Mama je alkoholička

barboritta
23. okt 2016

Ahojte zienky. Chcem sa vam vyzalovat a dufam ze dostanem nejaku radu alebo aspon povzbudenie v mojej situacii.moja mama pije. Nie stale, ma obdobia, par dni v mesiaci po sebe, tak 4 po sebe pije a potom par dni si da len par piv cez den. Ked ma snuru tak ani nevyjde z izby len pije a pije a neje nic. Moje deti sa pytaju kde je co je s nou. Ako im mam vysvetlit ze starka je ozrata tak nechce spolocnost.????

romanovic
24. okt 2016

@mandala77 @alaguema ale ked ide o mamu, sudnost ide bokom. Ved toto je ciste zufalstvo...

alaguema
24. okt 2016

@romanovic viem aké to je, keď je v najbližšej rodine ťažký alkoholik. A toto je príliš. Navyše to absolútne nič nerieši.

mandala77
24. okt 2016

@romanovic pozri, ona ako dieťa vyrastala s matkou alkoholičkou, spomenula to, že otec to tajil. A zostala s ňou bývať a má deti, ktoré to musia teraz tiež znášať a budú tým poznačené. Veľmi dobre vedela čo to obnáša. Môže byť zúfalá ale dať fotku mamy verejne na net mne príde cez čiaru. To, že si ľudia dávajú svoje fotky na net je ich vec. Ale dať fotku mamy a v takom stave? No mne to teda rozum neberie. Istá hranica súdnosti aj v stave zúfalstva by mala byť zachovaná. V takejto téme by určite mala byť zachovaná anonymita podľa mňa. Mne sa tu raz páčila fotka jednej baby, ktorá mala v šatke dieťa. A raz som ju stretla. Všetko som vedela o nej, lebo často prispieva a cítila som sa dobre nepríjemne, že o nej toľko viem. A to sme boli na cvičení, takže som sa s ňou aj rozprávala. Ja by som na net nehodila ani svoju fotku, nie to ešte cudzej osoby alebo aj blízkej a v takom stave.

barboritta
autor
24. okt 2016

Dobre tak koho som pohorsila prepacte. Foto som dala len a len z dovodu maximalnej frustracie. Uz to v zivote neurobim presne tak ako nedam fotky holych deti. Urobila som to ak z dovodu upozornenia kam az to moze zajst. Nie na potopenia alebo dehonostovania niecej osoby, ona sa nici sama. Kto ju spoznal je mi jedno, sama si robi reklamu kade chodi.len som chcela ukazat ze aj takto to vidia aj male deti.

klya
24. okt 2016

@barboritta Smiem jednu otázku? Aký vzťah k alkoholu máš ty? Vieš, nie je dobré, keď toto vidia deti. Obávam sa, že s týmto obrázkom si nikdy nevytvoria "zdravý prístup k alkoholu". Skôr to pôjde len do extrému. Buď budú total abstinenti, alebo... Ten druhý smer. Toto je príliš, mala by si to riešiť už kvôli drobcom. Aj za cenu toho, že pôjdeš z vlastného domu a mama padne ešte hlbšie.

mandala77
24. okt 2016

@barboritta takto si to ako dieťa videla aj Ty. Tak prečo v tom pokračuješ aj so svojimi deťmi? Vedela si, že ona sa nezmení, vedela si čo život s alkoholom obnáša. Máš deti a bývaš s ňou. To je úplne logické, že to budú zažívať oj ony, nielen Ty ako malá čo si prežívala. Na ne to bude mať rovnaký dopad ako to malo na Teba. Na tú otázku si daj odpoveď sama.

katuska19
24. okt 2016

Drzim palce aj ja. Porozprávať sa, zatriast ňou, nech sa ide liečiť. Musí sama chcieť, kým nebude neskoro. Moj dedko sa upil k smrti.Nasli ho už mrtveho na Vianoce. Prepil vsetko, co mohol. Bol agresuvny na moju babku a na jej deti. Môjho otca, ktorý má z takéhoto detská psychické následky diteraz som nikdy nevidela s pohárikom v ruke. Má k tomu odpor. V podstate aj ja.
Pomôžte jej kým nie je neskoro. Veľa šťastia a hlavu hore.

marina3
24. okt 2016

@krejzinka11 no je to tazke....nemas moznost ze niekto iny sa bude starat o deti? Svokra? Opatrovatelka- viem ze aj za 2,50eura na hodinu uz opatri take vacsie deti ( aspon u nas a sme krajske mesto) lebo inak mama s tym neprestane lebo citi ze ju ty potrebujes kvoli detom. Naozak to zaberie ked jej das vediet ze ju nepotrebujes. Deti mozu mat z toho v buducnosti traumy...viem o com hovorim

alaguema
24. okt 2016

@barboritta nehnevaj sa, ale ak toto vidia tvoje deti, tak to vidia preto, že to umožňuješ. Ja fakt nemusím tieto hry na obete. Ak je matka alkoholička, tak vy musíte mať zruinovaný život? Áno, je hrozné, keď rodič pije, je to smutné a na zaplakanie, dlho to bolí v duši a ťažko sa s tým človek vyrovnáva. Ale ty si predsa nemusela ostávať s ňou a pri nej vychovávať svoje deti. A s výhovorkami na mňa nechoď. Sama som odišla z domu veľmi mladá práve kvôli alkoholu.

barboritta
autor
24. okt 2016

@mandala77 tak mi povedz ako z toho. Mama domacnost neutiahne z dochodku, dom sme pisali na mna aby som sa postarala o nu keby daco kedze je onkologicky pacient. Ostatni surodenci strkaju hlavu do piesku. Musim nou byvat

barboritta
autor
24. okt 2016

@alaguema musela

marina3
24. okt 2016

@mandala77 tiez uz neprehanajte...nemusela dat fotku matky ale nie je nevien ake neeticke....preco stale ludia taja taketo veci? Ved ona za to nemoze ze mama pije a preco by nemohla pod pravdivym nickom pisat aj s fotkou? ....no asi preto lebo slovaci su plytki a budu ohovarat??? Je to plytke...treba ludom pomahat ked su v zlej situacii a nie ohovarat a podobne. Mas alkoholika v rodine - ked pises ze alkoholizmus je choroba?....to klasicka choroba asi nie...a najviac trpia ludia okolo, nie dotycna osoba ktora ignoruje vsetko okolo seba...

mandala77
24. okt 2016

@barboritta máš spoluzávislé správanie. To vzniká automaticky keď žiješ s alkoholikom. Pozri si o tom niečo na nete. Neviem ako máš ísť z toho von. Viem len, že vyrastanie v takej rodine veľmi ubližuje predovšetkým deťom. Deti veľmi často majú problémy v dospelosti - ako dôsledok, že žili v takej rodine. Som tu už spomenula knihu Dospelé deti alkoholikov (a deti má v názve preto, lebo aj v dospelosti tí ľudia reagujú ako deti). Ty nemusíš s ňou žiť. To je spoluzávislosť. Že zachraňuješ mamu pred jej povinnosťami a preberáš ich na seba.

tinapa
24. okt 2016

Ak jej chceš pomôcť, dotiahni ju na liečenie aj nasilu, súdnou cestou, hocičo... Prečo toto robíš deťom? Nemajú oni právo na lepší život než si mala ty v mladosti? Poraď sa s kompetentnými ľuďmi ako na ňu. Možno si to aj riešila a neúspešne, tak hľadaj iné cesty...
@barboritta

mandala77
24. okt 2016

@marina3 je to môj názor, že je to neetické podľa mňa na net hádzať fotky niekoho v takom stave. Nemám alkoholika v rodine a alkoholizmus je choroba. A áno, trpia všetci okolo. Ale ona to vedela, veď ako dieťa vyrastala s matkou alkoholičkou. Vedela do čoho ide keď s ňou bude žiť.

marina3
24. okt 2016

@barboritta velmi mudre su, ked to neprezivaju...nemas kde ist ...odchod neries...bohuzial detompovedz ze je stara mama chora a obmedzuj s nou styk ked je mimo....poviem to hnusne- mozno sa to samo vyriesi ...asi zdrava velmi nie je...myslim telesne nielen psychicky

marina3
24. okt 2016

@mandala77 no mozno je tam este ten faktor ze je to jej mama a nechce ju opustit ... knihy sa lahko pisu ale kto to nezazil, tak nevie a nech neradi...

tinapa
24. okt 2016

@marina3 Tak má čakať už len na jej smrť?

klya
24. okt 2016

@marina3 a ty si zažila, čo znamenajú vzory z detstva? Nezdá sa mi. Inak by si ju hnala z domu...

mandala77
24. okt 2016

@marina3 nezažila som alkoholizmus v rodine, ale niečo veľmi podobné a viem ako ma to poznačilo. Knihy sa píšu preto aby ľudia pochopili v čom žili a ako ich to ovplyvňuje ako dospelých i dnes. Tá kniha je mimochodom vypredaná, asi nie len tak náhodou. Poznám dosť osudov ľudí a zdieľaní a aj svoj, aby som sa k tejto téme vyjadrila. A vyjadrila sa tak, ako sa vyjadrujem. Že by som to svojim deťom nechcela urobiť aby zažívali to, čo mne v minulosti spôsobovalo bolesť.

gabika51
24. okt 2016

Bohuzial svedomie mi to nedalo a dnes som bola moju matku hladat po meste vsade aj kde spia bezdomovci ale beznadejne...jedna pani hovorila ze ju videla s rozbitou hubou smradlavu a spinavu a opitu ist po meste ale viac mi nepovedala ale to bolo este ked som ju videla naposledy ale uz to bude tyzden co jej neni a to neni vo zvyku ze sa neukaze...neviem kde ju hladat..a kebyze ju najdem tak hned do auta a ide sa na liecenie a kludne ju tam necham pred liecebnou a odparkujem niekde mimo aby na nevidwla alebo jedine sa budem vyhrazat ze zavolam policiu ze oni jj zoberu ked nechce ist dobrovolne..ona aj tak nevie o zakone nic ...uz jej to vobec nemysli...lebo cela sa trasiem od stresu... Tak snad sa podari mi ju najst a odviest tam kam patri... Uz toho mam fakt dost...a spravim cokolvek len aby tam bola !!

marina3
24. okt 2016

@klya zazila a ovela viac ...nebudem to tu rozpisovat... a ty si zazila ?

klya
24. okt 2016

@marina3 jaaaj, viac, než by som si priala. A videla som a vidím vplyv na dieťa. Som rada, že to mám pod kontrolou a podobný "zážitok" uz nebude. Dotyčná osoba totiž dobre vie, čo by nasledovalo.

marina3
24. okt 2016

Kazdy mame nieco .... autorku uz my medzi sebou neriesme...viac rodin nemalo ako riesit alebo nechcelo riesit odchodom z domu a bohuzial cakali na to kedy sam odide bud navzdy alebo na liecenie....krute ale pravda

ludmilabb
24. okt 2016

@gabika51 drzim palce!

mima283
24. okt 2016

@klya veru vzory z detstva su silnejsia vec ako by ame cakali...mam znamu, ktora mala oboch rodicov alkoholikov, mama jej chlastavala z bezdomovcami a vodila si ich domov a z nej je teraz taka ista troska

mima283
24. okt 2016

* s bezdomovcami

krejzinka11
3. nov 2016

@alaguema a co mam podla teba robit? nie vzdy to robi, neoziera sa kazdy den. do prace chodit musim, a same deti doma nechat, neviem, ked ma vypite, tak deckam vravim, ze sa maju zasit do izby a hrat sa. tiez sa z toho netesim, ale som s nimi v kontakte.

krejzinka11
3. nov 2016

@marina3 ano, 2,50 na hod, ale krat dva, cize pat na hodinu a na to fakt nemam. svokra bohuzial, som rozvedena, exsvokra nezije na Slovensku a priatelova mama, no neviem, ta ma svoju pracu a sme od seba 40 km.
moja mama pila uz ked som bola male dieta a vzdy som to nenavidela, nikdy ale vtedy nebola namna taka ako teraz na moje deti, aspon si nepamatam, V opilosti si uz niekolkokrat ublizila, raz si zlomila nohu, lebo liezla na skrinku aby dociahla na hornu policu a spadla odtial, raz si zlomila chrbticu, lebo spadla na schodoch, par mesiacov dozadu sa smykla a zase si udrela chrbticu, a neda si povedat.

marina3
3. nov 2016

@krejzinka11 no velmi ma to mrzi...kto to nezazije tak nevie ☹ no ja som mala opatrovatelku za 3 eura na hodinu pre dve deti spolu ( jedno 1,5roka a druhe 7 rokov)....nie x2... je to tazke...ak nahodou budes uvazovat nad opatr. tak som ju nasla na www.domelia.sk...resp. ja som si dala inzerat a za tri dni sa mi ozvalo 12 opatrovateliek....
kazdopadne drzim palce