Kompromisy vo vzťahu

retorika
24. máj 2016

Ahojte.S priatelom som vo vzťahu už približne 9rokov,z toho 3roky spolu bývame,samozrejme sme riešili ako sme spolu kopu problémov,hádok a podobne.Vždy sa to ustálilo .Od minulého roku si veľmi nerozumieme a často sa hádame,niekedy je to o.k inokedy nie.Možno je to blbé neviem pripadá mi že ja vlastne robím všetko to, čo mi priateľ povie.Príde mi to tak že si všetko chce vydobiť a ja musím urobiť povôli a prispôsobiť sa.Bývame v Ba v prenájme priateľ tu mal prácu tak sme sa sem pristahovali.,po čase som si našla prácu aj ja,priatel okrem toho že chodí do práce doma nerobí nič.Deti nemáme máme len psíka,aj to mu je za ťažko keď vidí že ja upratujem varím a všetko naokolo aby išiel na chvíľu so psom von,ja musím všetko nechať tak a musím ísť so psom.Nedávno volal so svojou matkou a pýtala sa na mňa čo robím on odpovedal že upratujem a varím a ona na to: Tak čo si hovoril že sa o teba vôbec nestará?Neviem čo si mám o tom myslieť,bola som z toho zdrvená.Chcela som vysvetlenie a dostalo sa mi odpovedí že som zle počula.Priateľ odomna chce aby som tu kúpila byt no ja stým nesúhlasím.Nepredstavujem si tu budúcnosť a on to vie,len s tým nesúhlasí a chce aby bolo po jeho.Mala som našetrené peniaze na Vš no pre finančné problémy som z nich musela zobrať celú čiastku,priateľ ani nemá najmenšiu ochotu mi tie peniaze na školu vrátiť.Akoby sa spoliehal na mojích rodičov pretože mi chcú školu zaplatiť ale ja som súhlasila len s určitou čiastkou nie s celou sumou.Mňa to už prestáva baviť robiť niekomu neustále po vôli.Chcem názor od niekoho kto nás nepozná.Po všetkom čo sa medzi nami stalo,bolo toho dosť zlého,neuvažujem nad svadbou ani detmi.Príde mi všetko stereotypné,a neviem či sa dokážeme na niečom dohodnúť,znovu mám urobiť kompromis ja?

timea7
25. máj 2016

@retorika prepáč, ale ako je možné keď obaja pracujete, nemáte deti, neinvestovali ste do bytu, čiže nesplácate hypo, že nemáte peniaze? Ty od muža málo očakávaš a preto aj málo dostávaš, nemyslím teraz kytice, ale tebe naozaj nevadí, že on minul tvoje peniaze určené na štúdium?! Nie že by som počkala, ale by som mu stanovila pevnú čiastku, ktorú mi mesačne bude splácať!!! Veď on sa pekne krásne na tebe priživuje a ešte sa nechá obskakovať. Ty si vlastne ideálom mužov! Vo vzťahu mu ustupuješ, všetko je tak, ako chce on, zabezpečuješ mu full servis plus sexuálne služby ako bonus, nič po ňom nechceš a ešte ťa aj pripraví o peniaze, celé zle. Vieš, ja keď som stretla môjho partnera, tak mal byt, aj keď malinký, ale byt, dokázal sa kompletne postarať o seba aj o ten byt a napriek tomu, že platil na dve deti takmer 300 eur mesačne, tak si nedovolil pýtať odo mňa peniaze,ani keď bol nejaký čas nezamestnaný. Vždy mal totiž popri práci ešte jednu, ktorou si privyrábal a je tomu tak doteraz, lebo nikdy nevieš, čo ťa čaká o pol roka. Sme dvaja rovnocenní partneri, tiež mi nenosí denne kytice, aj keď občas áno, tak sa stará o chod domácnosti ako ja, lebo obaja pracujeme a obaja máme ešte niečo pomimo. Chápeš,čo som tým chcela povedať?

charity
25. máj 2016

@retorika Ty si naucena obetovat sa... Preco to iste neocakavas od partnera. Do vztahu davaj len tolko kolko dostavas... A nemyslim financie.

magduska2
25. máj 2016

@retorika nechapem na čo vlastne chceš odpoveď..!? Na čo ti taká lenivá pijavica je? Stratených 9 rokov bez nejakého posunu... A zaviazať sa s takým človekom dieťaťom či hypotékou.. To si rovno môžeš uviazať na krk ' štraněk' 😔.. Vykašli sa na neho.. Budúcnosť s ním nemá žiadne pozitívne vyhliadky.. Budeš ťahať hypo a ešte sa starať o dieťa a všetko ostatné sama... Nielen sebe ale aj dieťaťu dáš do života bremeno ktorému sa môžeš teraz vyhnúť.. Myslím, že sama vidíš že už teraz je ten vzťah nulový.. Tak načo to predlžuješ,len s ním strácaš čas

timea7
25. máj 2016

@magduska2 zhrnula si to úplne super!!!

nyusika
25. máj 2016

@magduska2 amen !
Parádne zhrnuté

petkashop
25. máj 2016

Baby, ani sa nesnažte, vidíte, že ona po šiestich príspevkov prepla do módu "obhajovanie priateľa" 🙄 Komu nie je rady, tomu nie je pomoci...

timea7
25. máj 2016

@petkashop presne tak, ide presne podľa schémy MK, do večera sa dozvieme, že si našiel ďalšiu prácu a od rodičov požičal peniaze, aby jej uhradil dlh...Kruci, veď chyby robíme všetky, žiadne z nás nie je dokonalá, ale strkať hlavu do piesku a klamať sama seba, aký to má zmysel? Vegetovať deväť rokov vo vzťahu, kde ťahám z kratší koniec a keď mi to niekto otvorenie povie do očí začnem okolo seba kopať ako malé decko...

magduska2
25. máj 2016

@timea7
@nyusika ďakujem baby.. No nechápem to.. Na čo chce odpoveď? Sama nech si odpovie..mňa by celkom zaujímalo čo tie ženy vedie k tomu aby boli slepé a hluché..na začiatku vzťahu už vlastne trpia.. A potom tu vznikajú témy ' môj muž je tyran, na všetko som sama,už nevládzem, vo vzťahu som neštastná a pod...A úplne zbytočne.. A ešte toto nešťastie dajú ' do vienka ' svojim deťom.. A nieje nič horšie ako keď dieťa musí doplácať za chyby svojich rodičov 😔

lavender273
25. máj 2016

@retorika
Ja som bola so svojim frajerom skoro 11 rokov ( od mojich 15tich ). U nas bol problem skor v tom, ze ako sme dospievali, tak sme v podstate nemali nic spolocne, (zaujmy, nazory... nic). Ja som ho mala rada, ale tiez ked sa ma ludia pytali ze co dalej, tak som nevedela. nechcela som nic riesit. Tak mi bolo dobre. Nakoniec prisiel niekto dalsi kto ma vytrhol z tej letargie a usetril dalsich par rokov z tohto vztahu. Ak uz mas teraz pochybnosti, tak to uz lepsie nebude. Mas 24r, si mlada, toto su najkrajsie roky, netrav ich ako pani sluzka niekomu 🙂

Daj si otazku, co ti tento vztah dava ? A co tomu vztahu davas ty ?

nyusika
25. máj 2016

@magduska2 ja mám zlú skúsenosť, iný problém - ale tiež som si nechcela verejne priznať, že je to náhodnom.
Lebo som sa cítila trápne !! Že sa také niečo stalo mne, že som na letela, nechala sa zblbnut...proste moje ego nepovolilo

nyusika
25. máj 2016

Náhodnom - má to byť nahovno

1andrea111
25. máj 2016

@retorika nepíš že keď sa s ním rozídeš, tak to bude navždy. Nemusí to byť navždy. Práve keby ste si dali od seba pauzu - by ste prišli nato ako to vlastne je, čo k sebe cítite a či to má budúcnosť. A je možné žeby ho to nakoplo, lebo ak ho toto nenakopne, tak o teba fakt nestojí. A nikdy nezistíš aké by to bolo, keby ste šli od seba, ak to neskúsiš. Ja za tým vidím následky toho, že si vyrastala v skromných pomeroch, ako keby si bola skromná t.j. spokojná s tým čo máš a nechcela viac, lebo si tak bola vychovaná, stačí, na viac nemáme. Ale Ty máš naviac a hlboko vo svojom srdci cítiš že Ty chceš viac. Na Tvojom mieste by som si vo vzťahu dala pauzu - ísť načas od seba, odpútaš sa, budeš vedieť veci inak a potom uvidíš.

tykat
25. máj 2016

@retorika ...jemine ste spolu od 15tich, nic si si neuzila, nikoho ineho nespoznala...tento nevyzera velmi perspektivne (sorry ale je to tak, pohodlny lenivec, ty skaces a on sa vyvaluje, s peniazmi to ma tiez nejako divne, spolieha sa na teba a tvojich rodicov...)
Mas 24, zivot pred sebou, nechaj zdochliaka a uzivaj si, hladaj, spoznavaj...v 24 nemas varit, upratovat, obskakovat a trpiet nejakeho chlapa ale ZIT. 😉

sense
25. máj 2016

Necitala som prispecky vsetky alebmoj nazornje vas vztah funguje kym ty spravis fhlapovi po voli akbniebtak mate problemy...si s nim zo zvyku a preto ze bol prvy a mas strach zo samoty...alebo si masochistka....zivis a obskakujes chlapa kt nepozna vyznam slova spolocna domacnostva spolocne zitie

jema_suri
25. máj 2016

..píšeš kompromisy-no ale aké keď sa mu vo všetkom prispôsobuješ..,..?..spýtaj sa sama seba či ti to tak vyhovuje, či sa takto dobre cítiš vo vzťahu..ak nie..tak vieš čo robiť...

dunakiliti80
25. máj 2016

@timea7 , dávam za pravdu a súhlasím vo všetkých komentoch aj v iných príspevkoch , škoda že takto neuvažuje viac žien 😉 naozaj veľmi výstižne a k danej téme trefne napísané komenty , odpoveďe a rady do života. Ženy zamyslite sa nad sebou ako žijete ....

emilia25
25. máj 2016

Deti nemate byt na hypo tiez cize ziadne zavesky okrem platenia najmu.si ako jeho mama nie priatelka.takze mas vela moznosti bud mu ukazes ze ma 2 ruky zdrave a zacnes sa podla toho chovat ze mu nebudes varit urib si na veceru len chleba alebo si kup niekde hamburger a jeho nechaj nech sa o svoj hlad postara sam tak isto s prackou len mu ukaz ktory cuplik je na zapnutie a nech si operie.bordel neries riad si umy len po sebe ak toto nepochopi.si mlada treba ist dalej.uz aj tak si mu dala vela rokov ktore si mohla vyuzit lepsie.tak ze posledna sanca ak nie tak dovi dopo.ono toto je dobre lebo keby prisli deti tak to bol konec.takto je to len na tebe aky zivot chces zit.

lubkavargova1
25. máj 2016

...len jedno....dalsi nepouzitelny parazit...nic viac a nic menej

bratislavcankanm
25. máj 2016

@retorika Nepochopila som presne, ako to bolo s tymi jeho dlhmi... v kazdom pripada, ak to boli jeho dlhy, peniaze by ti mal vratit.. ak to bolo spolocne (napr. ak ste z tho platili zo zaciatku najom), tak polovicu, resp. adekvatnu cast... inak suhlasim s prvym prispevko od @dominika6, vcera 15:31.

mozem ti povedat, za ak by prisli deti, bude to este ovela horsie.... ak si nespokojna uz teraz, tak potom to bude pre teba peklo... zda sa ti, ze len ty sa prisposobujes, ze sa staras o neho, psa, domacnost... a on ti nielenze nepomaha, ale on zrejme je este nespokojny, je mu malo (teda ak si dobre rozumela tomu rozhovoru s jeho mamou, ze sa onho nestaras)...

ja to vidim na rozchod, skor alebo neskor .... alebo skus este nejaky cas zit s nim, ale PODLA SEBA... rob, co chces a nerob co nechces (okrem toho psa, sam chudak sa nevyvenci 🙂 a ak je priatel lenivy zdvihnut rit, tak hold musis ist) ... kup co chces a nekupuj co nechces (len preto, ze on to chce kupit)... kompromisy rob len do urcitej miery - povedzme do takej miery ako by si to ocakavala od neho voci tebe... a uvidis, ci dokazete spolu fungovat a byt stastni/spokojni....

a nedaj sa ucicikat obcasnymi pozornostami... to, ze ti raz za mesiac donesie kytku (prip. inu pozornost) vas vztah nezachrani... mimochodom, to chlapi zvyknu, robia si cely cas, co sa im zachce, nerobia co sa im nechce a potom, raz za cas, aby zena nehundrala, tak urobia nieco co ju potesi, aby bol zase chvilu pokoj (vacsinou je to kytica, alebo vylet, alebo nejaky nakup)...

mozno trochu odveci otazka - toho psika mate z domu ? alebo ste si ho zaobstarali az v BA ?

mala_hobitka
25. máj 2016

@retorika Na tvojom mieste by som sa zamyslela nad tym ci zijem zivot aky chcem ja alebo sa neustale prisposobujem druhemu hoci nie som sama sebou a druhy pre mna nespravi vlastne nic (nic podstatne).

Neviem ako dopadnes ty ale poviem ti ze mne blizka osoba toto zazivala niekolko rokov. Jej nazory a tuzby sa menili na nazory a tuzby ktore boli jej partnera. A postupne mala stale castejsie obdobia kedy nevedela co so sebou, co robit, ci nieco chce alebo nie......chvilami presvedcovala vsetkych ako je rada co ma, co robi, nic jej nechyba.....ale cim dalej castejsie som mala pocit ze sa snazi presvedcit hlavne sama seba. Ked po priznani ze nie je takto spokojna chcela odo mna uprimny nazor tak som jej povedala nieco v zmysle ze je to jej zivot a mala by robit co ona chce a plnit tuzby svoje nie partnerove (najma ak su uplne ine nez tie jej), aby proste bola sama sebou a bud to druhy prijme alebo nie. A postupne sa pustila do svojich snov a prestala sa prisposobovat partnerovi...az to co chcel on a ona nie odmietala (drobnosti aj dolezite rozhodnutia). V pripadoch rozdielnych nazorov trvala na kompromise (v principe ak chces aby som ja ustupila musis ustupit aj ty a najdeme riesenie kde obaja ustupime rovnakym dielom ale budeme spokojni). Jemu sa nechcelo robit kompromisy ale ona uz na nic ineho nechcela pristupit, najma po tych rokoch prisposobovania sa. Nakoniec sa s nim rozisla a po kratkom obdobi "bolo to spravne rozhodnutie?" zistila ze ziskala spat svoju slobodu v rozhodovani...a plni si sny aj nadalej...s inym muzom ktory ju lubi prave pre to ze je sama sebou a ktory sa zaujima o jej nazor.

Partneri su dve rozdielne osobnosti ktore hladaju spolocnu cestu a nie aby jeden rozhodoval a ocakaval od druheho plnu spolupracu akoby bol podradny. Tazko chapem ako si mozes vazit partnera ktoreho tvoj nazor nezaujima alebo mu nepriklada velku vahu. To nie je partnerstvo.
Odporucam rozdelovat rozhodnutia na tie s ktorymi absolutne nesuhlasis a tie s ktore nie su celkom ako by si chcela. V prvom pripade odporucam stat si za svojim - co nechcem nechcem, co chcem chcem a rozhodujem sa podla seba - napr. ak si kupis byt tam kde nechces nakoniec to budes ty kto si bude trieskat hlavu o stenu ze si spravila strasnu sprostost ktoru si vobec nechcela. V druhom pripade kde sa da najst zlata stredna cesta odporucam trvat na kompromise - o tom je partnerstvo ...ak jeden odmieta ustupit v rovnakej miere tak tazko moze odo mna ocakavat ze ja ustupim.....preco? a preco aj? co som menejcenna? nie.

alaguema
25. máj 2016

@retorika ja ti predsa nepíšem, že máš zvažovať manželstvo. Ty sama si sa vyjadrila, že nevidíš spoločnú budúcnosť. Na základe toho som mala dojem, že na čo potom taký vzťah...

narsila
25. máj 2016

@retorika ja ta chapem, ze je tazke odputat sa od niekoho s kym si tak dlho. Ja som s tym tiez mala problem, aj ked ma vztah psychicky ubijal a spolocneho sme toho mali pomenej, stale som si isla svoje ze ho lubim a snazila som sa aj komunikovat aj boli pekne chvile ale.. bol to podobny pripad ako tvoj priatel.. mamickyn maznacik, vo vsetkom samozrejme naj naj naj.. sponzorovala som ho a on este pred ludmi tvrdil ako ma zivi ("ale moja ved to je akoze len zo zartu" lenze vravel to vazne tak vies co si okolie myslelo..) .. ked som vravela ze nevladzem tak som mala od neho stale na tanieri ze lepsieho si nenajdem a bez neho skoncim stara a skareda a tucna a opustena.. rozisli sme sa a mne ho bolo luto tak som mu este chodila varit a podrzat jak sprosta.. pointa: postupne som zistovala ze ta laska ktoru som si namyslala bol naozaj davno uz len ZVYK! isiel s mamickou na dovolenku (mimochodom spolu sme nikdy neboli nikde ze on nieje dovolenkovy typ a tyzden po rozchode bol s mamickou pri mori).. vtedy som povedala ze stacilo, nebudem sprosta a ten tyzden co bol prec som si to v hlave urovnala ze naozaj chcem byt s stastna a nie vedla niekoho len prezivat.. ukoncila som stretavanie, on samozrejme nechapal lebo si myslel ze budem za nim doliezat kedykolvek si piskne.. nebolo to lahke tyzden som nejedla a chodila som urevana.. a po tyzdni som sa zistila som ze sa mi ulavuje, ze zacinam mysliet hlavne na seba, zo srdca mi spadol obrovsky balvan a bola som stastnejsia ako za posledny rok s nim.. mimochodom do ziadneho vztahu som sa neponahlala ale nasiel si ma sam, kedze som na najmenej pravdepodobnom mieste stretla muza svojho zivota s ktorym nemusim riesit ci s nim chcem byt alebo ci je ten pravy alebo ci raz bude svadba a deti a podobne veci, pretoze to tak proste je a bude 🙂
Boli to, ale preboli a uvidis ze si v buducnosti povies ze to za to stalo.. mozno pomoze ked si predstavis svoje 50rocne JA.. co by si si povedala? Urcite nieco v zmysle "nebud blba moja.. chce to len trochu odvahy a uvidis ze neolutujes..".. ja si uz s odstupom roku vravim aka som bola blba a zbabela.. nastastie sa na tom s priatelom zabavame a stale si myslim ze to tak malo byt aby som si uvedomila co nechcem.. ked z toho byvaleho nic ine nemam len to ze som sa spoznala a dostala som lekciu, stalo to za to a verim ze sa na to budes raz pozerat podobne..
drzim palce ;)

emilia25
25. máj 2016

A toto co pises ze je ti ho luto to uz neni o laske ale o tom ze naozaj sa bojis zostat sama a lutosti ze bude sam.no proste ako jeho mama.

retorika
autor
25. máj 2016

@bratislavcankanm prosím nie len toto nie,nebavme sa o psíkovi je to môj život moja súčasť,ja som rada za každú sekundu strávenú so psom,som myslela ako príklad že keď mám najviac práce sa mu nechce ísť von.

retorika
autor
25. máj 2016

Neobhajujem nikoho,nesťažujem sa.Jedna tu napíše kravinu a všetky sa toho chytia.Pýtali ste sa či vie byť aj milý a pod.Tak som odpovedala.

mojkamojka
25. máj 2016

@retorika zavri tuto temu, ty si este stale v leveli nevidim nepocujem, aj ked okolo teba sem tam nejaky sum preleti a sem tam nejaky zablesk svetla, ale ty max zbystris pozornost, ze ahaa toto je co, ale nakoniec to odsunies pekne do skatule na najvyssiu policku v byte a tvaris sa, ze to tam nie je. Je moja! A raz ti ta krabica v necakanom momente tak drbne na hlavu, ze sa budes spamätavat este dlho. Akurat, ze uz vas bude viac a rozhodovanie o zivote bude ovela tazsie.

katarinam85
25. máj 2016

@retorika ...ja ti nebudem dávať žiadne rady, len by som ti chcela napísať, o mojom dávnom vzťahu, ktorý bol podľa toho čo čítam dosť podobný tomu tvojmu 🙂 tiež som mala dlho priateľa, niečo cez 7 rokov...presne ako ty, prišla som do BA za ním ja, bývali sme tu v podnájmoch a keď si to tak spätne premietam, tak vždy bolo všetko po ňom...ja som si to ani neuvedomovala...a raz jedného "krásneho" dňa som ho prestala baviť a vykašlal sa on na mňa, a to v čase keď sme konečne začali sami bývať a kúpili si šteniatko...zostala som sama v 1izb. byte, so psíkom...a finančne som to teda ľahké nemala vôbec a ako som tak zostala sama som zistila, že som ešte sama nikdy nežila a toho som sa bála...človek sa musí naučiť žiť aj sám so sebou a spoznať sám seba a robiť si len po svojom...s odstupom času som zistila, že ma aj podviedol a vždy keď som išla k rodičom do rodného mesta sa stretával na "kávičkách so svojimi kamoškami".
Neboj sa toho, takéhoto vo svojom živote nepotrebuješ, už teraz z neho nemáš žiadny osoh len trápenie...
V súčasnosti mám manžela, ktorého som stretla pri venčení psíka 🙂 a synčeka a je to neporovnateľný rozdiel...manžel mi je vždy nápomocný, tiež má fyzický náročnú prácu a aj napriek tomu keď príde domov sa nám venuje a pomôže aj v domácnosti 🙂
Držím Ti palce akokoľvek sa rozhodneš, hlavne pozeraj na seba a svoje potreby a túžby 🙂 mali by sa zhodovať s tými partnerovými...aspoň tie najdôležitejšie 🙂

retorika
autor
25. máj 2016

@mojkamojka ja ti tu nekázem pridávať príspevky tak mi nerozkazuj čo by som mala a čo nie.Ja som chcela len názor od inýc nič viac a ešte sto krát tu píšete že sa ne zastávam a neobhajujem,chcem skúsenosti nie kázať mi niečo.Vdaka

retorika
autor
25. máj 2016

@katarinam85 jediná schopná odpoveď čo čítam

timea7
25. máj 2016

@retorika si ešte decko, je to cítiť z úrovne tvojich príspevkov, nedokážeš prijať iný názor, ako je ten tvoj, nechceš aby tu baby písali to, čo ti je nepríjemné čítať. Napadlo ťa, prečo by ti mali radiť zle? Niektoré píšu z vlastnej skúsenosti...Veď si s ním kludne zostaň, nám je to úplne fuk, obskakuj ho aj celý život a utešuj sa tým, ako je niekedy milý. Prispôsobuj sa mu vo všetkom, ale nezakladaj tému, v ktorej rozbalíš svoj problém, keď kopeš a osočuješ ženy, ktoré ti chcú pomôcť, ak nenapíšu, že máš doma pána úžasného, ktorého ti závidí celý MK.