Mám obavy, aby sa z priateľa nestal alkoholik

agnessaz
9. nov 2015

ahojte, ja by som sa chcela opytat na vas nazor - ako matiek, vydatych zien a zien co uz nieco aj zazili. mam vazny vztah uz 8 rokov. od zaciatku nasho vztahu som vedela, ze si priatel lubi vypit pivo (to najradsej) a prilezitosti alebo cez vikend tvrdy alkohol. pocas nasich 8 rokov sme prekonali xyz hadok na temu, ze mi vadi, ze vypil, ze isiel na pivo atd. upresnim situaciu: moj priatel skoro kazdy den chodi na pivo s kamaratmi alebo len tak sam zajde a tam uz su chalani alebo tak (kedze spolu momentalen nebyvame a riesime spolocny byt). je schopny v krcme po praci (alebo po odpracovanom dni pri dome ci starych rodicoch) presediet v krcme aj 3-4 hodiny. jeho zaluba sa stala, ze tam vzdy vysedava a vzdy pije pivo. uz mam obavu, ze je na nom zavisly. neviem ako to zistit ci je alebo nie je.. pivo je proste sucast jeho dna, vikendu, ..chodievame s kamaratmi stale vonku (on ma 28 ja 25) a stale sa pije (ja si tiez dam vino, obcas tvrde - nevidi sa mi, aby som pila viac ako ostatni..). pride mi to velmi divne..ideme vonku, vzdy sa pije.. priatel sa nudi - ide na pivo, pride z prace - ide na pivo, odmaka okolo domu, v lese ci zahrade - ide na pivo. uz xyz krat sme sa bavili na tuto temu (ze mam obavy, aby sa z neho nestal alkoholik, ze chceme mat rodinu atd.), vzddy mi povie ze ma uistuje, ze sa z neho nestane alkoholik a ze to robi viac menej z nudy, alebo po praci, a tak ako som pisala vyssie. moj otec je totalny abstinent a nikdy ani nepil - cize nepovazujem za normalne konzumovat tak alkohol. u priatela v rodine zasa jeho otec pije casto a aj pivo je u njich smozrejmost. nebije ma, neuraza, nijak neublizuje - iba obas to, ze chce vypit pivo mi prekaza jednoducho a myslim do buducnosti, ci to onahodou neprerastie...ked sme spolu rok byvali (chodieval na pivo ale ovela menej), casto si kupil domov 1 aelbo 2 flase... povedzte mi je to normalne? ja nechcem ukoncovat vztah kvoli tomuto - ked vypije tak je mily, chce sa ku mne tulit - ale akonahle pokricim, tak sa tvari, ze ma nepocuje a na druhy den sa tvari, ze je vsetko OK..akoby nic, akoby nechcel pocut, ze mu zakazujem. nechcem z neho mat alkoholika, ale ani abstinenta - ako som spominala, sama si rada dam (cez vikendy atak..)

oslo1
29. nov 2017

@vladinka
No vidis, moja mama sa s nim rozviedla, mala s nim velmi nestastny zivot, ale tak kazdy sme si strojcom svojho stastia. Ja by som o takeho chlapa ani bicykel neoprela.
Moj muz a ja mame tolko hobby, ze aj keby den mal 48 hodin, tak nam je to malo.
Aspon ze ty si si uvedomila skor, ako bolo velmi neskoro, ze z ozranom cesta vedie akurat tak do pekla alebo na psychiatriu. Ono tie naznaky alkoholizmu tam su vacsinou, len clovek ich vo svojej zamilovanosti prehliada.
Moj muz mal predo mnou partnerku, ktora tiez stiahla flasu sama, tak ked si hladal partnerku, tak taku, co menej pije. Vo mne dostal nealkoholika (v minulosti som si sem tam socialne vypila, teraz tak polka malej flase Cideru raz za mesiac, na travenie), tak je spokojny 🙂

vladinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
misinka0611
29. nov 2017

Ja by som sa s takým bála ist bývať 😓 Ty doma s deťmi on na pive.. 😪

katus226
30. nov 2017

aj moj ex presne na chlp takto zacinal, zevraj kedykolvek dokaze byt aj bez piva, ale nikdy nechcel skusit ani len jeden den. typicka vyhovorka zavislaka... kamaratov nemalo zmysel sa pytat, ved boli ako cez kopirak. skor som vtedy bola zvedava na ich partnerky, co ony na to. rozpravala som sa s jednou - budila dojem ze je taka ista ako jej partner. po case sa mi absolutne znechutil. predstavte si, ked sa dovali z krcmy chlap pripity, odmietne sa ist osprchovat, cize smradlavy, upoteny, zafajceny a tisne sa k vam do cistej postele, lepi sa na vas... brrr este teraz ma striasa ked si na tie casy spomeniem. este mal drzost mi vycitat, ze uz s nim nechcem nic mat. vraj ho urcite podvadzam! pch to urcite, ja som sa radsej len trapila. pridala sa k tomu aj marihuana a na to sa nabalilo milion dalsich problemov. som si povedala, ze s niekym takym ja zit nechcem a uz vobec nechcem s nim mat deti. dostal na vyber bud ja alebo vsetky jeho poondiate drogy. chcel oboje. lenze taku moznost pankovi nikto neponukal! trpezlivost pretiekla, vyhodila som ho a vzapäti podala ziadost o rozvod. odvtedy je mi milionkrat lepsie, tento krok som neolutovala ani na jednu jedinu sekundu. ani vtedy, ked zacalo ciste emocne vydieranie - ako som ho vyhnala do zimy a dazda chudacika, kde on bude spat... (mal moznost ist k rodine, to som vedela). par dni to vydrzis, postupne prestrihas kontakty a uvidis, o kolko lahsie sa ti zrazu dycha...

cela tato skusenost ma naucila, ze zavisleho cloveka nezmenite. iba on sam seba dokaze zmenit, ak sam naozaj chce a ma volu vydrzat. inak bez sance, je zbytocne sa o to pokusat.

xxxkatka
30. nov 2017

@agnessaz no dievča teraz sa rozhodujes, aku budeš mať budúcnosť...zatiaľ máš našliapnuté na rozvedena s detmi, psychicky a možno fyzicky týraná (ak sa pridá agresivita, čo teraz naozaj nevieš odhadnúť). Ešte nie si ďaleko, môžeš sa vrátiť späť. A btw ak chceš vedieť či je priateľ závislý nepitaj sa kamošov čo s nim pijú, to dá hádam logiku,že stamgasta z partie nepodrazia.Navyse, oni na tom naozaj nevidia nič zle lebo je to ich životný styl. Spýtaj sa jeho mamy ako sa jej žije s chlapom čo popíja, spýtaj sa frajeriek, bývaliek tých kamosov...Žiadne spoločné bývanie, svadba ani deti neudržali doma chlapa, ktorý rád chodí do krčmy. Ak s tým chce prestať netreba čakať na "tu správnu situáciu", treba prestať hneď. Je to podobné ako od pondelka chudnem, od nového roku sa začnem učiť jazyk...prečo nie hneď ak chce? Lebo vnútorné zatiaľ nechce. Tieto frázy sú odkladací manéver.

tinka1234567
30. nov 2017

Moj priatel zas vobec nechodi do krcmy, on si kupuje pivo domov..kazdy jeden den po praci si da min jedno, niekedy aj 2, 3. Cez volno popija od rana, to ich dokaze vypit aj 10 na den. On v tom vsak problem nevidi, pre nho je to relax a ''reset'' a ''len'' pivo...

lillystranska
30. nov 2017

@agnessaz ahoj viem ako sa citis toto iste som zazila s byvalim. Ale ten pil pivo kazdy den od pondelka do piatka a cez vikend zuroval az do rana. Vadilo mi to a hrozne lebo kolko krat sme sa dohodli na vylete a on mi potom napisal nemozem prist pil som pivo. Ja so vtedy vodicak nemala a dostat sa k nim nedalo. Vacsinou si nakupil basu piva vypil to do tyzdna a nehovorimm ze este medzitim chodil vecer na pivo a dokazal tam presediet aj do 3 rana. Nepacilo sa mi to lebo pre mna uz v podstate alkoholik bol. Casto na mna zabudol boli sme na kukanovej desine kde pivo tieklo potokom ratala som vsetko co vypil. Akcia trvala od 8 rana do 19. A on za ten cas vypil asi cez 20 piv plus tvrdy alkohol. Opity nebol ale nebolo to prijemne. Asi sa pytas ako to dopadlo. Rozisli sme sa nie skrz piva ale skrz toho ze sa opil v bare a pretiahol prvu ochotnu studentku na zachode. Dozvedela som sa to na moje meniny tak som mu dala kopacky.

ema234
30. nov 2017

@agnessaz a nieje uz nahodou alkoholik ?

emocka
1. dec 2017

Aj u nás to začínalo akože len pivom. Skončilo to 30 ročným "peklom", ktorým život s alkoholikom je.

lucinkab
12. máj 2019

Takto zacal moj a po 5rokoch je to este horsie....

lucinkab
12. máj 2019

@agnessaz ako to dopadlo po 4rokoch?

emocka
13. jan 2020

agnessaz, ako? Ešte stále si s ním? A s jeho témou života? Pivom?
Verím, že nie si s ním, že si otvorila oči a uvidela, že život je prekrásny, plný radosti, pohody, šťastia a tisícok tém. Chlapov sú mraky. A medzi nimi aj hodnotný, normálni muži.

Závisláci k nim nepatria. Len sľubujú, manipulujú a klamú. S jedniným dôvodom, aby sa mohli šťastne prepíjať. Oni to však nevedia, že to robia. Je to súčasť tej choroby. Aj zmenšovanie /mohonásobné/ toho počtu pív, čo vypijú. Časom majú degenerovaný mozog a ich partnerka, trpí, stráca pojem o tom, čo je dobré, čo už nieč. Len odpúšťa, prepačuje. A čaká na zázrak. Tie sa dejú len v rozprávkach. Nikto sa nemusí zničiť dobrovoľne.

Zo srdca ti prajem normálneho partnera, bez závislosti. U nás je síce happy end. Len viem, čo bolo za tým. Cez kopirák ako u teba.

Pozri, každý deň niečo končí a niečo iné, pekné začína. Dáš si šancu?🍀❤

makodob
10. feb 2022

@agnessaz ahoj, tvoj priateľ už je alkoholikom. Pozri sa na jeho otca, lebo on robí len to čo videl robiť svojho otca. Synovia kopírujú svojich otcov. Skús sa ho popýtať viac otázok z detstva, či ho otec brával na pivo, keď bol malý. Ako s ním otec trávil čas, ako často, čo zvykli robiť. Dozvieš sa veľa aj o tom, ako pravdepodobne bude fungovať tvoj priateľ sko otec. Sú to naučené vzorce správania, ktoré sa ale dajú zmeniť, ak to človek chce. No musí si ich najprv uvedomiť. Moj manžel ma otca alkoholika. Pijú všetci bratia v rodine a dosť veľa. A pijú pri každej príležitosti. Vďaka Bohu, že moj manžel sa stal veriaci a prestal piť. Takto ale končí málo príbehov. Držím palce, aby si sa správne rozhodla, či s takým mužom chceš ostať, lebo alkohol dokáže zničiť celú rodinu aj deti.

marca12
11. feb 2022

@agnessaz on uz alkoholik je