Manžel pracuje v Rakúsku. Máme sa presťahovať?

miruska15
15. dec 2010

Ahojte prosim poradte mi ake to bolo ked ste sa prestahovali do inej krajiny.Manžel pracuje v Rakusku a chce aby sme sa prestahovali tam.Mam s toho neznama strach ako to bude s rečou,deti v škole,lekari atd.Neviem mam strach že nas budu deti nenavidiet ked ich zoberieme niekam kde nerozumeju nikoho nepoznaju.Zaroven mi je muža luto ako chodi zničeny domov na par dni a zase naspat.Deti vidi malo a aj detom chyba otec.Som na važkach.Bojimsa

tylicek
25. apr 2013

riesim podobnu situaciu... ☹ ano zit sa da vsade ale je to tazke odist od rodiny a znamych a od toho co mas rada... tiez mame na sk dom ktory potrebuje rekonstrukciu a robime ho uz 5 rok lebo manzel je stale v rakusku a to neide tak rychle ako by to slo keby bol doma... a tie predstavy ze sme ako rodinka v nasom domceku a so vsetkymi blizkymi sa cim dalej rozplyva a prichadza blizsie a blizsie realita byvania vo viedni a v byte... no hroza... ☹ no ale clovek si ozaj nevybera ked chce zit s partnerom... a co sa tyka toho ze zacnem novy zivot v krajine s cudzim jazykom tak to ma ozaj desi... stale bojujem sama so sebou... musim asi naskocit na nejaky kurz a snad sa uchytim... drzim vsetkym takto zacinajucim prsty... 🙂

janula17
2. máj 2013

@tylicek ahoj, no ale vidim ze si si uz zadala bydlisko Rakusko, takze asi si sa uz rozhodla? 🙂 Ja uz som sa na ten kurz dala, chodim 2x tyzdenne a snazim sa nieco do seba narvat, zatial je to ale bieda. Ja som uz viac menej rozhodnuta sa prestahovat, aj ked mam dni ze sa mi nechce neskutocne zacinat odznova a hovorim si ze lepsi vrabec v hrsti.... Snazim sa pozerat na vsetky vyhody co by nas tam cakali, no je to tazke, kto si tym nepresiel tak prenho to tak jednoducho vyzera, ale mna stale pochybnosti trapia..... 😒

tylicek
2. máj 2013

ahoj...no mam uz Rakusko lebo som tu castejsie ako na Slovensku.... my sme uz rozhodnuty ze par rockov tu budeme ale je tazke vraviet kolko... bola by som rada keby co najmenej ale s takou situaciou aka je na Slovensku a na vychode tak to asi tak skoro nebude ☹ a aky kurz navstevujes? Ja by som chcela ist na ten integracny a je 4x do tyzdna... musim si este presne pozistovat ako to tam funguje s tymi prispevkami a tak... ja stale s tym stahovanim nie som ztotoznena ale co uz s mojimi pocitmi 😒 musim sa nejak rozbehnut a snad bude fajn a na toto pre mna nie moc najlepsie obdobie zabudnem co najskor... 🙂 a kde v rakusku sa idete usadit? my sme vo Viedni...

janula17
4. máj 2013

@tylicek ahoj, no my planujeme hned za hranicami v Hainburgu, aj Rakusko aj doma, dufajme ze to nebude taky kulturny sok, hlavne pre nase deti sa obavam. Ja sa s tym tiez tazko zmierujem, mame tu uz domcek, sme uz usadeni, syn chodi do skolky, nechce sa mi zacinat odznova. Sama by som sa na to nikdy nedala, aj ked za slobodna som byvala v anglicku 4 roky toto je nieco uplne ine.... na kurz chodim tu u nas, este sme doma....

tatiana1985
4. máj 2013

aj mm pracuje v nemecku.chodi domov raz za 2-3mesiace....ja mam zas pracu tu na svk,dcerka chodi od septembra 2012 tu do skolky ...a nezvazujem odchod za nim.... chyba nam, lubime ho, malo chodi domov...no nechcem tu nechat vsetko ,rodinu,znamych, domov, pracu,vsetko zanechat...? ☹ ☹ zatial to zvladame a "zvykli sme si" 🙂 😉

keenfan
21. máj 2013

@tatiana1985 tak to obdivujem že to zvládaš..najdlhšie bol mm od nás dva týždne no a ďakujem pekne, už som bola zrelá na psychiatriu.. 😖
@janula17 a odkiaľ si z TT ak sa smiem opýtať? Bo my máme tiež dom v TT okrese a manžel pracuje v Prahe, my sme tam jeden čas žili no ja som sa potom vrátila naspäť na SK lebo som chcela aby sa mi malá narodila tu a malý sem chodí do škôlky..no dobrá práca sa tu mužovi nerysuje tak je možnosť že pôjdeme opäť do Prahy...no ten dom vnímam ako problém, zvlášť keď ho máme na hypotéku, teraz predávať dom je ťažké a kvôli úveru nemôžeme ísť pod cenu..a potom ak by sme aj šli do Prahy opäť tak čo tam, platitť celé roky prenájom? často sa nad tým zamýšľam a neviem ako sa rozhodnúť aby bola aj ovca celá aj vlk sýty 😖 😲

koralovka
7. nov 2013

@janula17 Tyzdnovky su este v pohode moj chodi raz za mesiac🙂

koralovka
7. nov 2013

@tatiana1985 Mam podobny problem🙂

villam77
4. dec 2014

Ja pracujem vrakusku a chcem abi rodina prestahovala do rakuska.abi sme boli spolu viac.ja mam styri deti moja zena ma tri spolocnu len jednu.tri deti zostaly u prvej manzelke.je to zlozite prestahovat.ale mozno uz nebudeme mat viac sancu.neviem co mame robit. 😕

santine
4. dec 2014

Ja by som ten krok urobila a prestahovala sa, nech je rodina spolu a nestane sa, ze sa rozpadne. Ved horsie ako na Slovensku tam nebude, praveze mnoho veci bude lepsie, deti budu mat viac moznosti 🙂 domov sa mozete vracat alebo vratit neskor, je to blizko. Drzim palce.

tinulik28
4. dec 2014

@miruska15 ak ti môžem poradiť tak neváhaj a chod konečne budete spolu ako rodina ja som sa sťahovala minulý rok v júli do DE za manželom s troma deťmi 12,9,2 roky . Na SVK máme byt všetkých známych, rodičov, kamarátov , proste všetko ale hned ako bola možnosť ísť tak som neváhala ani minútu aj ked Ti poviem že začiatky neboli ľahke hlavne deti si prvé mesiace ťažko zvykali , kolko krát si poplakali ž chcú ísť naspäť na SVK lebo tu nemajú kamarátov nevedia reč a podobne , ja som tiež mala len úplne základy nemčiny a nepoznala som tu nikoho. Ale teraz po roku a pol si deti tak zvykli že ked sa ich niekto opýta či by sa chceli vrátiť na SVK tak povedia že už nie zvykli si tu veľmi sa im tu páči maju tu veľa kamarátov a aj jazyk ovládajú perfektne a aj ja som tu spoznala pár ľudí ktorých beriem ako priateľov takže všetko sa dá zvládnuť a najhlavnejšie na tom je že sme spolu všetci pokope 😉 celá rodina

majkuska
23. dec 2016

Ja sa chcem s vami poradit tiez ohladom stahovania. Momentalne sme v tej faze, manzel chodi na 4-5 mesiace Rakusko( tak 2 mesiace je doma) Ja som tu sama s 3 detmi. Je to tazke pre nas aj pre neho. Tiez mi dal taky navrh, aby sme sli tam( kedze tu na SK a hlavne na vychode bieda). Teraz su sviatky, tiez sme sami, on uz je tam do konca aprila. Deti mame 9,6 a 2. Maly 6rocny pojde v septembri do skolky. Tiez sa bojim aj jazyka, aj lekarov, ockovani a podobnych veci. Ja by som aj sla, ale co ak by sme sa trebarz o 4-5 rokov rozhodli vratit domov ako nabehnu deti tu na SVK skolu. Je to vobec mozne? Neuvazujem, ze sa chcem vratiti, ale ak budem vediet ze sa to da, mozno sa lahdie rozhodnem odist. A tiez riesim take veci ako 1.sv. prijmanie, starsia pojde v juni tu a co potom o 3 roky maly, zvladne to tam?Dakujem vam za vsetky nazory.

majkuska
2. jan 2017

Stale aktualne

dolijalu
2. jan 2017

Budem strucna. Rodina ma byt spolu. ANO

dolijalu
2. jan 2017

@majkuska
aj Tebe patri moja predosla odpoved
Ak je rodina spolu, je uplne jedno na akom mieste...spolocne sa vsetko zvlada lahsie, deti sa jazyk naucia rychlo, najdu si novych kamaratov, zvyknu si....Ty si najdes pracu s financnym ohodnotenim na urovni "clovek" oproti SVK
Iba pozor, ak si na SVK nezrusite trvaly pobyt, budu musiet skolopovinne deti chodit na porovnavacie skusky z uciva na SVK....my sme uz doma v Nemecku
Drzim palce

dari226
2. jan 2017

@majkuska deti si zvyknu.jazyk sa naucis urcite.lekary su vsade ockovat v rakusku nieje povinne a vsetko ostatne pride.bude slnko bude dazd.

isafjordur
3. jan 2017

Caute baby, u nas to bolo tak, ze otec cely zivot pracoval v zahranici doma bol malokedy. Vsetko sme mali. Okrem otca. Ked som mala 19 a moj brat 15 rokov, mama to uz nevydrzala a odisla za nim. Az na Island. Ja som uz pracovala a moj brat chodil na strednu skolu a byval u babky v inom meste. Hnevala som sa na nasich hlavne kvoli bratovi ze ho nechali na Slovensku ale teraz to uz vidim inak. Ked mal brat prazdniny tak som si vzala dovolenku a odleteli sme k nasim na 4 tyzdne. Moj brat sa uz na Slovensko nikdy nevratil. Zacal pracovat na Islande a po dvoch rokoch sa vratil do skoly, rychlo sa naucil jazyk a bol najlepsi v rocniku. Teraz studuje na univerzite. Ja som na slovensku pracovala este 5 rokov. Mala som vsak problem najst si pracu ktoru som chcela tak som tiez odisla k nasim. Teraz som tu vydata a robim co ma bavi. Stari rodicia k nam chodia kazde leto aj napriek tomu ze maju davno po 70- ke. Mama s otcom zacali novy zivot, zacali sa venovat psychologii a moj otec sa velmi zmenil. Predtym bol agresivny, nedalo sa s nim normalne porozpravat. Teraz chodia mama s otcom za ruky ako zalubenci. Moze sa to aj takto skoncit hoci nemusi. My sme stastna rodina. Na Slovensko som nezanevrela, manzelovi sa u nas velmi paci, hlavne lacne pivo, na Islande stoji jedno 8 eur.

dolijalu
3. jan 2017

@isafjordur Island je moja vysnivana krajina🙂

majkuska
6. jan 2017

@dolijalu
@dari226
@dolijalu ďakujem dievčata za podporu, ale stale to neuzatváram, ale už som bližšie k tomu že ano ano ano. Ale kľudne kto ma niejake realne odpovede, čim podobným si prešiel, prosím pridavajte svoje skúsenosti
@dari226 ja praveže chcem očkovať, postupom aký je na Slovensku, nechcem nič iné a tiež sa bojim abý sa niečo nezmýlilo, že deti zaočkuju tým, čo už maju, ale to už asi moj prehnaný strach to robi 🙂