Je prehnané puntičkárstvo zo strany muža normálne?

mummy222
7. dec 2015

Ozyvam sa sem, lebo sa potrebujem vypisat, nerieste moj nick ze je cerstvo registrovany, nevymyslam si ale chcem byt v anonymite.
Som mlada mamina, mam dve male deti, vydata 7 rokov (asi cas krizy). Uz som dosla do bodu kedy som si povedala "dost". 🙄 Chce to nejaku zmenu fungovania v rodine...

Bude to zniet miestami smiesne ale je to skor tragikomicke. Manzel je nieco ako "Monk"-puntickar ktory chce perfektne vyzehlene kosele (uz si ich zehli sam lebo nie je s mojim sposobom zehlenia spokojny), perfektne upratany byt, aby som sa detom venovala casovo na 100% a sucasne aj domacnosti, aby som ich v noci chodila kazdu hodinu prikryvat, aby v byte nebol prach, aby v skriniach bolo vsetko urovnane, aby deti, male deti uz teraz nastopercent sa ovladali a nenosili hracky do obyvacky (to ho rozzuri). Aby ste sa vedeli do mna vzit, samozrejme, mam aj ja chyby. Som clovek velmi citlivy, zatazeny skor na vztahy, pre mna poriadok nemal nikdy vahu, ale zasa bordelar nie som. proste som prisposobivy clovek, ak sa nieco stane, neriesim, prisposobim sa. Pre mna su mnohe veci hluposti, som flegma, citliva, on zasa cholerik, racionalny. Tak v norme. Mne pridu take banality ako nepodstatne veci, ak deti rozhadzu hracky, su to predsa male deti. ucitm ich upratat za sebou, ale muz chce aby nikde nebol ani naznak rozhadzanych hraciek. Vsetko chce v konstatnom poriadku. To by sa este dalo zvladnut, casom som sa aj seba naucia vycepovat a z cloveka s normalnym sklonom k poriadku sa stala neuroticka mamina, ktora vsetko kontroluje a je v strese ze co bude, ze muz bude nespokojny. Netvrdim, ze clovek sa nema prisposobit a ze rozdielna povaha manzelov toho druheho ma nema obohatit (ano som uz poriadkumilovnejsia ako kedysi), ale som to ja a neviem sa zmenit do zakladov. Ved ani ja nechcem aby sa on menil do zakladov, ale niektore priority si treba usporiadat inak. Chcem normalny rodinny zivot, kde sa otec usmieva a neriesi hluposti a vazi si ma ako zenu, nema ma len ako robota a lasku si nevynucuje stopercentmy vykonom.

Ked nieco neurobim co on chce a potom je ohen na streche a dava mi to patricne pocitit. Hadky by sa tiez este dali prekusnut, ale najhorsi na tom je psychicky tlak z jeho strany na mna. Je schopny ma citovo vydierat a ignorovat, byt urazeny akoby slo o najpodstatnejsiu vec. Najnovsie sa stala taka situacia, ze som rano v zhone detom neustlala postele a pyzamka im nevyvesila, aby sa vetrali. Povedala som si ze to urobim ak sa vratim domov s mensim dietatom. Zacal po mne vtedy kricat aka som hrozna matka, aka nezodpovedna, ako sa zle staram o deti, ze u nich doma to bolo inak a ja mam zlu vychovu z rodiny, ze som nedosledna (to je jeho oblubene slovo). A stale to mi opakuje. Je mi do placu, myslim ze som normalna matka, mam aj chyby ale urcite by som deti nezanedbavala. pre mna je podstatnejsia vludnost a pohoda v rodine ako stres z toho, ze deti pred jeho prichodom rozhadzu hracky a on najde hracku na chodbe a zacne vrieskat a zlizem si to ja ako neschopna bordelarka. Najnovsie sa zatvara v obyvacke lebo nechce aby deti po obyvacke behali a robili neporiadok. Zakazuje im chodit na gauc. nemozu si upratat az po hre ale musia upratovat priebezne. Ak to nesplnia, zas ja si to zlizem ze ved ja som ich neusmernila a je v izbe bordel. Ale prepanajana, ved su to deti.
Co sa tyka mna, ja uz zacinam verit lziam ze som fakt neschopna, neverim si, stracam sebavedomie, ved muz ma nema rad, je prevazne nevrly a negativny. V citovej oblasti, chladny, sa ma ani nedotkne. Nas vztah je ako zamestnanecvs. vrcholovy manazer (teda pracu prenasa domov). Neustale ma potrebu riadit, kibicovat mna aj deti. Netvrdim ze obcas nepomoze, nevynesie smeti atd. Ale vacsinu veci robim ja a on riadi. Ja som z toho uz unavena, nervozna, mam depresivne stavy, stavy uzkosti ked ma prist domov.

Jemu staci vidiet otvorenu skrinku v kupelni alebo nezhasnute svetlo. A cely zvysok dna mame pokazeny. Minule sa stalo, ze som upratala cely byt, navarila, dieta uspane bolo, ja som si konecne urobila kafe a oddychovala a on prisiel z prace a skolky s vacsim dietatom a namiesto toho aby sme si spravili pekne popoludnie, porozpravali sa aky bol den, zacal sa rozculovat, ze jaky ja mam na rodicovskej veget, ved pijem kavu (ale to ze som unavena a cele dopoludnie som makala nevidi) a zasa si nasiel nejaku drobnost - nestihla som totiz este vycistit vysavac. Ze ako si ja mozem oddychovat, ked toto a toto nie je dokoncene. Som dost vycerpana a poobede ak si chcem oddychnut zacne mi to vyhadzovat na oci, ze som predsa matka, ma byt pre mna prirodzene sa venovat dietatu, nemam pravo na hobby. Ani na kusok vydychnutia. Ze mame ist do detskej sa hrat a on chce klud. V noci ak sa dieta budi a ja k nemu vstavam, raz som uz z vycerpania zaspala a zacal do mna, ze aka som bezscitna matka a tu chrapem, predsa dieta mrnci. Pritom hoc niekedy pomrnci ale potom zaspi. A on zasa citovo vydieracske reci, ze nie som spravna matka, ze som sebecka a necitliva. Ale zeby on vstal k dietatu, to nie. Vyhovara sa na pracu.
Som ja mimo, alebo je on? ja uz neviem co je realita v mojom zivote. A co ma byt a nema byt normalne, co ma matka a nema robit. A neviem uz ako muza urobit spokojnym, ved nikdy nie je :(
Musela som sa vypisat, nemam komu, rodina si mysli ze vsetko je ok. Dakujem.

dahra
7. dec 2015

@mummy222- s pridaním velkej davky sarkazmu a ironie mi tento "pribeh" miestami pripomínal anekdotu, ktorú som tu niekde na MK čítala (a asi ju sem pridala @zita19 ) - "jmenuji se jiri", čo svoju ženu neustále povzbudzuje a motivuje, aby robila "vice a lépe."
Zle sa o tom len číta...

vejula
7. dec 2015

@jana_eyre pri OCD môže mať človek prehnané nároky aj na druhých.. LEbo mu jednoducho ničia jeho predstavy o čistote, pripadá si frustrovaný, ak jeho požiadavky ostatné nechápu a je z toho stále v napätí.. Tuto poruchu by som nevylučovala. To že ty si iná i ked maš OCD je podmiené aj tvojou osobnosťou, ak sa OCD sklbi s osobnosťou cholerika, tak to môže aj takto vypáliť

alaguema
7. dec 2015

@mummy222 bláznenie sa s deťmi je super, ale je na ústupe...a čo vy dvaja? Ja mám doma len slabý odvar z toho, čo ty. Môj muž to skúšal. Usmerňovať ma, všetko komentovať, je to proste pedant a chcel by mať všetko podľa svojich predstáv. Ja som mu počas prvých dvoch rokov spolužitia dávala neustále najavo, že nebudem robiť veci tak, ako on chce. Nie z trucu, ale preto, že ich robím podľa svojich predstáv a v niečom som naklonená robiť kompromisy, v niečom nie. Domácnosť je nás všetkých a on jednoducho musí rešpektovať aj moje potreby a predstavy o tom, ako by to malo fungovať. On sa prispôsobil a klape nám to. Ale ako píšem, on nebol takýto extrém a nakoniec si uvedomil. Ja som tiež perfekcionista a teda aj mám pochopenie, ak niekto chce mať veci urobené poriadne, ale nebudeme sa podriaďovať nejakým nezmyselným pravidlám na úkor rodinnej pohody. To pochopil a ten tvoj by to mal pochopiť čím skôr tiež. Inak nebudete schopní dať deťom to, čo potrebujú. Láskyplnú domácnosť, kde vládne vzájomný rešpekt a pochopenie pre všetkých. Nie len pre choré potreby pána domu. To čo ty chceš dať deťom, je to pravé - pohoda, pochopenie, hry, voľnosť. To, o čo sa pokúša on, je drezúra.

natalym
7. dec 2015

@timea7 Podľa mňa je to diagnóza. On možno ani nevie ako sa správa, nevie to posúdiť, že ubližuje.
@mummy222 Neskúšala si mu robiť zrkadlo? V nejakej situácii mu robiť to čo on robí Tebe. Napr. sa niečo pokazí a Ty pôjdeš po ňom, že to neurobil dôsledne a pod.

sono2
7. dec 2015

@mummy222 tu ti tvoj problém nevyrieši nikto. Muža trocha chapem, som tiež pedant. Ale odhliadnuc od toho veď bol taký vždy nie? Čo on? Jeho takáto situácia, váš vsťah baví? Ťažko, ak má muž takú robotu ako má, je jasné, že je ňou ovplyvnený. Vôbec napíšeš, či to nejako rieši. Myslim, ze je manžel určite prepracovaný a na takejto pozícií má toho naozaj dosť. Čo keby ste spolu sami trávili viac času? Zaslať si pedantnú upratovačku, čo ti raz týždenne perfektne uprace. A Rozprávaj sa s mužom, podla mna má depresie on, skús mu v tom pomôcť. Viem, teraz povieš A čo ja? Ty to zvládneš😊sme ženy zvládneme. Hlavne sa musíte navzájom rešpektovať a keď mu teda nezáleží, odíď od neho alebo pohroz rozvodom.

maruska123
7. dec 2015

Hrozne co pises neviem si ani predstavit zeby som mala takeho muza

simca06022011
7. dec 2015

@natalym ja som to s robenim zrkadla skusala....

tomasko27
7. dec 2015

@natalym Ked aj nieco urobi zle tak to neprizna a za vinu to da zene to poznam od nasich.
@sono2 Ak dokaze riesit take kraviny ako riesi- unaveny nebude keby bol unaveny je rad ze je

maruska123
7. dec 2015

Hrozne co pises neviem si ani predstavit zeby som mala takeho muza

zuzana76
7. dec 2015

@mummy222 poviem ti ze sa to čítalo strašne, psychicky ťa tyra, dala by som mu ultimátum, snažila sa osamostatniť, z deti vychovas neurotikov takýmto spôsobom.

natalym
7. dec 2015

@tomasko27 Tak to môže byť naozaj diagnóza. On si nie je vedomý svojej chyby.

natalym
7. dec 2015

@simca06022011 A na čo si prišla? Lebo u nás to pomáha, ale nepoužívam to, len v nevyhnutných prípadoch.

zuzana76
7. dec 2015

@mummy222 povedz, že potrebuješ ísť po lekároch, napr gynekológ, sono prsníkov, atď, preventívna prehliadka, tvoj chlap nevie čo obnasa starostlivosť o deti

sono2
7. dec 2015

@tomasko27 a ty s ním žiješ keď vieš jednoznačne povedať ako sa cíti 😀?

natalym
7. dec 2015

@zuzana76 On to vie veľmi dobre. On si potrebuje kopnúť. A kto je najbližšie? No žena......... Alebo je debil.

simca06022011
7. dec 2015

@natalym u nas to nepomaha vobec, este sa viac dohadame.. neprizna si chybu ani keby co bolo... ja to vacsinou skoncim krikom a smiechom, ze nie je normalny.. naposledy vykrikoval ze vsetko pokazim, a on zlomil hadicu na vysavaci (vysaval nim on.. pred tym cca pol hodinu stavebny neporiadok na dome) a ja som mu to hned ukazala, ci takto sa vysava... a vraj to som ja zlomila :D nejdem komentovat, jasne.. na druhy den on objednal novu hadicu (to by nikdy neurobil keby som daco pokazila ja) 🙂)))))))))))))))))
Ak sa zdekujem nebodaj ze niekam ide, on vykrikuje ze o malu sa nebude starat a pod. Najhorsie je ze on to spusti pred tou malou, ze sa o nu nestaram a chcem ist prec a pod., cize za to mi to nestoji aby sa ona trapila, lebo otcovi preskakuje ;)

natalym
7. dec 2015

@simca06022011 Tak to máš dobré. Ten môj by novú isto neobjednal. Ja už len poviem, že ju zlomil on a bodka a idem ďalej. Nepokračujem, lebo by to nemalo konca kraja.
Ale môj zase nevykrikuje, on len keď mu prepne tak je strašne nepríjemný. Väčšinou vtedy keď je hladný, unavený alebo keď sa mu nedarí - to je diagnóza, inak.
Inak odporúčam všetkým postihnutým prečítať si knihu: Dost bylo kokotú. Pardon za vulagrizmus, ale naozaj sa tak volá.
@mummy222 Idú Vianoce............ Kúp mu to. Jak keby o sebe čítal.

natalym
7. dec 2015

vulgarizmus

amy2408
7. dec 2015

@mummy222 ahoj, poradim ti ako to urobil jeden moj znamy. U nich to bolo opacne. Prepnute mala jeho zena. Stale upratovala,buzerovala muza aj deti za vsetko..asi ako tvoj muz teba. Ked prisla navsteva,tak pustila vysavac a pod nohami im vysavala omrvinky co im spadli,nakukala do salok ci uz dopili kavu a utekala ich umyt a upratat do skrinky. Vraj to bolo neunosne. Napisal ziadost o rozvod a uviedol tam tieto dovody ze terorizuje partnera aj deti prilisnou cistotou a poriadkom cim ich psychicky tyra a este nejake podrobnosti. Normalne to podal na sud tych 60€ mu za to stalo. Jej to prislo o par tyzdnov postou. Bol to pre nu taky sok ze to mysli vazne ze sa uplne zmenila. On to potom stiahol a spokojne ziju dalej. Obcas ju to vraj chyti ale uz to v sebe vie ovladat.

adri266
7. dec 2015

@mummy222 napisala si, ze rozchod s nim nie je riesenie. Preco? Co Ta drzi byt s nim? A prosim, nepovedz, ze byt, financie, deti...

jeannna
7. dec 2015

Asi by som radsej zila s detmi docasne v azylovom dome ako s tvojim muzom pod jednou strechou a to myslim uplne vazne. Tyranie tohto stylu sa kludne vyrovna spoluzitiu s alkoholikom. Preco sa preboha takito chlapi zenia a zakladaju rodiny??? Zacala by som ignorovat akekolvek narazky na svoju osobu, deti by mali povolene hrat sa v obyvacke so svojimi hrackami a ak by sa to vyostrilo, podala by som ziadost o rozvod. A v prvom rade by si tymto pomohla svojim detom.

jorgie
7. dec 2015

@mummy222 Ahoj, je mi ta luto, to nie je normaly zivot! Keby ta tvoj muz lubil, tak by mu viac zelezalo na tom, ze si oddychnuta a ze ty a deti ste stastni. To ze tvojmu muzovi je dolezitejsie to ze ci je vycisteny vysavac!? alebo ci maju deti ustlane v postielkach?! vsak to su take nepodstatne veci! A co bude robit ked sa ty zrutis? fyzicky alebo psychicky? Kto sa mu potom bude starat o deti a viest domacnost? Vsak taky sposob zivota ako si ty opisala sa neda donekonecna vydrzat! A ani si neviem predstavit ako to vplyva na psychiku vasich deti! Vsak to ako sa ich otec sprava (nie len k nim ale aj k tebe) ich ovplyvni na cely zivot!
Pises, ze nechces odist....ale nieco by si stym mala robit! Zajst za odbornikom, ktory by mozno tvojho muza mohol trosku "ukludnit".
Prajem ti vela sil. A ked ti mam pravdu povedat, ja (a som si ista ze vacsina zien/matiek co si precitali tvoj prispevok so mnou suhlasia) by som s takym muzom ako mas ty nedokazala zit! Zivot mas len jeden, nedovol aby ti ho taky tyran znicil! A nielen tebe, ale aj tvojim detom!

hradnapani
7. dec 2015

@mummy222 ved toto je nocna mora. Jeho takto zrejme cepovali rodicia, on to posuva dalej. Ale co sa s tym da robit? podla mna mas pramalu sancu ho zmenit, musel by sa sebe vela a tvrdo pracovat, aby sa zmenil a to by v prvom rade musel chciet. ak by niekto po mne chcel, aby som vesala a vetrala pyzamka, tak by to bola zrejme konecna,ale neverim, ze naznaky neboli uz na zaciatku vztahu 😒 A teda ak sa tomu to naucia aj deti, tak neviem, kam dospejete...

simca06022011
7. dec 2015

@natalym ja som ten vysavac chcela vyhodit tak preto si to objednal ;) bojujem o jeho zahodenie uz par rokov, lebo zbiera carachy ;) a ked poviem a bodka tak to mi je az do rehotu... Ako male deti 🙂

mihula
7. dec 2015

@mummy222 este nie ste tak daleko,ze po hre s hrackami musia ist do vane,že po navsteve sa musia umyvat klucky,ze po sexe sa ide vydenzifikovat/vodkou/ze ked pride domov z roboty ide sa vyzliect na balkon a vsetko vyprasit a az potom ulozit do skrine.Bude aj tak,ze ked dei podrastu a nieco nebude dotiahnute na 100%tak budes kryt chrbat detom a tvrdit,ze to ja som urobila,lebo ty uz budes odolna viac ako deti.To je len taky maly mix co ma hned napadol.
A potom pride den D,ked ho posles velkym oblukom do riti a zistis,ze aj 15rokov v zivote sa da prezit uplne inak.Ale to si uz decka ponesu tento hendikep so sebou.

natalym
7. dec 2015

@simca06022011 Tak nech s ním vysáva sám.
No žiaľ u nás by som si ten vysávač skrátka kúpila sama.

simca06022011
7. dec 2015

@natalym ale ja uz mam davno aj dalsie d a vysavace... Ale tento nevhce zahodit a mne kadejaje carachy zavadzaju...

natalym
7. dec 2015

@simca06022011 Tak mu nechaj, no Ty si ale......... 😉

simca06022011
7. dec 2015

@natalym :D ved ale on ho drzi v ruke raz za uhorsky rok 🙂))))

jana_eyre
7. dec 2015

@vejula ja som tiez cholerik a sice tiez som s mojim muzom dojodnuta na par veciach, ktore pre klud v rodine dodrzuje, nikdy by som si nedovolila ponizovat ho, urazat ho ak nasu dohodu nechtiac porusi.. Ak ju porusi, som nervozna, smutna, stresovana, je mi na zvracanie, ale nemam tendenciu urazat.. Ucelovo urazat, vyzadovat striktne nieco co sam nerobi (ak som spravne citala, neprichadza domov s tym ze ide zene pomahat, opravovat, len ju kritizuje a vyzaduje napravu) mi jednoducho pride viac manipulatorske..

Nech je to ale akokolvek dlhodobo je to pre druhu stranu nezvladnutelne.. Ak clovek ma ocd, nutkave myslienky da sa stym bojovat, hoci obcas je to tazke.. Hlavne treba o vsetkom komunikovat a neplnit prikazy len tak bez poriadneho rozhovoru preco je taky puntickarsky..