka...."

marlene
7. dec 2015

@mummy222 ,odporucam ti pozriez´t si film Sleeping with the Enemy s juliou roberts.

lara1507
7. dec 2015

@vejula vidím, že psycho život si mala aj ty. Náš otec to isté - terorista, matka - akoby nesvojprávna a teraz snaž sa nejak prežiť a byť OK. Bolo to strašné. Až mi je zle, keď si na neho spomeniem. Som šťastná, že ich nevidím!!!

slnecnica174
7. dec 2015

@natalym Si ma pobavila, uz som si vygooglila tu knizku co si tu pisala o tych ko... normalne si ju asi objednam. Skoda, ze som o tom nepocula skor, uz by som ju par ludom podarovala 🙂

slnecnica174
7. dec 2015

@mummy222 Hotove psycho. Ty si zasluzis medajlu clovece, je to proste cvok, nedaj sa!

gagik
7. dec 2015

@mummy222 normalne ta tyra, domaci teror nemusi byt vzdy o fyzickom nasily. Ide o to ze zena sa do toho teroru tak zamota ze uz sama nevie co je a nie je normalne, aj ked niekde vo vnutri tusi ze to nie je normalne, co je aj tvoj pripad, inak by si to sem nepisala.

shia
7. dec 2015

@mummy222 jednoznačnú odpoveď si vieš položiť aj ty sama, keď si zodpovieš tieto tri otázky: Mám rada svoje deti? páči sa im takéto detstvo a takýto otec? páči sa mne takýto život a chcem ho aj nasledujúce roky dopriavať svojim deťom?
ak je odpoveď na každú z nich NIE, tak aj jednoznačná odpoveď pre teba je jasné NIE.
Miluješ ho vôbec?
Lebo, otvor oči a myslím to v dobrom, toto nie je z jeho strany láska, nezaslúžiš si ani ty ani tvoje deti takéhoto partnera ani otca.
Ak máš svoje deti rada, povedz mu rázne NIE na všetky jeho nezmyselné požiadavky, skús mu otvoriť oči a keď to nepochopí, tak takéhoto otca si tvoje deti nezaslúžia, nie si jeho slúžka, ale matka jeho detí a manželka, ktorú si treba vážiť. Ak to nepochopil, nieje ťa hoden, a nie je to len môj názor, myslím, že rovnaký tu vyjadril asi každý a to som ani nečítala príspevky, lebo je ich tu naozaj veľa.

wolfie
7. dec 2015

@mummy222 necitala som prispevky, iba ten prvy tvoj...takze prva reakcia - zastrelila by som ho uz po mesiaci!! potom som nad tym zacala trochu rozmyslat a mila moja, toto je diagnoza a mozno nie len jedna...minimalne tazke OCD to je, plus manipulator a mozno nieco dalsie...urobila si velku chybu, ze si sa mu okamzite vo vsetkom zacala prisposobovat pre klud v rodine, ocividne sa ti to vymklo spod kontroly a on si dovoluje cim dalej, tym viac...skusila by som ho dokopat k psychologovi, same od seba to neprejde, skor sa to bude zhorsovat...ak nebude ochotny to riesit, tak potom sokova terapia...jedneho krasneho dna by som sa mu vyprdla na jeho psycho metody upratovania a upratala by som len tak, ako by som povazovala za vhodne, pripadne by som nepohla prstom...a v case, ked by mal prist z prace, by som si pekne lahla a spala...jeho vycitky a vykrikovanie by som totalne ignorovala, ani by som na to nereagovala, pripadne ho odpinkla niecim typu "teraz na to nemam cas" alebo podobne...ak by ani toto nezabralo, aby sa spamatal, tak dovi dopo...prepac, ale dokedy chces takto existovat? vsak ten clovek ta jedneho dna psychicky aj fyzicky uplne zlikviduje, preco si to nechas??? je to tvoj manzel, nie otrokar, toto si k tebe nemoze dovolovat

natalym
7. dec 2015

Ja by som ten teror na deťoch nezniesla. Inak aj ten môj mal také pokusy. No čo narobila som krik.

shia
7. dec 2015

.

shia
7. dec 2015

@mummy222 skús to opačne - narob krik ty sním, keď budeš musieť po ňom prať veci - že kde is to zašpinil a ako si to predstavuje doniesť špinavé veci emoticon, ako si dovoľuje mať špinavé kolesá na aute, že je nedôsledný (či ako ťa to nazýva), ako si to predstavuje nechať po sebe mokrú sprchu.. emoticon a skrátka mu to dať vyžrať, aké to je, a nešetriť ho ani trochu, aspoň pár dní a uvidíš, ako sa zachová...či pochopí alebo je naozaj -----