Mám 2 dcéry,ale žijem len s jednou
Stručné zhrnutie
- Po rozvode sa rodičia môžu dohodnúť, že dieťa zostane s jedným z rodičov, a súd môže takúto dohodu potvrdiť; diskusia uvádza prípad, kde rodičia dohodou zverili staršiu dcéru otcovi a súd to potvrdil.
- Psychologická pomoc a rodinná terapia sú v diskusii odporúčané ako kroky na obnovu vzťahu medzi matkou a dieťaťom; diskutujúci spomínajú spoločné sedenia a dlhodobú prácu s psychológom (OP uviedla, že počas prvých dvoch rokov obe chodili ku psychologičke).
- Puberta a dlhodobá manipulácia druhou stranou (otecom alebo starými rodičmi) môžu viesť k tomu, že 9‑ročné dieťa alebo 15‑ročná dcéra preferujú bývanie s otcom či u starých rodičov, čo podľa diskusie často vyžaduje trpezlivosť, nenápadné udržiavanie kontaktu (víkendy, prázdniny) a dlhodobé úsilie.
Q: Ako funguje zverenie dieťaťa do starostlivosti po rozvode?
A: Súd rozhoduje o zverení dieťaťa do starostlivosti a môže potvrdiť dohodu rodičov; v tejto diskusii matka uviedla, že rodičia sa dohodli, že staršia dcéra zostane s otcom, a súd túto dohodu potvrdil, pričom jej neskorá žiadosť o zverenie do starostlivosti bola neúspešná.
Q: Kedy sa odporúča vyhľadať psychológa alebo rodinnú terapiu?
A: Diskutujúci odporúčajú psychológa a spoločné sedenia pre obe strany pri narušenom vzťahu; autorka uviedla, že počas prvých dvoch rokov obe chodili ku psychologičke, no otec dieťa odvádzal len málokedy.
Q: Ako postupovať pri podozrení na manipuláciu dieťaťa druhým rodičom alebo starými rodičmi?
A: V diskusii advokátka a psychologička spomínali psychologické posudky a pojem „syndróm zavrhnutého rodiča“ ako podklady v súdnych sporoch; jeden komentár uvádza, že psychologický posudok odhalil manipuláciu a dieťa bolo následne zverené matke.
Q: Môže deväťročné dieťa samo rozhodnúť, kde bude bývať?
A: Súd berie do úvahy vôľu dieťaťa, ale rozhodujú aj dospelí a iné okolnosti; v diskusii sa spomína prípad, kde 9‑ročné dieťa vyjadrilo túžbu bývať u otca a rodičia tomu vyhoveli, pričom súd dohodu potvrdil.
Q: Ako obnoviť vzťah s dospievajúcou dcérou, ktorá odmieta kontakt?
A: Viacerí diskutéri odporúčajú trpezlivosť, nenápadné udržiavanie kontaktu (víkendy, prázdniny, občasné návštevy) a čakanie až do dospelosti alebo príchodu vlastných detí; tiež radia nevtieravé ponuky pomoci a neskoršie konfrontačné rozhovory.
Q: Aké sú riziká emocionálneho vydierania v rodine pri rozhodovaní o starostlivosti o dieťa?
A: Diskusia uvádza konkrétne vyhrážky samovraždou zo strany otca ako faktor, ktorý zlomil matku a ovplyvnil jej rozhodnutie nechať dieťa u otca, pričom komentátori upozorňujú, že takéto vydieranie môže viesť k dlhodobému narušeniu vzťahu a potrebám psychologickej podpory.
Závery z diskusie
Zhoda
- Psychologická pomoc a rodinná terapia sú odporúčané kroky pri snahe obnoviť vzťah medzi rodičom a dieťaťom.
- Trpezlivosť a čas sú často považované za dôležité pri zvládaní odcudzenia počas puberty.
Sporné názory
- Niektorí diskutéri tvrdia, že matka zlyhala tým, že neposkytla dostatočný boj za dieťa a dovolila mu zostať u otca; iní tvrdia, že matka konala primerane vzhľadom na fyzické a psychické vyhrážky zo strany otca.
- Niektorí považujú za bežné, že dieťa môže byť „zmanipulované“ starou rodinou a otcom; iní považujú rozhodnutie dieťaťa o pobyte pri otcovi za legitímne podľa jeho vôle.
Otvorené otázky
- Ako konkrétne zlepšiť dôveru dospievajúcej dcéry bez vyvolania ďalšieho odporu?
- Aké právne kroky sú efektívne po tom, čo súd potvrdil dohodu rodičov o zverení dieťaťa?
- Do akej miery dokáže dlhodobá psychoterapia zmeniť postoje dieťaťa postihnutého rodinnou manipuláciou?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
psychológ, psychologické posudky, rodinná terapia, spoločné sedenia, syndróm zavrhnutého rodiča, zverenie dieťaťa do starostlivosti, striedavá starostlivosť, opatrovníctvo
Miesta a osoby
žiadne
@xxxkatka neviem co znamena hamuj 🤷♀️ ale, netusis co som obetovala kvoli synovy, tiez som rozvedena, ex robil velke svinstva, ale nikdy som nepristupila na jeho vydierania!
@veronikastrickova asi že nemáš používať vyjadrenia nikdy nikdy nekrič hop pokial nepreskočíš nateraz sa môžeš mať fajn o 10-15 rokov môžeš mať ktovieaký problém s deťmi ach jaj poznám také ženy úžasné a ako sa vedia deti zachovať neverila by si
nejako mi teraz nie je jasne v com je teda problem. ved
@labutienka82, si mala dceru pol prazdnin... co viac ocakavas?
@janulka1802 áno puberta je puberta, ale ako sa asi moze dieta citit, ked ho opusti matka a da otcovi? Dieta potrebuje hlavne MAMU!
@veronikastrickova si velmi mlada a mas velmi male dieta na to, aby si trieskala taketo zavery, najmä ak si nebola tyrana. Btw ona dieta neopustila, mylis si trocha aj pojmy.
@peter2404 ja ju nechcem mať každý druhý, či tretí víkend, tu nejde o to, zevsem tam príde. Tu ide o to, že nechce u nás byť vôbec, to je také ako keď príde na návštevu.
@xxxkatka ja som dost stara a vidim to velmi podobne ako @veronikastrickova , ale jasne, nebola som tyrana, tak nemozem mat nazor. Btw, Ty si bola?
@veronikastrickova sú prípady keď sa dieťa samé vyjadrí že radšej k otcovi ako k mame to nerobí automaticky zlú matku z tej ženy a ďalšia vec ak je žena týraná ťažko sa vžiť do jej pocitov ja sama si to neviem predstaviť ale pre matku to musí byť peklo
@janulka1802 viete niekto co mam ja za sebou? Nie, tak sa mi nepokusajte presvedcit o opaku. Ja velmi dobre viem co pisem.
@veronikastrickova no lenže dcéra sa sama rozhodla a pod tlakom okolností sa proste matka rozhodla ze to bude ok.
@6mia6 otazka je, preco sa ta dcera tak rozhodla, ci mala s matkou tak naruseny vztah (to sa tu popiera), alebo ju otec a babka zmanipulovali.
@veronikastrickova lenže mala by si pripustiť že aj každá tu je iná a preto tu dochádza k rozdielom a hádkam. To ze si to ty zvládla je pekné a môžeme ti gratulovať a popriať veľa šťastia ale neznamená to ze to musí automaticky zvládnuť každá. Dopadlo to ako to dopadlo a nebudem ju za to sudig
@sasa1310 ale áno, je to možné, u advokáta sme mali taký prípad. Podrobnosti nebudem uvádzať, len toľko, že otec bol pracháč a nahovoril dieťa, aby matku usvedčilo aj zo sex. obťažovania.. našťastie, v posudku psychológ odhalil manipuláciu.. Napokon sa odvolávala advokátka aj na tzv. syndróm zavrhnutého rodiča, a úspešne.. a neskôr opäť, iný prípad. Dieťa zverené matke, otec víkendy, ale, bohužiaľ, chlapca si kupoval a kúpil drahými darmi..
@veronikastrickova neviem čo máš za sebou a nikto z nás nevie čo má pred sebou že nateraz máš pekný vzťah s dieťaťom Ti nezaručí nikdy nikto že to tak bude naveky hm ďalšia vec je matka dieťa nemusí vôbec opustiť a dieťa sa jej predsa jedného dňa vykašle na hlavu fakt poznám také prípady až sa mi plakať chce keď si na to pomyslím život je nevyspytateľný
@dskjhfdlkdjhl alebo len proste chcela byvat s otcom, mozno ich mala napriek tomu aky otec bol rado oboch. To, ze dieta je pridelene matke robi z otca automaticky zleho otca? Urcite nie. Tak preco sa to v tejte teme berie ako fakt, ze dieta u otca = hyena matka?
@dskjhfdlkdjhl a ako ti táto informácia pomôže. Už som písala ze môj 9 ročný syn by vyhlásil to isté. A prečo? Lebo som na deti prísna. Teraz to určite bude zase zle pochopene. Nemyslím si ze mame narušený vzťah ale s tatinom by mal svet gombícku a mal by zaručene lepšiu financnu situáciu. A teda ten náš synacik by si dal hneď 2 a 2. Hovorím len čoby keby. Touto situáciou neprechádzam
Spomenula som si tu na jednu rodinu. Dievča ostalo s otcom, syn šiel s mamou. Pravdepodobne rešpektovali rozhodnutie deti. Mali asi 12 a 10.
@xxxkatka neviem, v podstate tu okrem zakladatelky ale ani jedna nevie, ako to bolo. Ale ak matka vie, ze otec je naruseny (vyhrazal sa, ze sa obesi), tak je zvlastne, ze mu dieta bolo pridelene.
@6mia6 mne ta informacia nijako nepomoze, lebo sa nejedna o mna.
A znovu zopakujem, nechcem nikoho sudit, ale z diskusie mam zmiesany pocit, viacere tu dali rady, mnohe sme zhodli, ze bez psychologa to neporiesi sama, ale zo zakladatelky nemam dojem, ze ju taketo rady zaujimaju-aspon ak mam usudzovat podla jej odpovedi. Suhlasne sa samozrejme vyjadrovala ku vsetkym, ktore ju polutovali. Lenze lutovanim sa to same nevyriesi, tolko moj-ciste pragmaticky nazor, bez emocii. Mozno to pre niektore vyznie ako krute, ale este som sa nestretla s tym, ze by sa nieco vyriesilo len tak, bez akehokolvek usilia, v takomto pripade treba vynalozit obrovske usilie, lebo puberta je mimoriadny vek a to aj pre deti z rodin, kde vsetko dobre funguje, deti, ktore zazili taketo stresy (rozvod, velke hadky), tie to maju este zlozitejsie.
@6mia6 presne, ja som poznala pani, ktorej pubertiacka sa rozhodla ist byvat k otcovi. Mama sa prikladne starala kym otec ani len neplatil vyzivne, mal exekucie, bol odsuseny za neplatenie vyzivneho, bol lieceny na psychiatrii ked si chcel siahnut demonstrativne na zivot atd.. Dovod? U otca si mohla chodit kedy chce a kam chce, ked prisla o 02.00 tak prisla, no a samozrejme financie (stari rodicia), manipulacia otca, aby nemusel platit vyzivne atd.
@dskjhfdlkdjhl aku pisem v tomto prispevku vyssie, aj takemuto zverili dieta a dokonca mali pod nosom spis so vsetkymi info. Dieta chcelo, otec chcel, nazor matky nebol podstatny...Takze nie je to v sudnej praxi vobec zvlastne. Jednoducho podal skor neodkladko.
@xxxkatka v kazdom pripade, teraz je uz skoro jedno, preco isla k otcovi, vratit sa to neda. Teraz treba riesit pritomnost a buducnost. A to bude drina.
tak poviem vám ja svoju skúsenosť: pred 15 rokmi sme sa s manželom po 9 rokoch rozviedli, ešte predtým som na to pripravila syna (mal vtedy 9, ale aj na ten vek bol veľmi rozumný). Bývali sme v rodinnom dome u manžela a jeho rodičoch a môj syn sa ma vtedy opýtal : mamina a kam pôjdeš ? (najväčšia rana môjho života! Nespýtal, kam pôjdeme ale kam pôjdem iba ja!) Nechala som ho s manželom, ako manžel bol nanič, ako otec bol super. Syn chodil ku mne na víkendy do podnájmu a keď bol starší, rozhodol sa, že bude bývať u mojej mamy (ona vtedy ovdovela a bola sama). Dnes má 25 rokov, skončil VŠ ako inžinier a veľmi dobre si uvedomuje, že za svoj život vďačí hlavne mne ( mala som ho v 17 rokoch a nešla som na potrat aj keď som život pred sebou, vysoká škola a tak...)
@adrika3800 muselo to byť nesmierne ťažké rozhodnutie klobúk dolu pred Tebou ale určite to bolo správne mám dojem akoby niektoré matky nechceli nevedeli pochopiť že dieťa dá prednosť otcovi nie preto že mama je zlá ale jednoducho si to tak prajú nemôžu byť naraz na dvoch miestach
@janulka1802 nebolo to ľahké, každé ráno som ho čakala pri autobuse do školy a niekedy, keď mi zavolal, že na víkend nepríde, lebo ide za bratrancami, tak som preplakala celý víkend, ale som na neho hrdá, lebo vie, že ho ľúbim a on ľúbi mňa.
@dskjhfdlkdjhl pekne, že sleduješ, na aké odpovede klikam. Samozrejme, že človeka viac potešia tie odpovede, keď človek aspoň trošku vidí, že sa tá druhá strana vcitibdo doto dotyčného. Ja prijmem aj kritiku, to že nepodakujem alebo nedám laik neznamená, že si to neberiem k srdcu. Ide aj o to, ako to tí druhí napíšu, akou formou, niekto píše opatrne, niekto drsnejšie, bez emócií. Je to normálna reakcia. Je to ale až príliš citlivá téma, tak sa nezameriavaj prosím ťa na moje reakcie. Že sa súhlasné vyjadrujem len k veciam, kde má ľutujú.

@miriam11 a co je na vysluchu?