Manžel odišiel pracovať do zahraničia. Je to koniec manželstva?

4. nov 2023

Vždy som hovorila že si neviem predstaviť ako sa dá fungovať na diaľku a že to nikdy nepripustim. Teraz sa to stalo nám a neviem sa s tým vyrovnať. Máme 9 ročnu dceru ktorá je na otca veľmi naviazaná. Finančná situácia nás však donútila že manžel odišiel do zahraničia. 3 týždne preč a týždeň doma. Ženy čo vám muži robia preč ako to zvládate? Dalo sa manželstvo takto udržať? Ako to zvládajú deti? Ja som z toho na zrutenie. Nič ma nebaví.

chadkroeger
4. nov 2023

@anjelicek26 presne. Poznám takého co vravel, že on už na sr za oveľa menej peňazí sa nevráti robiť.

sasa1310
4. nov 2023

@anjelicek26 hypotéky sú tu roky vypočítané bankami tak, aby pri hocijakom zvýšení úrokov, tie rodiny vedeli vyžiť. To nie je o vysokých hypotékach. jedine v tých rodinách, kde prídu deti a žijú z jedného príjmu, čo tento prípad nie je.

sasa1310
4. nov 2023

@isis234 to sa ako dá žiť z rodinných prídavkov? Ktoré ešte pred rokom boli 25 eur na dieťa

tosomja
4. nov 2023

My sme sa spoznali, keď teraz už manžel robil 8 týždňov a 10 dní doma. Vedela som, do čoho idem.
Sme spolu 7 rokov, prežili sme aj krízu, nie našu, ale ohľadom našich rozvodov (bývalé vzťahy), sťahovanie, 2 tehotenstva a teraz už robí "len" tri týždne a 4 dní je doma.
Starší syn má 3,5r a mladšia 2,5r a vážime si každú chvíľu keď je s nami. Ani nepomyslím na to, že by bolo zle. V júli sme sa vzali a žijeme ďalej 😃
Už by chcel aj prísť domov pracovať, ale zatiaľ nenašiel takú prácu, pri ktorej by sa uspokojil hlavne finančne.

anjelicek26
4. nov 2023

@sasa1310 Ak tu nehnutelnost este prerabali mimo kupy, k tomu pribudlo auto dve...boh vie, teda oni vedia....

sima234
4. nov 2023

Je rozdiel zobrať hypotéku na akú mám, alebo zobrať hypotéku na akú nemám. Ja mám tiež v okolí rodiny, kde chlap robí v zahraničí, ale tam je to to vysoko nastavených potrebách. Tak, ako som písala, buď sa uskromním a chlap bude doma, alebo mám vysoké nároky na život a nie je iná možnosť. Netvrdím, že je to tak všade, ale v mojom okolí je toto prevažne dôvod.

sasa1310
4. nov 2023

@anjelicek26 ale prosím ťa. Tak predám auto, ale nech chlap ostane doma. Ak je v tejto rodine hypotéka, tak bola zobraná na taký príjem, aký je teraz. Možno ešte nižší. Takže žiaden problém s hypotékou. A budem sa opakovať. Jedna 3členná rodina, kde sú 2 príjmy a kde jeden živiteľ pracuje ešte aj cez víkend, nemôže mať financie tak, aby nevedeli zaplatiť ani účty. Buď sú potom riadne finančne nároční na nákupy alebo finančne negramotní obaja.

anjelicek26
4. nov 2023

@sasa1310 to sa spytaj jej,kde je chyba teda. Lebo je jasne,ze by sa tak nerozhodli,keby im to vychadza...ja mam ako priklad sesternicu s mega uverom nizkymi prijmami on robi doslova 3 prace a ona ucto pre niekolko firiem a dom stale nedokonceny.... takze ruku do ohna za to nedam,ze kazda banka kalkuluje tak,aby *v pohode* to vychadzalo...im sa projekt domu predrazil o vyse 40 percent dvihnutim cien materialov k povodnej kalkulacii a to nebolo vsetko..

moonlight1210
4. nov 2023

Mm bol pocas covidu drvivu casu v zahranici. Ked isiel, tak vzdy na 2-3 mesiace, lebo pre pravidla sa mu neoplatilo lietat hore-dole. Vratil sa vzdy na par dni a siel znova. Raz bol za tu dobu prec na polroka.
Nebrala som to nijak. Bolo ako bolo. Volali sme si, pisali sem-tam. A kazdy fungovali samostatne.

Skor bol zazitok, ked sa vratil a odznova sme si zvykali zit spolu ako kedysi na nasom prvom private za studentskych cias 🙂 . Ale vysvetlili sme si, ze my ako rodina sme si za ten cas zaviedli nejake interne fungovanie, do ktoreho sa on vracia zvonka. Takze on sa musi prisposobit nam.
Tak to vzal tak, ze mi do nicoho nehovoril, aj ked som videla, ze mal kolkokrat chut sa ozvat. Zase ja som sa snazila v takych chvilach aj prisposobit jemu a vyjst v ustrety (aspon ciastocne).
A tak nejak sme to zas sklbili a fungujeme normalne dalej ako predtym.

Ja si velmi cenim, ze mal porozumenie a ustupil a zo zaciatku po navrate sa prisposobil on mne a detom. Usetrili sme si vela zbytocnych trenic a skriepok.
Takze zvladnut sa to da, ked dvaja chcu.

doriiis
4. nov 2023

@sasa1310 ....tak vieš,Slováci.Nabrali si hypotéky na novučičké domy s 10 000 eurovymi zariadeniami.Auto samozrejme tiež nemôže byť stará jazdenka,lebo však treba sa chváliť niecim už.A teraz keď sa dvíhajú úroky a pred nimi ešte 20- 25 rokov splácania sú v r.ti ľudia.

sasa1310
4. nov 2023

@anjelicek26 Bavíme sa o Slovensku. Tu dostaneš úver iba primeraný k svojmu príjmu. A to sa nebavím len o hypotékach, ale všetkých úveroch. A môžeš založiť aj 20 nehnuteľností. Ak nemáš príjem, vysoký úver nedostaneš

anjelicek26
4. nov 2023

@sasa1310 Tak ona je na Slovensku.. to je jedno Len proste viem o vela ludoch,co im teraz splatky hypoteky zdvihli a naklady isli celkovo hore a idu Len Tak Tak...

maranta_leuconeura
4. nov 2023

Takze dalsi s obrovskym domom, na ktory nemate, neviete ho utiahnut z dvoch platov. Muz dom predat nechce, takze si ho radsej bude uzivat par dni z mesiaca a zbysok stravi na ubytovni v spolocnej izbe a ty aby si sa v dome obracala a starala sa o vsetko sama? Ja by som s tym nesuhlasila.

sasa1310
4. nov 2023

@anjelicek26 zvýšil sa rodinný prídavok, daňový bonus, obedy zadarmo. To máš cca 200 eur mesačne. Možno o toľko sa im dvihla hypotéka po zvýšení úroku. Ja napr. nepoznám nikoho, kto by s tým mal problém. A to poznám veľa mladých rodín, ktoré museli veľké hypotéky brať na bývanie v BA a ktoré sú momentálne s 2-3 deťmi a s jedným príjmom, lebo sú na rodičovskom príspevku. A zvládajú. Tu pracujú obaja, jeden aj cez víkend a jedno 9 ročné dieťa, čiže rátam, že 2 príjmy sú cca 6 rokov. Tak aký problém?

kiki68
4. nov 2023

Zvyknes si, pripadne nezvyknes a nieco s tym po case zase spravite. Nie je to ziadna definitiva. Poznam jednu rodinu, ziju takto roky, asi tak 12 rokov cca. Syna hz maju na vyske. Dva roky nakoniec boli tam s otcom a potom syn isiel na vysku, tak sa vratili a otec sa vracia castejsie domov. On teda robi v Omane a rodina je v Rakusku doma.

deni9
4. nov 2023

Aj moj manžel pracuje v zahraničí ,ja som na materskej fungujeme normalne, neodišiel preto aby sme nedokázali platiť účty ale aby sme sa mali lepšie a nežili z výplaty do výplaty. Ja to beriem normalne nenapadlo ma aby sme sa mali kvôli tomu rozviesť

maranta_leuconeura
4. nov 2023

@sasa1310 teraz uz nedostanes uver ktory si nemozes dovolit a vsetky zadlzenia sa spocitavaju. Ale este par rokov dozadu take prisne podmienky neboli, hypo aj 90%ne a doplatene nevyhodnym spotrebakom, auta na leasing... a prave vela takym ludom skoncili fixacie a splatka moze byt aj dvojnasobna, medzitym vypadol jeden prijem, potrebuju odkupit zvysok ceny auta, lebo bez auta sa z toho satelitu kde maju dom nepohnu... mnoho ludi na to nema a ich zivotna uroven sa prepadla, lenze nechcu upustit zo svojho standardu na ktory si zvykli.

autor
4. nov 2023

@maranta_leuconeura no neviem čo považuješ za obrovský dom. Máme klasický bungalov 100m2 a pozemok nemá ani 600m2. Proste sme sa dostali do takej situácie že to neutiahneme. Muž je živnostník a keď nemá zákazky tak proste nemá... Ľudia nemajú peniaze a rozmyslia si kde ich dajú. Vždy mal robotu dopredu aj na pol roka a teraz nemal ani na mesiac.

sasa1310
4. nov 2023

švagor robil teraz posledné 2-3 roky mimo Slovenska. Deti má veľké, takže mohol ísť. Býval spolu s takými chlapmi, ktorých doma čakali manželky s malými deťmi. Po každýkrát, keď prišiel, vždy vravel, že nechápe, že im tie peniaze za to stoja, že nevidia vlastné deti vyrastať a že im to fakt stojí za to, byť cca mesiac tam a na týždeň doma. Ani sa nenazdáte a dieťa bude mať 18 rokov. A potom sa vráti, keď už malá bude na intráku? Neverím, že si tvoj nevie nájsť prácu aj tu, aby ste normálne fungovali a platili účty. Nech zruší živnosť alebo pozastaví a normálne sa zamestná. S 1 dieťaťom to musíte dať pomaly aj z minimálnej mzdy

maranta_leuconeura
4. nov 2023

Tak vidis, ani nie je obrovsky a utiahnut ho nedokazete. Pretoze ste si kupili nieco na co zjavne nemate. Ale uz sa stalo.
Ja myslim, ze tvoj muz je dost tvrdohlavy, keby chcel, zamestna sa na Slovensku (mozno aj v inom odvetvi ako robi teraz) a nemusi mat nervy zo zhanania zakaziek na zivnost. Ale to by musel chciet urobit nieco pre to, aby tu ostal. Jasne, ze je prenho pohodlnejsie sa zbalit, odist a tri tyzdne mat pokoj.

zmrzlinka2021
4. nov 2023

@anjelicek26
Nechem vyzniet sprosto ale VYxRAT sa na cely dom, radsej ist do bytiku ale byt spolu. Ja si neviem predstavit opustit dieta, manzela a 3 tyzdne zit mimo nich a na tyzden prist domov "pokukat sa". To co dieta potrebuje nie su ani domy, ani drahe kruzky, ani luxusne dovolenky... dieta potrebuje pritomnost rodica, nie rodica "cez skype".
Co je to za zivot aj pre toho muza - mimo rodiny? Ved to je v podstate chudak... ak aspon trochu ma rad svoju rodinu. Ak nie, aj sam sa pcha do zahranicia aby mal od nich pokoj.
Nikto, kto miluje vlastnu rodinu, neakcpetuje zit mimo nej. Pri vaznych dovodoch sa to da na par mesiacov/rok, ale nie ako nieco s cim zijem cely zivot. Dieta potrebuje pritomnost rodica.

aurora33
4. nov 2023

Autorka, píšeš, že manžel bol tak či tak od rana do večera v práci. Čiže ste boli spolu aj tak malo. Skus to teraz bez z tej lepšej stránky: manžel zarobi viac a budete si vzácnejší. A ten týždeň bude doma od rana do večera. Toto naozaj nie je situácia na zrútenie.

zmrzlinka2021
4. nov 2023

@doriiis
@sasa1310
To viete. Ludia sa porovnavaju, kazdy pomaly stavia, vsak nikto si nevie predstavit zit v byte. STavaju niekde v riti, potrebuju pomaly dve auta. Neraz ta zena ma problem sa v tej "riti" zamestnat a musela by neviem kolko dochadzat do mesta, a tak ostava celozivotne doma. Autorka nepise, zeby pracovala, takze nevieme jej situaciu v tomto smere. A pravdaze musi byt na zahrade bazenik, trampolinka, mega gril... vsak aby ludia videli.

Ja osobne poznam pripad zeny, ktora odisla pracovat do zahranicia a o dieta sa jej stara matka. Dieta uz na strednej, ked pride na SK, dieta s nou ani nekomunikuje, ma vztah s babkou. Ale uz ma super zariadenu izbu, vsetky vymozenosti a vzdy sa nieco rekonstruuje. Skoda len, ze vztah to uz asi nenapravi.

Ja osobne by som za ziadne peniaze neopustila vlastnu rodinu, ak by doslova neslo o zivot.

sasa1310
4. nov 2023

@zmrzlinka2021 tu išiel chlap z kratšej strany, aj keď nechápem, keď dcéra je na neho naviazaná. Môj by to v živote neurobil, on by od našich detí neodišiel a radšej našiel dve roboty tu. Tu nejde ani o ten čas, ktorý strávi tu na Slovensku v práci, ako sa píše vyššie, že aj tak je veľa hodín tu v práci. Tu ide aj o tú podporu. Zavolám ho a viem, že keby sa čokoľvek stalo do hodinky vie byť doma. Viem, že ho mám na blízku a aj keď je v tej práci, že príde domov. Však aj pre toho chlapa to musí byť záhul tam, keď má voľno. Niekde sám. Žiaden majetok za to nestojí. A nemyslím si, že keby sa tu normálne zamestnal hoci aj za nízky plat, že by sa mali zle.
Doteraz nechápem, čo je toto za módu, utekať do zahraničia len aby bol nejaký štandard zachovaný. Načo?

vlucifuk
4. nov 2023

U nás na východe je to častý jav. Tri moje kamarátky majú manželov na turnusoch v Čechách. Fungujú v pohode, aspoň to vravia. Dva týždne sú chlapi tam, dva doma. Fungujú tak už roky. Dve kamošky mali manželov v Nemecku a v Írsku. Ten v Írsku chodil domov najskôr raz za dva mesiace, potom raz za pol roka, nakoniec max.na Vianoce. Už sú rozvedení. Ten v Nemecku chodí domov na dva týždne a dva mesiace je tam. Keď je preč, kamoška síce vraví, že jej chýba, aj že sami si uvedomujú, že nevidí, ako deti rastú a tak. S deckami si ale ona urobila taký super systém doma, že keď príde "tato", tak sú všerci nervózni. On si chce oddýchnuť, ona je nervózna, že nič nerobí, takže sa teší, keď ide zasa preč a bude mať s deckami svoj kľud...Hmm...Toľko z môjho okolia. Ono to bude také, aké si to z mužom urobíte. Ale tri týždne nevidieť dieťa je pre mňa dosť. Ak si možno určíte nejaký časový horizont, tak sa to bude dať vydržať a možno to váš vzťah posilní. Držím palce.

hederamonstera
4. nov 2023

Jejda, zenske, zasa riesite nieco na co sa autorka nepytala🙄🙄

Autorka, daj tomu sancu, nemusi tak fungovat dlhodobo. Ak bude zarabat naozaj o dost viac, mozete z toho usetrit na obdobie kedy sa vrati domov a najdete si lepsie prace. Bude to tazke, ale mozno sa viac popredu bojis a ked k tonu pride, to rychlo zbehne a bude to ako tak ok. Uvidis. Drzim palce

doriiis
4. nov 2023

@zmrzlinka2021 ....Aj my máme dom,dve autá,bazén a trampolínu ale do zahraničia by som muža nepustila.

zmrzlinka2021
4. nov 2023

@sasa1310
Ja som toho nazoru, ze rodinou sa menia priority. Ja tiez mam moznost ist na vselijake lukrativne posty do zahranicia a viem sa tam dostat. Nemam problem ist na staz na 2-3 tyzdne, ale nie fungovat vonka cele tyzdne a na par dni ist pozriet mojich najdrahsich.
A druha vec, aj ked clovek robi kazdy den, aj ked ludia su spolu fyzicky a mentalne kazdy vecer 30-40 minut, rozpravaju sa, smeju, nieco robia spolocne, to je fantasticke.

@doriiis Rozumiem, ale nie za cenu, ze tvoj priatel "vas chodi pozerat". My nemam problem si kupit dom a dostaneme hypoteku aj na ten v BA a bez problemov, ale za aku cenu? Za otroctvo? Vobec po tom netuzime. Vzdy je nieco za nieco.

autor
4. nov 2023

Nemám bazén, ani gril na záhrade ale auto máme. To slúži mužovi na prácu. Vidím že to čo som sa spýtala az na pár výnimiek nerieši nikto. Sú tu samé finančné poradkyne ktoré všetko najlepšie vedia... Urazate má bez toho aby ste o mne niečo vedeli. Nie som žiadna vyzieracka ani nesedim doma na riti a necakam kým mi všetko padne samé do rúk. Všetko čo sme si vybudovali sme zvládli sami dvaja. Nikto nám nikdy nepomohol a nemám nikoho kto by mi teraz pomohol.

sasa1310
Autor odpoveď zmazal
Zobraz