Manželova zmena

aillina
27. dec 2012

Čaute, chcela by som sa s vami podeliť o môj problém a tým je môj manžel. Chodili sme 2 roky spolu, takže by sa dalo predpokladať, že sme sa dostatočne spoznali. Pred manželstvom som priam bola z neho nadšená, bol pracovitý až-až, mal vyberané správanie, reč a pod. Žiaľ, ešte zo začiatku po svadbe to bolo celkom fajn. Teraz sme však 4. rok spolu a náš vzťah ide strmo z kopca. Máme malú 1 a pol ročnú dcérku. Hlavný problém je, že sa úplne zmenil a zrejme na "výchovu" je už neskoro, či? Manžel mi prestal v čomkoľvek pomáhať a uteká dosť často k PC. Do všetkého ho musím nútiť, každú vec prosiť. Sám od seba nespraví absolútne nič! Myslím, že som klasický prípad...keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú... Už nemá ani to vhodné správanie, zvykne ma na verejnosti min. strápniť, bojím sa z toho dôvodu ísť s ním medzi svojich známych, ak nerátam nákup, návštevy lekárov, tak už s ním ani nikde nechodím. O jeho slovách, kt. dokáže povedať, ani nehovorím a večne si zo mňa len uťahuje a vysedáva za počítačom. Darmo mu hovorím, že malá môže takisto rozprávať ako on, keďže aj on je jej vzorom. Už som chcela aj internet zrušiť kvôli tomu, že za ním vysedáva. Neviem, čo robiť. Ešte aj takú samozrejmosť, ako je zatvoriť za sebou ráno dvere, keď odchádza do práce. Skričí, že ja mám za ním zamknúť, al. najprv sa obuje, potom hľadá, kde má doklady, kľúče, mobil....toto je dennodenne. Už som mu navrhovala x riešení, nič nechcel počuť. Samozrejme, že ja za ním všetičko upratujem, lebo on napr. za sebou ani len nezahodí obal z toho, čo zjedol . Úplne sedí, akokeby som mala 2 deti. Zdravotne na tom nie som najlepšie, podľa lekára by som sa nemala vôbec rozčuľovať, nemať žiadne stresy. Tak mi prosím poraďte, čo mám robiť? Čo sa týka lásky, myslím, že ma ľúbi stále, aj mi to hovorí dosť často, čiže kvôli tomu, že by ma neľúbil, to určite nebude a vidím na ňom, že aj dcérku veľmi ľúbi. Nechcem sa rozviesť, lebo nechcem, aby dcérka bola bez svojho otca, ale už nevládzem. Kvôli tomu na neho zvyšujem hlas, aký je a potom mám bolesti vďaka tomu, že ma rozčúli. Skúšala som už aj tak, že som mu úplne prestala čokoľvek hovoriť, vytýkať, ale nemalo to žiadny účinok. Čo by ste robili na mojom mieste?

digysa
27. dec 2012

@aillina A kedy on prichadza do styku s dcerou? 😕

aillina
autor
27. dec 2012

@janinah Jedine, že by som šla sama, M o tom nechce ani počuť, už som mu poradňu navrhla. Tak vraj, keď nemám kde dávať €, tak nech si idem a popravde € vyhadzovať nechcem, ak by to nemalo účinok. Raz som urobila taký extrém, dookola som ho prosila, nech si aspoň ráno za sebou odloží šaty a vyhrážala som sa mu, že ak nie, tak ich hodím do koša a fakt som to spravila 😝 hodila som mu šaty do koša a s ním to ani nehlo. Vybral si ich, pokričal, ale na ďalšie ráno boli po zemi kade-tade znova.

mima4
27. dec 2012

@aillina ja si to ani neviem predstavit, ked nastupis do prace.. ved ta z toho picne ☹

Chystas ranajky mu? to ako co? ja sa postavim k chladnicke "pusinka co budes papat", on na to, ze "parocky"..vytiahnem parky a manzel si ich pekne sam spravi...
Umyvanie riadov sa striedame a uz vobec neodkladam po nom riad zo stola...
Ale to treba OD ZACIATKU VZTAHU - este pred vstupom do manzelstva, si tieto veci vyjasnit. A to sme nebyvali spolu pred svadbou! 😉

sorciera24
27. dec 2012

@aillina som nikdy po muzovi nespratavala ponozky, ci uymvala riad.....robit mu ranajky?....a on co nema ruky?....ako sorry, ale ked mu to dovolis.....preco robis to, co ti nevyhovuje?ved z neho neubudne ak si poprace po sebe......ako si naucis tak mas.....vacsina muzov pride vyhickanych od maminky (lebo tie ich obskakuju, dobreze im nejdu zadok utriet 😠 )....ale to neznamena, ze to mas robit aj ty...... ako sme mali spolocnu domocnost, spoocne sa aj podielame na pracach....a nie ze zena robi vsetko...?wtf

janinah
27. dec 2012

@aillina do poradne kľudne choď sama a vim,že sú aj bezplatné,popátraj po tom...v našom meste bola bezplatná pridelená k mest.úradu akože pre slabšie rodiny,ale bola tam aj moja sestra a nik sa nepýtal,či môže dovoliť si platbu...ale hlavne zastav to obskakovanie dospelého človeka ...

digysa
27. dec 2012

@aillina my sme mali podobny problem pred nedavnom. KEd sem byvali v mensom dome, tak sme si vsetko robili sami. Akurat sme mali upratovacku 2 krat do mesiaca...

Ale ked sme sa prstahovali do naseho domu, tak nemame uz tolko projektov vonku a tym manzelovi odpadla cela starostlivost o dom a prace vonku.
Mne vsak zostalo vsetko- varenie, pranie, zehlenie, upratovanie, starostlivost o deti.....
Raz som sa s muzom o tom rozpravala....a vravim mu: Ako si to predstavujes zit bez akejkolvek prace doma? Ved to musi byt nuda... A on mi na to vravi: " Ved ty iba upratujes,zehlis, varis a umyvas riady. To by zvladol kazdy"
Ja mu na to: tak po 12-tich rokoch je na case, aby si si vyskusal tie "drobne prace" aj sam
(musim priznat, ze kupelne upratuje od pociatku naseho vztahu iba on 😵 )

Upratovacku som zrusila! Pekne som mu povedala, ze na nu nemam peniaze a musi vysavat, prach utierat a upratovat on. Ja budem zehlit a prat.
Dalsia delba prace- umyvanie riadu bude robit on a varit budem ja....

Dohodli sme sa a zacali sme to robit. JEden den mu volam z roboty, ze ci by nemohol ist pre deti, lebo musim byt v praci dlhsie...a on na to: " Jaj, to ja nestihnem, ved umyvam riad a naplnam a vyplnam umyvacku riadu.... vies ako vela casu mi to denne zabera?" 😀 😀 😀
No pekne... hlavne, ze ked som to robila ja tak to bola malicka pracicka.... chujo!

Uz mi na ziadnu pracu nikdy nepovie - malickost, alebo "iba"

maca_p
27. dec 2012

ja hovorim zivot pred detmi a zivot s detmi... 😀

aillina
autor
27. dec 2012

@mici2 To máš dobré, že keď na neho pritlačíš, tak začne makať. Aj môj tak niekedy urobí, ale mňa to veľa stojí. Keď je to častejšie, normálne ochoriem, prípadne mi príde zle a pod. Akokeby mi tým klesala razom imunita. Preto to chcem nejako bez tých stresov
@dai popri materskej pracujem na dohodu, takže myslím, že viem, čo muž tým, že pracuje, robí pre mňa, ale neviem, či on vie, čo ja robím pre neho, keď popri materskej chodím ešte do práce aj keď len na pár hodín pár dní v týždni, ale aj tak si myslím, že to vonkoncom nestačí a mal by sa podieľať aj na domácich prácach, prípadne sa skutočne venovať malej a nie mi práce ešte viac vyrábať

aillina
autor
27. dec 2012

@mima4 Ani my sme nebývali spolu pred svadbou. Niekedy mu raňajky nechystám, toto nevidím až ako taký problém. Skôr to, že fakt nepomôže. Nielenže sám od seba nič, ale ani, keď ho poprosím. Stále čosi iné musí,...a kadejako ináč sa vyhovára. Do práce chodím ale len na pár hodín v týždni. Počas toho dcérku majú moji rodičia. Čo bude neskôr, toho sa obávam, preto mám už pomaly len to v hlave, aby sa to zmenilo, lebo neviem, ako to dokážem a keď by prišlo 2. bábo, tak to už fakt...

digysa
27. dec 2012

@aillina
1. V prvom rade mu vysvetli, ze tvoja materska je praca, cize tak, ako on je v praci, ty si tiez.... staras sa o dcerku.
2. Akonahle pride domov, tak po veceri sa zacina DELBA prace..... to musite vyriesit- urobit nejaky zoznam, kde bude mat napisane, co musi urobit....ak to neurobi, tak TY to nerob za neho....nechaj mu cas...
3. Ja by som si vsetky nakupy robila vecer, ked pride domov....rafinovane mu ponecham starostlivost o dieta, lebo Ty mas "inu" pracu- musis ist nakupovat
4. Namiesto manzelskej poradne musis zacat chodit mimo domu... Nemozes na neho denno-denne cakat s vecerou..

5. Treba menit harmonogram......ak nejdes do obchodu, tak sa najedz s malou, ako prve a vypadnite von....nech najde prazdny dom/byt

Je milion veci, ktore mozes zmenit a vyskusat na nom...

6. Ranajky mu nerob a kluce nehladaj....ked zacne kricat, aby si mu dala kluce- tak utekaj do kupelne, ze sa sprchujes...nech si ich hlada sam.... lebo toto uz zacina byt ako "posluhovanie"....

digysa
27. dec 2012

@aillina Dalsia vec..... na jeho prosby a poziadavky o pomoc reaguj tak,ako on......SADNI SI ZA POCITAC....ukaz mu, co robi on........nech vidi, ako sa sprava....

Ja som mala taky problem s jeho telefonom- stale do neho cumel..... Par dni stacilo, aby som do neho cumela ja....
Raz ma zobral na veceru a ja som vytasila mobil a ked zacal rozpravat, tak surovo som sa "robila, ze ho akoze pocuvam prehliadajuc si stranky a pisanie sms-iek"

Ked sa nasral, ze co robim, tak mu vravim- Robim to, co robis Ty kazdy den..... 😠 A bolo po probleme.... Sice telefon miluje doteraz a pouziva ho vela...ale nie v mojej pritomnosti.

adrioska
27. dec 2012

@aillina prepac, nechcem byt zla,ale kym sa nezmeni, tak nad druhym babom urcite nerozmyslaj, lebo sa zblaznis...nebudes mat 2 deti ale 3... 😒

wrok
27. dec 2012

baby hlboko sa ospravedlnujem, ze su medzi nami muzmi aj taki chlapi, akych popisujete
hanbim sa za nich...

lubikan
27. dec 2012

@wrok preto by si mal vymysliet klub "dokonalych manzelov" ,robit rozne peticie,organizovane skolenia ako dat zlych chlapov do normalu 🙂

katkakovac
27. dec 2012

@mima4 nepochopila som tvoje narážky na megaženy. ja viem, že nie som dokonalá, tiež mám svoje húle. ale hľadám riešenia ako si život zjednodušiť. pýtam sa žien, šťastných aj nešťastných a jednoducho toto mi potvrdila každá šťastne (viac rokov) vydatá žena. niektoré veci nezmením len preto, lebo to chcem. tak to nefunguje. môžem zmeniť len svoj postoj k tomuto problému. to, že si má po sebe upratať musí pochopiť sám. 19 rokov do neho hučala iná žena a docielila len to že ju nenávidí. ja idem svojou cestou. a to že si myslím, že sú muži rovnaký je zasa len môj názor, odpozorovaný z okolia. každý sme nejako trafený. muži majú iný štýl myslenia. práve v tom sú rovnaký, tak ako sme v niektorých veciach rovnaké my ženy. poskytla som len náhľad do môjho nedokonalého života, ktorý sa snažím udržať tak, aby boli obe strany spokojné. 🙂

zosa27
27. dec 2012

......môj príde z roboty a začne vysávať, v sobotu by sme si mohli dlhšie pospať a on vysáva, prekladá, ukladá, kôpkuje, perie, a zas vysáva, deťom vraví už pojdeme von len s mamkou poupratujeme a pôjdeme,koľkokrát mi vraví že čo som robila celý deň? a zas práši deky a dookola, ktorá by ho chcela? darujem 😀 mňa z toho už asi porazí. Ja chcem počuť- nechajme bordel bordelom a podme detičky von, nie prvé poupratujme a tak pôjdeme 😖

aillina
autor
27. dec 2012

@mima4 Ďakujem Ti, popočúvam a budem sa snažiť vylepšovať vzájomnú komunikáciu😉

anavila
27. dec 2012

@aillina ahoj..moj manzel je podobny ako tvoj, ale nemozem zas na neho povedat ze mi nepomaha...pomaha, ale sam nie...vsetko mu musim povedat. co a ako ma urobit...tiez je lenivy ale ma dost tazku pracu tak sa nad tym snazim povzniest. Ale niekedy mi rupnu nervy..rano vstava z postele len ked ho 200krat budim, a furt hovori..hej hej...idem...ale leži dalej...az ked zacnem zjapat tak ide. Ide po veci do skrine, opyta sa ma, kde ma veci, pritom staci len oci otvorit...vianoce som riesila sama vsetko...nakupy, stromcek, domacnost, upratovanie, varenie...on pri telke, tvari sa ze na deti dava pozor...ale ja ho lubim...su dolezitejsie veci ako je toto...tak ho vychovala jeho mama, tak ja s tymuz nic nenarobim...

mamavera
27. dec 2012

@aillina sorry, ale ty servíruješ manželovi raňajky, večeru, spratávaš po ňom, balíš mu jedlo do práce, keď on sedí za PC?!?!?! Veď to máš ďalšie dieťa! Kým nenastolíš jasné pravidlá a budeš mu stále robiť slúžku, iný nebude.

aillina
autor
27. dec 2012

@digysa Ďakujem, výborné nápady. Deľbu práce som už raz navrhla, aj som všetko vypísala na papier. Sľuboval, sľuboval a až na 2 veci, do týždňa nič z toho neurobil, tak som nevedela, či to brať ako úspech a koľko vlastne čakať. Riad som ho ešte nevidela umývať. Správať sa ako sa on správa ku mne, tak to vyskúšam a skúsim dlhodobejšie a hádam, že zaberie. Neplánované odchádzanie z domu, to by nemalo účinok, nakoľko moji rodičia bývajú neďaleko, takže on sa stále na niečo vyhovorí a už aj ide dcérka k mojim rodičom. Jedine to, že vypadneme obe z domu a to som už skúsila viackrát. Šli sme na dlhšiu prechádzku. Čakala som, že sa k nám pripojí, alebo sa bude zaujímať, kde sme....Keď sme prišli domov, on si spokojne ležal rozvalený pred TV, však on si domyslel, že sme niekde vonku a to mu stačilo. Akurát to podávanie jedla ma obišlo. Skúsim ho aj menej "obskakovať"...ale neviem, či to zaberie, aby sa nakopol, ale aspoň ja budem mať o prácu menej. Raz som skúsila aj to, že som si každý deň písala, čo za daný deň urobil. Po dobe som mu to všetko ukázala, skoro nič tam nemal, ak nerátam jeho zamestnanie a ani to nezabralo 🙄 😠

aillina
autor
27. dec 2012

@digysa Najčastejšie počas toho, ako spolu večeriame, alebo, keď mi niečo vysvetľuje. Malá je okrem času, kedy je s našimi pri mne prakticky nonstop. Takže, keď je pri mne on, je aj pri malej.

janinah
27. dec 2012

@aillina stále začnem písať a niekto ma tu vyruší....všetko čo budeš od neho žiadať /prácu/ rob s úsmevom,nie rozkazovačne a a k niečo urobí,hoc aj nedokonalo,tak ho pochváľ,musíš ho meniť nenápadne,prečítaj si aj nejaké knižky o asertivite,aj toto ti pomôže....a nezabudni na jednu vec-druhý človek /manžel,kolega,šéf/ si k tebe dovolí len toľko,koľko ty dovolíš,aby si on dovolil....ak raz dovolíš,aby si z teba spravil slúžku,tak potom to ťažko zmeníš,ak raz dovolíš,aby ťa strápnil pred inými,tak to urobí aj druhýkrát...ako mu niektoré veci nedovoliť,to sa dočítaš v knihách o vzťahoch a asertivite

aillina
autor
27. dec 2012

@zosa27 😀 tak, takého osobne nepoznám, klobúk dole,...a keďže ho chceš podarovať - beriem a už mi nič netreba riešiť 😝 😀

tajomna21
27. dec 2012

@aillina a co robi za tym PC? pracuje, alebo sa hra? ci nie je zavisly na nom ☹ ... ale aj tak, jednoducho neexistuje, aby si vsetko robila ty a on ignoroval ... proste mu zavel co ma urobit (samzrejme slusne) ... mozno potrebuje vedenie nejake 😀

leporeloo
27. dec 2012

ahoj aliiina, moj nazor na tvoje problem je taky, ze tvoj manzel je zrejme zavisly na internete/pocitaci...
z toho mi pride vysvetlitelna aj ta zmena ktoru popisujes, ze predtym bol uplne iny a staral sa.
ked ma so sebou pc uz pri ranajkach a v podstate to je dovod preco ti nepomaha nestara sa o malu atd.
myslim ze problem je prave v tomto
ale mozno sa mylim kedze nevieme az tak vela o vasom vztahu
kazdopodne z toho co pises mi vychadza toto...

mamavera
27. dec 2012

@aillina začni tým, že mu už nenaservíruješ ani jedno jedlo. predpokladám, že nie je postihnutý a má obe ruky. Aj keď by mal fyzicky náročnú prácu, naložiť si jedlo a odpratať po sebe zvládne. Nezbieraj po zemi jeho veci, kľudne ich na tej zemi nechaj a pozvi večer kamošov, nech sa hanbí on. Bude chvíľu odutý, ale pochopí. Kľudným hlasom mu oznám, že ho ľúbiš, ale trápi ťa, že z partnerky urobil slúžku. A že si sa rozhodla to zmeniť. Začínaš zajtra ráno. Raňajky s pripraví sám, aj jedlo do práce. Ty máš kopu práce s malou a s domácnosťou, on ti s ničím nepomáha. Nehovor to ako výčitku, ale ako fakt. Pripomeň mu, že riad treba po sebe spratať, ak to nebude robiť, nebude ho čakať ani tá večera. Chceš, aby vám bolo spolu fajn, ale to pôjde ťažko, pokiaľ on bude stále nalepený na PC a všetka starostlivosť ostane na tebe. A ešte niečo, kúp rodičom lístky do divadla, kina a samozrejme aj sebe. O malú sa bude musieť postarať sám, hádam mu docvakne, že to nie je len tak. Držím ti palce, na rozvod to určite nevidím, poradňa ti veľmi pomôže, minimálne začať si vážiť samú seba.

tajomna21
27. dec 2012

@aillina prepac, ale hroza ... tvoj manzel fakt doma nepohne ani prstom a este je aj totalne ale totalne nesamostatny nieco urobit sam? ty si jeho asistentka alebo partnerka?

tajomna21
27. dec 2012

@aillina ale to nestaci napisat a skusit ... musis trvat na tom, aby to dodrziaval a nespravit to za neho .... pokial bude mat umyt riad a tak nespravi, ty ho nesmies umyt .... proste ostane riad neumyty a nebude sa mat ako najest (samozrejme seba a dcere v najhorsom umyjes) ... musis byt v tomto dosledna, inak on uvidi, ze len skusat a aj tak mu to prejde, ked sa na to vybodne!

aillina
autor
27. dec 2012

@anavila Obdivujem Ťa, že to zvládaš. Ako je to možné? Pozerám, že máš 3 detičky. Ja mám 1 a mám čo robiť. Nechcem to vzdať. Už som sa snažila s tým zmieriť a nepodarilo sa mi to. Nedá sa to, lebo ja tú pomoc od neho potrebujem, aby bol skutočný muž a nielen pomoc, aj to správanie. Viem, že asi by som chcela veľa, ale už som počula aj o takých prípadoch, kde sa muž skutočne zmenil. Môj manžel nemá ťažkú prácu ani po fyzickej ani po psychickej stránke...stresy v práci skoro nulové, kdežto ja mám vďaka nemu skoro denno-denné a ako som písala v úvode, bojím sa aj o svoje zdravie a chcem ešte pre dcérku určite súrodenca. No v takejto situácii si netrúfam. Manžel bol kedysi skutočne iný. Bol celkovo láskavejší, nebol taký negativistický, teraz ma len stále upozorňuje na kadečo zlé, čo sa deje. Akokeby sa nikde nič dobrého nedialo. Stačí, že len raz na neho zvýšim hlas a v momente začne vulgárne rozprávať a ide odomňa preč, ďalej ma nepočúva. Také som nikdy predtým s ním nezažila. Vie sa na mňa vykričať aj pred mojimi rodičmi, vtedy sa hanbím ako pes. Neviem tomu prísť na koreň, čo sa v ňom, ...čo ho zmenilo.

miskap2111
27. dec 2012

@aillina ak už budete diskutovať o delení domácich prác, tak ty mu nič neprideľuj, ale nechaj ho vybrať, s ktorými domácimi prácami by ti pomohol a kedy. Tak nebude mať pocit, že si mu to ty prikázala, ale že to bol nakoniec jeho výber.