Nenávisť voči manželovi

4. aug 2020

No, asi je to ťažká téma. Bojujem s tým osobne.
Preto by ma zaujímali Vaše osobné skúsenosti.
Nenávideli ste niekedy niekoho? Koho? Prečo? Ako dlho? Podarilo sa Vám prestať cítiť nenávisť? Ako? Stýkate sa ešte s tou osobou? Ak áno, ubližuje Vám aj naďalej, úmyselne alebo aj neúmyselne? Akou silou alebo zázrakom, ak musíte čosi riešiť s tou osobou, dokážete prekonať svoju nenávisť?

Ide o môjho manžela, veľa mi naubližoval. Máme aj veľa vzťahových problémov. Ide o výchovu detí, o peniaze, o rodinné vzťahy. Je čudný, a ja to už nedokážem prekonať tak , ako som v minulosti dokázala, lebo som milovala. Keď mi veľmi ublížil cez deti, zmenil sa môj vzťah k nemu. A už to nedokážem prekonať.

janynyna
4. aug 2020

@ella_price tak s týmto sa učím bojovať. Musím povedať,že nie vždy sa mi darí. Ale snažím sa

ella_price
4. aug 2020

@janynyna Ja som sa to naučila práve, keď mi ublížil môj bývalý priateľ. Najprv prišla nenávisť, potom akceptovanie, odpustenie a potom som sa cítila ovela lepšie 🙂

tinatitti
4. aug 2020

Slovo nenávisť je veľmi silné slovo. Pôsobí negatívne hlavne na teba. Možno si povieš, že sú to len dristy, ale keď máš srdce naplnené nenávisťou, láska sa tam už nezmesti. Viem o com točím. Dlhé roky som nenávidela svoju adoptivnu matku. Nejdem zachádzať do podrobnosti, no až keď som ju prestala nenávidieť, až vtedy som začala žiť. A zrazu som pochopila, že nenávisť viac vo svojom živote nechcem. Nepoužívam to slovo ani verbálne ale ani nenávisť necítim. Áno, sú ľudia, ktorých nemám rada, a preto sa im vyhýbam. Ty píšeš, že ide o tvojho manžela. O to je to ťažšie. Si len ublížena a sklamaná. Ale určite je to, čo cítiš, nenávisť? Prehodnot to a popracuj sama na sebe, aby si sa zbavila negatívnej energie. V jednom ma pravdu, ak máš v sebe nenávisť voči nemu, môžeš ju svojim spôsobom prenášať do okolia a tým pádom to vyznie tak, že neznášas všetkých. Vyžaruje z teba to negatívum. Vravím, zbav sa ho. Škodí to najviac tebe.

sunny8
4. aug 2020

Neviem nenávidieť .. a to mi ľudia ubližovali najrôznejšími spôsobmi

apolka77
4. aug 2020

Velmi ta nepotesim, ale pokial nie si ochotna odist od zdroja, ktory ta drzi v napati ktory v tebe vyvolava take silne negativne pocity tak nenavisti sa skor nezbavis. Potrebujes si oddychnut nemat na ociach povodcu kazdy den a potom mozes zacat na sebe pracovat..lebo tazko zacnes menit samu seba ked rano a vecer ti ten clovek drancuje nervy na cimr camprm..takze odchod a ver ze aj keby to mala byt striedavka vzdy lepsie ako zijete teraz,,pre vsetkych, deti duplom..
Ked budes realne aj fyzicky z dosahu narusitela budes si moct oddychnut a zacat cistejsie rozmyslat.
V prvom rade si precitaj co vsetko sposobuju v tvojom tele negativne pocity. Chces ochoriet na rakovinu? Asi nie...
Zbavit sa nenavisti je dost zdlhavy proces ale urcite stoji zato., ja by som ti odporucila psychologa s ktorym by ste prisli na koren veci a ktory by ti ukazal techniky ako pracovat s myslou., ako relaxovat a nekomplikovat si zivot..
Drzim palce, ale pozitivum je ze si uvedomujes problem to je zaciatok. Vsetko je na tebe, citaj vela literatury a nauc sa oddychovat a nebrat vazne slova, skutky od chorych ludi ktori ti ublizuju.

blushbone
4. aug 2020

Skús sa vžit do osoby, ktorá ti ubližuje. Prečo to asi robí (nevie, čo ďalej so životom, cíti sa nedocenený, príp.má nejakú psychyckú poruchu...) čokoľvek to je, sķús nad tým porozmýšľať a či by si v danej situácii tiež konala podobne. Ja aktuálne tiež toto riešim. Na jednej strane akloholik, na druhej nešťastná žena (moji rodičia). Keď som sa vyjadrila, že viem sa vcítiť do otca, prečo tak dopadol, mama urazená, že je to smutné, že ho chápem. Ale pritom ona urobila tiež veľkú chybu a ani slovom som ju neodsúdila ( aj keď som zistila, že mi klamala), dokázala som pochopit aj ňu, prečo to urobila. Srší z nej len samý hnev a nedokáže si zobrať k srdcu, čo som jej hovorila. Žiadne rady, ktoré by ju vyburcovali. Len môj pacifický pohľad na vec. Viem, že je nahnevaná a myslí si, že som ju sklamala a napriek tomu, že som zdedila veľa z jej povahy a kedysi by som sa s ňou už nerozprávala a bola urazená, teraz som kľudná. Povedala som svoj názor bez hnevu a cítim sa dobre aj napriek tomu, že som pochopená nebola. Chcelo to tréning, ale stojí za to. Hnev ubližuje len tebe. Nezáleží na tom, či od muža odídeš alebo ostaneš. Záleží, ako sa na vec budeš pozerať. Prajem veľa síl.

autor
4. aug 2020

@masha185 Ano, ja viem, ze ma chyby, ale je to asi ciastocne aj o tej tolerancii tych chyb, kedze mame deti. Aj ja mam chyby. Ved predsa sa hovori, zmen seba, svoje spravanie a zmenia sa aj reakcie okolia. Ci nie?
@sissy27 Jasne ze som si to uvedomila, ze boze, ved moje dieta si najde rovnakeho, snazim sa to tym detom aspon vysvetlovat, samozrejme ze v tej chvili ovplyvnujem a manipulujem deti. V Bratislave je 50% striedavka, riziko je znacne. Po mojej konzultacii na socialnom odbore mi povedali, ze riesia aj pripady, ked sa striedavka udeluje aj ludom s roznymi problemami, ako alkoholom. Ak sa taky clovek totiz nikdy neliecil, tak je to iba tvrdenie.
Samozrejme mozes mat pravdu, tvoj nazor o dvoch domacnostiach ma rozhodne nieco do seba, budem nad tym uvazovat. Ale aj tak potrebujem odstranit tu nenavist, lebo kedze budeme prepojeni, budem mat rovanke pocity vzdy ked urobi s detmi pruser. A nakoniec, je to ich otec, dokelu aj ked by bol neviem ake hovado, ako sa zije s pocitom, ze moj otec bol hovado? A moj pristup s nenavistou moze iba podtrhavat cely tento dojem.
Nie som schopna objektivneho pohladu. Akoze kebyze ma toto moja kamoska, ako by som to cele videla?

masha185
4. aug 2020

A máš čo zmeniť ? Mysliš si že si horší alebo rovnako zlý človek ako on ? Ty si možno svoje chyby uvedomuješ a kľudne ich zmeň ak to tak cítiš ale nečakaj že sa zmení on....to je ten rozdiel, že ty si ich uvedomuješ a môžeš na sebe pracovať ale on ich nevidí. A keď na ne poukazuješ ešte si za blázna ....taký sa nezmení ...taký sa vidí v dobrom svetle a prečo by sa mal meniť. Ešte z teba spraví psychiatrického pacienta ....skúšala som to, ak potrebuješ pre svoje čisté svedomie to skúsiť, tak skús...to ti tu zakázať nikto nemôžeme ale budeš hrách na stenu hádzať, sama sa trápiť a strácať nervy a čas ...a naozaj pre deti zostávať v takom vzťahu je skôr na škodu ako na osoh....chceš aby si dcéra našla v budúcnosti rovnakého muža alebo aby sa syn k neveste choval ako tvoj muž ? Máš možnosť to zmeniť a je to len v tvojich rukách nie v jeho...ale nie zmeniť jeho ale máš moc zmeniť váš život....bez neho...prajem veľa veľa trpezlivosti, pevné nervy, veľa odhodlania a aby to všetko dobre dopadlo

sante81
4. aug 2020

Odpustiť, niečo chce aj čas. Mne to trvalo veľmi dlho a ešte sú dni, kedy mi naruší môj vnútorny pokoj, ale nestojí to za to, venovať mu energiu. Nepraj mu nič zle, ubližujes tým aj sebe, všetko sa človeku vráti, aj to zle.

autor
4. aug 2020

@jumama Parova poradkyna. Povedal jej to aj moj manzel o mne, a ja sa na terapii na nic nehram, na rozdiel od muza. Neodpustim si stiplave poznamky ked sa bavime o tom, co sa deje. Vidi to.
Z mojho pohladu ma zase moj muz problem, a to taky ze prepaci svojej rodine vsetko a to je presne aj dovod, preco si to dovoluju, co som mu aj povedala. No a potom tazko sa v tom ta terapeutka zorientuje, ked jeden tvrdi, ze jeho rodina nic zle nespravila, len moja zena "kazdeho" nenavidi a ja tvrdim, ze jeho mama by sa nam mohla aj bez ohlasenia s priatelmi do bytu nasackovat a on by ani nemukol.

lenuliatko84
4. aug 2020

Nenavidela som moju byvalu sefku ,prekliala som ju a ona skrachovala.naopisatelny pocit. Ona bola ztelesnenim satana na zemi

autor
4. aug 2020

@tinatitti A teraz mas aky vztah s matkou?

@sunny8 Stastny clovek si. 🙂
@blushbone Dakujem

sunny8
4. aug 2020

@lenuliatko84 a mas dobry pocit z toho čo si urobila ?

tinatitti
4. aug 2020

Ani ti poriadne neviem odpovedať. Ona sa mi stále snaží ubližovať, ale už si to tak nepripúšťam a preto mi vlastne ani neublíži. Avšak sklamanie tam je stale

kubkovamama
4. aug 2020

Úplne sa odstrihnúť.Je rozdiel nenávidieť a nenávidieť..z dôvodu,ak ti niekto vyslovene ublížil,dám blbý príklad iný má vcul nenapadá narychlo-znasilnena žena nenávidí násilníka a asi do konca života bude,neverím zvástom o odpusteni v takýchto prípadoch.A je iné je "nenávidieť" kvázi všetko a všetkých z dôvodu podstaty tvojej povahy a životnej filozofie.Ja sa priznám,nenávidela som strašne svojho ex..ale prešiel čas,vyrovnala som sa s udalosťami čo sposobil,vďaka rozvodu mám v podstate svoj vysnívaný život a rodinu.Druha kapitola je ale svokra,ktorá po dlhej dobe neustále má potrebu ma riešiť.Snazim sa to ignorovať,ale niekedy ide cez mŕtvoly,klamstva a najhoršie cez dcéru,čo ma vie dohnať k strašnej vnútornej zúrivosti a nenávisti.Hanbim sa za to.Preslo toľko času a stalo ma to toľko energie a neprestáva to.Zrejme keby som ju nemala stále v nepriamom kontakte,vedela by som to spracovať.Ale keď sa priebežne objavuju komplikácie ňou spôsobené neviem si pomôcť.Ex našťastie rešpektuje aj súdne nariadenia,vychladol,vieme sa dohodnúť,tým pádom sa snažím exsvokru neriešiť.Ale je to strasne ťažké.Zabudnut.Casto sa mi vybavujú situácie počas nášho vzťahu,je mi z toho normálne zle.A pritom som už konečne šťastná a mám ďalšie deti,super chlapa.Casto to s ním preberám,vie ma pochopiť a vypočuť.Za tvojim príspevkom je veľa nevypovedaného a pritom tak jasného.Psycholog nepomôže.Mozno na začiatku(po rozchode?) trošku to zo seba striasť,ale poradiť si s tými pocitmi musíš sama,je to veľmi ťažké a na dlho.Na tvojom mieste rozvod.Necakaj,utrápiš sa.Ja som sa trápila 7r kým som sa rozhodla,nabrala odvahu.Urob to kvôli deťom a hlavne kvôli sebe.Nesmies žiť s niekým kto ubližuje.Vykasli sa na reči ako z čoho budeš žiť,čo povedia ľudia atď.Vsetko zvládneš,to najhoršie už máš za sebou alebo to zažívame teraz s nim

lenuliatko84
4. aug 2020

@sunny8 ja sim neurobila nic,bola len otazka casu kedy jej biznis skrachuje a ano bozie mlyny melú pomaly ale isto

katkabg
4. aug 2020

Pretoc list a hotovo....co riesis...zacni zit bez toho co bolo a hlavne novy zivot bez neho

montemotherone
4. aug 2020

Ťažko, a skôr mi pomohol čas. A na druhej strane som si aj uvedomila, že mi to ubližuje, unavuje ma to...

komir63
4. aug 2020

@lenuliatko84 Skončíš v pekle.

lenuliatko84
4. aug 2020

@komir63 zlata moja peklo a ani nebo neezistuje.keby bolo nebo nieto nacistov a chorych deti.zamysli sa nad tym v co veris

emiliamilka
4. aug 2020

Bohužiaľ áno.. pred cca pol rokom sa to začalo... ako dlho to bude trvať ? Neviem, ničí ma to psychicky ale bohužiaľ sa tej nenávisti neviem zbaviť ... Možno keby karma zaúradovala a tá osoba dostala čomsi zaslúži tak možno potom by sa ťa nenávisť stratila a zostala by som aspoň ľahostajná voči tejto osobe.. no zatiaľ to tak nie je a ťa nenávisť má dosť zožiera .. čiže trpím z toho len ja.. už som uvažovala aj o odbornej pomoci no zatiaľ sa mi darí na tú osobu väčšinu času nemyslieť ..kým zas nevystrci rožky a potom začínam od znova... Všetky tie hnusné pocity, nenávist všetko ...

autor
5. aug 2020

@emiliamilka Buddem rada, ked sa este niekedy ozves do tejto temy, ze ako sa ti dari.

emiliamilka
9. aug 2020

Autor : aktuálne sa mi darí asi tak že som sa práve rozhodla povedať danej osobe všetko čo mám na mysli... Na dnešnom rodinnom výlete som si uvedomila že mi tá osoba za to nestojí a že sa potrebujem zbaviť tohoto kostlivca.. takže pomaly to zo seba dostávam a verím že na konci pocesu dosiahnem pokoja .. že ten vnútorný stres a nenávisť zmizne a už sa pri zmienke tej osoby neobjaví.. Už som zo seba niektoré veci dostala a normálne je mi o niečo lepšie... Určite to ešte chvíľu potrvá ale verím že to zvládnem ...a na základe postoja tej osoby k tomu čo som jej povedala viem že jej postoj a správanie a to čo urobila neľutuje ... Čiže mi z toho vychádza že jej na mne vlastne nikdy nezáležalo len ma využívala :D je super si to uvedomiť .. a hlavne keď som si uvedomila že jej bolo úplne jedno že tehotnú vo vysokom štádiu tehotenstva dostala do nemocnice a museli mi volať pôrod a stres z nej mi zdvihol tlak tak že som musela mať nakoniec sekciu v plnej anestézii ...toto bol jeden z dôvodov mojej nenávisti voči nej.. jej ľahostajnosť k tomu čo dosiahla, že svojim správaním sa mohlo niečo stať môjmu synovi plus dalsie veci ... Táto je ale najväčšia a bude to asi najťažšia časť pri tomto.procese.. predsa len išlo tam.aj o život môjho vtedy ešte nenarodeného dieťaťa a o moje zdravie...

micusa2222
7. apr 2023

nechceš sa rozviesť ? Žiť s človekom, ktorý ti naubližoval,po všetkých stránkach...budeš celý život nešťastná...držím palce...