Manžel nestojí na mojej strane

patricinka150
15. jún 2013

Kvoli anonimite som si zalozila novy nick 😔
S manzelom sme spolu 4 roky. Mame 1 dieta (7mesiacov). S manzelom v podstate pekny vztah-ked ma cas na nas.
Problem je nasledovny. Nikdy nestoji na mojej strane, pri rieseni problemov so svokrovcami. Ked mi nieco vadi, napr. aby malu nenapchavali vsetkym moznym, ved viete ako to chodi. Poviem ze si to nezelam-svokra pozre na muza, on pozre na mna a povie: "Ved zlatko, nebud taka, trosku jej mozu dat ochutnat". A hadka je na svete. Vacsinou to aj tak nedovolim, ale potom je urazeny manzel-vraj som na nich zla 😕 Stalo sa to niekolko krat. A opakuje sa to, aj napriek tomu ze sme sa o tom s muzom rozpravali asi tisic krat. On tvrdi ze on ma svoj nazor, ze je nestranny a ze sa nebude stavat na nikoho stranu. Ked sa mu paci nazor svokry tak je na jej strane, ked moj - co sa stava malo krat tak je na mojej strane. Ja si myslim ze by mal byt na mojej strane, aj ked mozno nesuhlasi, ale predsa moje/nase nazory a zaujmy mu maju byt prednejsie. Viem ze je tazke "vybrat si" medzi mnou a rodicmi. Lenze takymto chovanim som urazena iba ja-a vzdy mu to prejde lebo sa neviem dlho hnevat. Uz to nevydrzim viac, neviem ako mu mam pohrozit..alebo ako ho donutit aby ma bral vazne. Zda sa mi ze aj svokrovci to chapu, nejako sa mi nezda ze by boli urazeny ked im to aj tak zatrhnem, to iba muz si mysli ze ked im bude odporovat ze sa urazia a to nechce. Len ked svokre povie ze teda moze to malej dat, tak svokra sa samozrejme potesi, ved to urcite poznate ako to chodi.
Chcem aby muz konecne bol schopnejsi...nie toto neustale zazivat...pretoze vobec spolu nedrzime, a myslim si ze by sme mali.
Ved takto nemoze dospely chlap fungovat...a toto sa netyka iba dietata, ale celkovo jeho vztahu k rodicom...a zacinam mat pocit ze tym ze v nicom im neodporuje tak svokrovci si uz moc dovoluju-voči nemu (ja si nenecham), on si necha po hlave skakat stale 🙄 😠
Som zvedava na vase nazory...
Dakujem babulky 😎

patricinka150
autor
15. jún 2013

@zuzkag2 to je pekny napad 😎 vyskusam nabuduce...
Netusim ako sa zachova...
A netusim ako sa zachova muz ked sa to dozvie...pretoze si myslim ze v prvom rade by to mal on riesit s nimi, nie ja.
Ja som si vyriesila svojich, on si ma svojich 🙂 kazdy najlepsie pozna co si moze dovolit k rodicom, tak ja by som nerada kazala "cudzim ludom"...

zuzkat1
15. jún 2013

@janinah keby moja svokra trvala na tom aby 7mesacnej dala rezen tak ju minimalne rok neuvidi...

patricinka150
autor
15. jún 2013

@mamavera inak..moj muz mal tvrdu vychovu..ich je 6 surodencov, posluchat museli vsetci do jedneho, tvrda ruka, dedina...mozno to je tym, preto je taky
Ale aj tak si myslim..ze dieta raz pride do veku, do dospelosti, kedy "prikazy" a "nazory" rodica idu bokom, uz nemozu zakazovat, prikazovat..nazory rodica a dietata sa stavaju rovnocenne. Navyse, ak ma dieta vlastnu rodinu tak rodicia uz vobec nemaju do toho zasahovat...
Moj nazor

patricinka150
autor
15. jún 2013

S nimi to je ako s detmi..
Skusaju na mojho muza co si mozu dovolit...a on im dovoluje vsetko len aby "neplakali" 🙂

mamavera
15. jún 2013

@patricinka150 tak s týmto sa ja ťažko stotožňujem, ja som toho názoru, že aj deti majú právo na svoj názor, ten má byť vypočutý a pokiaľ nie je celkom od veci, aj akceptovaný. To si radšej s manželom vydiskutuj už teraz - myslím spôsob výchovy - či bude vaše dieťa iba objekt, ktorý bezmyšlienkovite plní príkazy a zákazy, alebo rovnocenný partner, ktorý sa bude podieľať na vytváraní pravidiel vo vašej rodine. Lebo už to, že svokra ide proti tebe nie je dobré, aj keď má iný názor, mala by ti ho v budúcnosti povedať tak, aby syn nepočul a rozhodnutie nechať na teba. Keď ti povieš tak a ona opačne, malý bude mať z toho zmätok a nebude vedieť, čo je vlastne správne. A v tomto by ste mali byť jednotní najmä vy dvaja s manželom.

h2
15. jún 2013

@janinah Ale veď halušky s tvarohom sú diétne, ľahko stráviteľné jedlo, ako to môžeš porovnávať s bravčovým rezňom, vyprážaným na tuku???

h2
15. jún 2013

@patricinka150 Prepáč, prosím Ťa, možno som to zle pochopila, ale píšeš, že manžel je na strane svokry, ak súhlasí s jej názorom a na Tvojej, ak súhlasí s Tvojím? A že podľa Teba by mal byť na Tvojej strane, aj keď má iný názor??? To sa mi zdá na hlavu postavené, to akože má byť vždy a za každých okolností podľa Teba??? Lebo z toho, čo píšeš, presne toto vyplýva.

zuzkat1
15. jún 2013

@h2 tvaroh je tazko stravitelny pre dieta... Do roka by nemali papat.. mimo temu,ale nedalo mi😉

patricinka150
autor
15. jún 2013

@mamavera uvedomujem si to...
Bavili sme sa niekolko krat...ja vravim ze moj nazor ma byt prenho prvorady, a aj pre mna jeho nazor ma byt prvorady=dolezity. Ale odtial potial. Keby to pre mna nebolo take dolezite tak ustupim-urobim kompromis ja. Ale kedze to je extremne dolezite- tak ja ustupovat nebudem. Len v tomto pripade asi pre muza je jeho chovanie k rodicom dolezitejsie-tak nechce ustupit tiez.
Samozrejme, vychova dietata je ina vec. Mame byt jednotni. Spojit nase nazory-a z toho vytvorit jeden kompromis podla ktoreho sa budeme riadit. Inak sa to neda.
V prvom rade by moj muz mal prehodnotit jeho postavenie k rodicom a postavenie ku mne.
Zvazujem nejaku poradnu-aj keby som mala ist sama.
Pretoze uz som z toho na prašky.

patricinka150
autor
15. jún 2013

@h2 prave som o tom pisala.
Samozrejme..aj ja ustupujem, v mnohych veciach. Je to uplnr normalne ze robime kompromisy-bez toho to nejde. Ved aj pre mna je nazor mojho muza prvorady-ale ked s nim nesuhlasim a on s mojim nema problem, iba navrhol aj ine riesenie tak sa ku mne nakloni on. Zase naopak ked sa mi jeho nazory pozdavaju, ja ustupim z toho mojho.
Ale to ako sa chova k rodicom, to podla mna normalne nie je a nemienim ustupovat 🙄

patricinka150
autor
15. jún 2013

@h2 a v pripade ci ma nase dieta jest rezen by mal byt na mojej strane 😎 na nasej strane..a nie podporovat svokru v niecom s cim sa mozno ani on nestotoznuje..a robi to iba preto aby sa nahodou neurazili ked im bude odporovat

h2
15. jún 2013

@zuzkat1 Jasné, sorry, zabudla som, tiež sme tvaroh do roka nedávali, napadlo mi to preto, že môj syn halušky s tvarohom miluje, je to jedno z jeho najobľúbenejších jedál, aj dnes ich mal na obed, lebo je chorý a chcela som, aby aspoň niečo spapal. Ale on už bude mať dva roky. No ale vždy lepšie dať 7 mesačnému tvaroh, než rezeň. 🙂 Ináč, neviem pochopiť, prečo sú starí rodičia posadnutí potrebou dávať vnúčatkám šialené jedlá od výmyslu sveta! Kolega spomínal prípad, kedy starý otec chcel dať asi trojmesačnému vnúčikovi koliesko klobásy a keď sa jeho matka zhrozila, tak povedal, že by ho priviazali na motúzik, aby ho malý mohol cucať, ale neprehltol ho! Vraj u nich sa to tak robilo!!! 🤐

mamavera
15. jún 2013

@patricinka150 nie je to zlý nápad, aspoň ti poradia, ako navzájom komunikovať, aby ste boli spokojní obidvaja

stanislava111
15. jún 2013

@h2 si to teraz presne trafila... 🙂

patricinka150
autor
15. jún 2013

@h2 😀 pane boze 😀 toto je zly vtip 😀

zuzkat1
15. jún 2013

@h2 aj moja miluje tvarohove slize🙂 u nas by moj otec daval barsco-jasne ze nedovolim,ale uz ma 3 roky...no klobasu este nejedla🙂
Svokra si nedovoli nic bez mojho suhlasu.. Chvalabohu

h2
15. jún 2013

@patricinka150 Jasné, že manžel nemá dovoliť, aby svokra dávala malej rezeň! V tom s Tebou, samozrejme, súhlasím. Ale udivuje ma, že keď jej ho chce dať a Ty - matka, povieš nie, že ona sa ešte pýta svojho syna??? To akože prečo jej Tvoja odpoveď nestačí???
Ináč, chápem aj Tvojho muža, strašne túži po tom, aby ste si s jeho matkou rozumeli, nie len preto, aby on mal pokoj a nemusel riešiť vaše konflikty, ale aj preto, aby jeho milovaná mamička mala rada jeho milovanú ženu. (Prípadne, aby ho mamička pochválila, že si dobre vybral.)

zuzkat1
15. jún 2013

@h2 tak ta moja svokra svojho syna teda nepochvali🙂 nedavno som sa s nou pohadala uz asi nadobro....

patricinka150
autor
15. jún 2013

@h2 ved ja som so svokrovcami za dobre 😉 aj som tu uz pisala ze nevidim chybu v nich...moj muz chce byt az prilis dobry..a ublizuje mi tym.
Pozru nanho preto lebo vedia ze on im dovoli dat malej cokolvek-len aby sa nehnevali, ze ich syn je na nich zly.
Netusim preco ma moj muz pocit ze nemoze rodicom odporovat a nieco zakazat hlavne ked ide o nase dietatko.
Nemyslim ze ked vyslovim svoj nazor, ktory sa tyka mojho dietata, a niekto s nim nesuhlasi nema ziadne pravo sa urazat, alebo hnevat a robit nejake sceny. Ved je to moje dieta, ja som zanho zodoovedna. Len toto moj muz asi nevidi

patricinka150
autor
15. jún 2013

@h2 *my

zuzkag2
16. jún 2013

@patricinka150 no len tvoj muz nema co riesit s rodicmi ale so sebou, a tu pomoze asi len zenska "prefikanost". ja viem ze svokrovci by sa asi rozdali babatku, ked jej chcu davat reznik...ale mali by si uvedomit, ze na to ma cas, a ze sa este tych reznikov naje za celyzivot dost, ale ked sa sama rozhodne. teraz chce vsetko ochutnavat, ale nie preto, ze po tom tuzi, ved tu chut nepozna, ale preto, ze vsetko co vidi dava do pusky...ale ved ty taketo fakty zjavne vies. aj u nas je podobna situacia, ze moj priatel je tak vychovany, ze nejak nikdy rodicom neodporuje, ja zas, ked s mamou nesuhlasim, na rovinu jej to poviem, a moze robit co chce, aj tak to bude po mojom. a stojim si za svojim rozhodnutim. u nas je "spor" hlavne kvoli chodeniu za rucky, ja s tym nesuhlasim, a svokrovci aj priatel by naradsej maleho vodili za rucky. tiez som sa snazila priatela presvedcit argumentami, internetom, a neviem cim...nepomahalo. nakoniec som povedala, ze nebudem predsa donekoncna obhajovat svoj nazor, ze si to jednoducho neprajem, a bolo vybavene. zrazu je pokoj. aj s papanim boli trosku spory, ze preco malemu mixujem, ked mam len pucit jedlo, ze sa nenauci papat. najprv som to akceptovala, len pucila, ale maly nic nejedol a jedneho dna som sa nastvala, pomixovala vsetko na hladko a maly zrazu zacal papat a vsetko co som mu nachystala. tak som sa rozhodla, ze JA budem rozhodovat o tom co bude a ako bude papat, a ak nieco pokazim aj si za to ja ponesiem nasledky.

marulka83
16. jún 2013

Ver mi, budes to mat coraz horsie. Su to manzelovi rodicia a nikdy to nebude inac. Cim viac sa nanho budes hnevat, tym sa budete iba vy dvaja hadat. Poznam to. My zijeme v uk uz 10 rokov. Manzel je skvely otec aj manzel, ALE, ke prideme na dovolenku na slovensko, zacne sa spravat uplne inak a hadka je na svete kvoli svokrovcom. Tvoja malinka ma 7 mesiacov, teraz je to o tom, ze co jej davat jest. No ked bude strsia, tak sa zacnete skriepit hlavne o vychovu. Skus si precitat toto http://www.psychologia.sk/texty/svokra.htm

morning
16. jún 2013

@patricinka150 Problem nie je v tvojom muzovi, ale v Tebe.
Potrebujes sa vymedzit voci svokre, a vyuzivas ako zamienku konfliktu jedlo. Keby to nebolo jedlo, tak oblecenie, nevhodne hracky, dobre mienene rady, ... Evidentne jedlo ako problem citis v rodine iba Ty.
Ty si taka slaba, ze potrebujes aby Ti na vsetko prikyvoval muz. Tak ked su svokrovci taki dobri a mili ludia, tak by si nemala mat problem slusne sa s nimi dohodnut na zasadach stravovania a vychovy, pretoze za pol roka tu budes vypisovat, ze si obet spiknutia celej muzovej rodiny a on sa Ta, chuderky, vobec nezastane.

sashabb
16. jún 2013

@morning nemyslim si, že je problem v nej. Treba si tu uvedomiť že ONA je matka a ONA je zodpovedná za svoje dieťa.

Ohladne chlapa - toto je dosť častý jav, že su "neschopní" povedať si pri rodičoch svoj názor, a budu ticho len aby si nepohnevali mamičku! Pritom by si mali uvedomiť, že maju rodinu a teraz je na prvom mieste manželka a deti.

@patricinka150 sama píše, že so svokrovcami vychádza v pohode, čiže nemyslím si, že hladá nejakú zámienku ako svokru pošpiniť 🤐
No z môjho pohladu, ju svokra vôbec nerešpektuje, keďže pri jej zákaze sa pozru na manžela a čakaju odpoveď od neho. To už kde sme? A v tomto prípade sa má manžel prikloniť k nej a nie k rodičom len preto, aby sa "neoduli" 🙄

viva88
16. jún 2013

sashabb pravdu hovoríš. moj manžel je tiež v tomto hrozný... len aby sa mamička nehnevala.. chlapi sa nevedia odstrihnúť od svojich mám....

dazdovka
16. jún 2013

@patricinka150 zopar nazorov som si tu precitala, nie vsetko 🙂 Moja rada, racionalne odovodnit a neustupovat. Nenechat sa balamutit, porovnavat sa s niekym a potom nenechaj sa vmanipulovat do pocitu viny.
Ty si matka, ty mas hlavne slovo, manzel si musi uvedomit, ze nie si povinna chodit s dietatom navstevovat jeho rodicov, ked odmietaju respektovat tvoju vychovu... Dietatko je malicke, mohla by si sa ozaj v pokojnej atmosfere porozpravat so svokrou o tom, akym sposobom a preco dietatko chces tak vychovavat (stravovat, atd.), vyuzi prijemne chvilky na to, aby si im naznacila co a ako bude dalej, ako si predstavujes jeho vyvoj a vplyvy v rodine...
Ked manzel stale ustupuje rodicom a robi sa hluchy k tvojim nazorom, tak sa nedaj, pil mu usi, hovor co sa ti nepaci a ako si to predstavujes, ak mu to vysvetlis viacerymi sposobmi, radsej urobi to co chces, ako by to mal pocuvat 😀

dana_l
16. jún 2013

suhlasim s vacsinou nazorou - neustupuj. nemas velmi co rozpravat so svokrou - jedine tvoj muz by jej mal vysvetlit ze vy ste rodina a vy urcujete co dieta bude a nebude jest, mat. a ona by to mala respektovat.
treba sa porozpravat s muzom ale riadne - nech si uvedomi ze taketo spravanie bude neskor este viac robit rozbroje medzi vami. teraz je to len jedlo, neskor nazory na vychovu dietata. takze zarazit este teraz v zaciatkoch ako neskor mat obrovske problemy.
tvoj muz musi pochopit ze matka je matka ale zena je viac. to je jeho partner na cely zivot. respektovat matku je treba, ale nie vzdy sa musi s nou suhlasit - I ked on ma iny nazor ale on zase vobec nevie ako sa starat o male dieta. takze nech sa postavi za teba.

morning
16. jún 2013

@sashabb Ale ved my nevieme. aky je nazor jej muza. On podla vsetkeho tieto "experimenty s jedlom" nepovazuje za tak dolezite, aby sa kvoli tomu angazoval proti vlastnym rodicom.

sashabb
16. jún 2013

@morning trochu zvlašny názor, nakoľko ak si to neželá JEHO manželka, ktorá ich dieťa vynosila, porodila a ktorá sa denno denne o to dieťa stará, tak by mal rešpektovať v prvom rade ju a mal by stáť za jej názorom resp. rozhodnutím, aj keď by si mal pohnevať rodičov.
Ja si neviem predstaviť, že ja sa starám o naše dieťa, urobím mu nejaký system + snažím sa mu variť zdravo a pod. a potom príde svokra a chce mu dať doslova NEzdravé jedlo a hlavne veľmi nevhodné na vek dieťaťa! A manžel? miesto toho aby stál pri manželke, svojej matke kývne na súhlas aj proti vôly manželky. To je podla teba akože normálne ano? ... no dobre, možno to tak funguje u Vás, preto to bereš ako normálnu vec.

Môžem to zobrať z druhej strany, môj príklad. Mám síce o dosť staršie dieťa, no manželovi vadí keď malý stále pýta sladkosti. Moji rodičia mu tie sladkosti veľmi radi dajú, manžel si to neželá. A teraz čo? Ja mám povedať rodičom kašlite na neho, ja som povedala dajte mu ich, lebo mne nevadí keď ich je? NIE, jednoducho stojím pri manželovi a poviem, neželá si to, tak ich malému jednoduch dávať nebudete.
Toto je podla mňa normálny postup.

A ešte dodám, moji rodičia sa nenahnevajú ani neurazia. berú to normálne, že MY sme rodičia a MY rozhodujeme o svojom dieťati.

morning
16. jún 2013

@sashabb Ano, ale ja poukazujem na to, ze asi jej muz nezdiela s nou rovnaky nazor ( z nejakych dovodov) na dolezitost jedla. Preto sa nechce dorazne angazovat voci svojim rodicom.
Ty a tvoj muz mate asi rovnaky nazor na zdravu vyzivu, preto nemas problem obhajit (v tomto pripade) svojho muza pred vlastnymi rodicmi.

Konflikt kvoli jedlu sa podla zakladatelky temy OPAKUJE pri kazdej navsteve . Cakat, ze jej muz kvoli tomu vybehne na vlastnu matku, je detinske.A cakat, ze sa takto jednoducho vyriesi problem (tentokrat s jedlom), je naivne.