Labilný švagor

augustovkaa
26. júl 2014

Žienky, volala mi sestra, že sa pohadala s mužom. Kvôli tomu, že ju nechce nikde brat na výlety. On bol tri týždne pn, už dva týždne chodí do práce, ale stále sa vyhovára, že ho všetko boli.keď ho ona poprosí, či spolu nepôjdu aspoň na prechádzku, ide, ale potom jej vyčíta, že ho humpluje. Pritom lekár mu povolil prechádzky. Majú dve malé detičky a celé leto sedia kvôli nemu doma. Keď sa ona sťažuje, že už ju ten stereotyp ubija, on povie, že veď si bola v obchode. Dnes po prechádzke povedal, že si dá liek od bolesti a sestra že daj aj štyri a on naschvál pred ňou zjedol štyri tablety proti bolesti, aj keď mu bránila. Snáď ho to nezabije, bežne užíva dve. Minule chcel po hádke skočiť okna, keď mu pekne povedala, že nech sa veľa nehrá na počítači, chcel ho rozbiť. Kričí na ňu aj pred deťmi, on sa nevie kľudne dohodnúť. Hneď je v afekte. Sestra je od stresov vychudnutá, má 54 kg a výšku 174 cm a on váži 110 kg. Podľa mňa je to psychické týranie. Je normálne aby dospelý človek naschvál zjedol pred ňou a deťmi tabletky, alebo chcel skákať z okna? Moja sestra je už zúfalá, čo má s ním zápasiť? Čo vy na to?

trgypadl
26. júl 2014

@augustovkaa ak sa nechce nikam chodit jemu,tak nech zoberie deticky a ide sama...klasika chlap dostane chripku a musi ostat na pn,zena moze tahat aj creva za sebou,ale kvoli rodine musi fungovat.ani sa mu necudujem,ze sa mu nic nechce pri vahe 110 kg,a to,ze uziva tolko liekov je tiez na zamyslenie...hypochondria a zavislost.a ze to robi pred detmi aj to skakanie z okna,no koment!mala by s nim hodit rec,a ak sa neuvedomi dat ultimatum.takto sa chova otec,zivitel rodiny??sestre drzim palce,a hlavne pevne nervy 😉

augustovkaa
autor
26. júl 2014

@trgypadl sestra minule vracala v noci a na druhý deň sa musela starať o muža aj deti. Sama nemôže chodiť, lebo druhé nemá ani rok, je uplakane. Stále ho má na sebe zavesené v manduce
Potrebuje pomôcť so staršou. A s taškami.

trgypadl
26. júl 2014

@augustovkaa ach jeeeje takze je vsetko na nej tak to ma mrzi,a vodicak nema??

augustovkaa
autor
26. júl 2014

@trgypadl lieky má brať dva, ale naschvál užil štyri. Teraz má sestra ešte o neho strach. Kričí po nej na ulici, všetci sa obzerajú. Ona ho prosí, nech rozpráva tichšie. Prosí ho aby schudol, nechce cvičiť.

augustovkaa
autor
26. júl 2014

@trgypadl má, ale mladšie celú cestu vieska, nemôže sa sústrediť. Jej ide o to aby chodili na rodinné výlety.

trgypadl
26. júl 2014

@augustovkaa ver mi ak by isla par krat sama tak by mu mozno svitlo

augustovkaa
autor
26. júl 2014

@trgypadl druhé bude mať na jeseň rok, tak snáď to zvládne potom sama.

trgypadl
26. júl 2014

@augustovkaa a prve ma kolko?

augustovkaa
autor
26. júl 2014

Štyri ale je strašne živá

trgypadl
26. júl 2014

@augustovkaa mam pocit,ze jej muz je strateny pripad...no tak by starsiu trosku mohla zapajat,aby jej s mladsim pomohla.chapem,ze pri dvoch sa treba obracat,ale treba nad tym trosku porozmyslat ako by zvladla nejaky vylet s detmi aj sama.

augustovkaa
autor
26. júl 2014

@trgypadl veď áno, chudera, chcela výlet a teraz musí blbca sledovať či sa neotravil a má ďalšie stresy

oslo1
26. júl 2014

Vies, ono plati, ludia s k tebe dovolia len tolko, kolko im dovolis. To, ze je svagor chory mu este nedava pravo, aby sa spraval ako hnup. Takze co by som urobila ja?
Moj partne vie presne, kde je latka unosnosti. Ak ju prekroci mierne, tak mu poviem. Ak mu nedojde, tak som ticho. Jemu trke, pretoze ked je zena ticho, tak je riadne nasrata.
Keby chcel vyhodit pc tak mu ho necham, nech ho vyhodi, alebo ho zbalim a odnesiem prec.
Ked sa vyhraza sebevrazdou, zasla by som za lekarom.
Neviem ake ma svagor ochorenie, alr kazda dlhodoba choroba s bolestou vedie k depresii a to treba riesit.

stanulienkat
26. júl 2014

To je cisty psychopat.

augustovkaa
autor
26. júl 2014

@oslo1 on mal zápal semenníkov. On je na ňu stále takýto, aj keď mu nič nie je. Ona má dosť chorôb migrény, kŕčové žily, psoriazu a neľutuje sa a kmita. On sa stále sťažuje na bolesti chrbtice, lebo ma sedavé zamestnanie. Keď mu ona povie aby cvicil, nechce. Oni sa dohodnú, že nebudú pri hádke po sebe kričať a on to vždy poruší. Nedá sa s ním dohodnúť. Hneď ide do afektu. V poslednom čase sa jej zhoršila psoriaza z tých stresov a jemu je to jedno. Ved on je ten chorý.

augustovkaa
autor
26. júl 2014

@stanulienkat On tvrdí, že sestra je šibnutá.

anatalia77
26. júl 2014

@augustovkaa a sestra aky postoj k tomu zaujala? Ma toho plne zuby a chce to riesit,alebo nie?

augustovkaa
autor
26. júl 2014

@anatalia77 Rodičom sa to hanbí povedať. Mne sa zdoverila, že čo ma robiť.

oslo1
26. júl 2014

@augustovkaa

Si myslim, ze ta choroba nema nic spolocne s jeho naladami, ale uz to bolo take huste medzi nimi aj predtym

augustovkaa
autor
26. júl 2014

@oslo1 On je milý, kým sa ona nesťažuje. Keď sa odvazi pritirecit, už je zle. Už sa jej vyhráža, že odíde od nej, že vyskočí z okna, že sa rozvedie. Pred známymi sa hrá na super otca a manžela a doma je takýto.

anatalia77
26. júl 2014

@augustovkaa preco sa hanbi? Zaco sa vlastne hanbi? 😕 ved z okna chcel skakat on..
A co ma robit? Ked sa nabuduce postavi k oknu..tak mu ako milujuca manzelka podat Redbull./to by som urobila ja,proste by som sa donekonecna nedala vytacat muzom/

augustovkaa
autor
26. júl 2014

@anatalia77 hanbí sa, že sa k nej tak správa. Že pred deťmi robí také divadlo.

makarda
26. júl 2014

Reakcie toho chlapa mozu byt tiez len zufale volanie o pomoc. Mozno ho naozaj vsetko boli a ma nejaku inu vaznu chorobu, o ktorej este nevie, alebo vie a nechce povedat. Mozno sa citi menej ako chlap, ked mal ten zapal... Podla jej diagnoz ani ona nie je moc v pohode, urcite je totalne pod stresom z toho vsetkeho... To co on robi v afekte, urcite nie je normalne. Existuje aj nejaka psychologicka porada on-line. Skuste vygooglit. Staci tam napisat mailom a za nejaky maly poplatok vam odbornik poradi co robit. Neviem aky je medzi nimi vztah, zatial to znie ako keby ona sa zufalo snazila zachranit rodinu kvoli detom a on akoby nevedel co zo sebou a mal to na haku... Ak sa este maju radi a chcu dat vztah do poriadku, dobra je na to knizka od Jiriny Prekopovej: Rodina zije z lasky (http://www.martinus.sk/?uItem=166440)... drzim palce...

anatalia77
26. júl 2014

@augustovkaa vsak ale hanbit by sa mal on.
Ja sa obcas nestacim divit ako niektore zeny preberaju vsetku starostlivost na seba. A teraz este aj haanbu za to,ze je muz hystericky.
Ako som stara tak som asi mimo obraz. Unikol mi nejaky trend?

asfodelka
26. júl 2014

@augustovkaa mozno by stacilo keby si sa zaangazovala nie len na koniku ale aj v realite. zavolaj sestra, zbalte deti a chodte niekam s nimi Vy dve. sestra sa odreaguje, jej muzovi mozno pride luto ze nesiel... a ked saskuje s liekmi tak nech mu ich niekam zamkne a dava mu ich na pridel.

maznacik007
26. júl 2014

@augustovkaa ja neviem je to dost bolestive ochorenie .. ziadna banalita ... a moze po nej pretrvavat aj dlhodoba unava... unavovy syndrom, (moj to mal ako komplikaciu k mumpsu v dospelosti a sposobilo to neplodnost) pre rekonvalescencii sa ma zdrzat fyzickej aktivity ...

ja by som brala ohlad aj na neho ... aby mal dost casu na zotavenie ... pokoj lahku stravu ono dostavat sa zo zapalov neni vzdy jednoduche (viem podla seba naposledy zapal ladvin v zime) a nic sa ti nechce ...

sestra nech pekne ide s detmi sama ... ved nemusi len doma sediet ako ona je doma on chodi do prace po chorobe je ... a asi sa mu nechce este potom chodit a potrebuje sa dat dokopy ...

zasa nema sestra tak male deti ze by s nimi nemohla nikam zajst ... a vahu by som teraz neriesila najma nie s cvicenim aby sa mu ten zapal nevratil ....

a nech ho nenuti ak sa neciti nema zmysel aby sa dopoval liekmi od bolesti len preto aby ona niekam s nim sla ... nech si spravi program sama teda s detmi ...

augustovkaa
autor
26. júl 2014

@anatalia77 asi nechce robiť rodičom starosti.

augustovkaa
autor
26. júl 2014

@asfodelka áno, zoberiem sestru niekam na výlet. Už rok je zavreta doma.

moonlight1210
26. júl 2014

@augustovkaa kazdy mame na vec svoj uhol pohladu a verim ze on ten svoj vidi ako logicky, opodstatneny a spravny.
Diskusie su teda na figu.
Povedz sestre, ze zatial co robi, nie je nic ine ako ze mu nahrava na smec. Uci ho, ze ked zacne zurit a robit demostrativne divadielka o sebevrazdach, tak ona cuvne, zbledne a este sa strachuje. Alebo ked na nu na ulici krici, tak ona ma stres.
On vidi ze to funguje a bude to proti nej pouzivat nadalej. A mozno aj stupnovat takuto formu natlaku.

Ak sa ma nieco zmenit, tak to dohovaranim a dohodami nepojde. Len akcia vzbudzuje reakciu.
Takze ak dohoda, musi ona si premysliet co urobi ak on dohodu zas porusi. Uz pri dohode ho upozornit a potom to aj dodrzat. Nech je to aj trebars zamknutie sa v inej izbe kym on neraci sklidnit hormon, ale dodrzi ju.
Casom sa sama nauci, ze si postavi hlavu aj ked on bude sediet na parapete okna. A on pochopi, ze aj keby demostrativne visel z balkona, tak ona iba za nim zavrie dvere.
Myslim ze tieto afektivne typy maju napriekm nervaceniu celkom slusny pud sebazachovy a z okna sa vrhaju len ked maju obecenstvo co bledne hrozou a odprosuje ich. Ked im niekto povie - vsak rob ako myslis, to ty tu nebudes, ja budem zit dalej. Tak neskoci. Na to sa prilis lutuje.

A co sa tyka vyletov a podobne - s malickym a druhym moc zivym dietatom je to o hubu, ale vsak nech si vyhlaidne v blizsom okoli cokolvek (decku je jedno kam ide, hlavne ak tam najde priestor kde sa vyblbne. Ci to uz bude luka v lese, park alebo zamok.), kam zvladne ist sama. Ako deti porastu, bude okruh zvacsovat...

Proste az ona zacne akciu, nastane z jeho strany nejaka reakcia. Inak sa nezmeni nic.
Chce to odhodlanie, niekedy sebazapretie, ale bez toho to nepojde. Len bude ona behat v bludnom kruhu ako skrecok v koliesku.

A jej chlap fakt moze mat zdravotne problemy a zas moze ich este aj zvelicovat, to nezistime. Ale kym nezisti, ze jeho zena si vie urobit po svojom a ze on nemoze rodinu ovladat cez demostrativne dovadielka a nervacenie (co mu teraz asi celkom funguje ako sposob dosahovania svojho), nebude ochotny pristupit na ine riesenia.
Ak ti raz nejaky sposob jednania funguje, nevidis dovod ho zmenit, kym sa nezmenia okolnosti.

Ved ak dosiahnes svoje tym, ze vzdy chlapa okriknes a on stiahne chvost, nebudes si robit namahu s argumentovanim, diskusiou. Naopak budes presvedcena, ze on je vlastne hnup a ty mas ten spravny pohlad na svet. On ti svojim chovanim dava spatnu reakciu, ze to tak je (hoci v realite si len rozkricana sebecka zenska co si mysli ze pojedla mudrost sveta). Takze az raz on buchne po stole, resp. Buchne dverami, prvy raz zkoprnies. A hoci budes najprv soptit nad jeho ididotstvom, ale on to bude opakovat, az vtedy ucitis ze bud zacnete spolu jednat inak ako doteraz alebo je mnazelstvu koniec. Takze az zmena okolnosti ta donuti k reakcii ( zmene spravania).
A toto musi tvoja sestra pochopit.

augustovkaa
autor
26. júl 2014

@maznacik007 Áno, je to bolestivé. Tri týždne bol na pn. Tu nejde len o dnešok, jemu sa nechcelo chodiť nikam ani predtým. A hlavne ide o jeho afekty. Robil ich aj kvôli banalitam. Ale keď bola sestra chorá, brala antibiotiká, poslal ju do obchodu aj s deťmi. Na sebe mala bábo, v ruke tašku a v druhej ruke dáždnik. To bolo OK.

katarinamarkova
26. júl 2014

prepac ale tvoja sestra by mala byt svojprvna nie?
- ked nechce nemusi cele leto sediet doma, nech ide sama, s hocikym.....preco nejdete napr. spolu vy na vylet? pomozes jej tak s detickami.....ak jej chces pomoct zober ju na vikend niekam prec. oddychne si.skutocne jej to pomoze!
- ak je chora, v noci vracala, preco si neoddychne, myslim ze manzel by nenechal deti umriet od hladu a domacnost by za jeden den nepadla.
.......suhlasim s tvrdenim ze ludia si k tebe dovolia len tolko kolko im dovolis..........
tym nechcem povedat ze spravanie jej manzela je spravne, ak ma skutocne psych.problemy treba to riesit - t.j. nie o tom pisat a hovorit - riesit!
cely problem v takychto vztahoch je uplne jednoduchy: zena sa sprava, ako by sa nic hrozne nedialo a v podstate nikdy nic razne neriesi, dobrovolne potisku trpi, ale nikdy nic realne nespravi......a manzel? samozrejme chlapi su pohodlni, ved zene to v podstate ,,vyhovuje,, tak preco by som mal nieco menit?
-dvaja sa hladali a nasli-
osobne taketo vztahy zo srdca lutujem a podporujem vsetky zeny aby sa konecne uvedomili a stali sa samy sebou, zacali si uvedomovat svoju hodnotu!!!!!
pomoz jej v tom aj ty!