Máme 20 rokov, malé bábo a žijeme v biede

sabrina987
1. jún 2014

Ahojte, píšem sem anonymne pretože na svojom mám veľa známych a hanbím sa trošku ako som dopadla :(
Sme mladá rodina, ja s priateľom máme len po 20 rokov a trojmesačné bábo. Žijeme len z materskej čo ja už nezvládam priateľovi sa nedarí nájsť prácu pritom sa snaží vidím to. Elektrinu a vodu nám platia svokrovci ale z tych 200€ nevyzijeme a nestačim ani na jedlo takú biedu som ešte nezažila u nás doma to vyzerá ako z 80 rokov staré nábytky postele hanbím sa zobrať návštevu dnu. Je to neskutočne ťažké už neviem ako si počať, 200€ mesačne je dosť málo ako každá žena chcela by som sa pekne obliekať mať na kozmetiku :'( už som hotova psychicky. Maly začne onedlho papať a ja netuším čo bude ďalej. Nemám sa Už ani komu vyrozprávať kamarátkam sa vyhováram že nemám čas aby ma nevideli ako to funguje u nás.

dm1
2. jún 2014

@sabrina987 este raz napisem vy ste ti co to mozete ovplyvnit aby vam nerobil dalsie dlhy ZRUSTE zivnost a mate pokoj aspon s novymi dlhmi aj ked tie starre si uz musite vyriesit. Treba zajst na urad a zrusit zivnost

0silvia0
2. jún 2014

@sabrina987 Aký je problém zrušiť živnosť? Nič neriešite a čakáte, že sa to vyrieši samo - zlý prístup.

sabrina987
autor
2. jún 2014

@anatalia77 no neviem Zevraj je nový zákon Zevraj sa dá len pozastaviť. A Z čoho by som štátu vrátila peniaze? Dostali sme 2000€ ktoré zhabal svokor a nemáme blociky nič

anatalia77
2. jún 2014

@sabrina987 ja normalne neviem,co ti mam napisat..

aneri66
2. jún 2014

myslím, že 20r. nemôžem mať všetko najmodernejšie zariadené....možno ste mali ináč rozmýšľať..najprv niečo zarobiť a potom bábo.. no v momentálne situácií musíte nájsť riešenie.. neverím, že 20 ročný chlap si nenájde prácu ak chce....

dm1
2. jún 2014

@sabrina987 ziadny taky zakon nie je ako ja nechapem mate problemov na milu onu nemate co do ust a ty pouzivas spojenia ZEVRAJ je nieco sak bezte na urad a opytajte sa priamo tam a na mieste aj zrusite zivnost. Akoze otazka z coho zaplatite dlh statu? akoze lepsie je cakat este dalsi rok - dva nech su dlhy este vacsie???? ako nechapem taketo zmyslanie :o

0silvia0
2. jún 2014

@sabrina987 aha, už tomu asi rozumiem. Svokor si zobral na meno tvojho priateľa dotáciu na rozbeh živnosti 2000 euro, túto dotáciu musí myslím do dvoch rokov vydokladovať bločkami (nákup náradia a iné výdavky na rozbeh živnosti), ak ju nevydokladujete, musíte dotáciu vrátiť alebo zaplatiť nejakú pokutu? A myslím minimálne 2 (? neviem iste) roky táto dotáciou podporená živnosť jednoducho musí fungovať. Takže dovtedy sa zrušiť nedá.
Píšeš veľmi nejasne zle sa to chápe, keby som nemala manžela živnostníka, tak to nepochopím 😒

anatalia77
2. jún 2014

@sabrina987 akych 2000? Dostali ste dotaciu na pracovne miesto? A vy ste to dali svokrovi?A vy mate existencne problemy?
Ak je to dotacia,tak musite fungovat 2 roky,inak musite vracat alikvotnu ciastku. Takze ste si zavarili. Priatel nech sa poradi s niekym,co sa vyzna.

jalito
2. jún 2014

Nikdy nie je tak zle, aby nebolo horšie.

Vcítiť sa viem do zakladatelky, pretože som zažila nemlich skoro to isté. Bolo to dávnejšie a dnes na to so smiechom spomínam : Keď mi mesiac a pol po porode malého syna neprišla materská a museli sme doslova a dopísmena žobrať, pretože moj manžel bol vtedy rozumovo ešte dieťa a tým, že nechodil vtedy do práce - ho rodina ako taká moc nazujímala (našťastie sa dal dokopy a teraz maká ako otrok 😀 ). Byt sme síce mali zadarmo, od jeho známeho, nemuseli sme ho platiť, ale bol v hroznom stave, ja s bruchom som ho musela hneď v prvý deň vyriadiť a všetko odtiaľ odniesť, aby bol obývateľný.

Tým chcem napísať - my sme sa z toho vyhrabali a neboj, bude lepšie, zariadite sa, treba len chcieť. Teraz sa máme dobre a pracujeme obaja a malému dopriavame, na čo si spomenie, a už nebývame v zablšenom podnájme 😉

janickacrazy
2. jún 2014

@sabrina987 Naozaj sa nehnevaj na nas, ale ako si moze niekto zobrat zivnost na niekoho ineho? To co je za blbost? Preco mu to tvoj priatel dovolil ked z toho nic nemate? Zivnost moze tvoj priatel zrusit za 5 minut na urade. 2 roky bez prace? To ste cakali dieta a on bol cely cas bez prace? Neverim tomu, ze mlady zdravy muz si za 2 roky nenajde pracu!!! Okrem toho pracu si mozes najst aj popri zivnosti, ved kolki robia aj normalne u zamestnavatela aj popri tom na zivnost, to su len vyhovorky. Ked je tvoj priatel lenivy, tak mu daj dieta a chod do prace ty a ze sa onho nevie postarat? No prepac a co robi vlastne cele dni? 😠

dm1
2. jún 2014

jasne ak brali dotaciu tak mali smolu. Ale aj to sa da zrusit a nech si dotaciu vraca svokor. Ale otazka je kto plati odvody zo zivnosti? akoze vy? svokor? ak to mate platit vy tak mozno vratit dotaciu vas vyjde lacnejsie ako platit rok min. odvody :p.

A este raz nechapem ako brani tato zivnost najst si pracu? to by si nam mohla vysvetlit lebo myslim ze nebyvate v ziadnej hladovej doline a najst pracu hocijaku by nemal byt pre mladeho chlapa problem. Nemyslim na cierno ale oficialne aj za min. mzdu

anatalia77
2. jún 2014

@janickacrazy predpokladam,ze mlady bol na urade,poskytli mu dotaciu,on to zobral. Ale vsetko je na meno mladeho,takze oni maju minusy a pan svokor pripadny zisk.

anatalia77
2. jún 2014

@sabrina987 kedze sa jedna o priatela a nie manzela,tak jedine co ti mozem poradit je toto:
Okamzite zacni riesit svoj vztah s priatelom,lebo on je lenivy,hlupy,a naivny. Pories si vyzivne a jeho nechaj osudu,co pripravi jeho otec.

kristinaanna
2. jún 2014

ale ak má živnos predsa môže ísť pracovať na pracovnú zmluvu, že má niekto živnosť neznamená, že nemôže pracovaž na PZ, alebo rozšíriť živnosť a ísť pracovať na živnosť, a ako to že sa nedá živnosť zrušiť? musí sa dať, a platí svokor odvody za tvojho muža, aj dane?

@sabrina987

anatalia77
2. jún 2014

@sabrina987 a este nieco:co tvoji rodicia na to?

0silvia0
2. jún 2014

@sabrina987 never všetkému, čo ti priateľ natára, máš internet, nájdi si stránku úradu práce, preštuduj si všetko okolo dotácie atď. Nikdy som nepočula o tom, že živnostník nemôže byť v zamestnaneckom pomere. Veď kopa ľudí má živnosť popri hlavnom zamestnaní.

janickacrazy
2. jún 2014

@anatalia77 No fakt sila teda, napisala to autorka dost chaoticky, ale uz som v obraze. Ma teda fajneho svokra. 😖 Ale aj tak si mlady mal hladat pracu, o to viac, ked videl aka je situacia.

bosoriak
2. jún 2014

@sabrina987 Pridavam sa. Nefnukat, zatat zuby a hladat. Brigadu, pracu, akukolvek. Mas v pase, ze ste z Bratislavy. Nehnevaj sa na mna, ale kto si nenajde pracu v Bratislave, ten uz nikde. Akurat to nebude robota za 2000 eur mesacne v kancelarii. Nikto ti nic zadarmo neda. Vies, vela z nas, co nas to dviha zo stolicky, sme boli tiez v takej situacii ako ty. Akurat namiesto plakania sme zatali zuby a isli robit, aj za kasu, aj upratovacku, cokolvek, len nech nesedime doma. Pretoze nielen plat, ale aj kontakty ti praca zabezpeci.

Takze drahy priatel nech nabehne za svokrom, povie, nech vrati dotaciu, ze rusite zivnost, lebo nemate co jest. JEST, chapes. Ak toto svokor nepochopi, tak v tom pripade by som isla normalne na urad, vysvetlila situaciu a ak by to neslo tak, tak ho postrasim trestnym stihanim. 2000 eur uz je suma, kedy sa to da.

No a pre teba aj pre priatela - ty hladaj pracu na doma. Mozes chodit upratovat, zehlit a pod., v Bratislave je celkom dopyt po tychto sluzbach. Priatel nech si otvori profesia.sk a hlada. Lebo kym si nepomozete sami, tak dopadnete velmi zle. Totiz pokojne sa moze stat, ze od vas stat bude chciet naspat dotaciu, posle na vas exekutora a ste v haji.

Ste velmi mladi, to je take obrovske plus...
Vela stastia.

anatalia77
2. jún 2014

@0silvia0 ona tu nieco splietala o nemoznosti pracovat na cierno,takze legalne sa zamestnat nechce. To vypada,ze postar nosi farebne obalky..

janickacrazy
2. jún 2014

@sabrina987 Bud rada, ze nie si zanho vydata. Je tu este jedna moznost, zbalit seba a dieta a sup k rodicom, ved co mas z takehoto priatela? Robit sa mu nechce, dlhy mate uz teraz, neviem, ci byvate u svokrovcov alebo ako, ale ja by som teda takto zit nechcela.

anatalia77
2. jún 2014

@janickacrazy tiez by som neriesila priatela a dotaciu svokrovi. Mne by stacilo ovela menej,aby som vzala nohy na plecia.
Dnes je to 2000,co dal svokrovi,nabuduce to bude 10 000,co zoberu spotrebak,a daju svokrovi/bratovi/ujovi/sesternici. A jej princ bude doma plackat nad zdochnutym pavukom v chladnicke.

jana_eyre
2. jún 2014

@janickacrazy no, radit rozchod pri takomto probleme sa mi zda prehnane.. je to predsa otec jej dietata a partner, mozno najblizsi clovek /aky je rozdiel, keby bol jej manzelom?/.. to, ze maju fin. problemy neznamena, ze sa to riesi rozchodom.. problemy treba riesit a nie od nich utekat.. a nech citam ako citam, nikde nepise, ze by jej partner nechcel pracovat, ale ze sa mu nedari najst si pracu, a maju vdaka svokrovi dlhy voci statu (mozno som prehliadla?) ked som si hladala pracu ja, tiez v ba kraji, tak som si ju hladala pol roka a nakoniec som otehotnela.. tym chcem povedat, ze aj ked si pracu hladas aktivne, tak sa nemusi darit..

niekedy mam pocit, ze na modrom koniku su v prevaznej vacsine zeny, ktore sa nikdy nezmylili, nikdy nemaju "splin".. /toto nemyslim na teba janickakrazy, ale vseobecne/

aj ja som pred 7dmimi rokmi presla fin. problemami vdaka priatelovi, neopustili sme sa, ale spolu sme ich zvladli.. mame teraz dve krasne deti a som rada, ze som prinom vtedy stala.. a je uplne jedno ze to uz je moj manzel..

sabrina987
autor
2. jún 2014

@janickacrazy no pretože nám nasľuboval peniaze že budú a nepovedal nám vôbec že takto to dopadne ja sa do toho nevyznám neskôr som sa dozvedela že to urobil aj ďalšiemu svojmu synovi a dcére a jej manželovi pretože si spláca on dajake dlhy

jana_eyre
2. jún 2014

@sabrina987 a v akej oblasti svokor chcel podnikat? priatel v tom nemoze pomahat? teraz je jedno, na koho meno je zivnost , mohli by podnikat spolu.. zivnost by si mohol zalozit aj svokor a tvoj priatel by ho zamestnaval.. keby ste si nasli sikovnu uctovnicku, poradkynu, poradila by vam vela sposobov, ako situaciu riesit.. pri kazdom malom podnikani sa treba riadne obracat a obetovat vela zo svojho volneho casu.. ale da sa to, aj ked s odretymi usami..

modra
2. jún 2014

Predpokladam ze si zobral ten uver co je na podnikanie z uradu prace ze? No tak v tomto pripade sa kludne moze zamestnat tvoj priatel hocikde lebo to nie je viazane na to ze nemozes normalne pracovat ako zamestnanec. Takze sup sup hladat si robotu hocijaku. A ist na urad prace a zistit si ze ako to funguje potom z odvodmi. Drzim palce ale nemate az taku bezvychodiskovu situaciu. Ked sa zamestna tvoj priatel hned sa vam bude lahsie zit.

anatalia77
2. jún 2014

@jana_eyre tiez som aj ja za riesenie z kratsieho konca.
Ak moj priatel,alebo muz vezme AKEKOLVEK peniaze,aby ich dal niekomu inemu ako svojej rodine!!...tak nema co po mojom boku robit.!!
To je vsetko.

anatalia77
2. jún 2014

@modra je dost mozne,ze akonahle sa zamestna,tak mu skocia exekutori na krk.
Alenevadi,podla niektorych je to v poriadku,a mala by drzat hubu a krok./to nie je na teba/

jana_eyre
2. jún 2014

@anatalia77 ja len tolko, ze svokor je tiez jeho rodina.. nevies vsetky okolnosti, nevidis do toho.. ak by si to tak riesila ty, fajn.. ale nie kadzy musi byt taky radikalny a od problemov utekat.. ludia sa totizto aj mozu poucit zo svojich chyb.. ak by kazdy pri probleme hned zutekal, tak by ludia ani do partnerstva nemuseli chodit.. mozu proste len sexovat, robit deti a riesit len sami seba..

modra
2. jún 2014

@anatalia77 preco by mali prist exekutori? Ved ked to splaca uradu prace, kedze to nevydokladoval ze za tie peniaze kupil veci na podnikanie, nema preco prist exekutor. A zamestnat sa moze aj tak a mozu mu to ztrhavat z platu a moze si dat splatkovy kalendar a pod. V prvom rade je podstatne to aby si nasiel pracu. To ze nemoze zrusit zivnost 3 roky tak to vobec nevadi. Potom ju zrusi.

sabrina987
autor
2. jún 2014

No bol sa pýtať a povedali mu že s takou živnosťou pracovať u nich nemôže že sú tam určite rizika. On ju nevzal pre otca ale otec mu natrepal že bude mať peniaze a podobne a všetko zhabal on to boli hádky za tie peniaze on mu založil účet v banke dal si sms na svoje číslo a takisto vie aj heslo od jeho účtu