Kompromisy vo vzťahu

retorika
24. máj 2016

Ahojte.S priatelom som vo vzťahu už približne 9rokov,z toho 3roky spolu bývame,samozrejme sme riešili ako sme spolu kopu problémov,hádok a podobne.Vždy sa to ustálilo .Od minulého roku si veľmi nerozumieme a často sa hádame,niekedy je to o.k inokedy nie.Možno je to blbé neviem pripadá mi že ja vlastne robím všetko to, čo mi priateľ povie.Príde mi to tak že si všetko chce vydobiť a ja musím urobiť povôli a prispôsobiť sa.Bývame v Ba v prenájme priateľ tu mal prácu tak sme sa sem pristahovali.,po čase som si našla prácu aj ja,priatel okrem toho že chodí do práce doma nerobí nič.Deti nemáme máme len psíka,aj to mu je za ťažko keď vidí že ja upratujem varím a všetko naokolo aby išiel na chvíľu so psom von,ja musím všetko nechať tak a musím ísť so psom.Nedávno volal so svojou matkou a pýtala sa na mňa čo robím on odpovedal že upratujem a varím a ona na to: Tak čo si hovoril že sa o teba vôbec nestará?Neviem čo si mám o tom myslieť,bola som z toho zdrvená.Chcela som vysvetlenie a dostalo sa mi odpovedí že som zle počula.Priateľ odomna chce aby som tu kúpila byt no ja stým nesúhlasím.Nepredstavujem si tu budúcnosť a on to vie,len s tým nesúhlasí a chce aby bolo po jeho.Mala som našetrené peniaze na Vš no pre finančné problémy som z nich musela zobrať celú čiastku,priateľ ani nemá najmenšiu ochotu mi tie peniaze na školu vrátiť.Akoby sa spoliehal na mojích rodičov pretože mi chcú školu zaplatiť ale ja som súhlasila len s určitou čiastkou nie s celou sumou.Mňa to už prestáva baviť robiť niekomu neustále po vôli.Chcem názor od niekoho kto nás nepozná.Po všetkom čo sa medzi nami stalo,bolo toho dosť zlého,neuvažujem nad svadbou ani detmi.Príde mi všetko stereotypné,a neviem či sa dokážeme na niečom dohodnúť,znovu mám urobiť kompromis ja?

retorika
autor
24. máj 2016

nyuska mám 24či si slepá a nevieš čítať že to nechcem nebudem si robiť deti v mladom veku keď to nechcem! vroni a láska ti nič nehovorí?Nebol prvý koho som zdrapla!Zaľúbila som sa,čo je na tom zlé,?Nepýtala som si povolenie ja som mu to oznámila len čiastočne by z našich peňazí muselo ísť na školu.Taký postoj máte ako keby ste ma poznali no zvláštne.

alex49
24. máj 2016

nemusíš sa teraz vydávať a rodiť deti, ale po deviatich rokoch by si mohla vedieť, či s ním chceš ostať alebo nie

retorika
autor
24. máj 2016

To neviem

majaxy
24. máj 2016

Nepridalo mi príspevok.. Písala som... ty sama vieš čo chceš, nenechaj sa do ničoho tlačiť...Život je vtedy krásny ked robíme veci čo chceme..🙂

vroni
24. máj 2016

@retorika, nuz, mne laska nieco hovori, skor by som sa pytala, ci nieco hovori tebe. Zamilovala si sa, fajn, ale po rokoch evidentne trcis vo vztahu zo zotrvacnosti, ani vpred ani vzad. To nie je laska, to je alebo strach z noveho (alebo samoty) alebo laska k vlastnemu martyriu. Zijes v mieste, kde sa ti nepaci, s muzom, ktory ti (uz) nevyhovuje, bez vyssieho vzdelania (tu si tipnem - ten tvoj majster sveta vysku nema, vsak?), bez istoty, bez perspektivy a ohanas sa, ze je to laska. Nie je. Laska by to bola, ak by ste budovali cosi spolu alebo aspon jeden pre druheho. Nie manzelstvo a deti, ale mali by ste sa navzajom podporovat v dalsom vzdelavani, rozbehnuti kariery, poznavani sveta... Proste spolu zit a rast, to by bol perspektivny vztah. A nie robit chlapovi sluzku a vzrusovat sa nad tym, ci sa onho dobre "staram" teplou vecerou a vyzehlenymi spodkami, to mozu byt "tromfy" zeny po 20 rokoch manzelstva a ani vtedy nie su nejako zvlast ocenene...

retorika
autor
24. máj 2016

@vroni netrcím po rokoch písem že už rok nám to nefunguje naksôr si prečítajte celý článok od autora diskusie.A nemusí mať Vš aby bol pre mňa trieda.Ja som chcela školu vzhladom k môjmu terajšiemu povolaniu.

majaxy
24. máj 2016

Nejde o vzxelanie o jedného či druhého...Ide o spoločnú sebalásku...Pozriem na teba a viem, čo chcem, a to je to podstatné...

jamika27
24. máj 2016

@retorika time to say goodbay .... ;)

mimi1237
24. máj 2016

@retorika Ahoj,napisala si ,ze nevies ci s nim ostat,porozmyslaj,ci ho ozaj mas rada, daj si otazku ci je to clovek ,s kt.chces ostat cely zivot,mat v buducnosti rodinu,zostarnut s nim?
Podla mna ak niekto povie "neviem",znamena ze nechce,len si to nechce akosi priznat.No,ty musis vedieť.

retorika
autor
24. máj 2016

Ľúbim ho áno,a spomínala som že vo vzťahu sme už mali mnoho problémov niektoré páry by sa už za to rozišli.

svetluska82
24. máj 2016

@retorika ahoj, tak ja len v kratkosti, ste spolu dlhu dobu, cize od tvojich 15 stich? Podla mna ak nie si spokojna, mala by si sa od neho odputat ....Neviem, preco to neukoncis, ako zena ktora je druhy krat vydata ti poviem tolko, ze tieto zlozvyky, ktore ti teraz vadia sa po manzelstve este prehlbia. Ak je mu zatazko ist so psom, si predstav ake to bude pri dietati, on nezmeni podla mna na sebe nic, ty budes makat za dvoch pri malom. A ak sa nebodaj nieco stane choroba ale nieco podobne, bude ti oporou? Ked si chora ide so psikom a necha ta oddychovat? Podla mojej skusenosti partner pred svadbou sa ako tak kontroluje, no po svadbe katastrofa....Mas svoj vek, takze mas predstavu akeho partnera potrebujes, hor sa ho hladat....Mozno po rozchode sa aj tento spamata a zabojuje, ak ta miluje. Inak tu hypo urcite sama neber, to je velka zataz pre zenu, zas ak ju predsa len vezmes, urcite partnera nedavaj do listu vlastnictva.....Mohlo by to viesť k nenormalnym komplikaciam.

mimi1237
24. máj 2016

@retorika Neviem si predstavit o ake problemy islo,to nepises,ak nechces ani nemusis.
A akoze mas urobit kompromis v com?Ty mas kupit byt,nebodaj sa zatazit hypotekou,lebo on to tak chce ?Nie,urcite by som to nerobila,ved je to smiesne,ty tam ani niesi spokojna,nepresdtavujes si tam buducnost,ale mas ist kupit byt.Pre Vas oboch.Takto sa to ale nerobi.

vroni
24. máj 2016

@retorika, pisem po rokoch vztahu a nie po rokoch problemov. Je uplne jedno, ci niekto ma ci nema VS (ani moj manzel ju nema), ale pokial ten bez VS bude mat vyhrady, aby si ju partner dorobil, je tam potencialny problem. Na to, aby sa laska medzi dvoma dospelymi ludmi dala nazvat laskou treba, aby slo o vzajomne davanie a branie (nemyslim fyzicke ani financne), vsetko ostatne su prezlecene formy zavislosti, ktore skor ci neskor vybublaju na povrch.

lapalma
24. máj 2016

@retorika ....si mladunká a už hráš "maminku a ocinka" nedospelému a egoistickému malému tyrankovi.
A čo z toho vzťahu máš ty ? - si sekretárka, kuchárka, upratovačka, milenka - a on ti ako vďak láskavo dovolí študovať a medzitým ti minie úspory na školu, núti ťa kúpiť byt tam, kde nechceš žiť...nedokáže sa vzdať vlastného pohodlia a vyvenčiť aspoň psa - a bonbónik - mamičke sa sťažuje, že sa o neho nestaráš 😕 😕 😕
wtf ????????????????????????????????????????
Ak keď je niekedy milý 😒 .... čo z neho máš ? .... lásku treba živiť a zavlažovať....a on len cicia tvoju energiu a trpezlivosť. Očká sa ti otvoria, keď budeš v núdzi potrebovať jeho podporu.
Neboj nič, ten ďalší už bude lepší 😉

jabadaba
24. máj 2016

@retorika jednak to vidim na prechodeny vztah, t.j. taky, ktory mal davno skoncit manzelstvom ak by stal za to, ale nestoji. Za dalsie - mas sa o partnera starat? On je nesvojpravne decko? Starame sa totiz o deti, kym dospeju. O dospelych sa nestarame. Ti to ovladaju uz sami a su vo vztahu partnermi a nie zaopatrovanymi detmi! Dlzi Ti peniaze? Poucenie z krizoveho vyvoja - priatelovi NIKDY nepoziciavat. Dobre ucty robia dobrych priatelov! Ako ho prinutit vratit financny obnos, ktory si mu pozicala netusim. Ak to nevie sam od seba, je to hajzlik nevychovany. Ty mas kupit byt? Dobre som porozumela textu? A pan co? Ak Ti mozem poradit - utni to, nikam to nevedie a s takym blbom ani nepovedie. 9 rokov zivota mas v cudu...neriskovala by som dalsie. Leda zeby si bola korytnacka. 😉

jana_eyre
24. máj 2016

necitam celu diskusiu, ale:

"Kompromis (lat.) je vzájomné vyrovnanie strednou cestou alebo dohoda na základe vzájomných obojstranných ústupkov."

cize ziadne prisposobenie sa vzdy iba jednej strane, podla toho co si pisala, mi tvoj priatel pride ako lenivy chlap, nevhodny na spoluzitie a navyse z tvojich slov mam pocit, ze ho ani nejako extra nelubis, ide len o 9rocny zvyk.. takze ak by som bola na tvojom mieste, urcite by som vztah zbytocne nepredlzovala a zivot zariadila bez neho.. ale sudim len z toho, co som citala..

retorika
autor
24. máj 2016

@svetluska82 neviem prečo sa neviem odpútať,asi preto že sme spolu dlho.Áno napr.keď som po nočnej tak ide so psom vonku je s ním kým nevstanem,a keď som chorá tak tiež.A raz keď sa s ním už rozídem tak to bude na stalo teda navždy nie na chvíľu,nechcem znova skúšať.A taktiež nechcem vhupnúť ihneď do vzťahu s niekým koho nebudem dobre poznať,je to ťažko.

retorika
autor
24. máj 2016

@mimi1237 Myslím že taká vec ako je kúpa bytu by mala prísť od chlapa nie od ženy.A ešte vo veci je to že ja si tu budúcnosť nepredstavujem a ak sa nezhodneme tak či onak sa rozídeme. Nebudem žiť tam kde mi nieje dobre,a ak si to neuvedomuje tak jemu žiaľ.

alex49
24. máj 2016

Nemusíš hned začínať nový vzťah. Ste spolu dlho, vyrastali ste spolu, ste na seba zvyknutí, možno sa aj máte radi, ale to neznamená, že spolu aj máte zostarnúť. S tvojich reakcií vidno, že sa bojíš nového, čo príde ak by si to ukončila. To je v poriadku, každý sa bojí neznámeho. Ved si s ním strávila tretinu svojho života.

retorika
autor
24. máj 2016

@alex49 tak čo by som mala teda urobiť?mne je to ľúto rozísť sa,nechať ho tu samého,neviem či to zvládnem☹

jeennyv
24. máj 2016

@retorika ja neberiem do uvahy ziaden vas vek ani nic, beriem do uvahy len cas chodenia a vzajomneho zitie to je spolu ako pises 9 rokov, za taky cas by uz dvaja ludia mali vediet akym smerom pojde ich buducnost, co v partnerskom spoluziti atd.. za mna riesite problemy, ktore riesia ludia na pociatkoch vztahu, resp, na zaciatku spoluzitia, ked si kupia novy byt alebo idu do prenajmu ucia sa spolu vychadzat, vzhladom na to, ja vo vasom vztahu buducnost nevidim, pretoze tvoj partner je podla mne ocividny egoista, resp. egocentrik.... a este si si ho sama tak hlupo ako sa vravi vychovala, lebo on nic nemusi...chlap raz nemusi a potom to je cely zivot uz tak...a to s tou lutostou co citam...to ako s niekym prezijes x rokov, lebo ti je luto sa s nim rozist aj ked nie si stastna....vyrieste si peniaze, a chod za lepsou buducnostou...

alex49
24. máj 2016

začni pozerať na seba, nie na ostatných, ty žiješ svoj život. "nechať ho tu samého"- nemá 5 rokov vie sa o seba postarať, nie si jeho mama, si jeho partnerka. Partneri sa podporujú vo svojich snoch, túžbach, budúcnosti.
Chápem, že sa nevieš rozhodnúť, môže byť aj horší vzťah, ale nie je to ani to pravé orechové. Daj si limit, dva-tri mesiace, za ten čas sa na neho a váš vzťah skús pozerať triezvymi očami, či s týmto chlapom chceš ešte byť o rok alebo nie.

martina833
24. máj 2016

Odporucam ukoncit, a to co najskor, kym nie je neskoro (kym nie su deti), lepsie to urcite nebude...teda, ak netuzis byt domaca putka a skakat okolo neho... je tak vychovany a zvyknuty, tazko to zmenis... Ale su zeny, co to robia rady a vyzivaju sa v tom, aby mohli obskakovat celu rodinu a potlacat svoje potreby, zaluby, tuzby, seba... tak nech si najde taku... a ty si najdi niekoho, s kym budes stastna! Pravdepodobne tu nejde len o tie domace prace... jednoducho laska je fuc, lebo ak by si bola zalubena, asi by si to robila rada a nevadilo by ti to, lebo by ti to vynahradzal niecim inym (myslim si)

lintu
24. máj 2016

Tak si s ním z lásky, z ľútosti, či prečo vlastne? Asi by si si to mala trochu ujasniť. Nie je zatúlané šteniatko ani postihnutý, že by to chvíľu nevydržal aj sám. Aj keď to tak nevyzerá, niekedy je rozchod to najlepšie, čo môžeme pre druhého urobiť. Áno, určite to nie je príjemné. Ale obaja rozídení tak dostanú priestor na niečo lepšie.
Ak nechceš, nemusíš sa rozchádzať. Je to len a len tvoje rozhodnutie. Poznám pár, ktorý bol spolu tiež 9 rokov a do svadby sa nehrnuli. Tiež mali medzi sebou rôzne problémy. Povahovo si však vyhovovali a keď nastal nejaký prúser, obaja robili pre záchranu vzťahu aj nemožné. To nie je o tom, že snahu vykazuje len jedna strana a druhá sa vezie. Ak nechceš rozchod, aspoň komunikuj o problémoch vo vzťahu s partnerom. Nekomunikuje? Nezaujíma sa? Nesnaží sa? No asi mu na tom vašom vzťahu nezáleží, tak ako tebe. Resp. je si tebou priistý a vie, že nech urobí čokoľvek, vždy bude mať všetko prepáčené.

retorika
autor
24. máj 2016

@lintu som s priatelom preto lebo ho ľúbim záleží mi na ňom,A áno bolo by mi ľúto ho nechať samého.Komunikujem,a ťažko to sem písať.Komunikujeme obaja,len sa to nedarí.Snaží sa,a ja netvrdím že na chybách je len on,zvyknem aj ja ich robiť.Áno možno máš pravdu je si mnou priistý až príliš.

timea7
25. máj 2016

@retorika či sa ti to páči alebo nie, si s týmto človekom zo zvyku, zo strachu zo života bez muža a držíš sa ho ako kliešť aj keď evidentne cítiš, že v tomto vzťahu ťaháš za kratší koniec. On tvoj život neobohacuje, on sa pri tebe vezie 😒 😒 . Má obrovské šťastie, že natrafil na osobu ako si ty, lebo napr, ja by som sa o neho takto nestarala. Že má ťažkú prácu a chodí z nej neskoro? No a? Keby žil sám, kto sa mu bude starať o domácnosť a jeho? On má obrovské šťastie a ty obrovskú smolu, že si narazila v pätnástich rokoch na neho 😖 . Nezažila si iný dlhodobý vzťah, nemáš s čím porovnávať, ale je dobre, že ti blikajú kontrolky, lebo tvoj priateľ má toľko mínusov, že len jeden z nich by inej stačil na to, aby ho poslala dávno do čerta. V prvom rade sa mu neráči vrátiť ti peniaze, tvoje peniaze. Pracuje, keby mal snahu ti ich vracať po malých čiastkach, ale jeho to ani nenapadne. 😖 To je u mňa dostatočný dôvod na rozchod. Od jedináčika, ktorý sa nechá obskakovať by som utekala čo by mi nohy stačili,nie že by som rozmýšľala nad tým, že ho tam nechám samého,čo má päť rokov? A že chce aby si kúpila byt? To už mi len je posun vo vzťahu po deviatich rokoch....Ja by som ani neuvažovala o tom spojiť svoj život s týmto mužom. Takýto človek ti nebude oporou ale príťažou. Prečo by si mala skákať hneď do iného vzťahu? Život bez muža nie je koniec sveta, ani nebolí. Práve naopak, tebe by veľmi prospel nejaký čas bez neho, aby si si viac vážila sama seba a ujasnila, čo od života chceš a čo nie. Život nemá reprízu, je škoda zabiť ho s mužom, ktorý tvoj život ničím neobohacuje a z vášho vzťahu líže všetko smotanu on. A pravý partner existuje,len sa málokedy podarí v prvom vážnom vzťahu, no neprejavuje sa tým, že by bol so ženou preto, lebo mu ona poskytuje full servis a on ju ešte oberie o peniaze, ktoré jej ani nemieni vrátiť a diktuje vo vzťahu podmienky. Ja ti radím jediné- utekaj!!! Inak tu budeš o pár rokov zakladať iné smutné témy. Ty ho ľúbiš a záleží ti na ňom, no on ťa má na uspokojovanie svojich potrieb, ak by ste sa rozišli a on by stretol inú,ktorá sa bude o neho starať a prispôsobovať sa mu, ani si nevšimne, že ste sa vymenili. Z tvojich príspevkov postupne cítiť, ako ho začínaš obhajovať, ako sa hneváš na skúsenejšie baby, ktoré ti píšu to, čo nechceš čítať, asi je to pochopiteľná reakcia, človek nechce priznať sám pred sebou, že sa roky nechával využívať a kompromisy robil len on....

charity
25. máj 2016

@retorika Klame o Tebe. Vsetko je podla neho. Nerobi nic v domacnosti. Cudzopasi na Tvojich usporach... Toto je na rozchod. Si rozumna baba. Mas na viac. Toto sa neda vydrzat dlhodobo ani z lasky.

nyusika
25. máj 2016

@retorika a už to začína - obhajuješ ho. Bojjs5sa ostať sama ? Kedy ťa milo prekvapil ?

retorika
autor
25. máj 2016

Ukľudniť sa prosím,ja ho tu neobhajujem ani nehaním ja píšem len situáciu a postoje,zaujímal má názor od nezainteresovaných ľudí .Počkám cca ešte 2týždne ako sa to bude vyvíjať spýtam sa ho ako.mam ísť na zápis do prvého ročníka keď peniaze nemám a uvidím čo odpovie ako sa zachová.Peniaze máme od začiatku spoločné pre info.Nyusika tebe chlap kupuje kytice? JA rozmaznaná niesom,vyrastala som v chudobných pomeroch neočakávam od priateľa darčeky dovolenky a podobné kokotiny keď viem že sú dôležitejšie veci,aby sme mali ako prežiť.Som si vedomá že peniaze nieto tak čuším a som skromná.Poteší má aj maličkosť.Zvykol mi kupovať kadečo keď sme spolu chodili no teraz si obaja dva krát rozmyslíme kam investujeme peniaze.

nyusika
25. máj 2016

@retorika co je pre vás dôležité ?
Byt máš kúpiť ty, o všetko sa staráš ty...ja neviem, ale vzťah dvoch mladých bez záväzkov poznám inak....
A odpustí si, prosím, útoky na nás. Nie je dôvod na to. Pokiaľ ti prekáža iný názor, ako je tvoja predstava, sorry.
Ešte jedna poznámka - slušnosť nič nestojí ☺