Moj partner ma vyhadzuje z domu aj s babätkom
Ahojte. Prosím potrebujem poradiť. S mojim partnerom bolo na zaciatku vsetko uzasne, gentlman ako z romantickeho filmu. Zo zaciatku nam bolo obom jasne ze si spolu chceme zalozit rodinu. Najprv sme mali kazdy vlastny byt, aj ked vacsinu casu sme byvali u mna. Po roku som otehotnela a tak sme sa rozhodli ze nebudeme platit dva najmy a tak sme sa prestahovali k nemu kedze jeho byt nam vyhovoval viac. No a potom prisli problemy. Spoznal moju rodinu na Slovensku (byvame v Spanielsku, on je Spaniel), moja mama mu nesadla, a ziarlil na mojho maleho 6 rocneho brata. Prva navsteva u nasich dopadla katastrofalne, dokonca ma poziadal aby som sa nestykala s mojim malym bratom dokedy neporodim nasu dcerku. Samozrejme som na to nepristupila a nakoniec nejako ustupil. Vtedy prisla nasa prva hadka, ked kopol do nabytku a chcel sa so mnou dokonca rozist. Nejako sme to ustali. Narodila sa nam dcerka, uz ma 7 mesiacov. K nasim chodime na navstevy na Slovensko alebo mama chodi sem a aj s malym bratom. No stale to dopadne rovnako. Tieto vianoce sa u nasej mami nakoniec po tydni vykrical ze uz ma toho dost, ze nenavidi moju mamu a ze moj maly brat je rozmaznany a nerespektuje ho. Divadlo. Mama z toho bola v soku, kedze ani po spanielsky nerozumie a nevedela preco vrieska v jej dome. Posledne mesiace ak mame nejaku nezhodu tak sa strasne rozculi, ja sa ho snazim upokojit, nerozculit sa a nezacat tiez vrieskat. Nakoniec to skonci tym ze do mna strci, alebo ma posle do riti. Donedavna to boli len slovne vyhrazky ako vyhodim ta cez balkon alebo ti rozbijem hlavu. Minule uz mal dokonca ruku pri mojej hlave, s tym ze mi jednu flasne. Ale neodvazil sa. Stale obvinuje mna, ze to ja ho rozculim a prasknu mu nervy. Lebo vraj neviem prestat. Ani niekedy ma poriadne nastve, ale nevrieskam po nom len si poviem svoje. No ked ma toho dost, tak musim stichnut, inac sa nastve a zacne vrieskat. Dnes mi chcel dokonca vyliat pohar vody na hlavu a zase ma vyhadzoval z bytu. Odkedy sme ma nastahovali k nemu tak pri kazdej prilezitosti mi povie ze to je jeho byt a ked sa mi nepaci tak mam vypadnut a zbalit si kufre. Minule ma vyhadzoval v zachvate nervu aj s malou na ulicu. Predtym sa mi este aj ospravedlnil, ale v posledom case ani to. Vraj to je vsetko moja vina. Nase hadky su stale o tom istom. O mojej rodine, ako neznasa moju mamu a moj maly brat je nevychovany. Ja s jeho mamou tiez namam velmi dobry vztah, kedze fajci v byte a vsetko tam smrdi tak tam s malou velmi nechcem chodit. Minule som to uz nevydrzala a vykricala som mu ze to nie je normalne, aby to nejako vyriesil so svojou mamou. Samozrejme ja som bola zla, lebo som sa rozculila, a skocnilo to tym ze do mna strkol. Neviem co mam robit. Vobec ma uz nerespektuje, no a uz si to nenecham. Snazim sa s nim nehadat kvoli malej ale ked sa rozculi a zacne vrieskat, tak mu len hovorim aby znizil hlas. Potom stale tvrdi ze on nevrieska. Neviem ci ma zmysel tahat to dalej. Stale sa mu nakoniec ospravedlnim ja, kedze chcem aby bolo dobre, a nerada sa dlho hnevam. No on dokaze byt nahnevany aj dva dni. Povedala som mu ze nebudem respektovat aby ma vyhadzoval z domu, no pri kazdej nezhode to robi.
Stručné zhrnutie
- Domáce násilie v partnerskom vzťahu v Španielsku môže zahŕňať verbálne vyhrážky, fyzické strky a vyhadzovanie z bytu; odporúča sa kontaktovať políciu (Guardia Civil) a miestne sociálne služby.
- V Španielsku existuje právny rámec pre domáce násilie (violencia de género) a obete môžu získať pomoc od mestského úradu – oddelenia sociálnych vecí a od krízových centier pre týrané ženy.
- Odísť so spoločným dieťaťom do inej krajiny bez súhlasu druhého rodiča môže byť považované za únos; notársky overený súhlas je vhodný skôr na krátkodobé cesty a trvalé premiestnenie vyžaduje súdne rozhodnutie.
Najčastejšie otázky
Q: Ako nahlásiť domáce násilie v Španielsku?
A: Kontaktujte políciu (Guardia Civil) a oznámte violencia de género; zároveň sa obráťte na mestský úrad – oddelenie sociálnych vecí, ktoré poskytuje právnu a psychologickú pomoc a kontakty na krízové centrá pre týrané ženy.
Q: Môžem so sebou odviezť dieťa na Slovensko bez súhlasu otca?
A: Nie bez rizika, také konanie môže byť považované za únos dieťaťa a dieťa môže byť vrátené; notársky overený súhlas rodiča zvyčajne pokrýva len krátkodobé cesty, na trvalé premiestnenie je potrebný rozsudok súdu.
Q: Ako zbierať dôkazy o psychickom alebo fyzickom týraní?
A: Odporúčané dôkazy zahŕňajú videonahrávky a zvukové nahrávky konfliktov, lekárske správy, účtenky a svedkové výpovede; pripomína sa, že využiteľnosť domácich nahrávok ako dôkazu môže byť v praxi predmetom sporu.
Q: Čo robiť, keď ma partner vyhadzuje z bytu s bábätkom?
A: Okamžite kontaktujte políciu a sociálne služby, hľadajte pomoc v krízovom centre pre týrané ženy a konzultujte advokáta ohľadom starostlivosti o dieťa, vyživného a prípadného trestného oznámenia.
Q: Kde hľadať dočasné ubytovanie a podporu v Španielsku?
A: Obráťte sa na miestne krízové centrá pre týrané ženy a na oddelenie sociálnych vecí mestského úradu, ktoré môžu poskytnúť ubytovanie, právne a psychologické poradenstvo.
Q: Ako funguje zmena starostlivosti o dieťa alebo pridelanie dieťaťa súdom v Španielsku?
A: Zmenu trvalého bydliska alebo pridelenie dieťaťa do osobnej starostlivosti rieši súd; pri rozdelení starostlivosti súd často rozhoduje o striedavej starostlivosti (striedavka) a vznik súdneho sporu môže byť dlhodobý.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina účastníkov odporúča čo najskôr sa pripraviť na odchod z rizikového prostredia a vyhľadať pomoc polície, sociálnych služieb alebo krízových centier.
- Odporúča sa zhromažďovať dôkazy (nahrávky, lekárske správy, účtenky, svedkovia) a konzultovať postup s právnikom.
Sporné názory
- Niektorí účastníci považujú domáce nahrávky a kamery za užitočné dôkazy, zatiaľ čo iní tvrdia, že takéto nahrávky môžu byť na súde neprijateľné alebo nepostačujúce.
- Niektorí odporúčajú okamžitý odchod na Slovensko k rodine, zatiaľ čo iní varujú, že bez súhlasu otca alebo súdneho rozhodnutia hrozí obvinenie z únosu dieťaťa.
Otvorené otázky
- Aký presný právny dopad majú domácie videonahrávky v konkrétnych španielskych súdnych konaniach pri absencii lekárskych záznamov?
- Ako rýchlo a za akých podmienok sú španielske úrady schopné poskytnúť urgentné ubytovanie a súdnu ochranu v prípadoch bez fyzických dôkazov týrania?
Spomenuté značky a firmy
Guardia Civil, mestský úrad – oddelenie sociálnych vecí, súd, notár, krízové centrá pre týrané ženy
Spomenuté produkty a metódy
videonahrávky, zvukové nahrávky, domáce kamery, notársky overený súhlas, trestné oznámenie, violencia de género, striedavá starostlivosť, únos dieťaťa, právnik, vyživné
Miesta a osoby
Slovensko, Španielsko, Anglicko
V Spanielsku davaju vacsine rodicom deti striedavku, su dokonca aj pripady, ked manzel tyral zenu aj deti, a aj tak ma pravo na stretavanie sa s detmi, uplne chore
Odid. Myslim vazne!!!! Takyto clovek sa nikdy nezmeni!!!! Odid skor nez ti ublizi alebo vasej dcere!!! Inak fakt velka trauma by to bola , ak by sa tvoja dcera na toto mala pozerat a vyrastat v tom.
v prvom rade by som na tvojom mieste volala policiu pri najblizsom konflikte, akoze vyhadzove, aby si mala v rukach dokaz, ze je nasilnik, a tak kontaktovala to centrum pre tyrane matky v spanielsku, a zacala si riesit zivot sama...
@andrea3005 lacne kamery sa daju teraz nakupit, a malicke, porozkladaj v dome do kazdej izby nech to nahrava non stop. Za vrieskanie a nadavanie nic vazne mu nespravia, musi nieco porozbijat, aj keby pohar s vodou hodil o zem v rovnakej izbe ako ty a hlavne dieta. Vtedy ho hned odvlecu.
To je strašné....Ja neviem , že čo by som urobila,ale jasne by som mu povedala, že keď neprestane, tak sa to celé skončí a odsťahujem sa k rodine do Anglicka ... Na +, že možno už ani svoje dieťa neuvidí....Uvidíš,hneď si stúpi do svedomia, keď má svoje dieťa a teba naozaj rád... Z tohoto ale vyplýva, že ťa asi najradšej nemá no... Asi len žiarlivosť nato, že tvoj brat dostáva viacej pozornosti ako on keď si s ním... Nie? Keď sa ani tak nezmení a nebude to mať cenu a budete sa naďalej hádať a ty mu odpúšťať, tak to skončí veľmi zle...Môže dokonca ublížiť aj vašej dcére...To už potom budeš mať naozaj lepší život s niekým iným, alebo s tvojou rodinou 🙂)) To uvidíš ty... My ti môžeme len poradiť... 🖤
No tak ked sa hadate a ta vyhadzuje daj mu podpisat papier zober malu a utekaj lebo raz zabije bud teba alebo malu .
Toto je velmi prekerna a zla situacia nemozes odist zo spanielska bez jeho suhlasu lebo ta uda za unos byt a peniaze nemas skus poprosit svoju rodinu aby ti pomohli najst si tam druhy podnajom a budes musiet pracovat a budes slobodna mamicka urcite ale lepsie ako keby mal teba alebo malu ohrozovat na zdravi! A to male mimi v takomto prostredi nemoze vyrastat vies ake moze mat z toho to babo stavy? Je to cisty psychopat ked ta vyhadzuje kvoli tvojej mame a bratovi? Ved on je chory on ta nemoze lubit a chuda to male keby mna raz vyhodil s dietatom na ulicu urcite seriem nan ale on dobre musi vediet ze nemas kam ist tak to vyuziva no vyfarbil sa pekne!
@monikafeliz ak ho nahra bez jeho vedomia, myslim, ze to nemoze pohzit ako dokaz na sude
@drimonna no neviem, ci je dobra rada sa vyhrazat nasilnikovi a agresorovi... aby naozaj nedostala preplesk
@tova to nie je pravda. Kamosku chodila vykradat suseda, mali uz podozrenie, nainstalovali kameru doma a nakoniec to nemohli pouzit ako dokaz. Vo vlastnej obyvacke!!! A toto ani nie je jej dom
@andrea3005 tu su len 3 moznosti, prva je ta, ze si na to zvyknes a budes posluchat alebo neposluchat a skonci to velmi zle, druha je ta ako napisala @petraprva a tretia ta, ze budes pekne krasne sa tvarit, ze posluchas, zbierat peniaze a pod nejakou zamienkou ho presvedcit, zeby ta pustil na slovensko s jeho suhlasom, ze napr niekto v rodine tvojej je velmi na tom zdravotne zle a ze chces trosku doopatrovat alebo zeby videli tvoju malu este. Alebo neviem co by sa dalo mu povedat aby to zaakceptoval. Alebo ty sa potrebujes nejako doliecit na sk, treba nieco vymysliet, aby ti podpisal papiere a potom sa uz nevratis. Ak dcerka ma 7 mesiacov a bude zit na sk s tebou viac ako tych 7 mesiacov, tak uz bude pod opaterou slovenska a keby ju chcel tvoj partner bez suhlasu zobrat do jeho domoviny, tak to uz bude unos. Porozmyslaj, bud ho budes posluchat a zmieris sa s tym, ze to tak bude dobre alebo budes konat, ale nie naoko, ale iba navovnok a velmi patrne, vyuzi aj zenske zbrane ;) vela stastia, myslim, ze buducnost malickej je ta motivacia co ta posilni a bude hnat dopredu.
Baby ku tomu nahravaniu nahrad si to može sud to berie v uvahu ale ked to bolo bez jeho suhlasu nie ako dokaz .
no k tomu nahravaniu to nemusi byt doslova tak, kedze ak na ulici zachyti kamera niekoho, ako mlati zenu, prip.ukradne auto, tiez s tym nahravanim ten kriminalnk nesuhlasil a samozrejme ze to mozu pouzit proti nemu
@andrea3005 je naozaj neskutočné ako dlho mu toleruješ jeho svinskú agresivitu. Však on je nebezpečné zviera. Nebojíš sa v noci? Však vám môže ublížiť na zdraví. Aj tebe aj malej. Utekaj od neho čím skôr. V živote sa taký zlý človek nezmení. Ale bude ešte horší. Však ťa týra! Chce ti naliať pohár vody na hlavu a zbiť matku jeho dcérky?! Agresívny hnusný grobián!
@tenerifka ale poulicne kamery su oznacene napisom, ze objekt/obec je chraneny kamerovym systemom. To staci. Aj ked vykradnu obchod, zlodeji nedavaju suhlas, ale su informovani, ze tam kamera je, lebo je na vyklade nalepka
@kluska prepac, ale tvoja rada znie ako z americkeho trileru, myslim, ze v realite by toto nemohlo fungovat. Neznasa jej matku a brata, co myslis, za akou rosinou by ju pustil aj so suhlasom? Neverim, ze od toho chlapa niekedy ten suhlas vymami... jedina sanca na zachranu je sa osamostatnit v spanielsku a zacat konat pomocou uradov...
@andrea3005 uz si tu dostala spravnu odpoved od inych bab. Odist cim skor ale urcite nie domov na 🇸🇰, mohol by ta obvinit z unosu dietata. Odstahovala by som sa najdalej mozne vramci Spanielska.
Uvidis co sa bude dalej diat, v lepsom pripade sa bude zaujimat o dieta len chvilu a po case ho zaujem o malu prejde lebo to bude zasahovat do jeho pohodlia - ak k tomu dojde bude sa s nim dat za pomoci pravnika dohodnut na nulovom vyzivnom vymenou za sudnu dohodnu o prideleni dietata do tvojej osobnej starostlivosti kde zaroven suhlasi aj s premiestnenim dietata do krajiny, ktoru specifikujes (uvidis ci sa vtedy este budes chciet vratit na SR).
V horsom pripade s nim budes musiet komunikovat do konca zivota kvoli starostlivosti a budes rada ked ti podpise suhlas na kratke vycestovanie s dietatom na dovolenku.
Idealne je mat spanielsky hovoriaceho svedka na to ako sa k tebe sprava a nahromadene uctenky s tvojou kartou za vsetko co platis. Neviem ako rychlo sa vies rozhybat ak nie si schopna odist hned zajtra (co by si urcite mala) tak do kym zozenies nove byvanie nevylucila by som ani domacu kameru (partnerovi povedat, ze ju chces domov pre pripad vykradnutia, zaroven na dvere vylepit cedulku, ze objekt je monitorovany kamerovym systemom - myslim, ze ak to vylepis mal by sa dat zaznam pouzit ale treba si to overit u nejakeho pravnika v Spanielsku - mozes pozvat na ten cas mamu s bratom na navstevu 😂, to sa vystupu od partnera dockas urcite, samozrejme mysliet na to, ze aj on to moze pouzit takze potom nie je priestor na to aby ti praskli nervy).
Bože môj, len aby ťa raz nesotil tak, že už nevstaneš. Toto nie je sranda! Rada by som povedala, že existuje nejaké čarovné slovíčko a on s tým prestane. Myslím si, že sa mu neľúbi situácia, že má dieťa so ženou, ktorú nechce a oxiduješ tam v jeho byte a musí ťa vydržiavať. Aj sám sa cíti byť rukojemníkom trocha, kvôli dieťaťu. A preto je k tebe taký zlý. Možno si to ani neuvedomuje. To ale neznamená, že ak by ste odišli, nespamätal by sa nechcel aspoň dieťa. To možno ty vieš usúdiť z toho, ako sa k nemu správa teraz. Ale ak nechce už ani dieťa, tak možno by sa s ním dalo nejak dohodnúť a vypadla by si z jeho života. Radšej takto. Takýchto prípadov je vo svete habadej. Stupňuje sa to dovtedy, kým niekto z Vás sa nedostane do nemocnice alebo do márnice. Raz môžu prasknúť aj tvoje nervy a nakoniec tebe sa podarí tak zaútočiť, alebo brániť sa, že jemu sa stane niečo a ty sa dostaneš do vezenia.
@lindusss2016 ale preco, ved ked bude poslusna a zmanipuluje ho, tak vsetko sa da. ja by som skor sla na slovensko, tam ma rodinu. V zahranici taky typ jej moze robit problemy, podla mna sa nevzda tak lahko a bude chodit jej strpcovat zivot aj ked uz nebudu spolu byvat...
@kluska tak este raz-hned, ako odide s dcerou na Slovensko, manzel poda trestne oznamenie za unos a bude musiet dceru vratit do Spanielska. Ak ma dievca pracu a zazemie v Spain, nie je dovod, aby sa vracala zivorit na Sk, staci sa odstahovat a dufat, ze ten zmrd jej da po case pokoj.
@tenerifka ale pokial jej da na papieri, ze moze vycestovat, tak to sa unos sa nepoklada, jedine lstou ho moze dostat. Tiez zalezi od nej samej, ze ci sa v spanieslku sama nestrati, ci tam chce zostat a ci sa stat o nu postara ak bude slobodna matka a myslim, ze takyto typ ju len tak lahko nenecha na pokoji. zase na sk bude mat rodinu co sa jej moze postarat o dieta, ja sama zijem v zahranici a ano uroven je lepsia, ale nie su tu babky a dedkovia a nikto nepostrazi dieta a ani do prace sa mi neopalti ist, lebo za 2 deti zaplatim na hodinu tolko kolko by som zarobila na hodinu. Nie je lahke mat dieta v zahranici, napr skolka nemusi byt 8 hodin, ale iba 3 hodiny bezplatne a zbytok majland, skola 4 a pol hodiny a potom plat. S jednym dietatom este sa da, takze to moze skusit, ale pokial mas deti 2.. Tiez ona ma matersku kratku, u ans je pol roka a rodicovsky nic, takze zalezi ake ma podmienky. .
@kluska no partner, ktoreho bavi ju tyrat zrejme tazko suhlasi s vycestovanim...
Druhy problem (podotykam mam to nastudovane len okrajovo takze si to treba overit), ze notarsky overeny suhlas rodica na vycestovanie nemoze aplikovat na tak dlho ako pises. Tento suhlas skor sluzi na to aby sa vyhla problemom pri kontrolach na letisku/na hraniciach (ak napriklad nema dieta rovnake meno ako mama) v case ked ide na dovolenku alebo niekam na kratku zahranicnu navstevu a pod. nie na trvale premiestnenie dietata do inej krajiny.
Na trvale premiestnenie dietata musi mat podla mna sudom vydany rozsudok o prideleni dietata do jej osobnej starostlivosti kde zaroven specifikuje aj premiestnenie dietata do novej krajiny.
Pokial sa od tyrana neodstahuje, sanca, ze ho presvedci aby sa dostavil na sud a rychlo a rozumne to vyriesili v jej prospech nie je ziadna. To nie je zalezitost dvoch dni ale dlhy proces...
@missdiva ja si tiez myslim, ze to nebude take lahke. Podpis od neho nevymami a jedina sanca, ako sa dostst na slovensko je, ked jej sud uzna, ze je tyran, ale to by ju musel asi aj mlatit, co sa zatial nestalo

ahoj, to čo robí nie je normálne, budeš musieť odísť, ale....nie teraz hned, začni sa pripravovať, zbieraj dôkazy toho čo ti robí, videonahrávky, zvukové, čokolvek, doklady od nákupov čokolvek, a rob to potajomky, aby to nevedel, pripravuj sa na to, ze budes mozno musiet dokazovat kvôli dietatu prečo si ho od neho zobrala..... hladaj alternatívne bývanie, krízové centrá a podobne, zdôver sa postupne známym, čo ti robí, budes mat svedkov na neskôr................................pretoze toto čo robí sa bude len stupnovat, zabudni ze sa zmení, zabudni...... toto by som poradila vlastnej sestre keby sa jej niečo také dialo...........................tam vyzerá u teba, ze je len otázka casu, kedy to nebude len strčenie do teba ale ovela viac.................................nečakaj a konaj....