Najbližší človek

bimbulacik
4. jan 2015

Ahojte,
dnes som sa zaregistrovala, doteraz som neprispievala, len citala, co pisu ostatni.
Mam taku mozno nevsednu otazku, neviem. Mozno si pomyslite, ze trapnu, ze su to len slova a nic viac. Chcela by som poznat nestranny nazor.
Vcera mi moj manzel vramci jednej vymeny nazorov medzi recou povedal, ze sestra je jeho najblizsi clovek. Neviem ci som malicherna, jesitna, ale velmi sa ma to dotklo. Manzel ma jednu sestru, spolu vyrastali, maju velmi blizky vztah, denne si volaju, stale ju zapaja do nasej rodiny. Ja mam tiez surodencov, ale myslim si, ze ked si clovek zalozi rodinu, najblizsim clovekom by mu mal byt jeho manzel - manzelka, nie?
Ako to mate vy a vasi patneri? Ste si najblizsi, alebo vam je vasa povodna rodina blizsia?

terezka1947
5. jan 2015

@jabadaba mozem sa opytat-teba ale aj inych bab s podobnym problemom-ako dopadlo manzelstvo tej dotycnej?ci je aj jej partner stastny po rokoch,ked tak naburala jeho rodinu...ci je statsna ona....alebo ako to dopadlo,ako to je teraz?

jabadaba
5. jan 2015

@terezka1947 myslis tu zenu mojho stryka? Ale ano, su spolu doteraz, moj otec sa s bratom styka sice uz teraz normalne, ale boli zial casy, kedy tajne. 😝 My - teda ja, moj surodenec a mama sa nestykame roky rokuce. Dama mala totiz problem, svoju rodinu preferovala, tu nasu proste vyciarkla hned v uvode. Stryko sa prisposobil, vraj pre klud v rodine. Smutne, ze nevedel svoju zenu usmernit a radsej si nechal nastrbit vztah so svojim bratom, teda mojim otcom a jeho rodinou. My decka sme vlastne tak prisli o stryka, dobreho, laskyplneho, s ktorym sme mali do prichodu dotycnej vztahy krasne, aj s mojou mamou mal ako svagor. No, prisla krasavica a vztahom bol koniec. Stryko nezasiahol, mam mu to za zle, aj ked sa snazi odkedy mam rodinu, no neskoro. Som dospela, nepotrebujem ho uz. Rovnako ziadne vztahy nemame s jeho detmi, mam bratranca a sesternicu, nevyrastali sme spolu kvoli ich matke. Bratranec si toto uvedomuje a je mu to luto, snazi sa kontaktovat, sesternica ma samozrejme verziu jej matky zafixovanu a toho sa drzi. Takze sme pribuzne len na papiery, cisto formalne. Za to s bratrancami od jej matky, to su familia zohrata. Co Ti poviem. 😝

mihula
5. jan 2015

@bimbulacik a ako sa spraval tvoj manzel ku sestre ked este nebola rozvedena?aky tam bol vztah,tvoj muz,jeho sestra a jej manzel?A vlastne nerozviedla sa ona presne pre takyto nenormalny surodenecky vztah?Mat sa rad so surodencom je pekne,ale toto co pises,urcite normalne nie je

jabadaba
5. jan 2015

@sirinka myslim, ze si to vystihla, strucne ale presne. 😉

jabadaba
5. jan 2015

@bimbulacik odcitujem Ta:

......"Sestra isla do zahranicia, dlhe cestovanie do dalekeho zahranicia, prestupy... cely den bol na ihlach, stale jej vyvolaval, pisal sms, kde je teraz, az kym nedosla, a potom pol hodiny rozoberali cestu cez skype. Ja ked niekam idem, aj s detmi, alebo ked od ide niekam daleko, casto sa mi vobec neozve. Ja som si myslela, ze on je proste taky, a brala som to normalne, az kym som nezazila toto sestrine cestovanie. Neviem si to celkom dobre vysvetlit"....

Ale chod! Citam to zo vsetkych stran, ale neviem prist na to co je na tomto v neporiadku. Pisala si, ze stratili otca, cize su uz len oni s mamou. O to viac sa mozno tvoj muz o svoju sestru bal. Pises, ze cestovala daleko do zahranicia, s mnohymi prestupmi, to tiez nie je len tak. Mal strach. Pises, ze o teba sa tolko nestrachuje. Ty si cestovala s detmi takto porovnatelne komplikovane a daleko? Proste, nerataj kolko vola sestre, kolko tebe, rozlisuj kedy vola, za akych okolnosti a pod. V niecom Ti plne davam za pravdu, to v tom ako sa sprava k tebe ked sa s jeho sestrou rozpravas. Toto ries. Ale zbytocne ho sledujes co sa tyka jeho vztahu k sestre. Nepride mi to v poriadku. Trosku zvolni. 😉

mihula
5. jan 2015

@jabadaba prepac,ale ja si zas myslim,ze takto prehnane cestovat s dospelou sestrou nie je v poriadku.Vsak je predsa dospela a ak by sa cestou nieco stalo,vie zavolat aj ona a informovat rodinu,ze potrebuje pomoc.A na druhej strane,neprejavit zaujem o manzelku,ked cestuje s detmi hoci len 100km hovori za vsetko

jabadaba
5. jan 2015

@mihula on s nou necestoval, len sa o nu bal, ked cestovala. Zalezi ako ju jej brat pozna, kam cestovala, do akej destinacie a akymi prestupmi. Je dost rozdiel cestovat do zahranicia, daleko, s medzi pristatiami a prestupmi a je dost rozdiel ak cestujes trebars len k rodicom s detmi na navstevu. Opytat sa ako dosli, to je jasne, to je slusne a caka sa to. No tiez sa bat o sestru je v poriadku. Nerobila by som z toho teda ziadnu tragediu, je zbytocne ziarlit. 😉

mihula
5. jan 2015

@jabadaba ja viem,ze snou necestoval.Myslela som to obrazne.Ved cely den jej vyvolaval vypisoval a staral sa co je snou?Smiesne.A vobec si nemyslim,ze pisatelka na nu ziarli.Ako si na to prisla?Lebo ja som to citala cele a pise,ze ju ma rada a ze si s nou rozumie.Len ta prehnana starostlivost,uprednostnovanie sestry jej vadi.A ja ju chapem

jabadaba
5. jan 2015

@mihula mne sa proste ten priklad s cestovanim nezdal nicim rusivy, to je vsetko. Pokial maju obe fajn vztah, nekazila by som si ho sledovanim intenzity kontaktov jej a muza. Zamerala by som sa na manzela a jeho spravanie k zakladatelke. Tu je primarny problem. 😉

lenbea
5. jan 2015

@bimbulacik je to dvine. ale aj môj je taky, on to berie tak, že sme s jeho matkou jedna rodina. ale ked sa da, tak sa mu snažim jemne naznačiť, že len my manželia a deti sme jedna rodina. niektori chlapi,akokeby sa bali priznať, že si založili novu, vlastnu, svoju rodinu, ktorej hlavou su oni. akokeby sa bali prevzať zodpovednosť. ale pritom, ked bývate sami, tak by to malo byť jednoduchšie. a to že za teba odpoveda sestre je tiež odveci, ale aj moja svokra to robi. pride navšteva a ona odpoveda za nas, akokeby sme nevedeli rozprávať a ona naše deti poznala lepšie ako my. niektori ludia si asi potrebuju tým niečo dokazovať, alebo neviem, ako si to mám vysvetliť.

bimbulacik
autor
5. jan 2015

Dakujem vsetkym zaa reakcie, idem docitat a postupne odpovedat.

@maslenka47 ako som spominala, nevadi mi mm sestra. Mne prekaza jeho vztah k nej - a vlastne aj to, ako sa tento vztah zmenil pocas nasho vztahu.

@stanislavao ze nie som so svojim manzelom pokrvna rodina - ale na rozdiel od kohokolvek ineho na svete mame spolocne deti...

bimbulacik
autor
5. jan 2015

@katka1981 ano, az teraz som to zistila. Ked sme spolu chodili, dlho som jeho rodinu vobec nepoznala, nemal tu potrebu nas zoznamovat. Ako som pisala, zmenilo sa to posledne roky, odkedy im zomrel otec (asi 4 roky dozadu).

bimbulacik
autor
5. jan 2015

@jabadaba ano, cestovala som takto komplikovane daleko s prestupmi s dvomi malymi detmi sama do zahranicia. Aj on zvykne cestovat do zahranicia s x prestupmi a viackrat sa stalo, ze mi ani neodpisal na sms, ci doletel, a ozval sa az po niekolkych dnoch. Moj manzel aj jeho sestra maju vyse 40rokov...

bolavyzub
6. jan 2015

bimbulacik, ja by som sa začala správať presne tak, ako sa správa on.. nech si okúsi z vlastnej medicíny.. lebo inak asi nepochopí.. niekedy zbytočne vysvetľovať, keď ten druhý nechce počúvať a radšej konať a nech si zažije, byť na vedľajšej koľaji, až po tvojej pokrvnej rodine (veď on sa tiež priženil, nielen ty si sa privydala). Až mi stúpol tlak, keď čítam, ako sa správa. Inak neviem si predstaviť, ako asi môže fungovať intímna stránka len s nejakým fajn človekom, ktorý mi nie je najbližší... ako sa mu mám odovzdať a zdieľať s ním intimitu.. Fakt je to nevyzretý človek, žiadna hlava rodiny.. lebo hlava rodiny cíti zodpovednosť a chráni si svoju rodinku (ktorú si vytvorí) pred všetkým ostatným a nedá na ňu dopustiť. Želám všetko dobré, nech sa spamätá.. pokiaľ nie, ty sa nezhrýzaj a nenechaj sa deptať. pa

bolavyzub
6. jan 2015

Pokiaľ by sa považovalo za normálne, že v manželstve žena dáva proritu svojim pokrvným príbuzným a muž zas prioritu svojim pokrvným príbuzným, tak potom nová rodina - ich vlastná - ani nevznikne a budú len na úrovni fajn spolubývajúcich.. potom to dopadne tak, že ich deti sa nebudú cítiť chránené, budú o to viac držať spolu a budú si najbližšími po celý život,....

kamanima
6. jan 2015

mne je moja pôvodná rodina bližšia ako môj manžel. a jeho rodina mi je úplne cudzia.

mihula
6. jan 2015

keby pisatelka napisala,ze sa takto sprava ku svojej mamke,tak by ste jej vsetky pisali,že fuj svokra,to musis razne ukoncit a bla,bla.Ale ked je to sestra,tak uz niektore pisete,ze je to normalne a ze ziarli.Ja si mysli,že kazdy z rodiny na svoje miesto,mama,otec surodenci,stary rodic a tak to ma aj zostat,ale na prvom mieste su partneri a ich deti

ushuaia
6. jan 2015

@mihula uplne suhlasim...ved predsa zivotne radosti a starosti zdielam s partnerom a nie so surodencom...

terezka1947
6. jan 2015

@mihula osobne si myslim,ze partner a deti-nova rodina ma mat jasnu prioritu-to snad nikto spochybnit nemoze
ale zase na druhej strane si myslim,ze bud ma autorka iny problem s manzelom-resp.ze manzel je taka povaha...aaalebo,kedze ak som dobre citala-mama im zomrela a zrejme ma iba ju,taaak sa snazia nejako drzat spolu-nejake prechodne obdobie si chcu byt oporou(co mozno ani on tak neberie,ale podvedome ju chrani) a manzelku ma ako silnu zenu-neviem
no uricte apelujem na dobry a lopatisticky rozhovor s manzelom,lebo vela veci sa casto rozhovorm vyriesi,casto ta druha strana(najma muzi) nechapu,co zeny trapi,boli...

a co sa vztahov surodencov po svadbe tyka,pokial tam nie su nejake chorobne zasahy do vztahov...nerozumiem,preco by sa mali odrazu surodenci,kt,si super rozumeli odrazu odstrihnut jeden od druheho????
opakujem,pokial nejako naozaj choro nezasahuje ich vztah do novej rodiny
ved skutocnych priatelov je malo...a ked ma clovek okrem dobreho partnera este oporu v cloveku,s kt. vyrastal,kt.ho pozna...preco by sa nemohol postazovat,vyzalovat u neho?preco by ho mal prestat mat rad?
ved je to ina laska ako k manzelovi...je to ina laska ako k detom....
a dokonca dobry surodenec moze vo vela veciach pomoct pochopit svagrovi-svagrine toho ich partnera-svojho brata,sestru
lenze bohuzial,vo viacerych vztahoch sa dobabre vsetko iba kvoli partnerom surodencov a mozno prave kvoli ich ziarlivosti ☹ ,mozno si potrebuje iba nieco dokazovat,mozno,mozno,mozno

a este ako som uz pisala....aj ta autorkina hadka s mazelom,ked jej povedal,ze sestra je naj clovek v jeho zivote-je otazne,ci to tak aj myslel,lebo v hneve clovek kadeco povie a normalny muz to podla mna nepovie a ked aj,tak mozno ta sestra je naj clovek v jeho zivote...ale inak a na inej kavlitativnej urovni ako je jeho manzelka a deti
zivot je velmi kratky a aj dost tazky na to,aby sme si navzajom rucali dobre a existujuce vztahy...nie je v zivote vsetko iba zle a nie je vsetko iba dobre...

terezka1947
6. jan 2015

@jabadaba ja to tak vidim aj u nas...bohuzial ☹
braskova rodina je nic,ja som nieco menejcenne...a to sa neda necitit ☹ som trpena s lasky k braskovi-aspon ja mam taky pocit...lebo viacmenej je moj nazor vzdy ten zly,zastaraly,som pesimista(odrazu aj podla braska,co keby svagrina vedela vsetko,tak by iba oci otvarala a dakovala mi,ze aspon ku svadbe doslo)
nooo,skratka...som ta,co je uuuplne mimo
a ja este dostanem od braska v lepsich chvilach,kedy ho akoze nic netrapi prednasku-ako sa mam spravat,usmievat,preco nezavolam ja ...hej...vzdy iba ja prva...a skratka,ja som vzdy ta horsia
a najusmevnejsie je,ze sa z kazdeho smeje,ze je kazdy pod papucov,ale najviac je on a to este (zatial) dobrovolne...neviem...aj ked som sa trosku stiahla,aj tak spokojny nie je...aaale bohuzial,tak ako si pisala-on si musi urobit poriadok v sebe a vo vztahoch
lenze,vsteko by sa akceptovat dalo,aj to by som prezila nejako po case,ze sa uplne odselektuje odo mna,keby som videla,ze je statsny...aaaaa...nie je.....hra sa niekedy(a najma pred svagrinou) ze je...ale ked dojde k nam bez nej,je to uplne iny clovek...zniceny,smutny...a ja ho nakopavam k zivotu
pacilo by sa mi mat lepsi vztah s oboma...ale uz neviem ako...lebo som tiez iba clovek a najhorise je,ze nemam rada sladke recicky...skor mam rada jasne jednanie a normalnu komunikaciu,bez detinskych emocii a tiez sa mi nepaci pocuvat vzdy,ze mam len a len ja robit vzdy vsetko ako prva...
nemozem povedat,ze su zli....aaale svagrina je citovo,povahovo,vychovou a mozno aj tym,ze je jedinacik uplne inde ako ja( a najzaujimavejsie je,ze aj brasko sa zacal spravat ako jedinacik,normalne niekedy nechapem,kde sa podela vychova nasich rodicov)...a vela veci asi z toho,ze je jedinacik nedokaze pochopit,no a nase vztahy s braskom su teraz divne...neviem,ale nemyslim,ze sa to zlepsi...hoci by som bola rada.
a tak s amusim uspokojit so svojim aktualnym postavenim 😀 a jednoducho byt tu pre braska,ked ma potrebovat bude a nebyt gulou na nohe,keby mu to malo nejako kazit vztah a mal by mat kvoli mne vycitky...to nema zmysel

mihula
6. jan 2015

@terezka1947 ja v podstate s tebou suhlasim,a preto nechapem preco tento prispevok bol smerovany mne.Nevadi.Vies aj ja mam sestru a ked nam umreli rodicia zostali sme "same" ale kazda mame svoju rodinu.Aj my sme si blizsie,ale to neznamena,ze si zasahujeme do vztahov.A pisatelka pisala,ze o sestru mal vačsi zaujem,alebo strach,ked cestovala,ako o nu s detmi a podotkla,ze sama letela s detmi,alebo,ze sa jej neozval aj viac dni on,ked odisiel mimo domu.A odpovedat sestre za nu je ozaj zvlastne

lauricka
6. jan 2015

@bimbulacik preco by mu mal byt najblizsi manzel/manzelka? Moze a nemusi. Nic na tom nie je. Kazdy sme iny.

lauricka
6. jan 2015

ale necitala som diskusiu, mozno su tam ine anomalie...si to vyrieste normlane polopate s muzom, ak ano

mihula
6. jan 2015

@terezka1947 a teraz sa docitam,že ty nemas dobry vztah s bratom.Preto sa tak na tento problem pozeras.Priala by si si dobry vztah so surodencom,ale je tam rusivy element-svagrina.Tak ako som napisala,kazdy z rodiny ma mat svoje miesto a byt lubeny a vazeny

terezka1947
6. jan 2015

@mihula ja som reagovala iba na tvoj posl.prispevok...takze som to mohla aj zle pochopit-prepac 😉
my sme ostali tiez bez rodicov a braskovi som dost obetovala-aj trosku z mojho manzelstva,lenze teraz na mna total kasle-teda uz musi 😀 😀 😀 ...hoooci,ja sa to uz snazim brat normalne a aj vela veci prebolelo,len skratka je mi smutno za nim-lebo uz mi z rodiny ostal iba ona a mali sme velmi,naozaj velmi pekny vztah...co sa uz skoncilo
takze som asi podvedome vysadena na podobne temy
a to,co si pisala:neozval sa manzelke....ozval sa radsej sestre...vies....neviem nejako,ale nezda sa mi,ze je to problem :vztah sestra-on
hocijako,ale stale to vidim,ze oni dvaja maju nejaky problem...a to s ami uz nedozvieme,resp,ani autorke sa neda vsetko rozpisat
takze ...podla mna maju aj iny problem ako sestru-resp.musel byt na sestru takto "nezdravo"naviazany aj pred svadbou
lebo jedna vec je mat rad surodenca a druha doslova kaslat na partnera,s.kt.mam deti

mihula
6. jan 2015

@terezka1947 je mi velmi luto,z tvojich pismeniek citim,ako velmi ti brasko chyba.Ak ta mozem potesit,tak ja so sestrou vztah taky vlazny a ked sme zostali len my dve a cim sme starsie viac k sebe inklinujeme.Urcite si budete blizsi v buducnosti.Drzim palce

terezka1947
6. jan 2015

@mihula ja som mala vzdy dobry vztah s bratom-aj teraz ho este mam-aaaaale uz sa musi so mnou stretavat,res.rozpravat mi o svojich problemoch tajne
vies a je tazke pocuvat,ako ti surodenec s placom vola hodinu,ze dalej nevladze....a ty urobit nemozes nic....lebo co urobim???mam nadavat na svagrinu?nemozem-musia si veci vyreisit sami...mozem ho len vypocut a povedat,ze opat bude vsetko ok
keby som chcela zasahovat do ich vztahu,tak aj ja mozem kadejakym citovym vydieranim a kadecim inym si vybojovuvavat to,co mi kedysi slubil...ale to robit nechcem
ma statsne chvile,ma tazke chvile...ked je s nou...ale ja musim a aj chcem akceptovat jeho zivot
a ja ked mi je tazko a najma smutno,lebo uz mam iba manzela a deti....radsej smutok porieism s manzelom
a ano,kazdy ma pravo byt v rodine lubeny a vazeny....ale musis uznat,ze aj kazdy musi lubit a vazit si inych-neznamena,ze mame lubit a kazdeho v novej rodine 🙂 ...ale nejaka akceptacia,najma na zaciatku by byt trosku mohla...neda sa riesit rodina tak,ze jeden da vsetko,vzda sa vsetkeho a druhy len ohrna nosom
takze vlastne aj ja s tebou suhlasim...precitala som si uz toho viac 😉

bimbulacik
autor
7. jan 2015

@terezka1947 citujem ta: podla mna maju aj iny problem ako sestru-resp.musel byt na sestru takto "nezdravo"naviazany aj pred svadbou
lebo jedna vec je mat rad surodenca a druha doslova kaslat na partnera,s.kt.mam deti

Vdaka za tieto slova, hlavne za tie posledne...
Tusim tam je kamen urazu. ☹

Inak polopate sa s nim neda velmi rozpravat, lebo to vzdy otoci proti mne. Aj mi viackrat vravel, ze je normalne, ze vo vztahu muza so zenou tito dvaja spolu "bojuju", ja to odmietam, nebudem predsa bojovat s niekym, kto mi ma byt oporou, a komu mam byt oporou ja... Ja nie som velmi sikovna v priamej komunikacii, casto si az neskor spomeniem na najvhodnejsie argumenty a pod., mm je zas velmi obratny v tychto veciach...

terezka1947
7. jan 2015

@bimbulacik ☹ ☹ tak to mi je luto...ono,mozno to vyznie "romanticky 😉 ",ale neskusala si mu napisat list-to,co citis? a nevies to tak pri rozhovore sformulovat?mooozno by to pomohlo,resp.est ejedna vec mi napadla....ak ma dobry vztah so sestrou a sestra ma na neho nejaky vplyv,ked si aj ty s nou aspon trosku rozumies,nedas si stretko s nou a nepovies jej,co ta trapi??je zena a mala-teda,mohla by ta pochopit a pokial je aspon trosku normalna a ma svojho brata rada,nema preco ist proti tebe-je to napad....ale tak sama zvaz,ci by to nebola cesta k nejakemu rieseniu
drzim ti palce,aby ste to vsetko vyriesili a boli ste vsetci spokojni

rory267
Autor odpoveď zmazal
Zobraz