Máme problém s dedičstvom a svokrou

danicadh
11. júl 2013

Ahojte, vytvorila som nový nick, lebo ma tu veľa mamičiek pozná a mám tu aj svagriné a sesternice a chcem tu byť utajená.
Manželova babka nám ešte pred jej smrťou napísala darovaciu zmluvu na 18.000EUR, kde je presne napísané, že peniažky (resp. predmet darovacej zmuluvy) bude patriť manželom .....(nám) po smrti pani ... atd.....proste darovacia - dedičská zmluva, že po babkinej smrti dostaneme tie peniažky z. čísla učtu toho a toho. darovacia zmluva je potvrdená mnou manželom a babkou a samozrejme notárom overená. Lenže! Po babkinej smrti uplynulo už 5 mesiacov a peniažky stále nikde. Pretože svokra disponuje babkiným účtom od jej smrti - je to jej dcéra (jediná). Zadržiava nám peniažky a nechce nám ich vyplatiť, a vyplatí ich iba pod podmienkou ak opravíme za tie peniaze babkin starý dom a nasťahujeme sa doňho. ale ten dom nebude na nás prepísaný, bude na nás prepísaný až po svokrinej smrti! čiže to môže byť aj za 30 rokov! Svokra povedala, že jej mamička si želala aby tie peniaze boli použité na opravu jej chalupy a nechce nám ich dať. Mi by sme s manželom chceli začať stavať dom, a tie peniaze by nám veľmi pomohli, ale ona nám ich proste zadržiava. Zatial, ssme na žiadnej porade s právnikom neboli, a manžel svoju mamu nechce pohnať na súd (aj ho trošku chápem). Neviete niekto poradiť, čo máme robiť, alebo ako dalej postupovať. Myslím tým mimosúdne......
Dakujem

janinah
11. júl 2013

ak je to taká mama,ktorá nechápe,že potrebujete každé euro na váš dom a nechápe,že splniť babkino želanie je jej povinnosť,tak by som ju kľudne na ten súd dala..

danicadh
autor
11. júl 2013

@janinah ja som to manželovi navrhovala už milion krát, ale on stále verí v to, že sa jeho mama umúdri.....ja to pochybujem. Mi sme už s nervami v pr.... to sú neustále hádky, škriepky a ohovárania zo strany svokry. Už len ked k nim prídeme na návštevu tak hned na nas vybafne, že aby sme sa ani nezačali o tých peniazoch baviť, že nás vyhodí aj so zatvorenými dverami.

liz_lemon
11. júl 2013

@danicadh no, ale ta zmluva je podla vsetkeho neplatna, pretoze v Obcianskom zakonniku, § 628 odsek 3:
Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti.
takze v podstate vam nic nedarovala
to, ze je overena notarom nic neznamena, lebo notar nekontroluje, co je v nej napisane, on len overuje podpisy

danicadh
autor
11. júl 2013

@liz_lemon No my sme boli za notárom, ktorý nám ju aj napísal, je to môj strýko, tak snád vedel čo robí.

sunny170
11. júl 2013

Už ste mali dedicske konanie? Skúste sa tam preukázať tou zmluvou.

xlucia
11. júl 2013

@danicadh pokial ta zmluva nema formu testamentu, je neplatna

danicadh
autor
11. júl 2013

@xlucia
@sunny170 dedicske konanie sme este nemali, nakolko este dve sestry manzela ziju v USA a pridu az v novembri. Urcite sa odvolame na tu zmluvu. No len tu ide este oto, ze svokra vedela a bola pri tom ked sme podpisovali tu zmluvu! vtedy sa nic nehovorilo otom ze by sa tie peniaze mali dat na prerabku toho domu. proste babka povedala ze budu nase a basta. a takisto aj manzelove sestry - no tie to maju jednoduchsie. obidve dostali pozemky. a svokra zdedila dom, ktory mame akoze opravit....

danicadh
autor
11. júl 2013

@liz_lemon urcite to bolo napisane formou testamentu, pretoze babka disponovala velkym majetkom a chcela aby sa delilo podla toho ako ona urci. inak by boli velke skriepky. takisto aj pozemky napisala na vnucky a dom na svoju dceru a mi s muzom by sme mali dostat tie korunky. babka presne vedela co robi a komu co rozdelit. sice 18000 eur sa neda porovnat s cenou pozemku, ale babka to tak proste chcela.
@xlucia

liz_lemon
11. júl 2013

@danicadh tak bol to testament alebo darovacia zmluva? to su dve odlisne veci
okrem toho, ak neprebehlo dedicske, tak neviem co chces? musis pockat, kym prebehne

xlucia
11. júl 2013

@danicadh ak to bolo formou testamentu, a vy viete ze tento existuje treba ho dat notarovi, ktory je prideleny k vasmu dedicskemu konaniu a on uz pozostalost vysporiada. treba ho upozornit na tento druh dokumentu a jeho existenciu, pokial nie ej ulozeny u nejakeho notara

danicadh
autor
11. júl 2013

@liz_lemon pockat pockat zienky zle som sa vydrila, tam hore co som pisala som nepisala presne ake su v tej zmluve formulky. babicka kazdemu v jcatu napisala co vlastne dostane po jej smrti. ano dedicske konanie este neprebehlo, ale svokra nam tie peniaze aj tak neda :( uz teraz sa vyhraza.....s dcerami ona nema problem, jedna dokonca uz povedala, ze ten pozemok urcite preda. iba nam robi poriadok v tom co mame robit

gumimaci
11. júl 2013

@danicadh ahoj, nechapem ako moze disponovat babkinym uctom v banke? Ak banke neoznamila babkine umrtie, tak to spravte vy (s umrtnym listom) a banka by mala ucet zablokovat.

liz_lemon
11. júl 2013

@danicadh no, ak je to testament, tak tie peniaze musite dostat, ale az po dedicskom konani, ak su na nejakom ucte, tak ten je teraz zablokovany, a po dedicskom, budete mat osvedcenie o dedicstve, na zaklade ktoreho budu tie peniaze vase
svokra ma smolu, od nej to urcite nezavisi

gumimaci
11. júl 2013

@danicadh tak ako napisala liz_lemon, svokra vam tie peniaze aj tak nemoze dat. Ani s nimi nemoze disponovat momentalne. Vsetko sa vysporiada po dedicskom konani. Tak isto ako dalsie vnucky nemozu uz teraz predavat pozemky, kym neprebehlo dedicsky konanie.

danicadh
autor
11. júl 2013

@liz_lemon
@gumimaci ahaaa, no tak som ja teda nevedela, ze ucet je po babkinej smrti zablokovany. pretoze ona nam povedala, ze ona disponuje jej uctom, a ze tie peniaze nam len tak laho neda, preto som bola rozhorcena. boze aka som hlupa! Myslela som si nam uz ani dedicske konanie nepomoze.
Vsetky zmluvy mame ulozene u notara, dediske konanie bude u notara v BB odkial sme. Myslite si ze by testament mohol byt napadnuty tym, ze svokra povie, ze matkine posledne zelanie bolo dat tie peniaze na opravu jej domu?? alebo Slovo nehra ziadnu rolu v tomto pripade?

gumimaci
11. júl 2013

@danicadh ja by som si este v bake overila, ci im bolo dorucene oznamenie o umrti, pre istotu 😉

pimpulka
11. júl 2013

by ma zaujimalo, co by sa stalo a ci by bolo mozne ze svokra tie peniaze tesne po babkinej smrti z uctu vybrala, kedze tym uctom disponuje. Ci by z toho mala svokra problem alebo ako by sa to riesilo?

mamavera
11. júl 2013

@danicadh ja sa ti divím, prečo neskočíš za právnikom, obetovala by som tie euráče za jeho radu, určite by som nežila päť mesiacov v neistote. Podľa mňa je ale tiež účet zablokovaný.

alice107
11. júl 2013

@danicadh ty sa tu domahas rady a pritom sama nevies,co si kde podpisala a o aky dokumet islo.ak islo o darovaciu zmuvu,,tak by si mala mat kopiu darovacej zmuvy v ruke. tak si precitaj,ako zmuva znie. nie je tradicne,aby darovatel daval podmienku,ze obdarovany obdrzi dar az po jeho smrti.je to tam v darovacej zmuve napisane?
a ak je to testament,,tak na mom nemozu byt podpisy tvoje a manzelove.ale podpis toho,kto testament robi.dedic nikdy nemoze byt svedkom podpisu porucitela a preto ani nemoze signovat ako svedok testament.
takze je otazne,o akej zmuve vlastne pises.preto ti nemoze nikto dat ziadnu radu bez toho,aby tu zmluvu videl.takze sa obrat na advokata.

sailes
11. júl 2013

@pimpulka ano je možné vybrat peniaze z účtu ale len do pár hodín, kým to banka nezistí, že o zoznamu poručitelov nepribudol ich klient , to zvkne byt max. do 24hodín

sailes
11. júl 2013

@alice107 taktiež darovat po smrti? to čo je blbost? právne to nesedí

sailes
11. júl 2013

@danicadh musela by mat na to dôkaz, že babka chcela , aby sa tie peniaze investovali do opravy jej domu, ale akonáhle bude dedičské konanie, kde ty a ani tvoj manžel nebue prítomný, môžeš si vypýtat od svokry záver, kde bude uvedené kto čo dedí, ale to neplatí zase pri testamente, to je iná vec

lenja123
11. júl 2013

@danicadh predovšetkým - tvoja svokra môže disponovať babkiným účtom za predpokladu, že jej to umožnila sama babka ešte počas života. Majiteľ účtu môže udeliť právo disponovať s peniazmi hocikomu - len to musí nahlásiť v banke. Neviem, aký vzťah mali medzi sebou, možno vás naozaj len chce takto vydierať a dotlačiť k tomu, aby ste jej opravili dom. Ak však naozaj má toto právo, stojí za úvahu aj možnosť, že kým bude dedičské konanie, tak z neho všetky peniaze "minie" - či už prevedie na iné účty, daruje atď. Nerozumiem, prečo to riešiš tu, veď ak je tvoj strýko notár, dokonca sám spísal darovaciu zmluvu/testament, tak by ti vedel poradiť najlepšie.

sailes
12. júl 2013

@lenja123 k majitel účtu zomrel, tak je účet zablokovaný, je jedno či bol alebo nebol k nemu disponet

jaron
12. júl 2013

@lenja123 ako píše @sailes, aj moja manželka má právo disponovať s účtom na moje meno, ale v banke vraveli, že keby som zomrel, nemohla by (teda oficiálne) s ním disponovať až do ded. konania, čo má aj tak trochu hnevá, aby si nemohla vybrať vlastné peniaze, ale žiaľ, je to tak

muselo by sa to urobiť tak, že v banke spíšeme iný spôsob, kde by bola manželka úplná, rovnocenná spolumajiteľka účtu, to je už niečo iné

sailes
12. júl 2013

@jaron spolumajitelsto účtu je iná vec ako disponencia, disponovat sa dá do určitej sumy na účte a majitelsto je určené v zmluve

magica78
12. júl 2013

moje skusenosti ,to ze niekto zomrie nepoklada banka za nieco dolezite ,teda nie kazda :/ moja mama ked zomrela mali sme stastie ze tam bola mila pani a zastavila nam ucet aj travle prikaz a splatky co mala moja mama . mm sa nam do decstva nestaral a ja sa nebudem starat do jeho , ked ma poziada nazor poviem ale nebudem mu pretlacat svoje presvedcenie. jednoznacne je ist lepsie za pravnikom a pripravit sa na to , lebo ako sa hovori stastie praje pripravenym 😀 mm je ale rozhodnuty ze ked budu mat tento cirkus oni tak zaplati radsej pravnikovi ktorý ho bude zstupovat lebo uz je pouceny z nasej skusenosti ked sme dedili po babke kedze moja mama zomrela a dedici sme boli mi a nechceli nas vyplatit a zrusit podielnictvo tak sme to museli dat na sud a poviem ti su to nervy uz 4 roky a stale sa to natahuje :( keby sme mali pravnika ked sa to riesilo u notara tak by sme nemali tieto problemy a mohlo to byt uz davno za nami a neodisli by sme s holym z...

stanislava111
12. júl 2013

je pravda, že sa dá disponovať účtom iného, neovplyvňuje to ani smrť majiteľa-zakladateľa účtu.... ja mám tíiež taký účet s mamou, ona je majiteľ, ale povolila mi rovnaké práva, ako má ona, tak že vybrať môžem aj po jej smrti...

huxy
12. júl 2013

pracovala som v banke,a ak majiteľ účtu zomrel,tak účet bol zablokovaný,až kým neprebehlo dedičské konanie.samozrejme,ak to banke niekto oznámil,príbuzní alebo tak.