Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Matka sa vracia

niki101988
1. apr 2014

Milé Žienky,
píšem z roboty, lebo doma sa nedalo. Keď som spoznala mojho partnera žili oddelene od 4 mesiacov ich dcéry, keď som im do života pribudla ja slečna mala takmer 4 roky(teraz bude mať 7). Dcérku mu zverili keď mala 7 mesiacov.
Jeho exmanželka dostala pred 5timi rokmi ako úspešná žena možnosť riadiť banku v inom štáte tak tam odišla, postupne sa vypracovala na vrchol. My sme si s partnerom a dcérou zariadili pokojný život, rodinný. Dcéra je v jeho opatere nakoľko sú dospelý a vedeli sa dohodnúť tak si ju brávala kedy chcela samozrejme po predchádzajúcej dohode. Nebolo to nejako extra často, 2-3 krát do roka. Nikdy sme to neriešili prečo tak málo, prečo práve teraz o 14 dní ju bude chcieť a podobne.
Malá jasne vie, kde je teda bola maminka, nikdy sme o nej nehovorili zle, ja na to nemám nárok, môj partner by sa k ohováraniu nikdy neznížil. Včera však u nás nikto nevybral poštu tak bol ešte pokoj. Dnes ju ale drahý vybral a utekal na poštu po zásielku zo súdu. Jej biologická matka podala žiadosť o zverenie do výchovy. Dnes už aj bola u nás, vraj sa dohodneme alebo pojdeme cez súdy.
Nemala som ani chuť chodiť do práce. Dcére sme nič nevraveli, takže teraz spokojne ju asi tatino kúpe, alebo si čítajú.
Moj chlap však zostarol asi o 10 rokov, viem, že mama je mama, ale kde bola doteraz?
Kým som šla z domu našla som ho na terase plakať. Viem, že teraz budem musieť byť ja tá silnejšia, ale ako?
Pred polrokom mal slabší infarkt, malej diagnostikovali epilepsiu, začala nosiť silné okuliare, mala kiahne, operácie za sebou, šla do školy to všetko s ňou sme absolvovali my dvaja a ona si príde a chce ju nazad?
Je mi z toho zle

drobcek26l
1. apr 2014

@niki101988 Držím Vám palce aby ste to zvládli a aj keď viem že to bude asi ťažké, buď manželovi oporou, bude ťa potrebovať

lyzzy
1. apr 2014

@niki101988 ...uff...zimomriavky 😖
Drzte spolu,budte silni.Drzim vam palce.....sorry ale inak neviem co poradit 😢

emkab
1. apr 2014

@niki101988 poradit neviem, len vyjadrit svoju podporu 😒
V zakonoch sa nevyznam, ale ved pokial si dcerku bravala len obcas, spominane operacie a podobne zavazne zalezitosti ste s nou absolvovali VY, resp. teda ocino, tak snad ju nezveria jej???

godyna
1. apr 2014

Ked mu ju zverili ked mala sedem mesiacov a teraz ma sedem rokov tak maminka bude mat dost problém získať ju do výchovy . Uvedom si ze ju nepoznajú v škôlke v škole ani pediater... Všetci môžu byt svedkovia vo vás prospech. Chce to dobrého právnika a pevne nervy. Držím Vam a malej slečne palce

kliara
1. apr 2014

@ niki101988 - snáď na súde budú mať dosť rozumu a dievčatko vám nechajú, keď ste sa oň doteraz starali vy, veď tvoj partner ju má v osobnej starostlivosti už skoro 7 rokov, to by mohol byť vážny argument, aby to tak aj naďalej ostalo.

andelok
1. apr 2014

@niki101988 Ja sa teda velmi nevyznam v pravnych veciach, ale napriek tomu, ze je to jej matka, nemal by sud prihliadnut na to, ze od 7 mesiacov do 7 rokov zila s otcom? Ze matka dala prednost praci pred dietatom, ze dieta je na otca naviazane, zvyknute, ma tam domov? Mozno to je naivna otazka, ale ak budu aspon trochu pri zmysloch, tak mu ju ponechaju. Druha vec je, ze tahaniu sa po pojednavaniach sa asi nevyhnete a partnerova dcerka tiez nie...to bude asi psychicky narocne, odhliadnuc od vysledku ☹ Sama som sice matka, ale myslim si, ze otec je rovnako pravoplatny rodic ako matka a v tomto pripade podla mna nie je o com...ved ona je u vas doma, tam patri. Drzim palce, nech to dopadne dobre...prip. dufam, ze si to dotycna pani este rozmysli.

kveta
1. apr 2014

@niki101988 A pani matka sa stahuje spat na Slovensko?

hviezda89
1. apr 2014

Držím palce, nech to dobre dopadne! Ja si myslím, že matka sa bude môcť aj postaviť na hlavu, malá zostane u vás. Súd vezme podľa mňa do úvahy tie roky, čo bola preč, aj jej "záujem" o malú... Priority dieťaťa sú pre súd najdôležitejšie a nevidím dôvod, prečo by vám súd po toľkých rokoch malú zobral, navyše píšeš že ste pekná zohratá rodinka 🙂 Podľa mňa sa nemáte čoho báť, určite vám súd malú nechá a všetko bude ok. A nedá mi nenapísať, áno mama je mama, ale táto mama teda nemá chrbtovú kosť... Držím silno palce všetko dobre dopadne, hlavne buď mužíkovi oporou, snaž sa jeho pozornosť upriamiť na niečo iné, nech sa nad tým netrápi a nemyslí na to 😉

carrie4
1. apr 2014

@niki101988 moc držím palce, aby to dobre dopadlo... asi bude záležať aj od sudcu ako bude prihliadať na okolnosti, ktoré vám hrajú do karát...predsa len žije s vami takú dobu, je na vás citovo naviazaná. verím, že súd len stanoví v akom čase bude u matky a možno o niečo častejšie ako to bolo doteraz, ale ako zdravý rozum hovorí, že by mala rozhodne zostať u vás... hlavne veľa síl a nenervujte sa ak to pôjde

nikawero12
1. apr 2014

@niki101988 držím ti palce, aby sa to čoskoro vyriešilo. Ale odporučala by som Vám, aby ste neboli príliš empatickí voči exmanželke, zbytočne jej neustupovali a tento prípad riešili súdnou cestou, lebo v tom prípade budete mať šancu dokázať, že sa matka o svoju biologickú dcéru málo zaujímala a dcéra je zrejme viazaná na otca. Prajem Vám, aby sa tento prípad skončil pre Vás a dieťa šťastne.

niki101988
autor
1. apr 2014

@kveta My žijeme v Prahe, Slovenka som v našej rodine len ja

macamac
1. apr 2014

@niki101988 nuž, ak mala možnosť riadiť banku v inom štáte, nemusela predsa prísť o každodenný život s dcérou
určite taká riaditeľka nezarába málo
ak by tak veľmi chcela s ňou žiť, mohla ju vziať so sebou a platiť si opatrovateľku
to je krásne, spravím kariéru, zarobím prachy a po rokoch si zmyslím, že chcem dcéru k sebe
odrastenú, vypiplanú 😒
toto sa mi nejak nezdá, prísť a vytrhnúť dieťa z prostredia, v ktorom vyrastá a ktoré pozná
mamička to nebude mať podľa mňa ľahké, i keď bohužiaľ v slovenskom súdnictve nie nemožné 😒
pevne verím, že dievčatko zostane tam, kde bolo doteraz
držím palce

kveta
1. apr 2014

@niki101988 Obaja rodicia su cesi? Madam sa vracia zit do Ciech? Zistite si, ci v Ceskom zakone o rodine musi Otec suhlasit s odstahovanim matky do cudziny.

Plati medzinarodny dohovor, ze dieta ostava zit v krajine, ked prezilo vacsinu zivota, teda v Cechach. Ak ju chce madam matka zobrat zit do cudziny, neprejde jej to. Zrejme preto sa snazi Vas sokovou terapiou prinutit k suhlasu mimo sudu. Ziaden suhlas jej nedavajte. Najmite si pravnika a sudte sa.

macamac
1. apr 2014

@niki101988 a ona ju chce vziať za sebou do zahraničia alebo sa usadí tu?

monciky
1. apr 2014

@niki101988
ahoj, najprv su problemy s krstnym dietatom a teraz prezivate trapenie s dcerou☹
fu, nezavidim, len budem drzat palce, nech to dobre dopadne, ved ta mala ma Teba za mamu, aj ked o biologickej vie...

kveta
1. apr 2014

A nerad sa o tom na slovenskom fore, ved tu ani nepozname ceske zakony..

lucia20
1. apr 2014

ja vam mooooooooc drzim palce. pred rokom som sa rozvadzala, teraz sa este obcas tahame po socialke, u koliznej, psychologicky a mediatorky sme ako na klaviri. Toho casu sa uz 1,5 roka rozvadza priatel a mozem ti povedat, ze odkedy sa rozvadzame, zistili sme, ze na sudoch ti logicke sedliacke myslenie vobec nepomoze.... sudy rozhoduju o detoch, bez nich. ale uplne.... je to cele na hlavu postavene. moc vam drzim palce, aby dievcatko ostalo s vami a mala svoj domov tak ako doteraz.... drzte sa.
@niki101988

zuriva
2. apr 2014

@niki101988 okamzite zabehnite za nejakym pravnikom poradit sa o pravnych krokoch. Co moze ona, co mozete vy. Mozete sa dohodnut na striedavke.
Inak, chapem aj vas, a chapem aj ju. clovek predsa casom moze zmenit nazor. To, ze uprednostnila karieru pred dietatom este neznamena, ze sa nevie o dieta postarat.
Na druhej strane je to od nej riadne svinstvo, ze to spravila len tak,bez dialogu. Takze pravnik a rieste to. DRzim vam prsty.
A inak, mne je luto hlavne dcerky ☹ ☹ ☹

wendy62
2. apr 2014

@niki101988 daj temu radsej na ceskeho kona, tu su trochu ine zakony ako v CR. Urcite to rieste cez pravnika, treba nejakeho dobreho, skuseneho v takychto veciach.
Este teraz, kym nie je dcera nicim poznacena a o nicom nevie, by bolo dobre ju vziat ku psychologovi, ktory by spravil posudok, na koho je dieta naviazane. Pretoze mamicka moze zacat o dceru bojovat roznymi manipulaciami, podplacanim a dieta sa lahko necha namotat. Zhromazdite vsetky dokazy co mate - napr. vypis telefonnych hovorov, ak sa tam da ukazat ako casto s nou telefonovala. Ak mate nejake zaznamy, kedy byvali spolu, treba to spisat za co najdlhsie obdobie. Vsetky hospitalizacie, vysetrenia - kto s nou chodil po lekaroch, na rodicka a pod. Vypisy z banky, ako posielala vyzivne. Upozornite v skole vopred, hoc aj hend dnes, ze mate takuto situaciu, ak by socialne urady zistovali nieco na skole, tak nech ucitelka vie, o co ide. Drzim palce, nech to dcera schyta co najmenej.

ivett1
2. apr 2014

@niki101988 ahoj, založ diskusiu na www.modrykonik.cz ako ti radili kočky vyššie a konajte rýchlo...s matkou sa nedohadujte...dcérka môže aj po rokoch zareagovať štýlom...hurá, konečne má moja mama o mňa záujem... nevieš, čo sa niekedy odohráva v hlavičke 7 ročného dievčatka (mám dcérku - bude mať v júni 8 rokov...)...
držím palce a v žiadnom prípade to nevzdávajte...

blue_eyes
2. apr 2014

Priatel nech to predycha , musi si zachovat chladnu hlavnu , sud Vam ju necha , nebojte sa

digysa
2. apr 2014

@niki101988 Nevidim ziadny dovod, preco by ju mali nechat matke len preto, ze sa rano zobudila a zaziadalo sa jej spolocnosti dietata.
Ak je dieta stastne u otca, tak by to tak malo zostat. Uplna zmena prostredia a celeho zivota by aj tak malej neprospela. Ak by tvoj priatel nebol dobry rodic, tak nepoviem. Ale takto nevidim dovod aby bola matke zverene dieta. Moze sa s nou stykat predsa nadalej.

Len by ma zaujimalo, ci sa to dieta neptalo k mame uz od utleho veku.........neverim tomu, ze ste to spolu nepreberali.....

kikina84
2. apr 2014

@niki101988 je to tazke, dcera ma uz dost rokov,aby sa vedela sama rozhodnut s kym chce byt..myslim ze pokial bol tatino pri nej vacsinu casu,tak malá aj povie že chce ostať u tatinka..a pokial je jej bio matka aspom trochu rozumna,tak ziadost stiahne pokial si jej dcera bude vyslovene ziadat ostat u tatina ..Aspom ja by som to tak riesila

standu
2. apr 2014

je mi na vracanie. asi sa neda nic ine povedat len, budte silni a zozente si dobreho pravnika!zelam vela stastia a koliznu opatrovnicku na vasej strane.

satanka1
2. apr 2014

@niki101988 klud...nezoberu vam ju..este ju mozno dodzubu kde bola doteraz.ak ma raz otec zverene dieta tak to asi kvoli niecomu je.nezoberu vam ju len na zaklade toho,ze mamicku nieco osvietilo.utes aj draheho,ze to by musel byt nejaky vazny dovod,aby menili zverenie dietata do vychovy.mam skusenost aj ked trosku opacne.

mariahpd
2. apr 2014

Asi bude zalezat aj na tom, aky vztah ma dcera s matkou, nas rodinny kamarat vychovaval dceru do 8. Rocnika ZS, aj sa znovu ozenil a ma dalsie dieta a potom byvala, ktora zije v Taliansku, namotala dceru a ta suhlasila, ze pojde zit k mame, no a sud to bez problemov odklepol 😒

namornicka
3. apr 2014

Hlavne jej ju nedávajte mimosúdne. Najmite si dobrého právnika a poraďte sa.

marse
3. apr 2014

To nie je take jednoduche ako si mila mamicka myslí, odporucam nedavam mimosudne, treba to kludne posunut na sud, mat dobreho pravnika, raz ju ma zverene, to nejde len tak.
mam znamu mediatorku, vystudovane pravo ma, neni problem, dat kontakt, pomoze a poradi aj cez mail. kludne pis do IP 🙂

andy04
8. apr 2014

Nemyslím že po toľkých rokoch jej sud zveri opateru zo dňa na deň je tam rovnaké právo otca tak ako matky robiť kariéru nie je poľahčujúce okolnosť a žiaden sudca sa na to pozerať nebude. Prizerať bude na to aký bol záujem matky o dieťa posledné roky a ten podľa toho čo píšeš je minimálny Argument teraz keď sa mi to hodí nezavazi Problém môže byt v prípade že si zaplatí dobrého advokada byt vami začnem sa informovať aspoň pre pokoj duše

niki101988
autor
20. apr 2014

@wendy62
@digysa
@ivett1
Dámy ďakujem za rady, naši sme si skvelého právnika, kolízna opatrovníčka je u nás pečená varená a stihla som sa stať aj paní K..... po manželovi dnes už. Právnik nám totiž poradil, že ak budeme manželia bude to oveľa oveľa lepšie. Takže z lásky povinnosti trochu ale na schránke už máme spoločné priezvisko 😀
Dcéra strávila u mamy zatiaľ len 3 dni na dlhšie nebol čas a mali ste pravdu mimosúdny dohovor asi možný nebude, zákony trošku podobné ako v SR, ale v niečom sa líšia.
Matka ju bez nášho vedomia nesmie kontakovať, zaujímať sa o ňu v škole ani nič podobné. Navyše plánuje žiť striedavo v Čechách a cudzine tak uvidíme ako to pojde ďalej. Prvé pojednávanie máme v pondelok tak uvidíme

Tu začni písať odpoveď...

Odošli