Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Manžel je introvert

RodinaNarušená komunikačná schopnosť
7. júl 2020

Ahojte, s manželom sme svoji 10 rokov, mame 3 deti. Začína mi prerastať cez hlavu manzelova uzavretosť. Od začiatku bol taký no ja som si stále myslela že mu len dlhšie teva kým sa úplne otvorí. Všetko z neho ťahať ako z chlpatej deky. On ide napr na nákup tak sa postaví a odíde, nevezme si ani telefon. A ja môžem hádať. A takto je to so všetkým. On si vo svojej hlave urobí nejaký program o ktorom ja nič neviem, a teda sa mi ani nič nedá plánovať s deťmi a rodinou keďže on už vo svojej hlave plány má. Teraz som sa úplnou náhodou od svokry dozvedela že plánuje otvoriť obchod. Alebo ma v práci nejake nezhody s kolegamy tak len chodí ako žena pred MS, a keď sa opýtam čo sa deje tak povie že nič. Dozviem sa väčšinou úplnou náhodou.
Ono je to pre mna strašne nepochopiteľne pretože ja som uplny extrovert, ja idem vĺn s každou myšlienkou. A začínam zisťovať že je to pre nás veľký problém, muž sa mi nie že čoraz viac otvára ale on sa ešte viac uzatvára. Ono sa to pptom všetko prenáša An do tých citových veci, ja sa mu nedokážem oddať pretože je pre mna cudzi. On tvrdí že ma miluje, aj fyzickému kontaktu sa nebráni, on nevidi žiadny problém, preňho je to normálne. Často sa čuduje že sa rozčuľujem že neoznámil že ide do obchodu, že načo to potrebujem vedieť.
Neviem či som to dobre opísala a či to pochopíte ale verím že ženy ktoré majú doma niečo podobne pochopia.

eliska13
7. júl 2020

Chápem a neporadim mám podobného😀a tiež sme úplne protiklady.Ja rozprávam on mlčí ja to už neriesim, keď chce povie, keď nie tak nie ako sa mal, čo robil...čo nové v robote...ale to, či píšeš to sú zásadné veci a zmeny to by si mala vedieť týka sa to teba aj deti.
Ale môj je aspoň v spoločnosti ukecanejsi nie je úplne ticho takého máme suseda, že nikdy nevieš čo mu ide hlavou či je urazený, je tam na silu, ci ideš mu na nervy, alebo čo sa deje😀
Pre mňa sú to tajomni ludia ťažko citatelni ťažko sa zdoveria ťažko prejavia radosť, city.stale by som povedala na jednej vlnovej dĺžke.
To si dobre napísala ako cudzí...

strapatapupava
7. júl 2020

Bud rada ze mas takehoto manzela,krotkeho ako baranka,poznam take tipy,co sa pri nich neda vydrzat ani minutu a to neprehanam,vola sa to toxicky clovek...bud rada,ze je manzel introvert,ak sa bude chciet s niecim zdôverit,ver,ze to urobi a tiez si treba uvedomit,ze chlapi su v tomto ini...nepotrebuju riesit kazdu myslienku ako zeny...preto aj viac samovrazd pachaju muzi,pretoze muzi to vsetko v sebe dusia a ak sa nebude chciet zdôverit,ver,ze nijako ho neprinutis sa otvorit.Pevne nervy a vaz si svojho dobreho muza!

autor
7. júl 2020

@eliska13 ďakujem za tvoju odpoved 🙏 už si niekedy myslím že som debil ja a najradšej by som sa rozviedla lebo to neviem vydržať.
Ono tu zásadnú vec asi myslíš to otváranie obchodu, je to ešte ďaleka budúcnosť, isto by mi to povedal ale skôr ma zarazilo že mame sa s tým zdôveril, a mne nie. Tak patram tak trosku či nerobím niekde ja chybu, či je naozaj taký introvert alebo len ku mne je uzavretý.

autor
7. júl 2020

@strapatapupava ďakujem
Ťažké na tom je aj to že jemu niečo pokazí náladu, napr. v práci a často to prenáša aj do rodiny, a ja neviem či som niečo urobila zle ja alebo ho naštvali deti alebo čo sa vlastne deje, pptom som z toho nešťastná. Keby povedal aspoň “dnes mam zlý deň”. A nakoniec ako som spomínala prídem čisto náhodne na to že musí ísť zajtra do prace lebo kolega ochorel.

miadi
7. júl 2020

hah uplne ako mm. Chapem ta a tiez ma to niekedy mrzi ta naladovost ticho ked neviem ci je nasraty alebo mal den blbec :D ale nic si z toho uz nerobim.Ja som happy go lucky on je tazka povaha v podstate. Tak sme protiklady. On je strasne narocny. A tiez nemam rada ked nepovie a ide si trebars na dovce ze isiel si rano pre kavu ..a doobeda ho nebolo lebo sa odviezol az do ineho mesta palm springs na tu kavu...a ja s malou teho v bazene sama ale nevadi moj svet sa netoci okolo neho. Len som mala v plane ist do zoo a vedel o tom a vdaka nemu sme sa dostali do miami zoo az 2h pred zaverecnou co je dost velka zoo a vselico tam pre deti a vdaka nemu to bolo dost vyhodene $.. Ja sa snazim take veci rozdychat a nenicit si naladu. Ja som mu zas vzdy vsetko mozno az moc povedala sme spolu 9rokov a rozmyslam ze tiez nebudem az taka otvorena kniha .He teraz som kupila nejake vacsie veci trampolinu a hojdacie zavesne kreslo a nevie o tom este nejake veci pre deti na dvor..Inak zas treba pozerat na kvality ktore ma -pracuje vela neflaka sa nepije nefajci nebeha mimo rodinu von..atd. Jeho brat je naopak totalne ukecany aj ked len to co chce povie ako politik taku svoju agendu a strasne vela zdlhavo ako svokra cize to by som zas nevydrzala. Staci ze ja a nasa dcera sme ukecane este keby aj on bol tak to by bolo moc :D Cloveka nezmenis.Koli tomuto by som sa nerozvadzala. Aspon ked raz za cas povie aj nieco mile tak to stoji za to. (ked som zila v mexiku tam su taki muzi ze ti naslubuju nakecaju krasne slova a nic vobec nic to neznamena. A take ja neznasam taku falos.Je lepsie ked clovek prejavuje lasku cinmi ako kecami talk is cheap.) Ale o vaznejsich veciach by ste mali komunikovat. No ked nechce nevadi netrap sa pre to ak dojde domov ako citron..urob si citronadu..

juliet86
8. júl 2020

zbehni sa poradit k psychologicke tym nic nestratis. nauci ta lepsie s nim komunikovat. a ako on komunikuje s detmi?

tripetta
8. júl 2020

Možno ho už tvoja povaha nebaví. Niektorí extrovertní ľudia sú únavní.

zuzka251
8. júl 2020

som introvert, frajera som mala už aj extroverta aj introverta. neviem, kedy to bolo pre mňa ťažšie... 😂 ono dôležité je poznať svoje správanie a rešpektovať toho druhého, učiť sa, urobiť kompromis, ... to je robota na celý život. sú o tom aj fajn knižky

autor
8. júl 2020

@zuzka251 prosim vieš poradiť nejakú tu knihu?

autor
8. júl 2020

@juliet86 deti sú ešte malé na nejake veľké debaty. Ako on komunikovať vie, keď ide o nieco všeobecne, a vieš aké majú deti otázky, viac na veci okolo seba ako tie vnútorne.

pininka1
8. júl 2020

Mám doma to isté, už 19 rokov z toho 13 manželia. Niekedy je to na porážku. Ale snaží sa to ako tak korigovať. Ale stále sa skôr dozviem od iných že sa niečo stalo, alebo že niečo plánuje ako od neho. Večer by si u nás počula spadnúť spendlik. Proste ticho, on nepotrebuje rozprávať, pri hádkach je ticho, čo ma vytáča ešte viac. Ale rokmi som aj ja trocha skrotla a musím povedať že keď stretnem muža ktorí reční a reční tak mi to vyslovene vadi.

autor
8. júl 2020

@miadi ďakujem za milý komentár 😁 aspoň dvihlo náladu na ráno. Snažím sa mat to na háku a prijať to ale príde chvíľka že to doľahnú, keď sa toho nazbiera viac a tiež si stále opakujem že budem si aj ja nechávať pre seba plány, myšlienky. Možno keď poviti tu zmenu tak mu dôjde čo vlastne prežívam.

laguna28
8. júl 2020

Vie tvoj manžel o tvojich pocitoch? Možno keby o nich vedel a o tvojej predstave ako žiť, tak by sa možno aspoň zamyslel. Každopádne by si mala zistiť dôvod, prečo je voči tebe uzavretý, keďže komunikovať s matkou nemá problém.

autor
8. júl 2020

@pininka1 môj muž vie rozprávať, akurát povie len o nejakých vedomostiach, čo čítal, čo v rádiu, samozrejme že sa aj dohodneme čo ideme robiť, kam ideme na dovolenku, ohľadne deti, školy. Ale napr. keď sa bavíme či dáme diera na angličtinu alebo nemčinu, ja poviem na angličtinu, on nepovie nič, a ani neviem či je spokojný alebo nie. Keď sa ho opýtam či stenu vymaľujeme na bielo alebo na čierno, a náhodou vyjadrím názor že mne by sa páčila biela tak povie ze načo sa ho to pýtam keď chcem bielu. (No na to aby som poznala aj jeho pohľad) A to je vo všetkom tak.

pininka1
8. júl 2020

No presne toto isté ako u nás. Väčšinou len ak niečo potrebuje vie mi o tom normálne povedať a také bežné veci spolu rozoberáme samozrejme, len mi vadí že tie myšlienkové pochody v hlave neprenesie aj do rozprávania so mnou. Chýba mi to.

eliska13
8. júl 2020

@miadi až som sa zasmiala s tou kavou, tak môj je taký netulajuci sa introvert😀
@pininka1 môj, aby nebolo to ticho sa snaží konverzovat nasilu ja viem, že to je nasilu stále tie isté otázky no tragédia😀
A tie hádky to iste.Ale zase, keby som mala chlapa čo ma prevalcuje a diriguje sa zbláznim.Ale tak prídem si ako ťahúň vo vzťahu všetkom.To, čo sa mi na ňom najviac páčilo, keď sme spolu začali pred 16 r ten pokoj pohoda chladná hlava teraz mi najviac vadi.Ale aspoň nie je náladový urážlivý len tichší a nepotrebuje toľko všetko rozoberať a rozpravat

autor
8. júl 2020

@laguna28 vie o tom, ale nechápe to. Nechápe načo mi bude napr. informácia ze on ma nezhody s kolegom. Alebo že jeho sestra už porodila. Mna to zaujíma, a jemu to pripadá zbytočne aby mi to hovoril, však sa aj tak dozviem. Potom sa cítim ako debil, keď jej volám ako sa ma, či už porodila.

pininka1
8. júl 2020

@eliska13 😀😀 najradšej mám keď mi volá z roboty a 4krat sa má opýta ako sa máme. Už si z neho srandu robíme. Ale zas je to jeden spoľahlivý a zodpovedný chlap, môžem ísť kdekoľvek o deti sa bez problémov postará.

laguna28
8. júl 2020

Skús si nájsť nejakú literatúru kde opisujú, ako takým ľuďom vysvetliť prečo je to pre teba dôležité. Myslím riadne komunikovať. Ja som môjmu vysvetlila, že keď mi o sebe nerozpráva, tak ja si kadečo domýšľam a potom reagujem na veci neprimerane, lebo z jeho správania mám v hlave vlastné bludy. A povedala som mu zopár príkladov,kedy som si čo myslela. Samozrejme reagoval na to tak, že čo za hlúposti si domýšľam. No a vtedy som mu vysvetlila, že za to môže aj on, lebo o ňom nič neviem. Vtedy to pochopil. Teraz kecá viac jak by som chvíľkami chcela😂😂😂. Povie mi aj že ide na wc. 🤦

amanta5
8. júl 2020

Myslím, že problém môže byť v tom, že si extrovertnejšej povahy a asi aj výrečnejšia. Možno ak aj chcel niekedy prejaviť svoj názor tak si sa príliš rýchlo zapojila a nakoniec vyargumentovala svoj. To celkom mužov odrádza :D Nemusela si si to vôbec ani uvedomiť, ...on ti možno nestačí argumentačne. ....možno iba v tých vedomostiach, pretože o tom má veľa načítané.
My ženy, často krát príliš veľa rozprávame a nenecháme dostatok priestoru na vyjadrenie našim partnerom 🙂 Skús sa na to zamerať 😉
Teda napríklad, že sa spýtaj muža či dať dieťa na angličtinu či nemčinu...a nehovor svoj názor....nechaj nech ti najskôr povie svoj.....môže mu to trvať aj pár dní, kým si to premyslí. A keď ti už povie svoj názor, a ty máš opačný, tak sa mu nesnaž hneď vysvetliť prečo si myslíš, že tvoj názor je správny....dávkuj tak pomaly....pýtaj sa ho a čakaj. Ono to na začiatku potrvá, kým pochopí, že aj keď máte rozdielny názor, tak sa môže uskutočniť aj tá jeho predstava. Ak ale máš jasný názor na to, či angličtina či nemčina, tak sa do toho nepúšťaj. Začni s témami, kde si ochotná urobiť to čo povie on, bez ohľadu na tvoju predstavu. 🙂 Neviem, či som to zrozumiteľne napísala 🙂
Chce to čas a tvoju veľkú trpezlivosť, ale pôjde to..... vlastná skúsenosť 🙂
A k tým dôležitejším veciam, o ktorých ti nehovorí.... Tiež myslím, že to môže byť spôsobené tým, že to začneš rozoberať, veľa sa vypytovať a dávať dobre rady a názory....to títo menej výreční muži tiež moc nemajú radi....a možno preto o tom nevieš. AJ keď to môžeš myslieť veľmi dobre 🙂

pininka1
8. júl 2020

@laguna28 toto rozhodne neplatí na každého chlapa, ja som skúsila všetko, prečítala tony literatúry, skúšali sme testy, iné rozhovory, nič sa nezmenilo.

pininka1
8. júl 2020

@amanta5 napísala si to zrozumiteľne, u nás ani toto nezabralo. Ak to má raz niekto hlboko zakorenené a vyrastal v rodine kde sa nikto o ničom nebavil spolu tak to nikdy nepochopi

amanta5
8. júl 2020

@pininka1 to mi je ľúto. U nás to pomohlo, ale nebudem klamať, boli to roky práce. A hlavne ja so musela popracovať na sebe...na svojej komunikácii. A keď videl, že má zmysel mi niečo hovoriť aj o jeho predstavách... a keď som len počúvala, ale nič neradila a nerozoberala....tak sa to začalo meniť a začal viac hovoriť o svojich myšlienkach a názoroch. 🙂

laguna28
8. júl 2020

@amanta5 myslím si že v takýchto prípadoch je to asi najlepší postup. Ako hovoríš, je to nadlho, ale s víziou do budúcna určite super a stojí to za to, takto pracovať na vzťahu

eliska13
8. júl 2020

@amanta5 napísala si to dobre môj by povedal rozhodni ty, alebo by rozhodol a ja by som mu to zmenila😅alebo by povedal načo sa pýtaš aj tak si spravíš po svojom.co vlastne vyplýva z jeho nedostatku času a toho, že dlho mu trvá niečo vymyslieť, uskutočniť a musím ja poposunut

zuzka251
8. júl 2020

mozno by stacilo pogooglit, super stranka je psychologie.cz. a knizku napr silvia lohken-sila introvertu. mozno ti pomoze pochopit tvojho chlapa🙂

katty2012
8. júl 2020

no je mozne, ze "cim je teba viac, tym je jeho menej. cim viacej rozpravas ty, cim viacej rozhodujes ty, cim skor prezentujes svoj nazor ty, tym menej priestoru pre neho zostava. poznam presne takyto par, kde dnes, uz asi po 20 rokoch vztahu muz nerozprava vobec pri svojej zene, len odpoveda na otazky ano, nie, neviem, no v pripade, ze maju navstevu, tak je plne komunikativny. skus mu nechat viacej priestoru a hlavne netlacit na neho a netahat z neho informacie. tak ako chces od neho komunikaciu, skus urobit so sebou experiment a skus byt aspon tyzden -dva ticho, v pozadi, nie v popredi, prenechaj mu vedenie

gelifil
8. júl 2020

@pininka1 píšeš o mojom mužovi??

zuzanaam
8. júl 2020

ja som mala toto isté, ale u utáraného extroverta. Nekonečné reči o ničom, s každým hneď kamarát, ale aby sa človek dozvedel niečo podstatné, tak to nie. A už vôbec sa nebol schopný otvoriť, čo sa týkalo jeho vnútra a citov. Ja som zas introvert, ale s blízkou osobou nemám problém viesť hlboké intímne debaty. Takže si nemyslím, že tu ide o to, či je introvert, alebo extrovert.

janinah
8. júl 2020

Mám niečo podobné,ale inak skvelý človek,takže stačí si na to zvyknúť.Nesnaž sa ho prerobiť,nepodarí sa to.Ja som ho dokonca raz aj pochválila,ked som strávila deň v spoločnosti remeselníka,ktorému sa ústa nezavreli ani na pol sekundy a 5x opakoval to isté,len aby niekto niečo hovoril,že teda reku chudák jeho manželka.Skús prečítať knihu Divoký v srdci.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre