Manželova rodina robí naprieky

luckak94
24. júl 2016

Baby, prosím Vás, som ja taká nenormálne úzkostlivá, alebo čo? Som prvorodicka a ja už neviem, čo mám robiť a ako vysvetliť, že sú isté veci, ktoré sa mi ako matke nepáčia a neželám si, aby to môjmu dieťaťu robili. Napr, vôbec som nekojila, pretože sa mi nespustilo mlieko, a už v pôrodnici nám hovorili že pre dieťa je najlepšie MM a z toho si potom aj lepšie buduje imunitu. Tak isto mám bratranca aj sesternicu, ktorí obaja študujú medicínu a tiež mi prizvukovali aby som nedovolila chytať malú za rucicky pretože, tým že nepije MM ale UM si pomalšie buduje imunitu atď. Ale u nás v rodine to je bežné, že nikto si nedovolí chytiť malú za ručičky a aj pred tým ako ju idú pestovať si každý tuky bez rozmyslu ruky umyje a nikto to nerieši,pretože je to pre nich prirodzená vec... Za to manželova rodina to absolútne nerieši. Ak keď prišli pozrieť malú vôbec si ruky neumyli a hneď ju vychytali a vybozkavali na ručičkach. Najprv som sa to snažila zahovorit, že prosím nerobte to, ona si tie ruky papá. Vôbec to nepomohlo, tak som to už naznačila rázne a povedala som, že si to neželám. Dostalo sa mi akurát tak výsmechu a vetu že tak ju budeš mať stále chorú. Teraz už máme 4 mesiace a ich najnovšia móda je dávať moju dcéru na ruky trojročnemu dieťaťu manželovej sestry. Tiež som povedala že si to neželám a na to sa všetci na mňa otočili, že prečo by to nemohli robiť. Povedala som že veď už je ťažká a jeden dospelý už má pomaly problém ju udržať keď sa už ona aj dosť metie a že by ma to v živote nenapadlo dávať ju v stoji trojročnemu na ruky. V tom sa na mňa svokor osocil, že to som teda jediná koho by to nenapadlo. A to nehovorím ešte o tom, ako ma zakaždým vysmeju keď poviem že malá má určitý režim a že o ôsmej papáme a najneskôr o deviatej spinka. Oni by ju bez problémov nechali aj do desiatej večer na oslave, že veď nech spí v kočíku. A keď poviem že od narodenia malej spievam a čítam rozprávky zas ma len vysmeju a poznamenaju, že keď chcem aby bola samopasna tak nech to robím. Neviem teda už sama či som ja na hlavu, že to čo sa im snažím vysvetliť je normálne, alebo nie. Pritom, keď sa spýtam hocikoho neznameho, všetci mi dajú za pravdu. Prosím vás teda o váš názor, pretože ja som už naozaj nešťastná, poprípade nejaké rady, ako by som im to mala slušne vysvetliť. Ďakujem vopred za vsetky rady.

sandrittka
24. júl 2016

V skratke- pri druhom dietati budes ina... nebude ta to uz tak bavit... niesi zla mama ani nic... iba to prve dieta ,,prezivas,,.... mam znamu ktora po 15 rokoch otehotnela... bolo mi jasne ze bude moc uzkostliva... ale to co ona stvara az normalne nieje... nemas voci manzelovej rodine aj iny problem? Ja si priznam ze ja som od zaciatku nemusela moju svokru (dovody niesu podstatne) avsak ako sa narodil maly mi pri nej vadilo aj to ako hupe kocik... proste kazda malichernost...

marcelatje
24. júl 2016

@laura1804 co povazujes za dovod na taketo krajne riesenie?

dismonika
24. júl 2016

@luckak94 ahoj, podľa mňa nie si uzkostliva. Umytie ruk keď k Vam pride navsteva a chyta babatko by mala byt samozrejmost. 3 rocnemu dietatu by som 4 mesacne babo v stoji urcite nedavala a s rezimom mas pravdu. 🙂 Ja mam 2 malicke deti a tretie na ceste. Mna nastastie respektovali vsetci a nikto mi nerobil napriek. Ani si to nikto nedovolil. Je pravda, ze ked drobec podrastie, bude olizovat podlahu a vsetko to najspinavsie bude najchutnejsie, no to uz bude vacsi, imunnejsi a ani tomu nezabranis. U takych malickych drobcekov treba este davat pozor.
Dieta potrebuje svoj rezim - ved aj decka v skolke ho maju. Chapem, ze nie vzdy sa to da - ale urcite by som nevlacila drobca po oslavach do 22:00. Moje deti maju super imunitu. Jedna bola dojcena kratsie a druha dlhsie... no povedala by som, ze ta, ktora bola kratsie dojcena je este imunnejsia 🙂 Mladsia schytala nejaky hnusny virus este ako malicka (vraj zo spinavych ruk - tak nam povedali na gastre) a vraveli nam, ze na toto si u malych babatiek treba davat riadny pozor!!! Este nam to prizvukovali... Skoro pol roka sme sa toho virusu nevedeli zbavit - este nam povedali, ze u starsich deti to nema taky priebeh a ani u dospelych. Uplne staci, ze ide niekto do supermarketu, chyti nejake (hlavne tropicke) ovocie, zeleninu a potom malinke babo... samu ma to prekvapilo... urcite je nejaka opatrnost na mieste... tolko moje nazory a postrehy 🙂

marcelatje
24. júl 2016

@luckak94 to je dobry zaciatok. Este sa nauc nebrat ich posmesky osobne, s humorom im kontrovat a nemaj z nich strach. Oni to citia.

laura1804
24. júl 2016

@marcelatje napr.ked zo mna robia kravu neschopnu sa postarat o svoje deti, nerespektuju ma ako ich mamu. Ja nie som vobec konfliktny typ, ale ked ide o moje dieta, som schopna vsetkeho.

marcelatje
24. júl 2016

@laura1804 prepac ze sa pytam ale ako ze z teba robia kravu? Mozes uviest konkretne?
Moja svokra robila 40 rokov na detskom aj poznamok mala vela no nikdy som nemala pocit ze zo mna robi kravu. Ano mala som obdobie ze mi vadilo aj to ze dycha a ako to robi 😀 ale v tom obdobi mi vadili vsetci bola som od vycerpania neznesitelna a neznasanliva. Inak sa vzdy aj napriek rozdielnym nazorom dohodneme.,

moni244
24. júl 2016

@luckak94 a to ešte nechcem vedieť, čo budeš stvárať, keď začne štvornožkovať, jesť iné ako UM, to ešte len budeš šedivá z ľudí naokolo

jajka257
24. júl 2016

@luckak94 k tomu rezimu, aj my sme ho mali a stale mame. Ked bola Baska mimco, chodila spat medzi 18.00 a 19.00. vsetci sa mi smiali, ale teraz vsetci zavidia, ze moje dieta je zalezene o 20.30 a chrni, v okoli su zufali rodicia , ktori nechapu ako to robim, nijako, tak fungujeme od 1.dna jej zivota a je to super. Drz sa.

miushik765
24. júl 2016

@sasa1310 Po prvem keď neplanujem v blízkej budúcnosti ďalšie 🙂 Po druhé iné matky nech si robia so svojimi detmi čo chcú ja nikoho neodsudzujem a nesúdim ako je to tu veľmi oblúbené 🙂 A za ďalšie aj keby som mala väčšie 3ročné dám mu ho na ruky možno v sede alebo mu ho pridržím isto ho nenechám vláčiť bábatko to je môj názor tamto zas tvoj ty si so svojim dietatom rob ako ty chceš a ja si budem tiež ;)

sasa1310
24. júl 2016

@miushik765 aj ja som mala rôzne plány o budúcej výchove svojich detí 🙂 časom zistíš, že plány je jedna vec a realita druhá 🙂 Zistíš, keď budeš vychovávať

miushik765
24. júl 2016

@sasa1310 Ďakujem nepotrebujem tvoje radi 🙂 Keď ich budem potrebovať poradim sa so svojou rodinou nie tu 🙂
Nechápem ľudí ktorý majú potrebu vnucovať niekomu svoje názory na ktoré absolutne nieje zvedavý 🙂 Ale tak aj taký ludia musia byť 🙂 Nemáš páru o mojich ''plánoch o výchove'' tak buď tak dobrá a svoje teórie si nechaj pre seba 🙂 Pekný zvyšok dňa ti prajem

angela5
24. júl 2016

@luckak94 my s priatelom ked sme boli pozriet cerstvo narodene babo doma, tiez nam mamicka povedala,aby sme si umyli ruky a my sme to brali ako samozrejme, ani by mi nenapadlo neposluchnut, sak je to jej dieta a jej domacnost, preboha! To iste ocakavam od ludi, ked budem mat dieta ja! Moje dieta a moje pravidla. Co sa tyka rezimu dietata, tiez na tom nevidim nic zle, akurat ze obcas sa to myslim moze aj porusit, ked je nejaka oslava atd. No a to trojrocne dieta, ja ti neviem...asi by som bola mierne v strese keby moje dieta niekto dal na ruky trojrocnemu dietatu, co si to ako vobec niekto dovoluje? A je jedno ci je to moja mama, svokra alebo hocikto, raz je to tvoje dieta a ostatni sa maju chovat podla toho co ty uznas za vhodne. Drzim ti palce a prajem silne nervy.

klodyka76
24. júl 2016

@alaguema lenže náš malý to ráno nedospí a potom je nervný......svoje dieťa poznám najlepšie......napríklad včera sme boli na svadbe, nechala som ho o dosť dlhšie hore, keďže som nechcela byť zlá a nechala som ho vyblázniť sa s deťmi, spať išiel okolo 23:30 ale ráno vstal pred 6 tak ako vždy.....takže celý deň jedovitý....

jamika27
24. júl 2016

@luckak94 @marcelatje to vystihla asi najlepšie zo všetkých. Rada čítam jej rady všade 😎

Veľa mamičiek (aj ja) keď je bábo malé je maximálne úzkostlivé a všímame si také blbosti ...

Aj mňa veľa toho u svokrovcoch a celej ich rodine vytáčalo, pred tehotenstvom, počas tehu, aj po ňom, ale treba mať nadhľad, veci brať s humorom. Netreba im dať najavo, že si z nich nervózna a že sa ich bojíš. Pekným slovom toho viac dosiahneš a ich stopneš ;) a nehovoriac o tom, že aj oni sa chcú potešiť (svojim spôsobom) s malou, je to dcéra ich syna ... vži sa do ich kože. Aj keď ja tiež radšej vidím syna na rukách mojej mamy ako svokry ... A to že mudrujú a sú aký sú .. nerieš, aj ty budeš staršia a aj naša generácia nebude chápať tú mladšiu a budeme chcieť poučovať a dávať svoje rady ... 🙂

a apropo ja som svoje bábo sama dala na ruky môjmu krsňatu 2,5 ročnému.

sasa1310
24. júl 2016

@miushik765 nikto ti neradí, tak sa najprv nauč čítať 🙂

katarinapekna
24. júl 2016

@luckak94 si riadne ujeta😀😀 tvoje materské maniere by som ako návšteva rešpektovala, mysliac si o tebe svoje😀 teraz ti to príde všetko ok, no o 10 rokov sa budes na svojom aktuálnom správaní smiať, len to uz budes mať rozvratene vzťahy s pribuzenstvom.

janickacrazy
24. júl 2016

@miushik765 Ja mám 5 ročného syna a malé bábo a veru ešte ho na rukách nemal vobec a v stoji už vobec nie a nezdá sa mi, žeby tým utrpel ich vzťah. Hrajú sa pekne spolu na zemi alebo ležia vedľa seba v posteli, nedala by som určite 3ročnému dieťaťu na ruky bábo, čo keby mu spadne? Potom by boli asi všetci múdri. Zle sa rýchlo stane.

dagaz
24. júl 2016

@luckak94 hmmmm..nechytat dieta len vtedy ak si vsetci umyju ruky a najlepsie dezinfekcnym mydlom nie? A co budes robit ak ti dieta zacne lozit? Budes za nim behat s dezinfekcnymi utierkami a zakazdym ho poumyvas? Alebo cely byt vydezinfikujes? Proste v tej sterilite troska upust..jasne ze treba byt cistotny ale odtial potial. Co sa tika 3.r dietata...mozno len tak na kolienka ale to by som bola v tesnej blizkosti. A co sa tika rezimu..aj my sme ho dodrziavali...jednoduchsie sa ti potom bude zit takze s tsbou suhlasim. Ale zasa ked bola neaka oslava tak som popustila a spinkal v kociariku.

luckak94
autor
24. júl 2016

@jamika27 ale je iné keď mama dá svoje dieťa na ruky inému dieťaťu, ako keď tvoje dieťa dá niekto iný na ruky druhému. Veď sama som navrhla že nech svokre k narodeninám nafotime malého s malou( manžel fotí) . Ak by si sadol, na chvíľu na kolienka posadiť s tým že by som nad ním stála, s tým by som problém nemala, lenže svokra sa s ním schovala za fotelu a ako malý stál, dávala mu ju na ruky. S tým problém už mám. Myslím si, že každá mama je na svoje prvé náchylnejšia ako potom pri druhom 🙂

luckak94
autor
24. júl 2016

@dagaz s tou hygienou som to vysvetlila predtým, zas nemysli si, že si každú chvíľu drhnem ruky detolom 🙂 ide mi čisto o hygienu, keď prídeš z vonka. Ja viem, že keď začne lozit, nevyhnem sa tomu.

lucinka511
24. júl 2016

@luckak94 riad sa vlastnym rozumom a usudkom.je to tvoje dieta.tak si urob tak ako ty chces.osobne by som tiez nedala 3r na ruky male babatko.pretoze je este krehke a nikdy nevies co sa moze stat. neni to uzkostlivost ale normalna obava.jedine ze by ju s tym malym 3drzal este nejaky dospely a to ze si manzelova rodina neumyva ruky nech ale myslim si.ze na tvoje upevodomie to kvoli tebe mozu urobit.ved na tom nic zlozite nieje umyt si len ruky.ich neziadas o nic vazne ale o mormalnu.beznu vec.

jamika27
24. júl 2016

@luckak94 veď jasnačka ... Poviem ti, pri jednej z náštev u svokry moja svokra malého podávala jednej švagrinej druhej, švagrovi.... Celá bez seba ... až ma tak nadvihovalo, nebrali moje nenápadné poznámky že už je toho dosť. Ja som bola ešte taká po pôrode ... mäkká, nevedala som povedať nie, aj ked mi to vadilo. Išla som od nich nervná jak pes a chlap si to doma musel odtrpieť. Mala som hodinový telefonát s kamarátkou, s ktorou nadávame na svokry (to si tak uľavujeme, v podstate ich máme radi) ;) tá ma usmernila a pri najbližšom stretnutí som ja rázne, ale s úsmevom na tvári organizovala malému čas aj priebeh jeho naťahovania na ruky. Ako netvrdím, že som zakazovala, ale už som pri niektorých situáciách boa pohotovejšia ;)

luckak94
autor
24. júl 2016

s tým režimom. Nehovorím, že keď bude staršia, že keď bude nejaká oslava,nezostaneme dlhšie. Ale myslím si, že na začiatku si treba stanoviť režim a ak je ma to odmalička naučená, bude to len výhoda. Pretože vidím ako svagrina jej synovi režim nestanovila a teraz je rada keď jej o jedenástej zaspí - bez revu a jedovania sa. Čiže budem rada ak sa teraz na to naučíme.
@jajka257

dagaz
24. júl 2016

@luckak94 no kazdopadne u nas to funguje tak ze kazdy kto pride zvonka parkuje v kupelni pri vchodovych dverach a umyje si ruky. To v tom pripadr podla mna teda nieje prehnana hygiena ale uplne obycajny standard.

jajka257
24. júl 2016

@luckak94 ved o tom hovorim. Ked bude starsia, daju sa urobit vynimky, ked je mimco, ma mat rezim a presny. Kebyze my nemame rezim, tak si hodim maslu kazdy vecer😃

selena2
24. júl 2016

Ahoj,určite si nie nenormálna.Chceš od svokrovcov normálne veci,nič nenormãlne.A to,že to nerešpektujú je od nich egoistické.Ja to mãm tak isto.Mám dve malé deti a tiež som vôbec nekojila.A robili mi také isté schválnosti.

miushik765
24. júl 2016

@janickacrazy Presne tak na toto mám rovnaký názor, pride mi to logické. Len ma tu zarážajú maminy čo potrebuju niekomu nasilu vnucovať svoj názor lebo si myslia asi že všetky sme rovnaké. Niekomu to nevadí, no ja by som sa bála predsalen je to ešte malinké bábo a to 3ročné ešte predsalen nieje také ''zodpovedné'' aby vedelo ako ho držať alebo že by sa mu mohlo vysmyknúť. Tiež by som to riešila tak že by mohli byť pekne vedla seba veď aj tak sa môžu mojkať. Príde mi scestné niekoho presviečať o svojom názore v tomto prípade veď žiadne dve matky nevychovávajú rovnako 🙂

marcelatje
24. júl 2016

@miushik765 MK je diskusne forum. Ak ma niekto opacny nazor ako ty a dovoli si ho tu napisat neznamena to ze ti ho vnucuje. To je prave ta diskusia....ak to robis inak myslim ze to nikomu nevadi je to tvoja vec.

aduuus
24. júl 2016

@luckak94 je to tvoje dieta a tak bud budu respektovat tvoje pravidla alebo smola...nemyslim si ze si uskostliva ..si normalna matka kt.robi pre svoje dieta to co povazuje za najlepsie...

miushik765
24. júl 2016

@marcelatje Veď nech si ho vyjadria mňa to nezaujima ja som reagovala na autorkinu otázku nemám potrebu sa tu s niekym dohadovať 🙂