Manžel stále spí

kris988
16. feb 2024

Ahojte. Čo by ste robili na mojom mieste ? S manželom sme spolu 5 rokov, máme ročné dieťa. Manžel chodí od pondelka do piatku do práce, 8-hodinová zmena, nič fyzicky náročné. Pracuje v kancelárií, celý deň sedí. Tým samozrejme nechcem povedať že sa nenarobí. Psychicky býva vyčerpaný to áno, ale prácu ma rád, baví ho, čiže žiadne problémy ktoré by ho trápili. Domácnosť stojí na mne, starám sa o dieťa, varím, periem, žehlím, upratujem... no všetko (nesťažujem sa, ja to tak chcem). Obaja máme 28 rokov.
K pointe ... Manžel príde každý deň domov okolo 16. Do 20:00 od neho nechcem nič náročné. On sa len trochu pohrá s dieťaťom a ja behám okolo domácnosti. Samozrejme nie je chrapúň a sám od seba mi veľa krát s niečim pomôže.Okolo tej ôsmej keď syna uspím sa pustí u nás telka, nejaký film, seriál ... čo spolu vyberieme a on do pol hodiny zaspí. A viac ani nevstane. Prosím ho, budím ho... ak ho aj zobudím vynadá mi nech mu dám pokoj že je navený. Nie je to občas, je to každý jeden deň už asi rok. Potom sa mi každé ráno ospravedlňuje že ho to mrzí a nabudúce si dá pozor. Zmena však nikde. Okolo 9 zaspáva aj cez víkend. Sanžím sa núkať mu okolo 17 kávu, nechce. Snažím sa vymýšľať program aby sme nesedeli pred TV čo ho môže uspávať. Navhnem buď nejakú hru, cvičenie, pohár vína, vaňu ... nezaberá nič. Dokonca som navrhla nech si pospí každý večer od 20-22 napr a dá si budík a potom aspoň na hodinku spolu pokecáme alebo hocičo... Aj keď sme niekde na noc, na nejakom výlete či dovolenke spí aj tam. Keď však ide o nejaký teambuilding alebo večerné pivo s kamošmi tak je hore do 3 rána. Potom sa vždy hádame lebo ma mrzí že s ostanými sa zabáva do rána a kvoli mne sa aspoň 2-3 krát do týždňa nepremôže. A to ešte zo mňa spraví fúriu ktorej vadí že ide von... Zdravotne je ok na vyšetreniach bol...

maranta_leuconeura
17. feb 2024

@barbora0308 takze tvoj muz spi tak 6-7 hodin? No ked mu to vyhovuje.. mna by toto napriklad zabilo, potrebujem 8-9, ano, kazdy den. Kratkodobo dam aj menej, ale nie viac ako tri dni po sebe, jednoducho som potom cely den rozbita, neefektivna a ako zombie.

angeli121212
17. feb 2024

@kris988 takto aj môj manžel chodí okolo deviatej spať proste má taký biorytmus ale zas on aj dačo porobí keď je doma aj vonku a pod. a ďalšia vec jemu sa chce takto skoro spať aj na oslavách na akciách proste skoro vždy. Mne osobne by to ani u tvojho muža nevadilo keby potom zrazu záhadne nevedel byť s kamošmi hore do tretej rána to by ma tiež štvalo

1ryba
17. feb 2024

Tvoj muž je unavený. Inak by nezaspal. Možno je to len obdobie. Keď začneš chodiť do roboty, zaspíš možno aj ty. Snáď ti nemá robiť animátora. Od 16- do 20 tej nerozumiem čo každý deň robíš okolo domácnosti. Povysávať, vyprať a dať riad do umývačky snáď stihneš aj doobeda. Namiesto venovania sa domácnosti trávte čas ako rodina. Nespomínaš ani víkendy to sú 2 dni. Snáď nespí od rána do večera.

zmrzlinka2021
17. feb 2024

A čo je zvláštne na Tom ísť spať o deviatej? To bežne robia ranné typy ľudí vrátane môjho muža.

michmich
17. feb 2024

V tomto ma tiez moj muz nechape. Je ako ty len ma nastastie nebudi ked zaspim. To by som odisla od neho kvôli tomu 😁 Chce to kus tolerancie. On ma opacny biorytmus ako ja a ja mu nevykrikujem, ze rano nevstava o 5 a nejde spat o 9 🤦 Moj spi cez víkendy do 10.00. Ja mam za sebou uz 5 hodin prace, tak jasne,ze nepotiahnem do polnoci aj cez víkend. Mojmu to tiež neviem vysvetliť, myslím,ze ani ty to nepochopis. A nie,nejde mi to prehodit aby som vstavala rano neskor. Pokusala som sa o to viackrát lebo boli hádky doma kvoli tomu. 🙄 Zaujímavé,ze muz ktoremu to vadi sa nepokusil ani raz prehodit si rezim. A podla neho NIKTO nechodi spavat o 21.00 . Tak aspon vidim,ze nie som jedina 😁

barbora0308
17. feb 2024

@maranta_leuconeura Zdravy dospely clovek potrebuje 7-9 hod. spanku, chapem, ze niekto potrebuje toho spanku viacej, ale aj tak mi pride cez spat tolko, ako jej muz a zazracne, ked ma moznost ist sa zabavat bez manzelky, tak sa hecne a je schopny zurovat do rana. Preco sa nemoze aspon raz do tyzdna obetovat pre svoju zenu a stravit spolu aj nejaky kvalitny cas BEZ dietata? Ked spi aj na dovolenkach a aj po vikendoch (ked kludne moze spat aj do rana 8:00 "ak je taky unaveny") a potom stravit par plnohodnotnych hodin vecer s manzelkou. Kedy maju potom travit iba dvaja spolu nejaky cas? Az ked deti podrastu a oni budu uz iba spolubyvajuci?

komplikovana
17. feb 2024

ja by som sa ho opytala, nech ti logicky vysvetli - preco mu nerobi problem byt na pive do neskorych vecernych hodin, a s tebou nie je schopny vydrzat 2 hodky. Nudi sa s tebou? Treba si vysvetlit, ze aj ked ste uz rodicia, netreba zabudat, ze ste v prvom rade par. Potrebujete stravit cas iba vy dvaja. Tak ako ked ste randili. Normalne mu povedz, ze ked ta takto odmieta, mas pocit, ze ta nepotrebuje, nechce. Inac ak zaspi, by som ho uz nebudila, je to velmi neprijemne po psychickej stranke. Aspon cez tie vikendy by sa premoct mohol. Skuste si dohodnut na zaciatok napriklad 1 vecer v tyzdni iba pre vas.

nelca84
17. feb 2024

@komplikovana tak podla mna je to uplne logicke. Je rozdiel zaspat doma na gauci pri telke a ked si niekde von v spolocnosti. Moj muz tiez nevydrzi dlho hore, ale ked niekam ideme, tak zas nezaspi tam na stole 🙈

barbora0308
17. feb 2024

@nelca84 Logicke by bolo to, ze sa zdvihne vcas aj z tej zurky a ide domov spat, ked je taky unaveny stale z roboty ...

komplikovana
17. feb 2024

@nelca84 podla toho co autorka pisala, mu navrhla aj ine aktivity ako iba pozeranie telky. ( co pekne uspava ) Vsetko odmietol. Dokonca aj na dovolenkach spi.

bluemoon24
17. feb 2024

@kris988 ja jsem tvuj manzel 🙈 pres den v praci, pak starost o deti/domacnost (jedno ja jedno manzel) a vetsinou zaspim pri uspavani syna, kolem 21, o vikendu detto. Akorat muj muz je rad, ze si vecer muze zahrat nhl a nikdo ho nerusi 😂 kdyz pres den na to cas nema.

emm_i
17. feb 2024

Ja chodím spať o 21:00-21:30 kazdy deň, pretože vstávam 5:15 a učím každý deň, popritom mám ešte čiastočný úväzok v ďalšej práci. Môj priateľ chodí spať o 22:30-23:00, ale vstáva o 7:00 do práce. Plne sa rešpektujeme a on to chápe, že musím ísť spať skôr, aby som vedela plnohodnotne fungovať každý deň. Neviem si predstaviť, aby mu to prekážalo, ja sa skrátka potrebuje vyspať 🙏

beronsche
17. feb 2024

@lenkakravcova no neviem, tiez mam psychicky narocnu, sedavu pracu a stotoznujem sa s nazorom odbornikov, ze pri takomto druhu prace telo potrebuje pohyb, fyz.aktivitu.
Inak strada... Inak si clovek uzenie chronicku unavu a to je uz potom zacarovany kruh..
Mozog vypnut potrebuje, ale nemyslim si, to funguje cez prespatie polovice zivota...

gabika0825
17. feb 2024

@kris988 myslím si že to čo robíš ty nie je normálne. Veď on si neoddychne vôbec. Je v práci kde maká, aby uživil rodinu, potom príde domov, je rad že vidí dieťa a môže mu venovať čas aspoň na chvíľu po práci, konečne si po celom dni ľahne, vypne mozog a zaspi, ale nemôže, lebo jeho milá partnerka, ktorá je znudena akurát tak po celom dni ho začne budiť, lebo nevie evidentne vydržať sama so sebou 🤷🏼‍♀️ akože nehnevaj sa, ja byt ten chlap tak nemám toľko trpezlivosti. Aby mi niekto prikazoval kedy mám ísť spať a kedy mám robiť to a to, to je už trosku moc nemyslíš? Veď si to po sebe prečítaj a zamysli sa

beronsche
17. feb 2024

Inak som prekvapena, kolko zien si mysli, ze spanok je ten spravny sposob oddychu po makani v sedavej , fyzicky nenarocnej praci za kompom..
Takto to nefunguje..

barbora0308
17. feb 2024

@beronsche Presne!

1ryba
17. feb 2024

@beronsche no a keby čas trávil aktívne, to by sa autorke asi tiež nepáčilo. Keby šiel behať alebo cvičiť. To by jej zrejme zase vadilo, že nie je doma a ona je s dieťaťom. Ja zase nechápem ženy, čo stále riešia domácnosť. Veď uvarím, zbežne upracem. Od rána sú doma a potom ešte od 16 do 20tej zase? A potom sekírovať muža? Čo toľko tie ženy upratujú? Každý deň umývajú aj okná, alebo žehlia aj ponožky?

beronsche
17. feb 2024

@1ryba neviem, no to je len predpoklad, ze by jej to vadilo...
Je ale dost mozne, ze on by potom nepotreboval spat ako batola a mal energie podstatne viac.
S tou domacnostou suhlasim.

1ryba
17. feb 2024

@beronsche trošku musí aj autorka zmeniť prístup podľa mňa. Muža napr.počkať raz za týždeň v meste, ísť spolu na prechádzku, kávu a pod. Večer netráviť pri tv. Občas vybaviť stráženie a ísť spolu napr. do kina alebo cez víkend na turistiku do okolia. Mladí ľudia by mali žiť podľa mňa celkovo aktívnejšie ako práca-upratovanie-televízor. By ma porazilo z takého života.

barborachors
17. feb 2024

@kris988 smer štítna zlaza a urológ a neurolog. Ide o hormonálny problém

nelca84
17. feb 2024

@barbora0308 ja zas nechapem, preco netravia spolocny cas medzi 16-21? 🤷‍♀️ snad nepotrebuje kazdy den v tomto case venovat len domacnosti. Vsak navarim, zbezne upracem pocas dna, ked je manzel v praci. To skor ona zabija cas kedy mozu byt spolu neviem cim a chce mu davat budik na 22? Na hlavu podla mna.

barbora0308
17. feb 2024

@nelca84 ved dieta im chodi spat o 20:00, kedy maju spolu travit cas, ked manzel uz o 21:00 drichme?

klementinka58
17. feb 2024

@1ryba my sme raz v robote riesili ze kedy stihaju zeny mat tip top domacnost, pytali sme sa kolegyn co maju v byte / dome naozaj cisto, vsetko vylestene ako z katalogu a prisli sme na to, ze tie zeny nemaju konicky, hobby. Proste ked su doma upratuju. Inak teraz som si vsimla ze autorka ma len 19 rokov ak je profil dobre vyplneny, takze to vela vysvetluje.

My " bordelarky" stale niekde rozbehane , cvicenie, vylety, jazykovky, kino....ked prideme domov chceme mat klud a pohodu, upratujeme velmi malo

nelca84
17. feb 2024

@barbora0308 a popri dietati sa nemozu rozpravat, travit spolu cas? Co ona robi kazdy den od 16 do 21? Nemam pocit, ze by sa prioritne stazovala na sex ak na to narazas. Hovori o spolocnom case. Podla mna ho maju dost, len ona radsej upratuje alebo neviem co, nez by ho travili spolocne.

barbora0308
17. feb 2024

@nelca84 Ani ja nehovorim o sexe, ale z vlastnej skusenosti viem, ze pri dietati sa nemas cas plnohodnotne venovat partnerovi, to sa tocia vacsinou iba okolo dietata. To si iba prehodite par slov a dovidenia...ak to niekomu staci, OK. Za mna to ale nie je plnohodnotny cas straveny s polovickou a bolo by mi luto, ak by som bola o tento cas ukratena.

rude_baby
17. feb 2024

Ako sorry, robím v kancli, "nenarobím sa" (lebo kto v robote sedí ten sa neunavi, ze áno... 🤦‍♀️) a nemám problém zaspať o 20.30. Nehulim, neberiem žiadne lieky, krv mam ok. Ak ideme von, v pohode vydržím aj do tretej... Kamoska detto, ale ona ma anemiu.
Ja jednoducho potrebujem spať dlhšie ako muž, kt ide spať o 23:00 a vstáva o šiestej a pracuje fyzicky.. .

1ryba
17. feb 2024

@barbora0308 ja neviem, ja som s mužom trávila čas plnohodnotne aj s malým dieťaťom. Dieťa do sedačky, išli sme na bicykle. Dieťa do kočiara išli sme k vode, na kúpalisko, do prírody, do kaviarne a pod. Veď si netreba dieťa a upratovanie dávať na piedestál, dieťati robiť nonstop animátora a neustále sa krútiť okolo hrncov a handry.

beronsche
17. feb 2024

@1ryba s tym uplne suhlasim. Aj mna by z toho porazilo a to som uz stara baba.. 🤪🤪
Celkovo povazujem kazdy vecer pri TV za zabity cas..

barbora0308
17. feb 2024

@1ryba To co opisujes je pre mna cas straveny s rodinou, nie s partnerom. Je to samzorejme tiez velmi dolezite, ja mam vsak velmi rada, cas ktory, travime spolu iba mi dvaja. Ked si napr. vecer dame spolu veceru, pokecame pri pivku a ak zvysi cas, tak si aj nieco pozrieme.

vevesh
17. feb 2024

@barbora0308 moji rodicia su tak nastaveni cely zivot. Vstavaju o 4.30-5.30 a o 21.00 su vypnuti obaja- bez rozdielu na pracu co do dlzky ci namahavosti. Aj moj surodenec je tak nauceny, ale jemu treba trochu dlhsie spat- vstava az na 7-8. Ja som nocna sova a aj moje deti to podedili- spavat chodia neskoro, vstavaju neskor. Dokonca nemaju problem spat cez skolaky tyzden 5-6 hodin, dospavaju cez vikend🙃
@kris988 chapem, ze ti to vadi, ale ked ma raz tak rezim, bud mu rezim posunut, alebo by som o 16-20.00 okrem jedla nic nerobila a venovala cas sebe a muzovi (a dietatu) a "svoju pracu" by som dohanala pocas muzovho spanku...