Kompromisy vo vzťahu

retorika
24. máj 2016

Ahojte.S priatelom som vo vzťahu už približne 9rokov,z toho 3roky spolu bývame,samozrejme sme riešili ako sme spolu kopu problémov,hádok a podobne.Vždy sa to ustálilo .Od minulého roku si veľmi nerozumieme a často sa hádame,niekedy je to o.k inokedy nie.Možno je to blbé neviem pripadá mi že ja vlastne robím všetko to, čo mi priateľ povie.Príde mi to tak že si všetko chce vydobiť a ja musím urobiť povôli a prispôsobiť sa.Bývame v Ba v prenájme priateľ tu mal prácu tak sme sa sem pristahovali.,po čase som si našla prácu aj ja,priatel okrem toho že chodí do práce doma nerobí nič.Deti nemáme máme len psíka,aj to mu je za ťažko keď vidí že ja upratujem varím a všetko naokolo aby išiel na chvíľu so psom von,ja musím všetko nechať tak a musím ísť so psom.Nedávno volal so svojou matkou a pýtala sa na mňa čo robím on odpovedal že upratujem a varím a ona na to: Tak čo si hovoril že sa o teba vôbec nestará?Neviem čo si mám o tom myslieť,bola som z toho zdrvená.Chcela som vysvetlenie a dostalo sa mi odpovedí že som zle počula.Priateľ odomna chce aby som tu kúpila byt no ja stým nesúhlasím.Nepredstavujem si tu budúcnosť a on to vie,len s tým nesúhlasí a chce aby bolo po jeho.Mala som našetrené peniaze na Vš no pre finančné problémy som z nich musela zobrať celú čiastku,priateľ ani nemá najmenšiu ochotu mi tie peniaze na školu vrátiť.Akoby sa spoliehal na mojích rodičov pretože mi chcú školu zaplatiť ale ja som súhlasila len s určitou čiastkou nie s celou sumou.Mňa to už prestáva baviť robiť niekomu neustále po vôli.Chcem názor od niekoho kto nás nepozná.Po všetkom čo sa medzi nami stalo,bolo toho dosť zlého,neuvažujem nad svadbou ani detmi.Príde mi všetko stereotypné,a neviem či sa dokážeme na niečom dohodnúť,znovu mám urobiť kompromis ja?

timea7
25. máj 2016

@dunakiliti80 bohužiaľ v školách chýba niečo ako rodinná výchova, alebo fungovanie v partnerskom vzťahu, to je jedno, aký by bol názov. Decká si roky tlačia do hláv info, z ktorých väčšinu v živote nebudú potrebovať, ale toto a finančná gramotnosť sa zíde každému. Keď sa k tomu pridá výchova v rodine, ktorá ich vedie k totálnemu uspokojovaniu potrieb všetkých členov rodiny okrem seba a nájde sa partner - tlk, tak je zle. 😖 😖 😖 😖 😖

mimi1237
26. máj 2016

@retorika ahoj,napisem ti este nieco,dufam ze sa nehavnevas.
Je samozrejme ,ze rozhodnut sa musis sama,iba ty vies ako to cele u vas je.My usudzujeme len s toho co si napisala,nepozname teba ani priatela,vies ja si myslim,ze kedze ste spolu od 15 rokov? vlastne vedla seba "dospievate"🙂 Mas 24 a si dospela,mas vlastny rozum a sama mas pravo sa rozhodovat co ano a co nie.
Reagujem na tvoj uvodny prispevok,ze ta prestava bavit vo vsetkom mu vyhovovať.Ak s nim chces aj nadalej zotrvatat,co keby si s tym prestala?Proste nerob to s cim vyslovene nesuhlasis,co nechces..davaj len tolko,kolko beries,.Jednoduche..A sleduj jeho reakcie,podla toho sa rozhodni ako dalej.A s tym bytom by ma ani nehlo,kdeze....Vlastne ani nechapem tuto jeho "poziadavku",na teba.Vies vysvetlit preco to po tebe chce?

n0mi
26. máj 2016

Správas sa ako dieťa ani sama nevies co chces. Najprv by bolo dobre si napísať na papier plusy a mínusy tohto akože vzťahu a rozhodnúť sa po svojom. Sama vypni a rozhodni sa a zhodnot celu situáciu. Neviem prečo cakas, ze tu dostanes presne odpoveď co mas robiť alebo co nie. Aj tak si zahľadena do seba a do toho aká si úžasná keď sa staras o neschopného chlapa a zdvihujes si tým sebavedomie ktoré zrejme nemáš keď tebou tento "chlap" zameta a ty skaces ako piskne. Lebo takto to je. Nedokážeš si to pripustit, ze si len ta handra co sa o neho stará. Aj tak si myslím,ze s nim ostaneš, lebo si slabá zmeniť svoj život k lepšiemu. Ale vzťah z ľútosti nefunguje. Good luck.

n0mi
26. máj 2016

@timea7 super príspevok 😄😊👌👌

charity
26. máj 2016

Mysliet si, ze ak vztahu obetujem vsetko, on ma neopusti a vyhnem sa tak osamelosti, je priznak spoluzavislosti.

Normalny, nepokriveny clovek vie, ze bezne partnersvo nevyzaduje obetovat vsetko.

retorika
autor
26. máj 2016

Ja sa tu na nikoho nehnevám ani podobné,a vôbec sa nespravam ako dieťa len ma zaráža ako mi tu píšete a popri tom neviete ako sa vec má,veď má nepoznáte,vy tu priam na mňa vyskakujete ,tak ma príďte aj zbiť za to,trošku kludnite emócie.Ja skôr očakávam reakcie podobného charakteru netreba mi dávať rady do života,ja si poradiť viem.Ďakujem pekne a prosím viac už nepíšte nič.

timea7
26. máj 2016

@retorika tvoja posledná veta hovorí za všetko. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

nyusika
26. máj 2016

@retorika si normalna ?
ved reagujeme na to, co si napisala...
co si cakala, potlapkanie po ramenach a polutovanie ?
precitaj si po sebe skor, ako zacnes dupkat nozickami.

timea7
26. máj 2016

@nyusika nechaj tak, po opätovnom prečítaní úvodného príspevku mám pocit, že ani nevie, čo to kompromis je.....ako môže sama urobiť kompromis, ak jej partner trvá na tom, aby bolo všetko podľa neho ?

nyusika
26. máj 2016

@timea7
normalne - on na niecom trva a ona to splni.
nielenze kompromis, ale aj spolocny ciel, nie ? 😀

timea7
26. máj 2016

@nyusika aha, tak som teda doteraz ani ja netušila, čo slovo kompromis znamená 😀 😀 😀 😀 😀 😀 inak psina, on pomíňa peniaze, ktoré jej dali rodičia na štúdium, doma je lenivý ako voš, ona mu robí full servis, skáče podľa toho, ako on píska, on na ňu tlačí, aby kúpia byt, ona založí diskusiu, lebo deväť rokov to spolu takto ťahajú a ona má pocit, že to nie je to, čo si predstavovala, ale vie, čo má robiť.....ešteže tak.

mimi1237
26. máj 2016

@retorika Ved som ti napisala ze my nevieme poriadne ako sa u vas veci maju a ,ze usudzujeme len podla toho co si napisala.A podla toho pre nas vsetky tvoj vztah s priatelom vypada tak ako vypada,neviem ,ci rozumies....Ved sa nemusis hned urazat.

nyusika
26. máj 2016

@timea7 no esteze mame konika, blbe by sme umreli 😀

n0mi
26. máj 2016

@retorika hlavne, že nechceš rady do života a poradiť si vies, ale vypisujes sem.

mimac
6. jún 2016

@retorika vyhľadaj psychológa, ten tvoj problém vyrieši a možno by bolo najlepšie keby si tam išla aj s partnerom ak ťa aj on má rád, nebude mať problém.nieje vhodné písať tu a hovoriť len tvoj pohľad, treba si vždy aj druhú stranu vypočuť a možno budeš prekvapená ako sa to pekne skončí!!!

timea7
6. jún 2016

@mimac že práve ty jej radíš....a podľa toho, ako jej radíš, mi je jasné, že si svoj vzťah idealizuješ a preto roky žiješ tak, ako žiješ. Pokús sa v sebe nájsť sama seba a nedaj sa viac zneužívať, ani prosím ťa neraď iným ženám, ktoré zneužíva ich partner, aby s ním navštívili psychológa, lebo to nevedie k ničomu. Žiadny psychológ na svete nedonúti lenivca a človeka, ktorý sa na svojom partnerovi vezie, aby to zmenil, prečo by to robil? Zmeniť sa môže len zneužívaná partnerka a tým možno donútiť k zmene partnera, no väčšinou na to partnerky v takýchto prípadoch nemajú dosť odvahy ani síl 😒 😒 😒 😒

dankanka
27. jún 2016

@retorika zažila som pred rokmi niečo podobné. a keď si uvedomíš, že nie si za neho zodpovedná a žiješ jeho život, že to, čo prežívaš nemá nič spoločné s obojstrannou láskou, že to, čo Ty robíš pre neho by on pre Teba neurobil...oslobodíš sa.
ešte si stále vo fáze, že za ten nefunkčný vzťah bojuješ, ale bude to mať aj iné fazy. bude to bolestivé a ťažké po toľkých rokoch, ale nakoniec sa Ti uľaví.
veľa energie Ti želám

mimac
28. jún 2016

@timea7 si predstav, jemu psychológ otvoril oči a priznal si tam, že má problém ON nie JA. Ja som mu len pomohla a stojím pri ňom a už sa lieči....A ideme ďalej. Čo myslíš, prečo keď sa dvaja berú v kostole tak si hovoria: v dobrom aj v zlom, v zdraví aj v chorobe, v chudobe aj v bohatstve...len tak? O tom je vzťah(pokiaľ ozaj nieje alkoholik, stávkár, tyran...)

timea7
28. jún 2016

@mimac obdivujem tvoj optimizmus, no tým, že mu psychológ otvoril oči a tým, že sa lieči, nemáte ešte vôbec nič vyriešené. Slovami - v dobrom aj zlom, v zdraví aj chorobe, v bohatstva aj chudobe sa utešovalo a utešuje veľa žien, škoda, že sa väčšinou toho držia len tie ženy, muži na to často a radi zabúdajú. Niekedy ženy týmito slovami zakrývajú nedostatok odvahy poslať nevhodného partnera do čerta a postaviť sa na vlastné nohy. Po desiatich, dvadsiatich rokoch môžeš napísať, ako vám psychológ pomohol, dnes ešte zďaleka nie. Ja ti ale želám, aby si to tu po tých dvadsiatich rokoch napísať mohla, aby sa u vás všetko obrátilo k lepšiemu.

mimac
29. jún 2016

@timea7 a ja nechápem prečo si taká pesimistická, ja som vždy stála na vlastných nohách,chvalabohu! nebola som od neho závislá a možno aj preto mám iný pohľad, stará sa o dieťa, varí, nakupuje, umýva riad,vynáša smeti, nenarobil dlhy, máme vlastné bývanie,nebije ma,iba minul svoje úspory zo zahraničia...čo vlastne ženy chcú? aby sa im pomáhalo, aby mali čas na seba popri deťoch a aby mali aj peniaze..takže som na tom výborne a nemôžem sa porovnávať so žiadnou tu na MK a pochopila som to už dávno,väčšina má na krku úvery a pôžičky a sú nútené robiť aj podradnú prácu.... chodiť sem nemá zmysel alebo má,na zabitie času, sa sama seba opýtaj prečo sem chodíš a vypisuješ, lebo aj ty máš niečo v neporiadku inak by si sem ani nepáchla...

timea7
29. jún 2016

@mimac nemusíš to tu vypisovať, aký je tvoj partner ideál, ja si pamätám tvoje príspevky, aj keď je téma vymazaná. Inak ty sa opieraš o nejaký prieskum, keď si presvedčená o tom, že väčšina žien na MK má na krku úvery, pôžičky a robí podradnú prácu? Alebo sa tým iba utešuješ, že by si chcela, aby to tak bolo. Čo ja viem, je tu kopa úspešných žien - lekárky, právničky, manažérky, niektoré poznám osobne. Prečo by som ja mala mať niečo v neporiadku, keď sem chodím? Všimla si si témy s receptami? Tie ma sem pred rokmi priviedli. A keby som aj mala nejaký problém, kludne by som ho sem hodila, prečítala si pohľady iných žien naň a aspoň porozmýšľala o ich slovách. A neviem, akú prácu považuješ za podradnú, lebo ja žiadnu, každá je potrebná, aj bez tých smetiarov by sme boli o mesiac v riadnej kaši, lepšie povedané v odpadkoch. Pre mňa je podradnejšie, ak niekto peniaze prefláka, ako keď ich zarobí hoci aj zametaním ulíc. A že majú ženy na krku úvery a pôžičky? No a? Ak si ich brali s rozumom a vedia, že ich zvládnu splácať za každých okolností, prečo nie? Či ty si mala našetrené v 25 na byt alebo dom? Alebo majú šetriť a začať stavať v šesťdesiatke? Mne tvoje názory prídu mierne povedané uletené. A ešte ti niečo prezradím, hodila ma sem ujo google, keď som hľadala jeden recept, ale som tu aj preto, lebo psychológia je mojím obrovským koníčkom, baví ma čítať, ako zmýšľajú a konajú ľudia v určitých situáciách.