Najbližší človek

bimbulacik
4. jan 2015

Ahojte,
dnes som sa zaregistrovala, doteraz som neprispievala, len citala, co pisu ostatni.
Mam taku mozno nevsednu otazku, neviem. Mozno si pomyslite, ze trapnu, ze su to len slova a nic viac. Chcela by som poznat nestranny nazor.
Vcera mi moj manzel vramci jednej vymeny nazorov medzi recou povedal, ze sestra je jeho najblizsi clovek. Neviem ci som malicherna, jesitna, ale velmi sa ma to dotklo. Manzel ma jednu sestru, spolu vyrastali, maju velmi blizky vztah, denne si volaju, stale ju zapaja do nasej rodiny. Ja mam tiez surodencov, ale myslim si, ze ked si clovek zalozi rodinu, najblizsim clovekom by mu mal byt jeho manzel - manzelka, nie?
Ako to mate vy a vasi patneri? Ste si najblizsi, alebo vam je vasa povodna rodina blizsia?

timea7
4. jan 2015

@bimbulacik súhlasím s tebou, ty by si mala byť pre manžela najbližším človekom, ak to tak nie je, je asi niekde problém. Chápem, že sestru pozná dlhšie ako teba, ale sú veci ktoré určite nerieši so sestrou, ale s tebou, aspoň tak by to malo podľa mňa malo byť, Nepáči sa mi ani to, že sestru manžel stále zapája so vašej rodiny, aj to denné volanie mi pripadá už priveľa. Predpokladám, že sestra je slobodná a nemá vlastnú rodinu. Máme našťastie krásne vzťahy v rodine, ale to, čo opisuješ je priveľa.

bimbulacik
autor
4. jan 2015

@timea7 Som rada, ze nie ja som divna...
No manzelova sestra je rozvedena ale deti nema, takze ako keby bola slobodna. Moj manzel by bol najradsej, keby s nami aj byvala, ale uz pochopil, ze na to nikdy nepristupim...

pipistrel
4. jan 2015

Ja by som to až tak tragicky nebrala, ja svoju sestru považujem takisto za svojho najbližšieho človeka, aj keď mám s mužom dobrý vzťah, sestra mi rozumie aj bez slov a môžem sa s ňou baviť aj o tom, o čom sa veľmi nemôžem baviť s mužom, napr. sem tam ho poohovárať 🙂

timea7
4. jan 2015

@bimbulacik myslela som si to, to je potom ťažké, chápem manžela, že mu je ľúto sestry, že je sama, ale tým, že ju bude začleňovať do vašej rodiny jej nebude robiť dobrú službu. Rozvedená neznamená koniec sveta. Bolo by dobré, keby to niekto tvojmu manželovi šetrne povedal, niekto, koho on považuje za autoritu, na koho on dá.

lenbea
4. jan 2015

@bimbulacik joj, tak to riadne zadrel. je dobre, ked ma dobry vzťah so sestrou, ale prednosť pred všetkymi ludmi by si mala mať ty. vôbec si nie malicherna, ani neviem aka. pravom sa cítiš byť dotknutá. aj v Svätom písme je napísané, že po svadbe "muž opustí otca i matku (to sú najbližší ludia dovtedy) a prilipne k svojej manželke a budú jedným telom". čiže by mal mať k žene ovela bližší vzťah, aký ked mal s niekym. ženy s tym problem nemaju, preto sa o nich nepiše. ale muži velky. žial ja som to zistila až po svadbe, ako sa môj nemôže odtrhnuť od matky.
so sestrou si budoval vzťah cely život doterajši. ale mal by pochopiť, že Teba si vzal dobrovolne a tiež si s tebou má budovať spoločný život. Teba si vybral sám, tak sa nemá čo sťažovať. len ako mu to vysvetliť. velmi ťažko, musí to nejak pochopiť sám. ak si veriaca, len sa velmi vela modliť za to.

jana_eyre
4. jan 2015

@bimbulacik mna by sa to tiez dotklo.. moj manzel mi je najlepsi kamarat, jemu poviem vsetko.. svoje sestry a brata lubim, rozumiem si s nimi a neviem si predstavit zivot bez nich - ale najdolezitejsi ludia v mojom zivote su moje deti a moj muz.. tak isto je to predpokladam aj pre mojich surodencov a snad aj pre mojho muza..

moj muz tiez vola svojim sestram, s ktorymi si rozumie - ale tak mozno dva krat do mesiaca a potom sa tak 2x do mesiaca stretneme.. ja svojich surodencov vidavam castejsie, lebo dvaja z nich su moji susedia a jedna sestra k nam chodi casto na navstevu.. ale zeby sme sa potrebovali pocut kazdy den - to nie.. uprimne a bez hadok by som sa s manzelom porozpravala, ci si uvedomuje, ze je takato zavislost na sestre trocha prilis...

hoci, neviem ci taky rozhovor k niecomu povedie, ked niekto to ma takto v srdci zariadene, tak sa to asi len tak nezmeni...

fra
4. jan 2015

@bimbulacik pre mna je samozrejmé že mi je najbližší človek manžel a celkom isto som zas naopak ja jemu najbližší človek- muž má bratov ale tí mu rozhodne nie sú blízki tak ako ja a ja súrodencov nemám a hoci sú mi rodičia blízki, rozhodne nie toľko ako muž.... ved už aj v Biblii píše, že muž opustí svojho otca a svoju matku a pripúta sa k svojej manželke- jednoducho tak to má byť keď je všetko správne na svojom mieste a ked veci majú najlepšie fungovať ... podľa mňa sa oprávnene cítiš dotknutá ... či dokonca zranená - hoci netuším ako by sa to dalo riešiť, tu výčitky určite nepomôžu...

bimbulacik
autor
4. jan 2015

Problem je v tom, ze on nevidi nijaky problem. Podla neho je to vsetko ok. Ze kazdy ma svoje miesto v rodine a ze ja sa mu mam prisposobit, lebo som prisla do JEHO rodiny. Dovtedy som bola v tom, ze je to NASA rodina...
Byvame sami, t.j. nie u jeho rodicov.

tehulka2011
4. jan 2015

@bimbulacik ahoj, podla mna sa tym netrap, ak citis, ze aj Teba miluje, je dobrym otcom, atd. Vacsinou su muzi fixovani na mamu, na sestru je troska zvlastne 😨 Zo zvedavosti - aky je vekovy rozdiel medzi nim a jeho sestrou?

sissy27
4. jan 2015

@bimbulacik do istej miery tvojmu mužovi rozumiem... mne je sestra tiež najbližším človekom, neviem si predstaviť, čo by sa muselo medzi nami stať, aby sme sa od seba "oddelili" (obrazne povedané, každá máme svoju domácnosť)... ale všetci vieme, že manželstvo či vzťah stroskotá relatívne ľahko - a ja osobne by som prvú pomoc hľadala práve u sestry...
podľa mňa sa nedá porovnávať láska v pôvodnej rodine (rodičia, súrodenci) s láskou k človeku, ktorého sme si vybrali za svojho životného partnera a s láskou k deťom... to sú tri úplne odlišné veci, každá z nich sa napĺňa iným spôsobom... sú veci, ktoré by sme nikdy nerobili s nikým iným, ako práve s pôvodnou rodinou / manželom / deťmi a nedajú sa nahradiť...
ale je možné, že vzťah tvojho muža s jeho sestrou predsa len prekračuje isté hranice - neviem, na základe čoho dospel k myšlienke, aby sestra bývala s vami - ak to bolo v rámci nejakého krízového riešenia, tak by sa dalo o tom uvažovať, ak to bolo len o tom, že ju proste chce mať pri sebe aj keď to ani jeden z nich v skutočnosti nepotrebuje, tak je to trošku čudné...

timea7
4. jan 2015

@bimbulacik pozvi k vám tvoju mamu na dva mesiace a myslím, že bude hneď v obraze.

janinah
4. jan 2015

čuduješ sa? so sestrou vyrastal cca 25-30 rokov,mali vybudovaný vzťah a prišla si ty...samozrejme,že ťa ľúbi,ale ešte potrvá,kým budeš najbližšia,ak vôbec.....ja sa priznám,že najbližší človek mi je otec a to mám dobré manželstvo....asi to neviem tu vysvetliť,ale je to na tvojom postoji...ako chceš niekoho prinútiť,aby si mu bola najbližší človek,ak nie si? to sa vyvíja....vyrábaš problém kde nie je....jedine,že žiarliš na sestru,lebo má viac pozornosti zo strany tvojho manžela a svojho brata ako ty,ale tak potom pomenuj problém pravým menom

mala_hobitka
4. jan 2015

@bimbulacik Ako zazit to ja tak by mi take slova velmi ublizili. Ako manzelia by ste si mali byt najblizsi vy dvaja. Ty sa mu mas prisposobit lebo si prisla do jeho rodiny? Cooo? U mna by tym muz stratil uctu. Myslim ze tvoj muz je velmi naviazany na svoju rodinu, nezdravo. Je mi smutno len si predstavit pocut to od mojho draheho.

janinah
4. jan 2015

@sissy27 presne tak,najbližší človek je ten,kde hľadám prvú pomoc akosi automaticky,skôr srdcom ako rozumom a nemusí to byť manžel/manželka

bimbulacik
autor
4. jan 2015

@tehulka2011 dva roky su medzi nimi, cele detstvo boli spolu, kadeco spolu zazili... ja chapem, ze su si blizki, ale podla mna to prehana.
@sissy27 nemalo to byt nijake krizove riesenie, len cisto kvoli tomu, aby si boli blizsie (byvame od seba dost daleko, nastastie 😝 😅 ). Planujeme domcek, a stale som nechapala, naco ho planuje taky velikansky...
On je taky zhamlievaci typ, cize priamo sa nanho ist neda, vtedy sa uzatvara 😖 musim nanho pomaly, aby sam povedal, co a ako.
A suhlasim, ja si so sestrou tiez rozumiem a je plno veci, ktore riesim vyylucne s nou, ale aj ona ma svoju rodinu, ktora jej je najblizsia.
A ze manzelstvo stroskota lahko - potom by clovek nemohol nikomu doverovat. Nik predsa nejde do vztahu s tym, ze stroskota...

janinah
4. jan 2015

zaujímala by ma vaša definícia najbližšieho človeka

bimbulacik
autor
4. jan 2015

@janinah no mna to zarazilo, a vlastne mas pravdu, dost mi ublizuje jeho prehnana pozornost a zaujem o sestru. Ano, mozno to je ono, ze ziarlim. Preto som sa v uvode pytala, som malicherna? Viackrat som mala pocit, ze vlastne chce zit s nou, nie so mnou. No, so sexom by mal asi problem, ale deti uz ma(me)... oni dvaja su super zohrata dvojka.

janinah
4. jan 2015

môj manžel má jedinú sestru,rodičov už nemá,nie sme najmladší a v dôchodku plánujeme byť v dome jeho rodičov,opravujeme ho,jeho sestra pracuje v zahraničí mimo Europu,ale je mi jasné,že na staré kolená bude s nami v tom dome,kde inde by bola....teda ak jeho sestra nemá rodinu,tak s kým by sa mala "rodinať" ak nie s vami....ak sa ti to zdá neúnosné,tak o tom diskutujte,ale veľa nezmôžeš,treba si z nej urobiť svoju kamarátku a nie protivníčku,najhoršia možnosť je dospieť do situácie,kedy povieš mužovi-buď ona alebo ja

bimbulacik
autor
4. jan 2015

@janinah No ja neviem. Moj otec je rozvedeny, zije sam. Jeho sestra je slobodna, zije sama. Neviem si predstavit, ze by niekedy mali zit spolu, a pritom si tiez rozumeju, a to su vekovo ovela blizsie k takej situacii.

0silvia0
4. jan 2015

@bimbulacik neporovnávaj tvojho otca s jeho sestrou a vzťah tvojho manžela s jeho sestrou. Niekto má rád svoje súkromie, svoj pokoj a niekto potrebuje s niekým spolužiť, zdielať každodenný život. Niekto proste nevie byť sám. Neviem si predstaviť až takýto super blízky vzťah medzi sestrou a bratom, ale musí to byť super. Ty ako vychádzaš s jeho sestrou? Aký má ona vzťah k vašim deťom? Ako sa k tebe správa tvoj manžel v prítomnosti tvojej sestry?

bejbinka
4. jan 2015

Podla mna je rozdiel, ked je najblizsim clovekom pre zenu sestra, ako pre chlapa sestra. Neviem to vysvetlit nejako presne, ale tak si myslim, ze chlapi nie su tak velmi citovo zalozeni ako zeny...ze sa dokazu lahsie odtrhnut od tych vazieb, ktore boli a zacat budovat nove...s manzelkou napriklad. Ano, su chlapi, ktori visia na svojich mamickach, ale to je vacsinou robota tych dotycnych svokier, ze synom nedaju slobodu, ale stale potrebuju ich mat pri sukniach a dosahuju toho vselijakymi sposobmi...lenze to je ina tema. 🙂 Co som vsak chcela je, ze nie si malicherna...mna by to takisto trapilo, ak nie aj urazilo, ak by mi moj mm povedal, ze si mam hladat miesto v jeho rodine. Jeho rodinou by si mala byt Ty a Vase deti. Ano, proti tomu ked sa surodenci navzajom maju radi nemam nic a v dnesnej dobe je to skor zriedkava vec uz...ale tak aby mal potrebu si ju nastahovat k Vam domov, tak to uz by bola aj na mna prisilna kava. Uz len to, ze by to vobec chcel...viem, ze Ta k tomu nenuti. A k Tvojej otazke...pre mna je najblizsi clovek moj muz...nie rodicia, nie surodenci, nie kamaratky.
@bimbulacik

lusinda3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bimbulacik
autor
4. jan 2015

@0silvia0 moj manzel sa v pritomnosti svojej sestry sprava tak, ze neustale zasahuje do akejkolvek nasej vzajomnej komunikacie. Ako keby moderoval talkshow. Napr. sa o niecom bavime, a on jej povie: Nechaj to tak, ma zlu naladu (akoze o mne). Alebo ked nieco sestra navrhne: Jej sa to nebude pacit (akoze mne sa to nebude pacit - vsetko sa to odohrava v mojej pritomnosti, cize hovori namiesto mna). Vtedy uplne penim. Ked sa prejavim, ze sa mi to nepaci, tak mi vycita, ze musim hned vsetkym ukazovat, aka som nespokojna, a ze to vidia aj bez tychto slovnych prejavov. Z mojho pohladu ma tymto spravanim zhadzuje a ponizuje.
Sestra ma k detom dobry vztah, ozaj mam casto pocit, ze keby som nebola, ona by mala tendencie ma zastupit (co je samozrejme absurdne a mimo, len proste na vykreslenie situacie)

sissy27
4. jan 2015

@bimbulacik to nie je o tom ísť do manželstva s tým, že stroskotá... to samozrejme nie... ale jednoducho je väčšia pravdepodobnosť, že mi stroskotá manželstvo a pôjdem sa vyplakať k sestre, ako že mi stroskotá vzťah so sestrou a pôjdem sa vyplakať mužovi...
tak ako písala @janinah žiarliš... ale či opodstatnene, to ti neviem povedať... ja si stojím za tým, čo som ti písala vyššie, že nedá sa porovnávať vzťah k pôvodnej rodine s manželstvom, to je niečo úplne iné... teba sestra nenahradí v určitých veciach, ty nenahradíš v iných veciach sestru... ak nemáš súrodenca, resp. ak nemáte dobré vzťahy, tak to asi nepochopíš...
btw. my so sestrou tiež dúfame, že raz budeme opäť bývať aspoň na jednej ulici 🙂 (momentálne nežijeme ani len na jednom kontinente) a asi by nebol problém ani jeden spoločný dom 🙂

majdus
4. jan 2015

No, aj mna by sa to velmi dotklo. Asi preto, ze ja som si nasla najblizsieho cloveka - manzela a je mi najblizsi. Nikto mi nie je a ani nebol blizsi ako on. Presne ako viacere spomenuli, aj ty, su veci, o kt.sa bavim s priatelmi alebo s nasimi, ale.....vlastne beriem spat. S manzelom sa bavime o vsetkom. Kym ma niekto vyslovene neprosi, aby som nikomu nepovedala. 😀
Neviem si predstavit, ze by som mala manzela a necitila, ze je pre mna zo vsetkych ludi na prvom mieste. U nas je to tiez vzajomne, takze o dovod viac....
Hm, je to asi velmi narocna situacia, ked kym si prisla ty, tak so sestrou si cely zivot budoval vztah. Je super, ze si tak rozumeju, to je vzacnost. O to je to tazsie, ked to vnima tak, ze ty si prisla do ICH rodiny. Ak je rozumny, citlivy, tak by mal chapat, ze to, co povedal, by zamrzelo kazdu zenu a matku, manzelku. Ze z teba urobil privandrovalca.... Uff, tazke su rozne zivotne situacie.
Drzim palce, aby manzel pochopil, ako a preco ta to zranuje.

0silvia0
4. jan 2015

@bimbulacik to, ako sa správa a ako vám zasahuje do konverzácie skutočne nasvedčuje tomu, že v tom vašom trojuholníku niečo nie je v poriadku. Akoby sestru pred tebou chránil a bál sa, že sestre nejako slovne ublížiš, to je fakt čudné. Nemôžeš jeho sestru poprosiť, aby mu ona dohovorila a nezasahoval vám do rozhovoru? Alebo nemôžete sa rozprávať bez jeho prítomnosti? Podľa toho, čo píšeš, je jeho sestra fajn baba, len on má asi potrebu zastúpiť mužskú úlohu v jej živote, keďže je rozvedená, asi má tvoj manžel nejaký vnútorný pocit ochrancu svojej sestry ☹

katka1981
4. jan 2015

@bimbulacik, osobne by som to nezniesla, to ako sa miesa a robi moderatora medzi vami. Pripada mi to chore. Vacsinou baby sestry maju taky super vztah. Ako je to fajn, ze si tak rozumeju, nech im to vydrzi, ale to co si popisala, mne nepripada normalne. Ale ja nie som merna minca.

bimbulacik
autor
4. jan 2015

@majdus
my sme sa rozpravali aj o tom, ako to kto ma usporiadane - ja som mu vravela, ze pre mna su najblizsi ludia moja rodina (muz a deti) a az v dalsej vrstve su ostatni pribuzni. Na to mi povedal, ze prenho sestra nie len len nejaka dalsia pribuzna. Ze on ma v tej najblizsej sfere aj rodicov, aj surodencov. Ja to nedokazem akceptovat, lebo jeho sestra ani rodicia nikdy predsa nebudu mojimi najblizsimi ludmi, tym padom to naozaj vyzera tak, ako on vravel - ze sa mam integrovat JA do JEHO rodiny...

@sissy27 ja mam so svojou sestrou velmi dobry vztah a rada by som byvala blizsie k nim. ALe ma svoju rodinu, muza, deti, ziju si svoj zivot...

bimbulacik
autor
4. jan 2015

@0silvia0 presne si to vystihla, situacia sa takto vyhrotila po tom, ako pred par rokmi zomrel ich otec!!! Dovtedy sa aj ovela menej stykali.
A ked ma predstavil sestre, svojho casu, povedal mi, nie ze sa prerieknem, ze cosi-cosi.

bimbulacik
autor
4. jan 2015

@katka1981 vsak prave, ani mne to nepride ok 😖 .
Temu som zalozila pre svoju kontrolu, ci ja vidim veci nejak zvlastne, alebo to je fakt divne...