Manžel je bez práce a mne hrozí výpoveď

dila
23. feb 2014

Ahojte rozhodla som sa napisat pod novym nickom pretoze som tu uz dlho a nechcem aby o tom vedelo vela ludi v rodine.Manzel je bez prace uz druhy rok aj ked ma skoncenu VS ☹ a mne hrozi vypoved pretoze sa kolegyna na porade" preriekla" ze chceme dieta a tak si ma sef zavolal o opytal ci je to pravda,potvrdila som to som v tej firme 7.rokov tak som si myslela ze mam nejake zazemie 😠 no jeho reakcia ma uplne zaskocila,povedal ze ak je to tak tak to bude musiet riesit vypovedou ☹ Poradte co teraz?Dakujem

afrika
24. feb 2014

@dila vieš už dva roky si hľadá prácu... už mal byť dávno napr. aj niekde na ubytovni a dochádzať... viem, že ako rodina chcete byť spolu, no dva roky bez práce je brutál dlhá doba 😔 😔

piacere
24. feb 2014

@sunshineka ale veď autorka píše, že jej manžel hľadá aj v oblasti, kde stačí nižšie vzdelanie, ako má, ale pozitívnej reakcie (ak vôbec nejakej) sa nedočkal. Ako píše zakladateľka témy, na východe je tak neskutočné kvantum nezamestnaných, že na nejakú pozíciu za pás sa hlási aj 60 uchádzačov, tak je jasné, že si nevyberú Ing....
Môj muž napr. robil vo výrobe (to už bol Ing.), ale iba brigádne a iba tri mesiace, potom mu povedali "čau"...

sunshineka
24. feb 2014

@dila nezijem na vychode,ale zila som tam 5 rokov.a dnes zijem v oblasti,kde nie su prosperujuce zavody,nic tu nie je a viem,ake tazke je najst pracu a zvlast pracu v tomto obdobi krizy.mam kamosky,ktorych muzi stratili pracu,ale nesedia doma.robia kadiake fusky po stavbach,rozvozy tovaru a podobne.ale chapem,ze si obranujes svoje

sunshineka
24. feb 2014

@piacere a preto sikovni chlapi z vychodu robia v rakusku alebo v cechach...

afrika
24. feb 2014

@piacere dva roky si hľadá prácu?? už mal byť dávno niekde mimo domova a pracovať

piacere
24. feb 2014

@sunshineka môj je tiež šikovný, preto robí v Skalici 😀

piacere
24. feb 2014

@afrika 😕

dila
autor
24. feb 2014

@afrika ak by bola prilezitost tak by sme to realizovali,no zial nie je ☹

afrika
24. feb 2014

@dila nech ide zatiaľ on sám.. ja si fakt neviem predstaviť byť vo vzťahu kde partner nerobí dva roky.. je to moc dlho 😔 😔 ja chápem, že rodina má byť spolu, no určite nee za každú cenu..

sunshineka
24. feb 2014

@dila ja neviem,ale vy vychodniari ste divni.stale len ako sa co neda,ako je vam zle.ja ta chapem,ale skutocne musite byt aktivnejsi.byt vami,idem do rakuska,tam sa krasne zije.za 2 roky zarobite a mozte sa usadit po case,ked sa otukate niekde pri hraniciach a byt blizsie k domovu.pripadne ist do svajciarska.ked aj len v skladoch budete robit,zarobis tam tolko za mesiac,co tu ani za rok nie.praca je sice tazka,ale chvilu vydrzite a budete sa mat lepsie.nie som nazoru,ze sa ma utekat do zahranicia a nie kazdy ma moznost,ale ked tento poondiaty stat sa k nicomu nema,musime sa my o seba postarat.mna tiez caka vypoved a velmi premyslam,ze odidem prec odtialto.vsade naokolo sa vedia zarabat velke peniaze,len u nas budu vzdy musiet ludia bedacit

dila
autor
24. feb 2014

Dievcata nerozumiem kde ste sa dopracovali k tomu ze "sedi doma" on si hlada pracu obieha firmy ,hlasi sa na konkurzy aj brihady ,brigadoval uz viackrat no dlhsie ako 2-3 mesiace firmy brigadnikov nedrzia.Pisala som ze nema pracu teda nema TPP a nie ze sedi doma a nic nerobi

dai
24. feb 2014

@dila ja osobne suhlasim ze rodina ma byt spolu... nepoznam par kde muz je prec a realne rodina funguje ako rodina☹
osobne byt tebou tak idem s nim - mate uz dost rokov natoa by ste mali ok zivotopis a mohli ist robit aj kvalifikovanu pracu... osobne nie som fanusik VS ludi v supermarkete za pokladnou ci vo fabrike za pasom - hlavne ked nie su obmedzovany rodinou, detmi...
byt tebou urcite neidem do dietata pokial si muz nenajde pracu a trochu sa nestabilizujete, mozno mate nasetrene- potom by sa to dalo, ale inak nie☹ tvoj zamestnavatel pravo vyhodit ta nema - davaj si pozor aby si nespravila preslap a jasne mu daj najavo ze ten rozhovor si prebrala s pravnikom a bolo ti povedane ze na takuto diskriminaciu nema pravo ( nech mu je jasne ze ked ta teraz kvoli nejakej vymyslenej blbosti vyhodi, tak pravnik je uz zapojeny a informovany o rozhovore ktory prebiehal - neverim ze si v takej situacii dovoli ta prepustit - pokial mu teda nedas vazny dovod )
podte na zapad - tu je prace dost a vela firiem dava aj prispevok na prestahovanie ( nie vysoky ale mesacny najom to pokryje - pokial nepride prva vyplata ) ...

donna11
24. feb 2014

@dila ja na tvojom mieste idem hned na PN a cim skor skusat babo..pocas PN ta neprepusti a ako tehu tiez nemoze..a si za vodou 🙂

piacere
24. feb 2014

@donna11 naozaj myslíš, že by boli za vodou? 🙂 Nezamestnaný muž, žena na materskej a k tomu malé dieťa? Oveľa menšia možnosť buchnutia s dverami a odsťahovania sa, kde je to možné.... Ja osobne by som v tejto situácii (pokiaľ nemajú aspoň možnosť bývania u rodičov, že im netreba platiť nehorázny nájom ešte) dieťa vôbec neriešila. Sama viem, aké ťažké bolo manželove odchádzanie po víkende (každé dva týždne), keď malý stav v strede obývačky a ručal, že prečo ide tato zase preč... až to došlo do takého stavu, že s ním odmietal cez týždeň komunikovať, na skype sa mu ani neukázal, len vyzeral spoza dverí....

dila
autor
24. feb 2014

@piacere piacere mame vlastny byt s hypotekou uz 8.rokov takze nie je to len tak odist este pred cca 2.5 rokom bolo vsetko ine mali sme prijem na vychod celkom fajn ,no po strate prace sme prisli o manzelov prijem co bola dost podstatna ciastka ,svokrovci nam pomahaju ako mozu no nechceme im pridavat aj nase starosti.Dieta sice velmi chceme no je nam jasne ze za tychto podmienok to musi pockat ☹

zabka88
24. feb 2014

@dila ahoj.. tiež by som neverila že nájsť si zamestnanie môže byť taký problém ale mám za sebou nedávnu skúsenosť keď to môjmu manželovi trvalo takmer 8 mesiacov a to sme v Bratislave .. takže áno, je to ťažké a je to ťažké pre oboch.. Je však nutné to riešiť, keď posielanie životopisov nestačí treba rozšíriť "rajón" či už geograficky alebo pracovným záberom. Možno bude nutné aj dočasné odlúčenie, ale ver že v konečnom dôsledku to bude lepšie.. Dlhodobá nezamestnanosť je veľmi nebezpečná, človek stráca pracovné návyky veľmi rýchlo, demotivuje sa , môže upadnúť do depresie alebo čo je asi najhoršie si zvykne..
Pokiaľ ide o vyhrážky zamestnávateľa, pokojne zájdi za šéfom, zapni si diktafón na mobile a spýtaj sa ako to myslel s tým prepustením zo zamestnania kvôli tvojmu plánovanému materstvu. Pokojne ho upozorni, že ak podnikne v tejto veci kroki tak by si mal byť vedomý že koná protiprávne a že síce nerada ale ak k tomu pristúpi budeš to musieť riešiť žalobou na súde. A že si dúfam uvedomuje, že ak takýto súd vyhráš tak ti bude musieť platiť odškodné a tiež spätne vyplatiť všetky platy.

Jasné že ti to nezaručí že nespraví organizačnú zmenu a neprepustí ťa z dôvodu "nadbytočnosti" ale posúď sama či máš čo stratiť.. Šéf by si mal byť vedomý toho že sa budeš brániť!!!

donna11
24. feb 2014

@piacere tym, ze ju neprepusti, ona neostane bez prace, vybabre ona so sefom a hadam sa muzovi postasti..ja som len reagovala na to, co robit, aby ju neprepustili a zaroven mohla otehu..toto je najrozumnejsi sposob..a myslim, ze sama ma dost starosti a vy sa tu este do nej navazate, ze preco muz nerobi..je to pravda, ale sami najlepsie vedia, ako to doma maju a co vsetko uz skusili..netreba jej to zhorsovat, ale pomoct..

piacere
24. feb 2014

@donna11 prepáč, ale ani jedným príspevkom som sa do nej nenavážala... chápem ju, boli sme v rovnakej (podobnej) situácii a tiež sme si mysleli, že niet cesty von... ale našla sa.

dila
autor
24. feb 2014

@donna11 Dakujem donna ze aspon ty si pochopila preco sme pisem,moja tema nebola o tom ze sa stazujem ze manzel "sedi doma"a nepracuje

afrika
24. feb 2014

@dila
@donna11 určite by som neplánovala bábo kým si muž nenájde prácu na TPP

dila
autor
24. feb 2014

@afrika mas pravdu no obavam sa tiez pre moj vek ze to nebude lahke ,tu na MK je velmi vela tem kde maju zeny problem otehotniet ,ale zatial sme to neskusali prave z dovodu v akej sme situacii

matozazzo
24. feb 2014

@dila Moj manzel si tiez dlho nevedel najst pracu :( tiez je VS, a ked nasiel, tak za minimalku a robit od vidzim do nevidzim :( Tak zmenil sposob hladania, rozhodil kontakty a praca si ho nasla sama. Hlavne je to nieco, v com je dobry a co ho bavi. Mozno preto si dlho nedokazal najst pracu, lebo vzdy mu nieco "nesedelo". Verim, ze v tomto vydrzi 😉

dila
autor
24. feb 2014

@matozazzo Drzim palce nech sa vam dari 🙂

blienka
24. feb 2014

Ono je to všetko o človeku, ak chlap je zodpovedný a robiť chce, tak si robotu nájde. Aj my sme sa dlho trápili s kdejakými zamestnaniami za babku, a to muž je čiastočne invalidný a vždy si niečo našiel, raz stavba, rozvoz pice, supermarket, k tomu 3 roky len môj rodičák, často sme vyšli len tak tak ale vyšli, pri všetkej skromnosti, potom dostal nápad, spravil si opatrovateľský kurz a už skoro rok opatruje v Rakúsku. Iste, sme 2 týždne v mesiaci so synom sami a pomoc nemám žiadnu, ale dá sa to, vynahradíme si to zasa tie 2 týždne, keď je doma a aj to ide sem tam kde tu na fušku ešte, ja nemám momentálne žiadny príjem, takže tiež nijako nevyskakujeme, čakáme 2. bábo, tak ak všetko dobre dopadne, budem mať zasa rodičák a bude to ľahšie, no chcela som tým len povedať, že možnosti sú stále nejaké, len nie každý chlap pôjde robiť hocičo, zvlášť vysokoškoláci, pre tých sú takéto druhy prác zrejme podradné, tak budú radšej sedieť doma, ten môj nemá ani matúru a vie sa postarať, za čo si ho veľmi vážim, už aj pre to opatrovateľstvo, pre ktoré sa rozhodol, nič jednoduché, každý deň vymieňať plienky a umývať pos.... zadky, ale on je taký typ, ani so synom nemal problémy, prebaliť, okúpať, nakŕmiť, ani okolo domácnosti, keď treba pomôcť, neviem si predstaviť, že by rok sedel doma, zbláznil by sa od nudy, ako ho poznám, chcem len povedať, ze všetko sa dá, keď sa chce a riešenie je vždy.
A tá kolegyňa, typická mrcha mrchavá neprajná, neboj, život jej to raz vráti, aby o tú prácu ešte neprišla ona, striga.

dila
autor
24. feb 2014

@blienka viem ze vela ludi ma problem s pracou, ale ako som pisala vyssie tato tema nie je o tom ze sa stazujem na manzela ak by som vedela ze pracu nehlada a iba sedi doma tak uz asi nie sme spolu a jeho velmi trapi ze nema pracu(TPP)

jana5555
24. feb 2014

tak nech ide na matersku muz a bude po probleme 🙂

henikav
24. feb 2014

@dila V praci by som to obratila tak, ze ano budete sice planovat dieta, ale az za par rokov, ved teraz manzel aj tak nema pracu, tak si to nemozete dovolit. Nikdy netreba vopred povedat ze planujete dieta, vacsina zamestnavatelov sa zamestnanca rychlo zbavi a to je blbost ze to nie je len tak. Ked chce dovod si najde, dovod urcite neuda tvoje planovane tehotenstvo. Kolegyna ti riadne zavarila, snad nechtiac, mozno si ani neuvedomila co sposobi, ale uz taketo osobne info nikomu v praci nehovor. Ked aj otehotnies, nikomu sa nepochval kym to neoznamis oficialne, potom uz ti nic nemozu. A to ze tvoj manzel nema pracu, do toho nikoho nic nie je, ja viem ze to vobec nie je jednoduche, aj ja mam manzela doma a vyzera to tak ze este aj dlho zostane. A urcite nie preto ze nechce, pravda ze o tom nie je tema, ale vzdy sa niekto zacne vrtat v tom na co sa ho nepytali. Drzim palce, aby sa to v praci nejako ututlalo a ty v buducnosti zatlkaj 😉

donna11
24. feb 2014

..baby a mozno to babo musia mat teraz aj zo zdravotnych al inych dovodov..kludne mamicka moze po materskej ist do prace a otec byt na rodicaku..

dila
autor
24. feb 2014

@henikav Dakujem za tvoje slova 🙂 tvoj manzel tiez nevie najst pracu?

bonnie1
24. feb 2014

inak to nech je poucenie pre buduce mamicky. aj moj gynekolog mi povedal. v robote sa o tehotenstve o moznom tehotenstve nikdy bavit netreba..a oznamit kompetentnym az ked to nebudes vediet utajit. je taka doba ze placeme ze populacna krivka klesa ale ked zena otehotnie vacsinou ( samozrejme nie vzdy) to ma v praci zle nasledky