Moja svokra si nikdy neumýva ruky

kyttykat
8. sep 2015

Rodicov nemam poblizku, tak som velakrat odkazana na pomoc mojej svokry. Mne by to az tak nevadilo, lebo svokra je v podstate dobry clovek a pomaha nam ako sa da, ja si ju vazim... Ale co sa mi na nej nepaci a zaraza ma je to, ze neudrzuje dostatocnu osobnu hygienu. A to je upratovacka v nemocnici. Ona si skoro vobec neumyva zuby, stale jej smrdi z ust a NIKDY si neumyva ruky. Ruky si umyje iba vtedy, ked ide do sprchy a to je tak raz za tri dni, aj to neumyselne, lebo ruky sa v sprche aj tak umyju, ci to chce alebo nie. Preco mi to vadi? Lebo mam male dieta a dalsie sa narodi kazdym dnom a budem potrebovat jej pomoc. Ona ma este k tomu taky hnusny zvyk, ze skoro nikdy nepouziva pribor, ked krmi maleho, a maleho krmi spinavymi rukami. Alebo minule prisla z nakupu zo supermarketu, ved tam chyta kosiky, peniaze, klucky atd a hned ako prisla domov, tak odhodila nakup a so spinavymi rukami zacala cistit zeleninu, krajat chcleba a varit. Ked si predstavim kolko chorob sa prenasa spinavymi rukami - zltacka, angina, chripka, streptokoky atd..., tak sa mi az to jedlo, co vari nechce jest. Alebo pracuje cely den v nemocnici(!!!!!!!!), po sichte pride ku nam na navstevu a uz ju vidim ako vybera ovocie z kabelky, vysucha ho do neumytych ruk a podava ho jest malemu. Uz som jej to STOKRAT taktne povedala, ze si asi zabudla umyt ruky a ona ze nie, ze ruky ma ciste. Mne je to uz trapne poucat dospelu zenu, ako si ma umyvat ruky hned ako pride domov, alebo nekrmit maleho rukami, ale priborom, lebo toto je zakladna hygiena kazdeho cloveka, ved to uz vedia aj male deti. Povedala som jej to uz nespocetne krat, tak raz sa aj urazila. Ale ked mne je zle z toho, ze robi v nemocnici, kde su kadejake choroby a epidemie a neunuva sa ani umyt ruky, ked pride k nam a hned zacina krmit maleho rukami a nie priborom. Ja sa potom bojim, aby maly nedostal nejaku chorobu.Mne sa to zda byt maximalne hlupe. Ale ked jej nieco poviete, tak sa urazi a nepride sem aj tyzden a my jej pomoc potrebujeme. Manzel jej to tiez povedal, ale nic, akoby hrach na stenu hadzal... Co robit, jak ju prinutit k tejto zakladnej hygiene uz len kvoli detom?

maria123
9. sep 2015

@maria123 uvod patril prispevku @maslenka47

katrinka8
9. sep 2015

@betunka39 - no áno, chytiť môžme hocičo hocikde, ale ja napr. považujem za normálne, že sa toto riziko snažím znížiť práve tou hygienou v rámci napr. verejných priestorov (umytie rúk po príchode domov) a špeciálne pri maličkých deťoch, resp. novorodencoch, ktorí sú ohrození snáď najviac.
V tejto debate predsa vôbec nejde o jedenie či nejedenie umytého/neumytého ovocia (myslím, že väčšina si umýva ovocie ani nie tak kvôli špine ale kvôli chemickým postrekom - napr. moja kolegyňa zjedla pár bobuliek neumytého hrozna zo supermarketu a skončila na pohotovosti s takým výsypom na tvári, v ústach a spol., ktorý ju nesmierne svrbel a štípal) Asi väčšina ľudí, keď si odtrhne ovocie vo vlastnej záhradke alebo zeleninu, si ju neumyje a rovno ju zje.
Tu ale ide o základné dodržiavanie základných hygienických pravidiel - a áno, ukameňujte teraz mňa - podľa mňa je nechutné neumyť si ruky po WC a potom s nimi čokoľvek robiť (či už s jedlom alebo chytať s takými rukami novorodenca alebo aj iné osoby). Viem, že možno sú ľudia, ktorí mi podali ruku neumytú po WC (radšej na to nemyslím, lebo by som im ju asi nepodala, keby som o tom vedela), ale ak ide o novorodenca, tak by som teda dbala o to, aby si ľudia, ktorí ho chcú chytať, umyli vopred ruky.

katarinatibi
9. sep 2015

@0silvia0 ja som opatrovala za 240 v Nemecku co bol riadny oficialny plat aupair. Da sa opatrovat aj lacnejsie , ale niekto neda ani tolko aby mohol mat aupair a nieto ze 600 a tebe je to normalne

0silvia0
10. sep 2015

@katarinatibi no ako vreckové pre študentku, ktorá má v rodine kde opatruje, zabezpečené ubytovanie, jedlo, by to bolo ešte ok. Ale pre ženu, ktorá má z takejto sumy platiť svoje vlastné bývanie, jedlo, účty atď., nemysliteľné, aby niekto vyžil z 240 euro a mal by byť akože spokojný, keďže tu bolo spomínané opatrovanie 10 hodín denne celý mesiac 😉
Ak by som sa mala vžiť do opatrovateľky, tak ja osobne by som určite neopatrovala cudzie dieťa za 240 euro mesačne.
Dajme tomu by som opatrovala od siedmej do piatej. O šiestej by som prišla domov a riešila svoje deti, svoju domácnosť. Bola by som mimo domu ako keby som bola v normálnom zamestnaní a priniesla by som výplatu 240 eur? Smiešne... To by som si musela zobrať opatrovanie 3 detí, aby sa mi to oplatilo...

jolinka
10. sep 2015

@0silvia0 oni tie opatrovatelky na zivnost vacsinou opatruju aj viac deti. Napr. sestra mala do 3 rokov chlapceka u upatrovatelky /kosice/ a platili cca 230 opatrovanie a 30 eur strava, maly tam bol cely den, ked bol na zaciatku na pol dna platili menej. Pani mala vzdy tak 3 deti, niekedy i 4 , takze dokopy aspon 700 eur, ked neratam stravu ta sa len prefinancovala.

jolinka
10. sep 2015

@0silvia0 alebo potom casto opatruju aj mamicky na MD, som zazila ze jedna tak ku svojmu vzala druhe dieta, takze mala svoj rodicak plus cca dalsi rodicak za opatrovanie, alebo dochodkyna si privyrobi k dochodku....samozrejme ze to nema vyznam ako jedine zamestnanie na cely den opatrovat jedno dieta 😉

0silvia0
10. sep 2015

@jolinka áno, tak ako píšeš, tak sa to samozrejme dá, či už zobrať viac detí alebo zobrať si ďalšie dieťa ak je žena na MD 🙂
Len niektorá žena tu spomínala, že za opatrovanie dieťaťa pýtajú 600 euro, tak som predpokladala, že túto sumu žiada žena, ktorá by opatrovala celý mesiac 10 hod. denne len jej dieťa a žiadne iné. A táto suma sa mi zdala v pohode.

jolinka
10. sep 2015

@0silvia0 ano, len tak sa to da. 😉 napr. ta pani na zivnost, normalne bola registrovana na DU, podavala dan. priznanie, jednu velku izbu /vlastne deti jej odrastli a sli z domu/ mala prerobenu na hernicku s postielkami..proste take minijaslicky a vyhoda pre mamicky bola ze deti boli menej chore ako v jasliach a boli v domacom prostredi, nestriedal sa personal. a vyhoda pre pani...nemusela odchdzat do zamestnania, mala ho doma 😉

jolinka
10. sep 2015

@0silvia0 no vies, vsak ale ta zena v zamestnani by musela mat aky vysoky plat, aby sa jej oplatilo vycalovat 600 eciek za opatrovanie 🙄 🙄 🙄 To je vo vacsine regionov nerealne, este tak je realne a ekonomicke dat rodicak za opatrovanie ci jasle, a zarobit aspon 2 ci lepsie 3nasobok plat.

jhalena
10. sep 2015

@kyttykat Podajte to svokre, ze zavadzate "sprisneny" rezim hygieny kvoli chorobe maleho a vymenuj co vsetko treba dodrziavat a co vsetko "prikazala" pani doktorka. Neadresuj to priamo jej, len vseobecne.
Potom skus cez syna, vzdelavaj babku sposobom, ze to rozpravas jemu. Povies synovi: Pod ideme si umyt rucicky a zavolame aj babicku, lebo pani doktorka nam povedala, ze streptokoky ziju na rucickach a my sme z nich casto chori. Pod babicka. A podobne.

katarinatibi
10. sep 2015

@0silvia0 samozrejme som myslela tiez mladu kocku a nie zenu s rodinou

petrofka
2. jan 2020

Ked sa moj maly narodil, vyzadovala som stopercentnú hygienu od kazdeho co sa k nemu chcel priblizit. A ze som veru kolkokrat narobila krik aj na moju mamu. Nebpj, bude chciet byt s vnucatom, umyje sa pekne vzdy antibakteriálnym mydlom ked k vam pride. Povies, ze to tak kazali v nemocnici i lekar, ze inak sa dieta nesmie chytat do rúk ;)

codal
2. jan 2020

@kyttykat myslím, že tvoje požadavky na mytí rukou jsou zcela v pořádku, z venku, po zachode a před jídlem se ruce prostě myjí teplou vodou a mýdlem. Jako z hygienou se to nemá přehánět, souhlasím, holky se přes týden myjí jen vodou (jsou malé), mýdlem jen tak dvakrát do týdne, nemám problém když seberou spadlou jahodu u nas na zahradě a strčí do pusy bez umytí, ale základy hygieny jsou nezbytné (kór ruce z obchodu, od lékaře, po toaletě) a asi bych si s babičkou sedla, řekla jí, že takhle to prostě nejde, že ji máš ráda, vážíš si ji, ale že chceš, aby děti měly dobrý příklad a že u vás se prostě v těchto situacích mýt musí. A vždycky bych ji to připomněla, kdyby to neudělala. Věřím, že pokud je to jinak rozumná ženská, tak to začne dělat a pokud ne, pokud se urazí, tak bych omezila na čas kontakt a i tim si myslím, že ji donutí to přehodnotit, protože svoje vnoučata určitě miluje a chce s nimi být. Já nemám ráda, když snachy na své tchýně mají zbytečně vysoké nároky, ale tohle je oprávněný požadavek.

aurorastone
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aurorastone
7. feb 2021

@kyttykat jedine šťastie ze vtedy nebola korona