Nechcem deti

tattrankaa
10. jún 2015

Dobrý deň,

v prvom rade Vás chcem poprosiť o neútočenie na moju osobu. Mnohé ma budú odsudzovať, ale aj tak to vyskúšam - tu napísať.
Mám 28 rokov, som krátko vydatá, no netúžim po deťoch. Skrátka mi netikajú biologické hodiny. Nemám rada deti, neviem si predstaviť, že by som deti mala niekedy.
Svokrovci a moji rodičia mi stále pripomínajú ,,odchod na materskú dovolenku" - no mne je z toho celého zle. Ja neviem pochopiť, prečo sa starajú do života iných ľudí.
Mne a môjmu mužovi to tak vyhovuje. Nie sme ani zabezpečení, sama viem, aké je to ťažké v tejto dobe.

Bola by som rada, ak by sa tu na mk našla nejaká spriaznená duša.
Ďakujem za to, že som sa mohla podeliť so svojim trápením.

Pekný deň

natalym
10. jún 2015

@tattrankaa Keď nechcete tak nemajte. Nechápem na čo diskutovať. Či Ťa máme presviedčať, aby si mala deti?
Ja by som ale asi mojim dcéram dobre vynadala, keby mi toto povedali, že nebudem mať vnúčatá. Ja sa na to teším. Ale zas keby som videla, že na to nemajú fyzicky, psychicky tak by som to dáko prežrela. Veď mám dve deti, hádam aspoň jedna bude mať. Alebo budú mať obe a odsťahujú sa kamsi do Tramtárie a ja budem čumákovať do cudzích kočíkov.

miadi
10. jún 2015

ked nechces mat deti lepsie ked nebudes mat svet je uz tak preludneni a je na nom privela nechcenych deti..
Nasilu to nejde mozno by si raz zmenila nazor ak si myslis ze bio hodiny ta k tomu dotlacia..ale skor nie ked hovoris ze deti vseobecne nemas rada..
Potom by si im nevedela dat to co potrebuju.Smutnych a nelubenych ludi uz je dost..
ked ani tvoj muz deti nechce...na 100% tak nemas ziadny problem...rodicom to mozete pekne raz a navzdy vysvetlit ze deti nebudu nech daju stymi recami o materskej pokoj.Budu smutni ale co uz je to vas zivot vasa volba.Raz sa to naucia respektovat.Minimalne ked budes mat 40r uz tie reci o materskej zaniknu aj same 😀

nela1916
10. jún 2015

@tattrankaa Ahoj!

No ak to správne chápem, jediným tvojím problémom je okolie. Akože už som sa s tým stretla, napr. bezdetné páry, ktoré neustále musia počúvať rôzne trápne komentáre od okolia, ktoré nemá o veci ani šajnu, tak to by som ešte chápala, že je traumatické, ale inak si myslím, že rodinu do vášho manželstva nič nie je a prečo máš pocit že áno? Osobne by som ľuďom prestala vysvetľovať a niečo dokazovať, prestala by som sa rečami vôbec zaoberať. Neopováž sa nechať dotlačiť do niečoho, do čoho nepôjdeš naplno a s presvedčením.

Iná vec je môj názor, keď sa už pýtaš, tak ti ho napíšem:

Rozumiem nechuti k materstvu, pretože som na tom podobne. Zaujalo ma, že si spomenula biologické hodiny, ja to vnímam ako odpočutú frázu - na vzťah k deťom predsa jeden nepotrebuje blížiacu sa menopauzu, viď moje známe, čo rodili v dvadsiatke a sú šťastné a vyrovnané.

Čomu osobne nerozumiem, je túžba po manželstve s tým, že sa obradom celá vec končí a život akoby nijako nepokračoval. Jednoducho nerozumiem tomu, na čo je človeku dobrovoľné bezdetné manželstvo, proste taká rodina-nerodina, budujeme kariéru, ale nič "vo vnútri domova", tam to stagnuje a iba tak žijeme vedľa seba. Okrem toho by som sa bála nevyspytateľnosti druhej strany - si si istá, že to manžel cíti podobne, a že sa ti len neprispôsobuje?

Toť môj názor, snáď som sa nikoho nedotkla.

terezka1947
10. jún 2015

@tattrankaa hm...ak ma podobne zmyslanie aj tvoj manzel-vsetko ok...nic riesit nemusis
ja som mala kamaratku,kt.vzdy tvrdila,ze su dve skupiny zien 😀 😀 😀
1.,mamicky
2.,tety
a ona je teta...pritom mala deti rada,neviem preco to tak videla....ale nemyslsim,ze bola horsia zena ako my ostatne,kt.deti mame

tattrankaa
autor
10. jún 2015

@nela1916
@terezka1947 ďakujem za názory. Ja som na začiatku vzťahu hneď manželovi vysvetlila, že nechcem mať deti. Už sme spolu nejaký ten rok. Poznáme sa. Dôverujeme si. Skrátka necítim sa na deti. Problém je naozaj v okolí, že je nemiestne. Či už na mňa - napr. svokra: no ukáž sa nevesta, či si už pribrala. Po tomto manžel dokáže štartovať. Pretože ho to uráža (ja som si zvykla). To okolie je pekne manipulovateľné.
Čo sa týka svadby - asi nás chuť prešla, keď sme museli do slova a do písmena popozývať aj ľudí, len aby v rodine nebol hriech ☹ dôsledok: ťažko som ochorela.
Ani toto rodinu nezastavilo a brojili za svadbu. Potom sme si už povedali, že kašleme na to, nemáme už síl, spravme ju vo veľkom štýle - dôsledok: ja som nešťastná. Nemala som svoj deň D, ale rodičov a tetičiek, ktorí ma aj tak šmahom ruky ohovorili. Mali sme ju v kostole, aj napriek tomu, že obaja sme neveriaci a do kostola nechodíme. Ale milujeme sa, plánujeme spoločné bývanie, nejaké zázemie, kde môžme byť ako párik, ktorý sa miluje. Možno mám strach z toho, aby ma nedotlačili do niečoho na čo nie som pripravená.
Na strane druhej: deti ma zbožňujú, som taký magnet na deti. Moja neter je ma silne ľúbi, teší sa so mňa, som jej bútľavka aj s mužom. 😀

jersey333
10. jún 2015

boze sorry ale ako citat tieto prispevky to je fakt umenie.... CELA TATO DISKUSIA JE NA HLAVU AUTORKA JE REGISTROVANA NA SIETI O MAMICKACH A SNAZILKACH A ZALOZILA TEMU AKO NECHCE MAT DETI ...VYSIE TI PORADILI KED DETI NECHCETE TAK ICH NEMAJTE...100 LUDI 100 CHUTI/ NAJDES TU AJ POCHOPENIE AJ KRITIKU!..JA LEN NEROZUMIEM VYHLASENIAM V MANZELSTVE NIE SOM STASTNA ..NETUZIM PO DETOCH..NAS VZTAH MI PRIDE CUDNY...A HNED NATO PISES AKO SVOJHO MUZA MILUJES....SORRY ALE SAMA SI NIEKTORYMI PRISPEVKAMI TAK POVEDIAC KAKAS DO PUSY....ak niekoho milujes a si pri nom taka stastna a mate taky dokonaly vztah a porozumenie ako opisujes podla mna je logicke ze s dotycnym sa planuje aj buduvcnost a v tej buduvcnosti je aj rodina...mne to pride uplne smiesne keby som sem pisala o svojom manzelovi ako mi je s nim skvele ako ho lubim a popritom nechcem deti ..je to podla mna uplne prirodzene..ale ako som napisala vysie...100 ludi 100 chuti ..

bubinko1506
10. jún 2015

ahoj, ak to tak citite s manzelom, ze nechcete mat deti, tak je to vase slobodne rozhodnutie. reakcie okolia si nevsimaj - vzdy sa najde niekto, kto bude pchat nos do veci, do ktorych ho nic nie je. je jedno, ci ste sa rozhodli byt dobrovolne bezdetni alebo sa vam zatial nedari mat dieta, pre okolie budete stale temou na diskusiu.
ja sa riadim heslom: "inteligent pochopi a blbemu nevysvetlis", takze ked sa ma niekto spyta raz, kedy budeme mat dieta, tak odpoviem, ze neviem, a ked sa pyta stale znova a znova, tak sa spytam ja, ze ci mi chce kupit vybavicku, ked ho to tak zaujima 😀 vacsinou sa potom uz viac nepyta 🙂 .
mas 28 rokov, to nie je tak vela, aby si uz musela mat dieta, lebo ved co povedia ostatni. uzivajte si s manzelom spolocne chvile, mozno o par rokov si poviete, ze by ste predsa len chceli dieta, a mozno si poviete, ze je vam dobre vo dvojici.
ja ta odsudzovat nejdem, nemam preco, ved je to vase rozhodnutie, ale prajem vela sil a pevne nervy pri zvladani vyryvacnych otazok okolia.
len tak na okraj - nam sa babo zatial nedari, ale nemozem o sebe povedat, ze by som sa nejako rozplyvala nad inymi babatkami. mam malickeho synovca a materinske city sa mi pri nom nezobudili 😉

nair
10. jún 2015

@tattrankaa Ja len nechápem rodičov, prečo tlačia dospelé deti do niečoho, s čím ich deti nesúhlasia.. 😕 😠 Vzhľadom na okolnosti o ktorých píšeš, by bolo asi fajn porozprávať sa čo naskôr s rodičmi a vysvetliť im, nech sa s tým pomaly zmieria a nerobia si nádeje.. Ste dosť starí na svoj život a svoje rozhodnutia..

ruthmaria
10. jún 2015

obavam sa, ze spriaznenu dusu najdes len u tych, co este nedrzali vlastne dieta v naruci...

alaguema
10. jún 2015

@tattrankaa nedá sa povedať, že chápem, lebo ja som mama a napĺňa ma to, po deťoch som túžila. Ale uvedomujem si, že sú ženy, ktoré to majú inak a nevidím na tom nič zlé, je to práve dobré, keď o tom vedia a riadia sa svojimi pocitmi..ako tu už niekto napísal, nemilovaných detí ja na svete už dosť, ďalšie nepotrebuje.

tattrankaa
autor
10. jún 2015

@bubinko1506 Ďakujem Ti za povzbudenie. Veľmi mi to pomohlo. Chápem, že aj pre teba to musí byť veľmi nepríjemné, keď sa o dieťa snažíte a ľudia len zabŕdajú. Je to veľmi netaktné. Ja sa riadim heslom: ži a nechaj žiť....nik z nás neprešiel šľapaje toho koho sa to týka...🙂 Prajem pri snažilkovaní veľa síl 🙂

tattrankaa
autor
10. jún 2015

@alaguema áno, ale sú ženy, ktoré tento dar nemajú...žiaľ ja patrím medzi ne, som s tým zmierená, ale zjavne okolie nie 🙂

tattrankaa
autor
10. jún 2015

@nair ja to tiež nechápem, sama by som to nikdy nerobila a sama sa ľudí nepýtam, či sa snažia o bábo, lebo nikdy neviem, čo sa za tým skrýva, aké má daný pár ťažkosti.

makimakimaki
10. jún 2015

Je to Vaša vec. Nemusí mať každý deti.... Nech sa každý stará o seba.
Ale ja mám jedného kamaráta, ktorý dlhé roky rozprával, ako on nechce a nebude mat deti. Našiel si babu, ktorá s nim celkom súhlasila - aspon sa tym takto prezentovali. Po rokoch sa zobrali a hop, zrazu chceli deti, keď im uz tiahlo na 40.... Sú materiálne zabezpečení a zrazu im čosi chýba, čosi čo si nekúpia.... Doteraz sa im bohužiaľ nezadarilo, venovali kopu času aj penazi vyšetreniam.... ale uz to asi nepôjde, kedže uz majú dosť cez 40 rokov....
Ale si ešte mladá, ešte si to možno o pár rokov premyslíš 😉

natalym
10. jún 2015

@makimakimaki Ja si to tiež myslím.

tortelinka
10. jún 2015

@tattrankaa ja len jeden postreh: spomínaš, že svadbu si mala v kostole. Ak teda trváte na tom, že nechcete mať deti, tak ste porušili jednu zásadnú podmienku cirkevnej svadby, kde sľubujete, že prijímate deti ako dar, takže de fakto je váš sobáš z cirkevného hľadiska neplatný

miadi
10. jún 2015

@tattrankaa ty si myslis že okolie je divne a nechape ta pritom si ako vegetarian čo napise do forumu o mäse pre milovnikov mäsa " nemam rada mäso nechcem a nebudem ho!Dufam že tu najdem spriaznenu dušu." To proste nedava moc zmysel či? Nebolo by lepšie ked už maš potrebu riesit to napisat skor do statusu na tvojom FB "nechcem deti nepytajte sa ma kedy ich budem mat lebo ma touto temou obtazujete otravujete...čo maš z toho že tu ti cudzi ludia napišu svoj nazor ked teba otravuje pristup okolia? Tak to rieš s nimi tu nič neziskas ... Nememu dietatu ani vlastna matka nerozumie -ked to xxx krat povies svojej rodine tak ti uveria.Sice budu dufat že este zmenis nazor alebo že to život zariadi inak ale prestanu sa ta pytat.. Problem rieš stym s kym ho maš tu len stracas čas a sympatie niekoho čo tiež nechce deti...čo ti to da? Pocit že nie si divna? Ak naozaj nechces mat deti tak ti može byt jedno čo si myslia chcu druhi..je to tvoj život

esterba
10. jún 2015

@tattrankaa 1. Nedostatok asertivity - psycholog. 2. Pragmaticky - nikto nema istotu, ze na stare kolena nebude sam, ale bezdetne zeny maju takmer 100%-nu, ze ak sa doziju, v 80-ke same budu. A to nie je ziadna sranda. Ak nemaju deti preto, ze proste nechceli, osobne mi ich luto nie je, nech si o mne mysli kto chce, co chce. Ale perspektiva je to desiva.

nair
10. jún 2015

@bubinko1506 Prečo sa potom snažíte o bábo, keď nepocituješ túžbu po materstve? 🙂 Ja som v rodine z najmladších, nikdy okolo mňa neboli deti, a tiež som po nich dlho netúžila, aj keď som vždy mala v pláne, že raz deti mať budem.. Časom to na mňa nejak prišlo, asi ako som si našla mm.. Pri cudzích deťoch to stále nevnímam, ale napr. k segriným deťom mám veľmi blízky citový vzťah a hlavne tam vidím, že vlastné dieťa chcem.. 🙂

nair
10. jún 2015

@tattrankaa Ja som myslela aj to, že ste boli dotlačení do svadby.. Preto by som sa nedala dotlačiť do rodičovstva ak to tak necítim ja sama, resp. my ako pár..

nela1916
10. jún 2015

@terezka1947 Nádherné, to som asi ja. 🙂

@tattrankaa Prepáč, ale je mi dosť zle z toho, čo čítam. A to ja som chronickým zástancom sobáša v kostole, ale má význam len pre tých, ktorího plne chápu a stotožňujú sa s ním. Mám pocit, že si tak trochu "väzňom" rodiny a ich tradícií, ani by som sa nečudovala, keby si dieťa nechcela mať len z princípu / z trucu, keď to tak okolie veľmi chce. Toto je zlé, alarmujúce a desivé, ak nechceš, aby sa ti to celé rozsypalo, bezpodmienečne to musíš prelomiť. Neviem, či ti na manželstve tak záleží, aby si to prelomila kvôli vášmu vzájomnému vzťahu,a le tak aspoň kvôli tvojmu duševnému / fyzickému zdraviu sa to oplatí.

Ja by som nikdy nedovolila, aby ma rodina dotlačila do veľkej svadby, sorry, až mi z toho chlpi vstávajú.

tattrankaa
autor
10. jún 2015

@nela1916 a teraz si predstav mňa - avšak ja som už nemala síl s nimi bojovať...chápeš? bola a som ešte stále zdravotne na tom zle...☹

nela1916
10. jún 2015

@tattrankaa NO predstavujem si a chápem. Myslíš, že neexistuje spôsob ako to prelomiť? Napr. odsťahovať sa niekde na druhý koniec? Alebo sa tomu úplne vzoprieť? Myslím tak nejak postupne a po kúskoch. Nepoznám detaily, takže môžem iba tak tápať, ale myslím, že zotrvávať v tomto stave nie je riešením. Na začiatok by som napríklad prestala robiť ústupky - niektorí ľudia potrebujú len ten pocit, že ti nemôžu skákať po hlave a to celkom stačí, ale od niektorých sa treba úplne odstrihnúť. Toto je už na vás dvoch.

bubinko1506
10. jún 2015

@nair asi sme sa nepochopili, alebo som to napisala zle. ja chcem mat deti, pre to sa aj snazim mat aspon jedno dieta. len zatial sa u mna neprebudili take tie skutocne materinske city, ze by som sa rozplyvala nad babatkami.
malicky je zlaty, naozaj podareny a ja chcem babo. mozno tie prave city pridu, ked uz budem cakat babo a budem dlhsie tehotna. prve tehotenstvo skoncilo v 6tt, takze v podstate ani nestihlo zacat 😒

janickacrazy
10. jún 2015

@tattrankaa Ja tiež nechápem, prečo si sa nechala dotlačiť do svadby a ešte k tomu takej, akú si nechcela svojou rodinou, ved pre boha máš 28 rokov, takisto si myslím, že by si mala na sebe popracovať, čo sa týka tej asertivity. Mna moji rodičia nikdy do ničoho nedotlačili, aj sa snažili ma dotlačiť do svadby, ked som neplánovane otehotnela ako 22ročná, dokonca moja matka bola aj za mojou akože budúcou svokrou a spolu čosi spriadali, ale ja som sa nenechala, vždy som si urobila po svojom. Mám tiež kamošku, ktorá tvrdila, že ona deti nechce nikdy ani svadbu nechcela. No minulý rok sa vydala a nedávno zahlásila, že možno aj to dieťa bude, ak sa podarí, no len ona má už 38 rokov a až teraz ju to chytilo, predtým ani počuť.

m.i.r.i
10. jún 2015

nechapem ta, ze deti nechces, lebo to rovnako necitim, ale uplne akceptujem, ze kazdy ma svoje priority a aj plany co so zivotom.....je pravda, ze tu na mamickovskom fore tazko najdes spriaznene duse, ale urcite ich je dost..v dnesnej dobe dokonca stale viac..tak ako na jednej strane je stale viac parov co maju problem otehotniet, tak je aj stale viac, ktori sa dobrovolne rozhodnu nemat deti...len ti nechodia na MK, skor si uzivaju zivot aky si vybrali 🙂
Dovody su vzdy rozne na to co si v zivote vyberieme..vplyvaju na to skusenosti s nasho detstva, vztah s rodicmi, surodencami, ale aj partner, inteligencia, kadeco...tu na MK je ale tazko napisat uz aj to, ze niekto chce len jedno dieta, to je tiez nepochopene..lebo rodina ma mat 2 deti..a najlepsie chlapca a dievca...a rodicia co chcu jedno su sebci a neviem co.....a co je koho do toho? Niekto nema financne zazemie, niekto zle skusenosti s vlastnym surodencom, niekto proste vidi zmysel zivota dat vsetko tomu jednemu dietatu..ale uz tu odsudzuju, ze dieta ostane same, ze sa treba uskromnit, ze na stare kolena ostane len jeden potomok, nedajboze sa tomu jednemu nieco stane..a vsetky hrozne scenare...a to este ked nemas ziadne deti, tak ta malokto pochopi....ale je to len tvoje rozhodnutie a tvojho muza a ak sa v tom zhodujete, absolutne nie je o com....rodicov by som postavila pred hotovu vec -- drahi rodicia, neratajte s vnucatami, rozhodli sme sa byt bez deti, koniec, bodka, ziadna diskusia....nemaju sa co starat.
Ja mam niekolko takych parov v okoli....a vsetci su tiez v manzelstve, ale nasli zmysel v inych veciach...je hlupost tvrdit, ze kazdy musi mat deti, ze je to biologicky pud a zivocisna povinnost, nabozenska a neviem aka a ze musime rozmnozovat obyvatelstvo tejto planety....nik nemusi....mam tiez kamaratky co maju netere ci synovcov a spravia pre nich vsetko a presne ako tu bolo spominane - citia sa byt tety.....kamoska je ta najlepsia teta a krstna v jednom zaroven, svoju neter povaruje, vezme aj na vikend, pomoze..ale ako sa ma hovori, od-do, dovidenia, mala odide a ona ma svoj klud...s muzom vela cestuju, lyzuju, sportuju, maju kopec konickov a psa 🙂 Mnohi bezdetni si kupia psa alebo macky... cize ono nejaka potreba o niekoho sa starat je skoro u kazdeho....
Na druhej strane, ty si este mlada...je este aj moznost, ze ta tuzba pride...nikdy nevies...zivot je nevyspytatelny 🙂 Ja aj chapem, ze si sa chcela vyrozpravat, zvlast ked si sa takto nechala zmanipuloat svadbu a rodina ti kafre do zivota......

janinah
10. jún 2015

Po tom čo si tu popísala o vašej rodine mi ty s mužom pripadáte ako takí ťuťmáci /bez urážky prosím/.Donútili vás k svadbe totálne mimo vašich predstáv /mimochodom kto ju platil?/ a teraz má svokra reči,či si pribrala a tvoj muž "štartuje".To ako štartuje? viditeľne má problém svojim rodičom povedať-my deti mať nebudeme a už sa o tom nebavme. Krátko a priamo by ich tým "odpálkoval",alebo to povedz ty,čoho sa bojíte?ak ste sa tak rozhodli,tak si za tým stojte a to aj pred príbuznými.

nair
10. jún 2015

@bubinko1506 To mi je ľúto 😒 Potom som to asi zle pochopila.. A asi už chápem, som na tom podobne ako Ty.. ja si myslím, že nikdy nebudem taká, že sa budem rozplývať nad všetkými deťmi, nemám to v sebe.. To nič nemení na tom, že cítim, že deti chcem.. a keď ich raz budem mať, budem ich ľúbiť a budem sa pre ne snažiť urobiť všetko čo je v mojich silách 😉
Držím Ti veľmi prsty.. U nás budú v jeseni dva roky, čo sa snažíme..

gagik
10. jún 2015

@tattrankaa 🙂 takych tu uz bolo...a do roka boli tehotne. Zbytocne sa aj k takym temam vyjadrovat....

nair
10. jún 2015

@janickacrazy Presne tomuto ja nerozumiem.. U nás síce tiež rodičia tlačili, ale jedine tým spôsobom, nech sa už konečne zoberieme, my sme sa chceli, len sme mali stále čas 😀 A na Tvojom mieste by som urobila to isté, keby som nečakane otehotnela, nebolo by tej sily čo by ma donútila do sobáša, pokiaľ by som to sama nechcela.. 🙂

Inak, v mojom okolí sú ľudia, čo deti chceli, majú a nezobrali sa.. (Proste obaja chceli dieťa.. a momentálne už žiaľ spolu nežijú..) A aj ľudia, čo mali vzťahy, deti nechceli ani jeden, vzťahy sa im časom rozpadli a dnes sú s inými partnermi a deti majú / chcú.. Proste je to podľa mňa aj o zhode náhod, aká partnerská kombinácia vznikne.. Môj deti nikdy nechcel, ja áno, ale v ďalekej budúcnosti.. A ako sme sa našli, mali sme jasno v tom, že spolu deti mať budeme.. Aj keď to žiaľ zatiaľ nevyšlo.. 🙂