Manželova zmena

aillina
27. dec 2012

Čaute, chcela by som sa s vami podeliť o môj problém a tým je môj manžel. Chodili sme 2 roky spolu, takže by sa dalo predpokladať, že sme sa dostatočne spoznali. Pred manželstvom som priam bola z neho nadšená, bol pracovitý až-až, mal vyberané správanie, reč a pod. Žiaľ, ešte zo začiatku po svadbe to bolo celkom fajn. Teraz sme však 4. rok spolu a náš vzťah ide strmo z kopca. Máme malú 1 a pol ročnú dcérku. Hlavný problém je, že sa úplne zmenil a zrejme na "výchovu" je už neskoro, či? Manžel mi prestal v čomkoľvek pomáhať a uteká dosť často k PC. Do všetkého ho musím nútiť, každú vec prosiť. Sám od seba nespraví absolútne nič! Myslím, že som klasický prípad...keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú... Už nemá ani to vhodné správanie, zvykne ma na verejnosti min. strápniť, bojím sa z toho dôvodu ísť s ním medzi svojich známych, ak nerátam nákup, návštevy lekárov, tak už s ním ani nikde nechodím. O jeho slovách, kt. dokáže povedať, ani nehovorím a večne si zo mňa len uťahuje a vysedáva za počítačom. Darmo mu hovorím, že malá môže takisto rozprávať ako on, keďže aj on je jej vzorom. Už som chcela aj internet zrušiť kvôli tomu, že za ním vysedáva. Neviem, čo robiť. Ešte aj takú samozrejmosť, ako je zatvoriť za sebou ráno dvere, keď odchádza do práce. Skričí, že ja mám za ním zamknúť, al. najprv sa obuje, potom hľadá, kde má doklady, kľúče, mobil....toto je dennodenne. Už som mu navrhovala x riešení, nič nechcel počuť. Samozrejme, že ja za ním všetičko upratujem, lebo on napr. za sebou ani len nezahodí obal z toho, čo zjedol . Úplne sedí, akokeby som mala 2 deti. Zdravotne na tom nie som najlepšie, podľa lekára by som sa nemala vôbec rozčuľovať, nemať žiadne stresy. Tak mi prosím poraďte, čo mám robiť? Čo sa týka lásky, myslím, že ma ľúbi stále, aj mi to hovorí dosť často, čiže kvôli tomu, že by ma neľúbil, to určite nebude a vidím na ňom, že aj dcérku veľmi ľúbi. Nechcem sa rozviesť, lebo nechcem, aby dcérka bola bez svojho otca, ale už nevládzem. Kvôli tomu na neho zvyšujem hlas, aký je a potom mám bolesti vďaka tomu, že ma rozčúli. Skúšala som už aj tak, že som mu úplne prestala čokoľvek hovoriť, vytýkať, ale nemalo to žiadny účinok. Čo by ste robili na mojom mieste?

aillina
autor
27. dec 2012

@sorciera24 ja ani neviem, ako som sa k tomu obskakovaniu dostala, požiadal ma raz, 2x a už som išla...ja to beriem ako prejav lásky. Z lásky k nemu.

tajomna21
27. dec 2012

@aillina tak a kde su jeho prejavy lasky? ako ti on okrem slov dava najavo svoju lasku?

mamavera
27. dec 2012

@aillina v prvom rade sa musíš zmeniť ty, tým donútiš k zmene manžela. Ak začne kričať, okamžite odíď. Keď sa vrátiš, s kľudom mu povedz, že odídeš vždy, keď na teba zvýši hlas, že mu nikto na to nedal právo. A ak nezvláda svoje emócie, potrebuje odborníka. S kľudom mu povedz, že ak chce vaše spolužitie ukončiť, nech pokračuje v začatej ceste. inak sa musí snažiť aj on. ja teda neberiem, ako prejav lásky, že okolo manžela skáčem. U teba je to prejav využívania manželom. Bolo by to v pohode, keby si mu ty chystala cez týždeň raňajky a jedlo do práce a cez víkend by ti chystal raňajky on a aspoň umyl riad, ak nevie variť. Požiadal ťa raz, dva krát a už si išla. Ty si jeho požiadala raz, dva krát, tri krát....a nestalo sa nič. vidíš tú nevyváženosť? Začni od seba a hneď. Keď si budeš vážiť sama seba. nedovolí si ani tvoj manžel k tebe, to, čo si dovoľuje. Urobila si v domácnosti zo seba handru, nechcem ťa uraziť, tak sa tvoj manžel k tebe ako k handre chová. Jeden, dva krát mu zabudnutú vec podám, tretí krát s tým, že som mu ju podávala naposledy, keď nebude ráno sedieť za PC, ale všetko si nachystá, tak nič nezabudne.

peta1510
27. dec 2012

@aillina A preco ho tolko obskakujes?Ako,keby mna rano manzel budil,ked ide do prace,asi ho zabijem🙂Ked si zabudne veci,nech sa paci,nech vypne auto,vyzuje sa a hlada.Mne ked manzel nechaval po sebe kopky pradla a nahodou ich po prosbe nespratal a ked uz som po niekolky krat potom nemala na to nervy,schytila som veci,dala vsetky na jednu kopku a potom si separoval🙂 Ved ty nie si jeho sluzka!!!Asi by si mu to mala pripomenut.Si na materskej kvoli malej a vasa domacnost je spolocna 😠 😠 Musis si dupnut nohou a ked nieco nepoprace,nechaj mu to tak,chvilu ten bordel vydrzis a hadam sa uvedomi!!Drzim palce.

silvia31
27. dec 2012

Chce to zmenu o 360° z tvojej strany, aby sa zmenil aj on. A on si nie je vedomý tvojho zdravotného stavu a čo to s tebou robí, keď sa takto stresuješ kvôli nemu? Ja by som to otočila, že ja by som jeho žiadala stále o niečo - napr. Láska, už vstávaš? a spravíš aj mne raňajky? dakujem .. a takto - uvidíš čo ti povie vôbec.. ak nie je z jeho strany ani náznak, že niečo spraví on pre teba, tak potom takto by som ho poslala ľúbiť inú asi aj.. fakt, veď ani teba ani mňa nebaví nonstop riešiť domácnosť, jedlo, chlapa a drobčeka dokolečka dokola.. kým on robí veľké h....
nanešťastie som v situácii, že stačí spomenúť trošku hlasnejšie, že bože zase bordel, riad alebo čo a kuknem na chlapa a on aj keď s nejakou vtipnou poznámkou ale spraví poriadok 🙂 a dakedy aj sám od seba, keď sa mi nechcelo celý deň umyť riady či upratať a pod, urobil to sám, ani ň nepovedal... veď nielen ja mám oči, nos a ruky 🙂 držím palce!

silvia31
27. dec 2012

@aillina a možno by si to mohla tak vtipne zahrať, že keď bude na pc a ty od neho budeš chcieť napr. umyť riad alebo čo, tak mu pošli e-mail a tam mu napíš tvoju požiadavku 😝 sa možno preberie a možno to aj spraví 😀

jarmillka
27. dec 2012

@aillina ja som taketo stavy v manželstve videla u mojej známej..a opytam sa ta narovinu..si si ista že s tym NAOZAJ chceš niečo spravit? Lebo u nich to bolo podobne ako u teba...mohla mu hovorit čo chcela ani sa nepohol..a ona sa len stažovala a stažovala..rozmyšlala o rozvode...ale v konečnom dosledku mu stále navarila, stále za nim poupratovala.. Ani raz sa nestalo aby zaštrajkovala a nechala ho hladneho a pod. lebo jej to nedalo... 🙄 Ved predsa nenecha manžela hladneho 😲 Ja nie som dlho vydata, ale byvali sme spolu aj pred svadbou... Nie nadarmo sa tomu hovorí SPOLOčNA DOMACNOST.. Byvame tu obaja, tak sa obaja starame.. Je to aj o vzajomnej ucte a rešpekte..A toto tvoj manžel voči tebe nema... Tak sa rychlo spamataj, ukaž mu ake to je a spravaj sa ako on...nechavaj mu aj maličku a chod niekde von sa zabavit...ja viem, že to nie je lahke a bude ti trhat srdiečko, ale zas je to jej otec, ublížit jej neublíži 🙂

korenbaba
27. dec 2012

asi yb to chcelo poriadny harmatanec na prebratie!! Revolucia! 🙂

kykka
28. dec 2012

@aillina Tu je jedno jednoduche riesenie. Normalne prestan bez vysvetlovania a reptania po nom upratovat. Neodlozi si rano ponozky a pyzamo? Ked pride z prace, najde ich na tom istom mieste pohodene, a ked ti nieco vytkne, povedz, ze preco by si ty mala chodit po nom spratovat? Ved ty uz jedno dieta mas. Ked mu budes nechavat jeho vlastny neporiadok zakazdym tam, kde ho on nechal, uvidis, ze po case si zacne spratovat za sebou sam, lebo bude vediet, ze nikto iny to za neho nespravi. Normalne mu nechaj ponozky pohodene aj tri dni, kym si ich sam neuprace. Ale nevycitaj mu nic, rob to tak, akoze ta to vobec nezaujima, nevsimas si ho, je to len na nom. Ked zacnes s takymi malymi drobnostami, tak tymto stylom ho naucis vela veci. Hlavne bez vycitiek, iba takto sa chyti. A ked ti bude vycitat, ze je bordel? tak mu povedz, ze v byte je iba jeho bordel a ty mas dost prace s malou, bodka. Uvidis, chyti sa...

malinkaaninka
28. dec 2012

rob niečo,lebo to bude ešte horšie.určite to nenechaj tak.

broken_arrow
28. dec 2012

... počujte baby neriešite náhodou úplne nepodstatné pi*oviny ????????? to je fakt taký problém zodvihnúť ponožky a hodiť ich do koša na bielizeň (ja viem ani pre nás to nie je problém, manželka zaviedla pravidlo čo nie je v koši na bielizeň sa neperie) ... ? toto čo tu popisuje AILINA je choré ! mne sa zdá že chovanie Tvojho muža by potrebovala psychiatra lebo on Ti to musí robiť naprieky ! X krát zodvihnem manželkine tepláky zo stoličky a hodím ich do skrine, X krát dvíham veci po deckách a samozrejme že sa stane že aj moje pyžamo sa "SAMO" uprace. Toto je nejaký patologický problém Tvojho drahého ...alebo sa Ťa chce zbaviť a psychicky ťa týra !

PS: a také tie riešenia že a neurobím a bodka ? akože sorry ... ľahko sa Vám radí by som bol zvedavý či ste také hrdinky aj doma alebo len tu na MK. ...

mamavera
28. dec 2012

@broken_arrow no tak ja nemusím byť hrdinka ani tu, ani doma, môj partner je muž a nie decko. Považujem sa samozrejmé, že teraz zdvihnem zadok od PC a idem variť, pretože som doma, mám dovolenku a on je do tretej v práci. Tiež považujem za samozrejmé, že si veci, ktoré si vyzlečie, uprace a sprace po sebe aj taniere zo stola. Keby ma ráno budil, keď ide do práce, tak by sa mi to nepáčilo, ale on to nerobí, lebo vie, aké som mala hektické posledné dni pred Vianocami. dokáže si jedlo do práce pripraviť sám.Nerobí mu problém povysávať, umyť oblok, navariť. Nerobí to denne, lebo mňa varenie a pečenie veľmi baví, ale keď nestíham, tak to urobí a mne to veľmi pomôže. Mne nerobí problém urobiť mu večer o deviatej jeho obľúbené jedlo, aj keď je navarené niečo iné, pretože má na to strašnú chuť a pretože ho ľúbim. A preto je pre mňa samozrejmé, že pomáha on mne. Určite by som mu to obľúbené jedlo v nedeľu večer nepripravovala keby som celý deň po ňom zberala a upratovala jeho veci. Podotýkam, že malé deti nemáme, ale zamestnaní sme obaja. Sme dvaja dospelí ľudia, domácnosť je predsa obidvoch.

mamavera
28. dec 2012

Inak, keby to bola pre zakladateľku témy hlúposť, tak sem asi nebude písať, ale to je využívanie, sprosté využívanie a totálna lenivosť jej manžela.

peta1510
28. dec 2012

@mamavera Presne tak! Ide o to,ci to robi neustale,alebo sem tam sa stane,ze ma ponozky na zemi.Ja tiez po mojom manzelovi spracem,ale rovnako viem,ze ked pride z prace,nesedi za pc a uprace aj on,ci uz po sebe,detoch,ci po mne.Ale keby som mala neustale dvihat po nom ponozky,schovavat pyzamo,podavat zabudnute veci,nakladat mu obed...No co je chromy???? To vobec nie je o hrdinstve!!

adrioska
28. dec 2012

@mamavera Boze, ako mudro pises...velmi sa mi pacia Tvoje prispevky...@aillina ja by som to urcite robila tak, ako pise @mamavera... 😉

@broken_arrow tu nejde o tie sproste ponozky,ale ze nejako ta zmena u nich v domacnosti musi zacat a zacne tym, ze prestane po nom spratavat jeho veci...alebo ty by si ako zacal? ma sa bez nejakeho pokusu o napravu hned s nim rozviest, lebo s nou manipuluje, ty tam nevidis moznost zachrany ich vztahu? 😕

mamavera
28. dec 2012

@adrioska ďakujem, mňa tu znova a znova šokuje ten istý problém - manžel má pocit, že si zobral slúžku a opatrovateľku detí. Nechá ju samu variť, prať, žehliť, udržiavať v poriadku dom, prípadne aj záhradu, prípadne aj domáce zvieratá, starať sa o deti, rozvážať ich do školy, škôlky, na krúžky, učiť sa s nimi a je veľmi prekvapený, že večer doma nachádza uštvané stvorenie, ktoré už absolútne nemá chuť na nejaké intímnosti, ale chce sa aspoň trochu vyspať. Muž má pocit, že keď rodinu zabezpečí finančne, tým starostlivosť o rodinu hasne....v lepšom prípade, keď príde z práce, tak sa po najedení presunie pred TV alebo PC. V tom horšom trávi večery a voľný čas s kamarátmi a je nesmierne pobúrený, keď žena potrebuje ísť kaderníčke a on musí strážiť deti. Ich deti....Čítam to tu znova a znova. V 21. storočí. Som ale presvedčená, že si to z veľkej časti robíme samé. Prečo okolo nich skáčete ako okolo arabských šejkov? Na takýto prístup si zvyknú veľmi ľahko, keď prídu deti a žena nestíha, tak nastanú problémy. Už som tu písala na fóre o tom, že túto situáciu majú na svedomí sčasti naše maminy, ktoré to tak robili, svojich synov tak vychovali a považujú to za nemenné. Chyba je aj v tom, že veľká väčšina žien zostáva na materskej dovolenke absolútne finančne závislá na mužovi. Ale stále je to len v nás. Neznamená to, že do rodiny počas materskej dovolenky nič neprinášame. Zavolajte si opatrovateľku, koľko si vypýta na hodinu, a to nenavarí a neuprace. Je to o tom, ako si to nadstavíme na začiatku vzťahu. Ja som už starší ročník, ale nikdy som nemala pocit, že musím robiť mužovi slúžku. Ako sa potom na takého partnera môžem spoľahnúť v prípade nejakých problémov? Ako by to fungovalo v manželstve zakladateľky témy, keby si zlomila nohu a jej rodičia by neboli nablízku? Uvažuje o druhom dieťati, potom už nebude stíhať absolútne a problémy narastú do takých rozmerov, že to bude na rozvod.

broken_arrow
28. dec 2012

@adrioska jeden môj triedny učiteľ nám povedal že by sme mali riešiť zásadné veci a nie hlúposti, vieš vysvetlím na príklade ... manželka vytláča pastu odpredu a ja od zadu, tak si kúpime dve pasty aby sme sa nemuseli na tom hádať, nehádajme sa na bezvýznamných veciach, ja ako MUŽ nemám rozlišovaciu schopnosť na domáce práce chápeš ? až kým som si nezačal žehliť sám košele tak mi to neprišlo, keď som to musel robiť sám tak som si kúpil 10 nátelníkov a košela mi vydrží 3-4 dni lebo sa naupotí košela ale nátelník, tiež keď navarím obed tak to pre mňa nie je práca alebo je to moje hobby ... chápeme veci proste inak ako vy ...appropo nikto Vás nenúti robiť mužské práce predpokladám a tiež sa sami neurobia máme proste každý inú rolu, rola mamy - ženy a rola otca - chlapa a môžeš sa aj na hlavu postaviť je to tak 😀 !

adrioska
28. dec 2012

@mamavera Ano, mas uplnu pravdu, problem zacina u nas, aj nas nase mamy vychovavaju tak, ze zena musi stihat vsetko... ☹ Ale ako aj zakladatelka temy pise a v tom ma pravdu, robime tu "chybu", ze to vsetko robime z lasky k nim...ved ho lubim, tak preco by som mu tie ponozky nezdvihla, lubim ho, tak mu spravim tu veceru, lubim ho,tak ho necham oddychnut po celom dni v praci...lenze!!! asi "vacsina" chlapov si na to zvykne, a povie si, ved to za mna spravi, ved je doma, stiha, ma cas, nema co robit bla bla bla...na takyto servis sa velmi lahko zvyka a potom je problem na svete, my to robime z lasky k nim a takto sa to cele obrati proti nam...Je tu o tom strasne vela tem, vlastne tie temy sa striedaju, bud chlap nerobi nic a zena je uz na prasky alebo v tom horsom pripade si este aj milenku najde... ☹ ☹ ☹

adrioska
28. dec 2012

@broken_arrow takze co poradis zakladatelke temy?
Ktoru chlapsku robotu robi doma jej muz? AK nevies, spytaj sa jej a uvidime, ci mas pravdu...ja som sa zatial dozvedela od nej len to, ze nerobi doma nic, len sedi pred PC...

mima4
28. dec 2012

@broken_arrow ake muzske prace? Povedz mi denodennu muzsku pracu v klasickej rodine v klasickej bytovke. A kebyze sme uz pri muzskych a zenskych pracach v tradicnom zmyslani, tak zena by nemala chodit vobec do prace, lebo je to povodne muzska praca. No vacsina zien v SR su chudery, ktore makaju v praci, makaju doma...

peta1510
28. dec 2012

@broken_arrow Ale tu sa nikto nedeli na muzske a zenske prace,ale vidis,aj ty sam si muz a robis rozne domace prace.Ale podla toho,co si cital,ak si cital cele,tento muz nerobi nic,ako pardon,ale aby si nevedel dat riady po sebe do dresu,ked uz nie aj umyl?!! Co sa jemu ozenenim teda zmenilo?Do prace chodil tak ci tak,chodi tam aj teraz a dalej?Zena porodi,postara sa o dieta,nauci sa varit,piect,pozehli,poprace a neviem,ci mas pocit,ze to vsetko robi ako jedno velke hobby?Ta domacnost je spolocna,nech si teda vyberie,akym sposobom sa chce na chode domacnosti podielat,len nech sa nejako uz podiela!!! O to cele ide.U nas to funguje tak,ze kym ja som doobeda doma,navarim,upracem,operiem a ked pride muz a vidi,ze po veceri su riady a ja kupem deti,on ich umyje,alebo on kupe,ja umyjem.A nie ze ja kupem,ja umyjem,ja stopkam,ja vecer namiesto oddychu zehlim.To je co,novodobe otroctvo?!

peta1510
28. dec 2012

@broken_arrow a este ma napadlo,nikto nas nenuti robit muzske prace?Ako ked som doma a prave vypovie ziarovka,vymenim ju sama a necakam,kedy to urobi muz.Ani jeho by nemal nikto nutit,mal by to robit z vlastneho presvedcenia a nie ze mu musi zena hovorit,dokonca prosit,aby umyl riady,z vecere,ktoru niekto navaril.Zije v tom byte rovnako on,ako ona.Mne to pridu samozrejme veci a kazdy,kto je normalne vychovany sa nad aktivitami podobneho typu ani nepozastavuje.

sashabb
28. dec 2012

Baby, aj by som napísala aku "mužsku" pracu robí @broken_arrow ale to by som asi moc rýpala 😎 stačí si dať do vyhladávania jeho nick a budete vedieť 🤐

peta1510
28. dec 2012

@sashabb Ja mu tam nic nevidim,iba,ze je aktivny🙂

sorciera24
28. dec 2012

@broken_arrow som prekvapena, ze to hovoris prave ty, co si si nasiel milenku...... vyjdi s farbou von, ze to take idealne nemate ako to tu prezentujes......my mozno riesime prkotiny, ale ty si nevies vyriesit svoje veci....

czechzuzanaba
28. dec 2012

@sashabb Taky se divim, ze ten ma este cas a vubec myslenky nekomu radit, jak by mel kdo resit partnersky problem..... 😕

mamavera
28. dec 2012

@broken_arrow to je všetko v poriadku, ako vytláča zubnú pastu môj partner neruším, lebo máme tiež každý svoju, lebo nám každému vyhovuje iná, ale zakladateľka témy tu rieši trochu iný problém - problém totálnej ignorácie zo strany jej manžela čo sa týka domácich prác a starostlivosti o ich dieťa a možno aj závislosti na PC , takže tu neriešim taľafatky, inak, ak ťa to irituje, na čo sem chodíš?

aillina
autor
28. dec 2012

@tajomna21 za PC poväčšinou číta noviny a chodí po svojich chlapských fórach ohľadom elektroniky, IT systémov a pod. Číta a vypisuje. Určitá závislosť na tom bude, lebo len čo vstane, zapína PC, ale nemyslím, že by to bol až chorobný stupeň závislosti. Je to skôr jeho koníček. Ja som bola už dosť neústupná a niečo potom aj porobil, ale nikdy to netrvalo dlho a mňa to fakt stálo veľa síl. K ničomu to neviedlo. Musela som dookola dvíhať hlas na neho, zvykla ma potom z toho len rozbolieť hlava a on sa potom buď naštval a začal mi "robiť scény", alebo horko-ťažko napokon niečo urobil, ale s takou nevôľou, že som mala dosť a tak dookola deň za dňom. Nechcem sa toľko rozčuľovať, "nervačiť" nad ním....mám čo robiť, aby ma z neho nechytali depky.

mima4
28. dec 2012

@aillina pisala si niekde tu, ze by si chcela surodenca pre svoje dietatko, no ja ti v ziadnom pripade neodporucam s takym muzom dalsie dieta...

aillina
autor
28. dec 2012

@janinah Aj to vyskúšam. Rozvoniam si celý dom s nej. ukľudnujúcimi arómami a pôjdem na vec 🙂 Trošku sa to totiž bije s mojou povahou. Keď vidím, aký je, ...tak byť na neho láskavá, milá a ešte, keď som unavená,...ale skúsim to, dík 😉