Máme počkať s dieťaťom?

1. júl 2022

Chcela by som vedieť váš pohľad. S mužom by sme chceli dieťa, ale zatiaľ nemáme bývanie. Myslím vlastné na hypotéku, bývame v dlhodobom prenájme. Obaja pracujeme, žijeme slušne. Alebo radšej počkať? Muž má 40 rokov, on už čakať moc nechce, ja mám čoskoro 30.

shee11
1. júl 2022

a co je zle na dlhodobom podnajme? slusna rodina najde podnajom vzdy.uplne v pohode.

acrobaleno
1. júl 2022

Keď už teraz nemáte na hypotéku, tak nebudete mať ani potom. Muž je už na vrchole, čo sa týka jeho zárobkových schopností, ak nie je etablovaný podnikateľ alebo inventor, alebo ak nemá rodičov s majetkom, tak už viac peňazí mať nebude. Ty tiež nie. A po materskej už vôbec. Realitná bublina nepraskne a budete to ešte horšie. Takže ja by som do dieťaťa bez bývania nešla.

acrobaleno
1. júl 2022

@shee11 Za priaznivých okolností nič, ale všetko momentálne ide do sračiek a nevieš, kedy bude prenajímateľ potrebovať hotovosť.

ysseba
1. júl 2022

Nikde nie je napísané, že je povinnosť mať pri dieťati vlastné bývanie. S dieťaťom by som nečakala. Ale dobre by ste si mali zvážiť to vlastné bývanie. Inak dieťaťu je jedno či býva na Košickej 24 alebo Bratislavskej 22. Pre dieťa je domov tam, podľa toho kde sú jeho rodičia a rodinná pohoda, nie podľa toho kto je na liste vlastníctva. Ale mali by ste si to zvážiť. Situácia je také aká je s úvermi a úrokovými sadzbami. A lepšie to v dohľadnej dobe nebude. Tvoj muž má 40 už teraz, banky sa o neho v tomto veku "trhať" nebudú, skôr bude rád keď mu vôbec hypotéku dajú. Za pár rokov to môže byť v pasé úplne. Veď choďte do banky a popýtajte sa. Zistite aké "karty máte rozdané" a ako sa dá s nimi hrať. Nie len teoretizovať. Resp. by som si určite našla hypotekárneho poradcu.
Inak vy hypotéku už splácate. Ale niekomu inému. Nebolo by lepšie platiť svoju vlastnú? Aj dieťa bude mať jednoduchší život, keď raz bude mať čo zdediť 😉

sasa1310
1. júl 2022

@shee11 všetko.

0kristina0
1. júl 2022

@shee11 asi len tolko, ze splacas niekomu cudziemu byt co by si mohla sama sebe.

pupi14
1. júl 2022

ono vieš zakaždým sa môže niečo vyvŕbiť a to prakticky rôznymi smermi, takže ak by ste ho chceli, tak proste kľudne do toho nemáte na čo čakať. bývať kde máte, prácu tiež takže vám v tom nič nebráni

autor
1. júl 2022

V podstate máte úplnú pravdu, je lepšie si platiť svoje ako cudziemu. O tom sa dohadovať nemusíme. Ale teraz si hypo dovoliť nemôžeme. A teda mňa posledné mesiace dosť naučila Ukrajina. Stačí jedna raketa a budem rada ak si zachránim holý život. Stať sa môže všeličo.

hipuska
1. júl 2022

@sasa1310 tiež nesúhlasím s tým zahraničím. Bola som a teda, nie je to tak

0kristina0
1. júl 2022

Podla tvojich reakcii si rozhodnuta tak naco chces nazor inych ludi? Na hypoteku mat nebudete a na dieta uz peniaze budu?

betulinka1
1. júl 2022

Pokial nevadi, ze budete tahat najom a zivot z jedneho prijmu, neriesila by som, ze nemam vlastny byt. Vo svete je to bezne, zit v najme a nikto to neriesi. Ak vas jeden prijem uživí, je to v pohode, kludne chodte na to a drzim palceky.

autor
1. júl 2022

@betulinka1 Ďakujem, si zlatá 😊

sasa1310
1. júl 2022

tak, keď ťa za posledné mesiace naučila Ukrajina, nechápem potom tejto diskusii o dieťati. Ale tu nechápem viac vecí...

autor
1. júl 2022

@sasa1310 Ty to chápať nemusíš. Pekný deň.

luccija
1. júl 2022

@shee11 ze to je riesenie pre mladych ludi nie chlapa v 40 tke, ktory chce mat rodinu

luccija
1. júl 2022

Co s tym ma Ukrajina?O 5 r muzovi narataju take splatky kvoli veku, ze to bude neunosne.Za chyby z mladosti sa plati dobre si rozmysli ci ten chlap za to stoji.Urcite si nenapisala celu pravdu, ale tak ty si to rozober.Ja tvrdim hypo cim skor...odlozenim sa nic nevyriesi zatial mate 2 prijmy potom nevies co bude...

marca12
1. júl 2022

Je mi cudne,ze 40 rocny chlap byva po podnajmich. Nie,nepriviedla by som dieta do podnajmu. Ja s mojou povahou by som sa stresovala,ci neskoncim na ulici s dietatom. Ale pokial ste vy zmiereni so zivotom v podnajme,tak naco cakat.

srdeenko19
1. júl 2022

Ak to vám nevadí a naozaj si neviete teraz zabezpečiť spolu bývanie na hypo, tak smelo do toho. Poznám veľa ľudí, čo žije v najme. Dokonca z rodiny a s dvomi deťmi, už 10rokov cca, sú v druhom byte momentálne za celú dobu, nikdy nemali žiaden problém, ani najst byt, ani s prenajímateľom. Jediný problém, že vaše peniaze letia hore komínom a nemáte nič.
Držím palce. 😊

shee11
1. júl 2022

@luccija
@0kristina0 v zahraničí štandard. Neviem ako to bráni mat dieťa
@acrobaleno a hypotéky nejdu do sr*** . Už teraz ke v Maďarsku 10%, o chvíľu aj u nas, takze.preplatiť hypoteku o 50000-100 000€ nie su peniaze vyhodené do luftu?
Nájomné byvanie bude čoraz častejšie, je to úplne očakávaný a normálny trend.

0kristina0
1. júl 2022

@shee11 tu si na slovensku tak neporovnaj so zahranicim

shee11
1. júl 2022

@0kristina0 preco?

0kristina0
1. júl 2022

@shee11 lebo v zahranici su ine palky za nehnutelnosti

shee11
1. júl 2022

@0kristina0 na slovensku už tiež, kolko slovákov si bude môcť dovoliť dať 200 000 za byt s 10 percentným urokom?

sasa1310
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
shee11
1. júl 2022

@sasa1310 zivot typického Slováka 🙂

sasa1310
1. júl 2022

@shee11 to len na margo toho ako sú hypotéky strašne nevyhodné

shee11
1. júl 2022

@sasa1310 preco si vymazala koment? Nepísala som, ze hypo su nevhodné, vzdy su lepsie ako podnájom, iba vravim, ze.podnajom je úplný štandard,. ktorý bude využívať cim ďalej tým viac ľudí, pretože kúpischopnost klesá.

sasa1310
1. júl 2022

@shee11 pretože tam boli osobné informácie. Len ono ak pôjdu hypotéky hore, pôjdu aj podnájmy hore.

shee11
1. júl 2022

@sasa1310 no to pravda. problém ale bude, ze mnohym proste hypo nevyjde, najmä ak nemajú našetrené €€ lebo banka im neda na celú nehnutelnost.

shee11
1. júl 2022

Autorka, skus sa prip.poradit o svojej sitiacii , odporúčam spolocnost Broker Consulting. https://bcas.sk/
Zadarmo ti vypracuju financny plan, zhodnotia tvoje / vase moznosti. Vedia vybavit dobré hypotéky, prip. ak by ste oatali v podnajme aspon dobré investičné sporenie.