Muž nechce komunikovať

23. apr 2023

Ahojte damy.
Prosim seriozne. S muzom sme spolu dokopy 8 rokov, mame 2 deti. Postupom casu sa vsak meni. Viem, menime sa vsetci...ale on sa meni k horsiemu (z mojho pohladu). Z pohodaka, usmievaveho...sa stava vybusny nervak a postupne posuva hranice. Priklad. Stane sa nejake nedorozumenie v domacnosti, chcem si to vydiskutovat a on namiesto toho, aby si vypocul mna, ja jeho, dohodli sme sa.... automaticky sa mu zacne triast hlas, znervoznuje sa, krici a nadava. Nasa posledna hadka skoncila tym, ze som hlupa, ked som sa ho spytala, preco krici a nadava, nieco zakrical, buchol po stole, otocil sa a odisiel. Po par minutach som prisla za nim do izby, ci sa o tom mozeme porozpravat,sedel tam s totalnym ignorom, ze sa bavit nechce... a ze sa porozpravame inokedy. To som sa uz otocila so slovami, ze som zvedava, ci sa toho dozijem a hadajte co? Nedozila. Zo zaciatku total ignor + este aj nemiestne utocne narazky a casom sa to zmiernuje a hra sa, ze nic. Mne je z toho uz na grc. Nechcem sa hrat, ze sa nic nedeje. Namiesto krasne stravenej nedele s rodinou bol on sam doma a ja s detmi na vylete, starsia tam bola smutna, lebo jej povedal, ze sa mu nechce (v skutocnosti nechcel ist samozrejme kvoli mne). Proste sme iba ako rodicia, kazdy zvlast, ziadna rodina. Som v bode, kedy mi je to uz naozaj lahostajne, lebo som sa tolkokrat ponizovala! Preplakala som vela dni a jemu to bolo fuk, chcela som problemy riesit. On nie. Ale uz si uvedomujem, ze to, ze nezvlada svoje emocie je len a len jeho problem, on s tym nieco musi zacat robit... ako mam s takym chlapom pracovat?

domkakvet
23. apr 2023

Jeho city voci tebe pravdepodobne ochladli a ako s tym pracovat a ci sa to da, to neviem.

anjelicek26
23. apr 2023

Tak zacni od seba

Mozno nie kazda pre teba zivotne dolezita a "treba to predebatovat" chobotina stoji za diskusiu
Mozno ho uz stale nebavi pocuvat tvoje argumenty, kedze v konecnom dosledku zajtra najdes nieco ineho, co bude tiez nie ok
Mozno ma pocit, ze ti nie je nic, co robi, dost dobre
Mozno sa uz prestal snazit ti stale vyhoviet
Mozno ma uplne ine problemy mimo rodiny a nie je schopny este dostat nalozene doma a prakticky kazdy konflikt je psychicka zataz navyse. Tak sa radsej stiahne a je radsej ticho, ved to nejako prehrmi
Mozno si ty zvyknuta riesit konflikty direktivne, on radsej nema rad konflikty ziadne.

Uz toho ma kazdopadne plne zuby, ako je to teraz, to je s toho uplne jasne. Je na tebe, co s tym urobis... kazdopadne zmena musi nastat na oboch stranach. Ale (aspon ja to tak robim) najprv pozriem, co viem zmenit u seba... tiez sa dobre pozri na svoje spravanie - ci si k nemu mila, prijemna, pochvalis, povzbudis, podakujes... lebo toto su take male drobnosti vo vztahu, kde sa clovek usmeje a ma zo seba dobry pocit a toho druheho to nestoji ziadnu namahu...

dzulli1980
23. apr 2023

No za mňa ste obidvaja ako deti ... načo za ním hneď po hádke ideš, keď vieš, aký je? ... môj muž je v tomto rovnaký, pohádame sa, on sa jednoducho zasekne a nekomunikuje ... vždy ho nechám vychladnúť, niekedy stačí hodina, niekedy pol dňa, no vždy príde sám ... viem, že keby som za ním išla hneď, ide proste do útoku ... aj nad svojím správaním sa zamysli ... lebo nikdy nie je na vine len jeden, vždy obaja ...

gejb
23. apr 2023

@dzulli1980 aj na teba muž naziape, povie ze si hlúpa a odíde sa odvzdušnit? ...toto mi nepríde OK. Problém vzniká už pri tej hádke, nie na udobreni/resp. Skôr neudobreni....

maminkadeticiek
23. apr 2023

Pride mi to ze ma problem niekde uplne inde,nieco z coho je vynervovany a vypaty ale nemoze to alebo nevie riesit,preto sa vrsi na tebe.Na tebe sa aspon trochu vyventiluje,leboto je jednoduchsie ako vyriesit skutocny problem.

autor
23. apr 2023

@dzulli1980
Zamyslam sa, len neviem, kde je ta hranica, kedy sa ozvat. Lebo najdlhsie ma ingnoroval 2 tyzdne a bolo mu to jedno. Podla mojho nazoru nepride nikdy, este som sa za 8r nedockala ani raz

felycity
23. apr 2023

podľa opisu, mi tiež príde ako vyššie napísala
@maminkadeticiek , že je vynerervovaný a nezvláda svoje emócie a rýchlo ho niečo rozhádže, je podráždený..otázka, čo sa zmenilo a čo spôsobuje toto správanie - to musíte vedieť vy...každopádne tesne po hádke by som za ním nešla a aj ked je to asi bolestné minimálne do druhého dňa by som počkala, aby vyprchali emócie až potom by som sa opýtala, či sa môžeme porozprávať... niekedy nie je hanba urobiť prvý krok, ale pokiaľ nechce sa o tom baviť a ani pracovať na tomto nevhodnom správaní, tak veru neviem...

autor
23. apr 2023

@felycity
Praveze nechce. Isla som za nim preto, lebo on nepride nikdy. Bude ma ignorovat, obchadzat a len sa to zbytocne predlzuje. Pracuje sice sam na seba, ale intenzivne to spolu riesime, myslim, ze o vsetkom viem, aspon si myslim. Mam taky dojem, ze cim viac sa snazim, tym menej robi on a ma potrebu ma komandovat. Daj, podaj, odnes, urob toto, takto sa staraj o deti... to su prikazy z gauca. Pritom na zaciatku bol rad, ze uvarim parky a raz za tyzden vyperiem 😃 takmer nic som o domacich pracach nevedela a vsetko sa ucim, myslim, ze aj zlepsujem... kedysi som bola pri hadkach prchka, nervozna, hned som sa zhadzala, plakala 😃 teraz som pravy opak, snazim sa to riesit s kludom....a mozno prave to mu prekaza, ze nevidi tu dramu a citi, ze ma uz tak neovlada. Neviem

reanda
23. apr 2023

a naco s nim chces este 'pracovat'? ked je nieco skazene, treba to vyhodit.. tym, ze to budes solit a korenit, alebo nastriekas na vrch slahacku, to nevylepsis.. stale to bude skazene

kaitlin3
24. apr 2023

@reanda to je krásny prístup, bohvie prečo sa toľko ľudí rozvádza. Určite keď sa s ním rozvedie tak nájde niekoho dokonalého, kto bude 100% vo všetkých oblastiach manželstva, rodičovstva a celkovo už nebude musieť nič riešiť ani opravovať 👍

Autorka, v hádke vyriešiš niečo tak v 1 prípade zo 100, debatovať o vzťahu sa ma vtedy keď je kľud. Ako ti tu už viaceré radili, nikdy za ním hneď po hádke nechoď, hádky sú normálna súčasť vzťahu to len dnešná doba tlači do hláv že to je niečo zle a do vzťahov to nepatrí ale vy dve dve rozdielne ľudské bytosti s iným pohľadom na svet tak je normálne že sa vo veciach ktoré musíte riešiť a spolu fungovať občas nezhodnete. Máte nejaké koníčky? Jeden aj druhý osobitne? Niekde kde sa vyventilujete sami dvaja? A zároveň sa prekonať a skusit si nájsť čas len sami dvaja pre seba, skusit zopakovať nejaké rande na ktore ste celkom určite na začiatku vzťahu chodili.

nickpick
24. apr 2023

preco neskusite manzelskeho poradcu, ak odmietne, chod len ty sama, minimalne by som to skusila….

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
h2
24. apr 2023

On ťa urazí, z tvojho pohľadu je chyba na jeho strane, ale aj tak si to ty, kto za ním príde "zmieriť sa"?! Prečo to robíš? On posúva hranice, lebo ty mu v nich ustupuješ. On kričí a búcha po stole a ty za ním chodíš, zmierlivým hlasom žiadať o rozhovor. S týmto hneď prestaň.

moonlight1210
24. apr 2023

Ano, mohlo sa zmenit aj to, ze si bral zenu, nad ktorou mal “navrch”. Bol ten vyspelejsi z vas. A to sa mu pacilo, to ho pritahovalo, davalo mu dobry pocit v tom vztahu.

Pomer sil sa zmenil, ty si sa viac skludnila, zacala byt sikovnejsia, stavas sa rovnocennejsou a to ho moze znervoznovat. Ta strata pozicie. Resp. to vidi presne ako ty jeho: ze si sa zmenila.

oliolijanka
24. apr 2023

@autorka Musis sa rozhodnut, ci s muzom chces byt, alebo nie.
Myslis si, ze je to hlupa otazka, ci s nim chces ostat, ved jasne, ze ano. Ale spytaj sa seba este raz a ked naozaj s muzom ostat chces, tak musis zmenit seba, lebo jeho nemozes. On sa moze zmenit iba sam a iba ked bude VEEEELMI chciet. Lebo zmenit sa je velmi namahave.... ved zistis sama.

Cize chces mat pohodovu rodinu s ofukanym nervakom neschopnym komunikovat? Tak ho neprovokuj.
Nechce chodit na vylety? Naplanuj super vylet a chod len s detmi, popripade s inou rodinou alebo hoc aj s milencom. Musi sa ti a detom ten vylet pacit natolko, ze zabudnes na to, ake skazene vajcia mas doma.

Chces sa rozpravat, chces mat pohodu, chces sa milovat s veselym muzom? Chces, aby nejaky chlap vas sprevadzal na vyletoch? Tak zozen chlapa, ktoremu to bude robit radost. Svojho ofukaneho z toho vynechaj.
A ked si splnis vsetky tie priania a radosti, pouvazuj este raz, ci chces ostat so svojim muzom.

h2
24. apr 2023

@oliolijanka Ale to nie je, že on by nikdy nechcel chodiť na výlety. Nechcel ísť na tento jeden konkrétny, lebo boli pohádaní a trestal tým ženu. Lebo vie, že ona je typ ženy, ktorá si rada veci vyjasní a nemá rada nekomunikovanie. Z jeho strany manipulatívne správanie.

zmrzlinka2021
24. apr 2023

Neustupuje svojmu druhovi. Keď nie je spokojný vo vzťahu s tebou, nech sa s tebou slušne rozíde a neubližuje ti takto.

beata_k
24. apr 2023

Ludia sa nemenia len tak. Sama pises, ze bol usmievavy pohodak. Citala som polovicu tvojich prispevkov. Ty nemas prijem, co ti tu zeny pisu. Chytila si sa jednej jedinej veci. Ze ta ignoruje. Ale to uz je len nasedok toho, co je medzi vami. Ten chlap je s nervami v koncoch. Nieco sa muselo stat, ze sa tak zmenil. Mozno vyhorel a uz ma proste vsetkeho plne zuby. 8 rokov a dve deti. Predpokladam, ze este male. To je casty dovod vyhorenia.

oliolijanka
24. apr 2023

@h2 Ano, ja rozumiem.
Ja som skor reagovala k tejto autorkinej vete:
"Proste sme iba ako rodicia, kazdy zvlast, ziadna rodina."
Predpokladam, ze autorke chyba partner... na vylety, milovanie, rozpravanie, na pohodu, na pomoc a od manzela sa jej to nedostava.
Prinutit ho nemoze.
Moze zmenit seba. Alebo sa svojich tuzob zbavi, alebo si ich naplni.
Ja ju nenavadzam priamo na neveru. Mozno vobec nema nensplnene milovacie potreby.
Mozno jej chyba iba niekto na vykecanie sa. Ale tu osobu v partnerovi nenajde. Tak si musi najst niekoho ineho, trebars kamaratku.
Autorka je frustrovana. Nieco jej chyba a od manzela sa jej to nedostava.
Ja tvrdim, ze autorka nemoze prinutit manzela, aby jej zrazu jej potreby naplnil.
To moze iba autorka sama alebo autorka s niekym, komu to tiez bude robit radost. Tuto osobu musi autorka hladat mimo domova. Alebo sa musi zmierit s tym, co ma, muza zmenit nemoze.

oliolijanka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
reanda
24. apr 2023

@kaitlin3 ano, je to krasny pristup, ktory funguje.. vela ludi sa rozvadza preto, lebo tento pristup nepouzivaju, lebo mu neveria a su presvedceni, ze 'idealny' partner neexistuje a vo vztahoch sa treba prisposobovat, robit kompromisy a inymi sposobmi ho 'budovat' a 'udrziavat'.. po case zistia, ze uz nevladzu, ze to nejde a ze ich to ale vobec nebavi.. tak sa rozvedu.. niektori sa poucia a dalsieho partnera si vyberu kompatibilneho, niektori nie a zopakuju si rovnaku chybu, aj niekolkokrat.. niektori rezignuju a uveriac, ze 'idealny' partner nejestvuje a partnerstvo je tazka drina plna odriekania a zmierovania sa s niecim, co nechcem, ostanu radsej sami.. a niektori 'hrdinovia' sa nerozvedu a ziju svoj priemerny ci podpriemerny vztah az do smrti, kadejako to lepiac a lestiac a presviedcaju seba aj inych, ze takto je to spravne a oni su ti najlepsi, lebo to vydrzali a nevzdali.. a to je predsa ono! o to v zivote ide, nie? nebyt sice spokojny a stastny, ale vydrzat a nevzdat to!!! .. no, kazdy, ako si vyberie.. vacsinou si to potom odseru ich deti

luccija
24. apr 2023

Už to zašlo ďaleko to bude ťažká cesta späť, ak vôbec možná.Je to aj pasívna agresia oduje sa a je ticho a vie, že tebe to vadí.Ja by som sa nepodlizovala, neudobrovala chce mlčať nech mlčí úplne by som ho ignorovala.To robia malé deti nie dospelý chlap

kaitlin3
24. apr 2023

@reanda pevne verím, že sa týmito znalosťami vzťahovej terapeutky aj živíš a dobre ti to vynáša, keď vieš takto odsúdiť vzťah na zánik na základe troch anonymných príspevkov 🙂

oliolijanka
24. apr 2023

@kaitlin3 Ale ved modry konik nie je miesto, kde radia vztahovi terapeuti. Zeny, dievcata tu radia z vlastnej skusenosti alebo skusenosti ludi z ich okolia.
Autorka si precita rozne nazory alebo rady a rozhodne sa sama, ako dalej.

Mas 29 rokov, este si vo veku, kedy si myslis, ze treba na vztahu pracovat a najväcsia zivotna katastrofa je rozvod.
Ja aj @reanda sme vo veku, kedy vieme, ze najdolezitejsia je domaca pohoda, s muzom alebo bez.

Viem sa postarat o seba, o deti, o zazemie, potrebujem iba pohodoveho partnera. Chlapa, pri ktorom by ma deti videli plakat, alebo by same plakali, nepotrebujem.
Clovek, ktory sa bude doma tvarit kyslo, moze ist tam, kde mu bude lepsie. Otcovstvo moze vykonavat dobre aj dialkovo.

Ziadna svojpravna zena vybusneho nervaka, ktory by jej nadaval do hlupych, resp.by ju psychicky tyral pasivitou, doma nepotrebuje a uz vobec nepotrebuje investovat cas, nervy, peniaze a energiu na to, aby ho prevychovala, kym on nebude chciet sa dat prevychovavat.

Mam sa dnes s chlapom hadat, ze sa so mnou nechce rozpravat? Pojdem si radsej zabehat, precitam knihu, pojdem do kina, alebo poflirtovat s nejakym obdivovatelom, alebo na nejaky jazykovy kurz.
Pred tridsiatkou by som chlapovi navarila, vyprala, ozehlila, upratala a cakala by som, kedy sa vrati domov, aby som mu mohla prihriat a nalozit do taniera. A potom vyplakavala, preco si ma chlap nevazi😁

autor
24. apr 2023

@elizabet173
Aktualne pokracujeme tak, ze sa stale hra, akoby nic. Medzi recou som sa ho spytala, ci ma v praci nejaky problem, ci ho nieco trapi, ci je nieco nevyriesene. Vraj nie, tesi sa na kazde jedno rano. On uz vlastne aj zabudol, o com sme sa hadali 😃 to je sice fajn, i ked stale citim napatie a nie je to v uplnom poriadku, aspon spolu diskutujeme. Stale nenapadne som zacala s tym, co mu vadi. Nnapriklad ze rano nie som tak fresh z dovodu, ze dlho ponocujem, lebo mame 2 male deti, prichadza z prace podvecer, chcem, aby sme sa venovali detom, ulozime ich, potom si spolu pozrieme film/serial...nieco..., odchadza spat 22-22:30 a ja zacinam upratovat kuchynu, skladat pradlo, upratovat vsade inde atd..., rano vstanem, staram sa o deti a idem si lahnut s malym na doobedny spanok., on by si to predstavoval tak, ze vyskocim 5:30 z postele, zacvicim si jogu, urobim mu kavu, dam sa dokopy, upeciem chleba a cela natesena cakam kym vstanu deti 😃 to sa mozno da, ked chodi clovek spat v normalnom case, ale kedze kvoli praci nema cas na nas dvoch, snazim sa mu venovat vecer a potom sa mi to posuva... nenalieham nanho, ze doma musi nieco robit. Nech sa radsej hra s detmi. Lenze nech pochopi, ze sa v domacnosti nic nedeje same a cas od napr 23:00- 3:00 su 4 hodiny cisteho casu....tie cez den inak nenajdem, ked prejdem na iny system. Kazdopadne vzdy som bola taka, produktivna a kreativna vecer, nevadi mi to. Rano vstavame do cista, mam cas na deti a spim s malym, ked je starsia v skolke cez tyzden. Cez vikend tak dlho neponocujem ked viem, ze si cez den nelahnem. Viem, ze cesta nevedie cez to, ked budem komandovat jeho. Nepohnem nim. Ak aj jeden den bude nieco robit, detom sa musim venovat ja, lebo mladsi len zacina chodit, ma separacnu uzkost, vkuse na mne nalepeny..cize je to kontraproduktivne. Poobede sa snazime ist na dvor, mame dom, aj tam je kopec roboty, ktora sa v noci neda robit. Ked som sa ho pytala, preco mu to vadi, ze vzdy som bola taka povedal mi, ze si myslel, ze sa zmenim 😃 prace pribuda, casu ubuda a nas problem je, ze den ma len 24 hodin....

kaitlin3
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zanka777
24. apr 2023

Prosím napíš mi že tvoj muž je býk lebo ja mám doma skoro to isté..... Celkovo vo všetkom 😏

reanda
24. apr 2023

tak odpoved mas.. vedel, ze si nejaka, ako jemu nevyhovuje, ale dufal, ze sa zmenis.. takze 'pracovat' s nim mozes tak, ze sa teda zmenis, aby bol spokojny.. alebo bude nespokojny.. otazka je, ci chces prezit zivot v snazeni sa niekomu vyhoviet, alebo chces ostat sama sebou

autor
24. apr 2023

@zanka777
Je panna/váha 😏 presne deň na rozmedzí. Niekedy už ozaj neviem kudy kam 😄

zanka777
24. apr 2023

Kľudne ak budeš chcieť napíš mi súkromnu správu ja prežívam doslova a do písmena to isté