Mama je alkoholička

barboritta
23. okt 2016

Ahojte zienky. Chcem sa vam vyzalovat a dufam ze dostanem nejaku radu alebo aspon povzbudenie v mojej situacii.moja mama pije. Nie stale, ma obdobia, par dni v mesiaci po sebe, tak 4 po sebe pije a potom par dni si da len par piv cez den. Ked ma snuru tak ani nevyjde z izby len pije a pije a neje nic. Moje deti sa pytaju kde je co je s nou. Ako im mam vysvetlit ze starka je ozrata tak nechce spolocnost.????

sardinka336
24. okt 2016

@barboritta pozri, ty robíš čo mozeš a tvoje svedomie je čiste. Ty nemozeš nikoho donutit ani vlastnu mamu ist na liečenie, neda sa to....mam to vyskušane, ak mama nechce tak proste neda sa. Je to zial tak...niektorí sa spamätajú,nechaju to...a iný zial zomrú ako alkoholici. Je to tvrdé, kruté, ale je to realita.

barboritta
autor
24. okt 2016

@sardinka336 no ved ja viem. Dakujem

marina447
24. okt 2016

@barboritta robíš pre ňu mnoho. Môže byť vďačná že ťa mmá. Ale pokiaľ ona sama na isté veci nepríde a neuvedomí si, že jej chceš dobre, že všetko čo robíš robíš pre jej dobro, tak sa nič nezmení.

sardinka336
24. okt 2016

@barboritta musiš sa od toho troška odosobnit - je to tazke, znie to kruto ale proste ty musis chranit aj seba a svoje deti. U nas ked je vypité tak ideme domov, kedze nebyvame spolu tak my si ideme po svojom a nech sa tam opija ked chce. Co nevidim to ma netrapi. Skušali sme aj liečenie ale nevydržalo to. Nechap ma zle, ja vzdy pomozem ak čosi treba, neodvrátila som sa od povodnej rodiny ako to urobili iní, čo prerušili kontatkty atd. ja sa vzdy vratim aj ked mi vela krát ublizili, ukrivdili sak v alkoholovom opojení človek natara všeličo že? ale viem ze ak človek sam nechce tak proste nejde to. človeku je to luto, trha mu srdce, boji sa o vplyv na deti ale čo narobime. Do isteho veku treba deti od toho chranit a potom im to vysvetliť primerane..proste toto je zavislost a holt nasa babka alebo kto to je je zavisla.

gabika51
24. okt 2016

@marcelatje sak to ja som normalne na nervy to ako kebyze mam 2deti na krku..cely zivot sa nestarala o mna kedzde chlastala a teraz ma trapi..nemozem mat kludni zivot za nic..vzdy nieco ona je taka tvrdohlava ze stale hovori ze tam nepatri...ale ja uz neviem co dalej proste hamba po celom meste kamosi sa vysmievaju hroza...a sudom ako sa to da prosim nariadit kolko to stoji cca lebo predsa z materskej vela toho nemam...dakujem podporu

barboritta
autor
24. okt 2016

@gabika51 tak toto mas este horsiu situaciu ako ja.kiezby tie nase matky dostali rozum. To aj tvoja je furt doudierana, s monoklom alebo niecim rozbitym? Moja ma aktualne popalenu ruku od tlakoveho hrnca.vy byvate spolu ci mimo

marianeta
24. okt 2016

@gabika51 a ty byvas s mamou? ak aj ano, preco ju chodis zbierat? sama si vybrala..nestarala sa o teba nemas jej co vracat..mozno ma zdrbete ,,vsak je to mama" ale aka ,,mama"? na teba srala a ty jej budes zachranovat rit? ona si svoje prepije a ty budes z rodicaku vybavovat aby sa isla liecit ked to ani sama nechce? Prepáč mozno som to kruto napisala ale pre mna je to nepochopitelne..

marcelatje
24. okt 2016

@gabika51 to sa robi napriklad v pripade domaceho nasilia ze nasilnikovi sud nariadi liecbu. Takto "len tak" sa to asi neda 😞
A co su to za kamosi ked sa vysmievaju? 🙄

mandala77
24. okt 2016

@barboritta ono je zbytočné sa s ňou rozprávať keď ona necíti, že má problém alebo, že má s tým niečo robiť. Písala si, že jediné pozitívum tejto situácie bude, že Tvoje deti pravdepodobne alkohol piť nebudú. Na to sa nespoliehaj. Tým, že im nepovieš pravdu, že pije, popieraš to, to sa veľmi často deje v alkoholických rodinách. Nehovorí sa o problémoch. Nepísala si, že či s ňou žiješ. Ak áno, je to o to väčší problém. Možno si aj Ty vyrastala ako dieťa keď pila, takže určitým spôsobom si aj Ty tým poznačená.

sincerity
24. okt 2016

Dievčatá .... mama je mama, kto to nezažil, nepochopí. Nepomôžu žiadne ultimáta.

Pokiaľ sa neuvedomí (asi nie), konzumácia alkoholu bude pokračovať a zvyšovať sa.
Nasleduje dennodenné pitie, strata zamestnania, strata záujmu o čokoľvek.

Postup - ambulantná liečba u psychiatra - lieky + pevná vôľa alebo ústavné liečenie.

Ak toto nie - tak jedinou možnosťou sú už len "donucovacie" prostriedky - polícia, obmedzenie práv, psychiater má "moc" dať "nedobrovoľne" hospitalizovať. Nemocnica má právo držať aj svojprávneho človeka, v prípade agresie - trestné oznámenie na mamu.

Ak sa nepodarí mamu nedobrovoľne hospitalizovať (a dobrovoľne nejde samozrejme) a odtrhnúť od alkoholu - tak nasleduje kompletné zhoršenie zdrav. stavu, cirhóza, zlyhávanie orgánov, poškodenie mozgu.

Toto sú praktické rady, vlastná skúsenosť.
@barboritta
@gabika51

barboritta
autor
24. okt 2016

@mandala77 ano, byvame v rodinnom dome ktory je na mna a ona tu ma dozivotne pravo. Deti vedia preco sa vala cely den v posteli a smrdi strasne. Vedia ze je opita. Ja som tym poznacena,viem to. Praveze ked som bola decko otec to tutlal pred nami a to bolo cele zle

mandala77
24. okt 2016

@barboritta ono alkoholizmus poznačí všetkých v rodine. Deti, všetkých. Je veľmi dobrá kniha k tejto téme, volá sa Dospelé deti alkoholikov. Už je vypredaná, ale mám ju v pdf ak chceš. Tam je vysvetlené ako alkoholizmus pôsobí na deti a s čím sa neskôr ako dospelé musia vyrovnávať.

babatkoo
24. okt 2016

@barboritta povedz mamine ze u psychiatra jej daju lieky na potlacanie chuti, ktore fakt funguju. Mamina mi to tvrdila. Nech to vyskusa! Drzim palce

gabika51
24. okt 2016

@barboritta ona nebyva snami...ona mala priatela ktory mal spolocnu zalubu chlast ten debil s prepacenim zabil vlastneho otca a je vo vezeni matka nema vobec nic ani byt ani nic tak ju vyrazil ten jeho brat a teraz cestuje po nejakych kamosoch neviem nema telefon tak vobec neviem kde je a co je dnea ju idem hladt po meste..hroza a ja som jej naposledy povedala nech si vyberie aky zivot chce a ona si vybrala alkohol... Proste ona nikdy nebola dobra matka aj ked sa nestarala ja som od nej odysla z domu v 14r lebo ma zbil ten jej priatel..tak som spakoval kufre 5r som ju nevidel po 5r mi zavolala ze chce peniaze jasne ked som jej povedala ze nic nedam tak uz som bola u nej oslovena nadavkamy ako p....a ,k....a atd a teraz ako prisla o ten byt tak s flaka a oziera sa ako prsa ktore sa vala v krykoch,zachcana ,smradlava hroza, mam cislo na tu liecebnu tak rozmyslam ze tam zavolam sak to je dess ja by som ju domov zobrala ale kvoli malemu nie. Nepotrebujem aby maly videl ako sa ozriera nahodou mi zdrhne do hospody a budem ju zasa vlacit tak preto chcem ju dostat co najrychlejsie tam lebo totk co robi je uz moc...a same starosti snou vazne som uplne nanervy stoho.. A modriny rozbyte pery ma stale lebo pada ako hruska da si 1pivo velke a uz je k.o a ked ktomu este tvrde tak konecn tak uz niesom jej cera ale obycajna p... Fakt uz neviem co snou ....mam svoj zivot a ona mi toto este robi... ☹ ach

gabika51
24. okt 2016

@marcelatje uz to niesu kamosi nastastie..no na nervy ...skusim nieco poriesit zavolat na tu liecebnu a tak ..ona sama tam nepojde bohuzial. To racej mne povie nech sa dam liecit ze preco ju tam chcem strkat stale... Alkoholik si neprizna ze je alkoholik... Co uz... Ale ked bude takto postupovat dalej tak sa nedozije dlho...nechcem to privolat ale je to proste pravda pecen uz ma taku nacatu dost..dr jej dal 2r zivota a ona aj tak bude chlastat o sto sest... ☹

marianeta
24. okt 2016

@gabika51 ved ju nechaj tak..nechapem co ta k tej zene taha..porodila ta a to je tak vsetko..sama si taky zivot vybrala...preco sa tym trapis? ju netrapi ako si zila ako dieta a netrapi ju to ani teraz..zi si svoj zivot a radsej tu energiu a cas venuj malemu on to oceni isto viac a nie len teraz ale aj v buducnosti...

papricka33
24. okt 2016

@barboritta presne, musíš ju odchytiť triezvy a porozprávať sa s ňou v kľude. Skôr takým smerom, ze čo ju trápi, či sa nechce o tom porozprávať, či nepotrebuje pomoc. Ak jej povieš ze potrebuje ísť do liečebne zoberie to zase ako svoje zlyhanie a bude sa brániť. Aj alkoholik si vie povedať ze má problém. Ale musí do toho dozrieť. Každý alkoholik si alkoholom lieči nejakú bolesť, záťaž, alebo obyčajnú neliečenú depresiu. Ak máš dosť energie a sily, skus získať maminu dôveru, podať jej pomocnú ruku... Rozhodnutie zmeniť to, ju bude stáť veľa síl a bude vedľa seba niekoho potrebovať 😒

gabika51
24. okt 2016

@marianeta asi mas pravdu .... Ja sa iba trapim stym... Dakujem moc moc za radi a podporu..

marianeta
24. okt 2016

@gabika51 ak ju aj najdes vytiahnes z krika a aj tak ta len pocastuje vybranými slovami...mama nemama nezasluzi si tvoju pozornost... Vies keby to bola zalezitost par mesiacov co zacala pit,a ty si mala stastne detstvo a pekne spomienky,to by bolo ine,to by som ani ja nedokazala sa pozerat ako sa nici..

krejzinka11
24. okt 2016

ahojte, mam tiez mamu alkoholicku a neviem si dat rady. ked som v praci, ona mi strazi deti, niekedy je to ok, ale ked si vypije, vrieska po nich, nadava im, nadava aj namna pred nimi, nici moj majetok, (rozbija pohare, taniere, trha detom oblecenie, nici hracky atd...) Dcera mi potom vyvolava a stazuje sa na babku, ze sa jej boja atd. Mama zvykne aj vypisovat rozne odkazy a lepit ich kade tade po nabytku, ked pridem domov, tak sa vzdy vytocim :( Priatelovi velakrat aj zatajujem, ze zas pila, lebo sa na nu za to velmi hneva, co sa mu ani necudujem. Uz som jej niekolkokrat slusne aj v hadke povedala, ze si nezelam aby chlastala ked je s mojimi detmi, nepomaha, urazi sa a povie, ze ona tu ani nemusi byt. Velmi sa chcem od nej odputat, ale neviem ci deti zvladnu same byt cely den. Maju 10 a 7 rokov a su velmi zive, teda sa ani necudujem babke, ze je z nich na nervy, ale prehana to. Ja robim dvanastky a niekedy chodievam domov aj po desiatej vecer :(

marcelatje
24. okt 2016

@gabika51 drzim ti palce ale velku nadej tomu nedavam. Ti ludia akoby stratili volu a ovlada ich alkohol. Su to uz len tiene ludi ktorych sme kedysi poznali.

barboritta
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
romanovic
24. okt 2016

@barboritta strasne, totalny upadok... 😒

budova108
24. okt 2016

@gabika51 Od takého človeka treba odísť čo najďalej, lebo zničí teba aj tvoju rodinu, treba ju nechať spadnúť až na úplné dno, pretože alkoholik má už tak zmenené správanie a osobnosť, že dokáže zničiť všetko okolo seba. A to isté platí aj pre barborittu.

mandala77
24. okt 2016

@barboritta prečo si to zavesila na net? Veď ju môže niekto spoznať! Je to dosť necitlivý a neetický počin od Teba. Myslíš, že Ti neveríme? Z môjho pohľadu je to pod úroveň, že si tu hodila jej fotku.

milka2105
24. okt 2016

Ahoj,,viem ake je to pre teba tazke, to iste som si prezila aj ja....nepomohli prosby, krik, vyhrazky, slzy. A tak po mnohych peripetiach sme boli nuteni nechat ju padnut na dno, bez pomoci - nasu pomoc zneuzivala, lutovala sa, slubovala, aj k psychiatrovi isla a nic nepomohlo... trvalo to viac ako 10 rokov...az ked sme ju nechali samu, bez nasej pomoci a vecnej nezmyselnej podpory, s tym ze jej pomozeme len ked bude sama chciet sa liecit, a ona fakt padla na dno /bolo to hrozne, ale inac to neslo/, az vtedy sa rozhodla ze sa bude liecit. Teraz je cca 4 roky bez alkoholu, ale zdravie nenavratne poskodene-epilepsia, nabeh na demenciu...a stale na liekoch a pod kontrolou. A uz nikdy v zivote jej asi nebudem verit 😕 a doteraz mam problem nechat s nou deti - stna, ked mal cca 2 roky mi takmer utopila v opilosti vo vani .😞

barboritta
autor
24. okt 2016

@mandala77 je to akt zufalstva. Preco neeticke? A taketo spravanie je podla teba eticke?

alaguema
24. okt 2016

@barboritta myslím, že toto je poriadne cez čiaru. Neviem, o čo ti ide, ale vyzerá to tak, že o to, aby ťa spoznal každý, kto môže (detailna fotka v profilovke) a aby každý videl tvoju opitú mamu. Totálne pod úroveň. Súhlasím s @mandala77

mandala77
24. okt 2016

@barboritta pozri, žiješ s ňou. Mala problém s alkoholom keď si bola dieťa, vedela si čo život s alkoholom obnáša. Poznáš to. Možno si zúfalá, čo je prirodzené vzľadom na situáciu a teraz už máš deti, nie si len dieťa, ktoré to muselo znášať. Ale to Ťa neoprávňuje hodiť jej fotku verejne na net.
Tebe by sa páčilo keby niekto vešal na net nejakú fotku kde by si nemala o sebe šajnu? Trošku súdnosti nezaškodí. Alkoholizmus je choroba. Áno, pre mňa je neetické hodiť fotku opitej mamy na net. Mne prišlo až nevoľno keď som to zbadala.

alaguema
24. okt 2016

@krejzinka11 nehnevaj sa, ale ty tiež nie si asi celkom ok, ak nechávaš za týchto okolnosti deti s opitou osobou, ktorá nadáva im, aj tebe, rozbíja taniere a je agresívna.