Nepoznám svojho otca

smiesneusko
5. máj 2014

Pred pár dňami som sa dozvedela, že môj otec bol niekto iný ako som si myslela, ale mama mi nechce nič povedať o ňom. Tento jej muž bol neplodný a ona chcela veľmi dieťa, ale ako ku mne prišla to neviem. Či to bolo len za účelom otehotnieť, alebo náhoda, alebo niečo dlhšie s tým druhým... Už ani neviem ako sa mám cítiť. Najradšej by som roztrhala rodný list a napísala si tam - otec neznámy. Cítim sa ako bastard bez rodokmeňu, lebo väčšina ľudí si môže dať zistiť rodokmeň pomerne aj dosť ďaleko, no ja sa zastavím hneď pri prvom bode. Neviem ani jeho meno, nemám fotku, neviem ani ako som bola urobená. Je mi z toho nanič. O to viac, že môj akože otec, o čom vedeli všetci aj celá rodina, že môj otec nie je, bol alkoholik a nemám na neho ani žiadnu peknú spomienku. Nemal ma rád keďže som nebola jeho a musela som ho len znášať a trpieť jeho alkoholické výstupy. Teraz mi je z toho nanič, že som to trpieť ani nemusela a nemala. Nechápem prečo mi mama klamala celý čas. Deti vznikajú aj takto, ale aspoň poznajú pravdu väčšinou. Mám pocit, že mama mala radšej toho alkoholika ako mňa, pretože mne to nepovedala, až rok a pol po jeho smrti. Čo by ste robili vy? Ako by ste sa cítili a čo by ste si mysleli? Ja už som z toho úplne na dne.

smiesneusko
autor
5. máj 2014

@ivca82 Ved nemusel ma chciet spoznat, ale mohla som aspon ja o nom vediet ak vedel aj on, ale mozno ani nevedel o mne vobec.

smiesneusko
autor
5. máj 2014

@eli74 No taketo foto urcite nemam, nepoznam ani ziadnych Jozefov. 🙂

smiesneusko
autor
5. máj 2014

@25daniela Ja viem, ale toto su take otazky co nas cely zivot podla mna trapia. Z casu na cas...

25daniela
5. máj 2014

@smiesneusko neradno sa tym zaoberat... nema to zmysel a uz nemas 15 aby si sa "hladala", realita je tu a s tou mozes nieso robit a nie s tym co bolo. To co nikam nevedie a nema zmysel ja nikdy "nepestujem"

ivca82
5. máj 2014

@smiesneusko ja ťa chápem, že by si ho rada spoznala, vieš, mm svojho otca v živote nevidel, vie len meno, ale takých je milión, a paradoxne jeho otec na neho platil do jeho 18tich a predsa sa nikdy nepokúsil s ním skontaktovať - jeho otec, mm aj chcel, ale potom si povedal, že je na rodičoch aby chceli spoznať svoje dieťa...

0silvia0
5. máj 2014

@smiesneusko buď rada, že si to napriek nepriaznivej klíme v rodine prežila v relatívne dobrom psychickom zdraví. Vo svojom veku sa orientuj viac na svojho partnera, na svoju budúcu rodinku a pomaly sa emotívne odtŕhaj od svojej biologickej rodiny. Neviň mamu za to, čo urobila a ako to urobila a prečo to urobila a nefantazíruj čo mala urobiť, už na tom nič nezmeníš. Bola to jej voľba, bola síce zlá, ale ľudia niekedy reagujú nesprávne a nelogicky. Viem, že ťa to trápi, aj mňa všeličo z minulosti trápilo. Ale keď som sa sama dokázala tých myšlienok zbaviť, až potom som sa cítila slobodná. Nemá každý ideálnu mamu, stavaj na tom, čo máš a nie na tom, čo si mala a mohla mať .

smiesneusko
autor
5. máj 2014

@mima4 Ja neviem ci to mamini surodenci vedia vobec, ale to tazko tych sa pytat nechcem. Jedina mama mi moze povedat viac, ale v podstate jedine co ma zaujima, by bolo ze ako som bola urobena, ci cielene, ze chcela mat dieta alebo nahodou, alebo ci mala nieco s tym druhym. Lebo ja som si myslela, ze chcela len aby ju niekto oplodnil, ale ona povedala, ze sa raz s nim vyspala a neplanovala byt hned tehotna, a ze preto mi ani nevie nic viac povedat o nom, tak ja uz neviem co si mam mysliet. A ze predtym chodila vela rokov po doktoroch kde zistovali ci je neplodna alebo tatko. Ale vraj tatko to uz vedel ze je neplodny este so zenou predtym to riesil a jej nic nepovedal, ze ju oklamal. No a potom by som chcela uz vidiet len foto a to by mi stacilo. A trapi ma len to, ze som musela zit s takym tazkym alkoholikom a ze som to nevedela, lebo ma trapilo ze ma nema rad a som si vzdy len o sebe myslela vsetko zle, takze to malo dopad na moj vyvoj a to ju vobec netrapilo. Keby som vedela ze preto ma ignoruje lebo nie som jeho tak by som to lepsie niesla. Lenze ona az moc chcela aby sme boli rodina, lenze toto neoklames, on ma nemal rad a ani ja jeho. Dokonca na pohreb som mu nechcela ist, lebo cely zivot ked mal tieto alkoholicke sceny a ja som s tym nic nemohla urobit som si aspon v duchu myslela, ze ked raz umres, tak ti na pohreb nepojdem... Nakoniec aj tam ma donutila ist, aby ludia nepovedali... A dnes mam akurat tak nocne mory z neho co sa niekedy v noci zobudim zo sna, lebo on bol strasne zly co nam robil... vsetko rozbijal a cele hodiny a dni v tyzdni asi 3 dni sme mali doma peklo na zemi. Niekedy aj cele noci, co som ani spat nemohla.

jahodka8
5. máj 2014

@smiesneusko Manžel tvojej mamy, tvoj otec, čo bol alkoholik, nebol alkoholik len preto, že si nebola jeho dieťa. To aj páry, ktoré si dieťa adoptovali, by to tak niesli, teda ten otec. Jemu vadilo, že ho tvoja mama pokladala za neschopného. On možno mohol mať deti s inou ženou, možno len oni dvaja spolu nemohli mať deti. Takže tvoja mama ho celý čas živila a nič od neho nechcela? Musela mať voči nemu veľké výčitky svedomia. No možno sa to raz dozvieš o tom otcovi.

25daniela
5. máj 2014

@smiesneusko nieje dobre citit sa ukrivdena, ale urcite ti dobre padne sa vyrozpravat a ide sa dalej, ako niekto pisal, zameraj sa na to co mas teraz a nie co by bolo keby... buduj svoj zivot, niesi jedina kto mal doma peklo s alkolholikom otcom, horsie sa nesu jeho geny, ako ked ich nemas...

smiesneusko
autor
5. máj 2014

@jahodka8 nemohol mat ani s inou, ved to uz riesil s tou zenou predtym co mal a ta ho nechala. A mojej mame to zatajil a nechal ju chodit po doktoroch. Hej moja mama ho aj zivila aj nic nechcela, ani jej nic nikdy nedal, dokonca jej mama na neho prepisala byt teda ako na manzelov kazdemu polku. Ona nemala mat preco voci nemu vycitky svedomia, jej ho bolo luto... a lubila ho... hoci on jej robil len zle, ale to je milion skoro vsetky tyrane zeny neodidu od tych muzov....

smiesneusko
autor
5. máj 2014

@25daniela No hej, len som sa sem dosla trochu polutovat, ale co uz s tym spravim, len ma vytaca ta nespravodlivost, resp. to ze mi to mama tajila. Ale co uz s tym mozem robit, len zahodit minulost a zacat od znova. Takze mam dnes asi 4 dni. 😀 Takto ani nikdy nezostarnem. 😀

eli74
5. máj 2014

@smiesneusko Je to smutne, v podstate opisujes ako clovek nedokaze zniest pravdu.
1. Tvoj ne-otec
2. Tvoja mama
3. Ty sama
Pravda niekedy boli a velmi, nevies ju zmenit. Mas 29 rokov a tazko sa s tym zmierujes. Co by bolo, keby si sa to dozvedela skor? Kedy? kedy by bola podla teba ta vhodna chvila? 5? 15? 25 rocna? Vzdy by Ta to zasiahlo. Mozno Ta mama chcela a chce len chranit od bolesti, neprijemnosti. Niektore veci je asi lepsie nevediet.
A co cirkevna matrika? Ak si bola pokrstena aj tam sa maju uviest mena rodicov. Mozno aj tam klamali, mozno nie.

smiesneusko
autor
5. máj 2014

Ja chapem aj to, ze ani moja mama to nemala na ruziach ustalane a jednoduche, tak isto tento alkoholik, bohvie co ho vsetko trapilo a preco zacal pit, ale to nie je ospravedlnenie, ved to by som aj ja mohla pit atd...

25daniela
5. máj 2014

@smiesneusko to uz je troska lepsie, vsetko zle je na nieco dobre a treba aj to zle zatit, lebo potom clovek nevie co od dobroty 😀 😀 😀

smiesneusko
autor
5. máj 2014

@eli74 Som pokrstena, ale urcite aj tam klamali, lebo to tak hrali aby to nikto nevedel.

smiesneusko
autor
5. máj 2014

@eli74 Tak uz ked to mam vediet, tak v co najskor. Mozno niekde v 15tich mi to mohla povedat.

smiesneusko
autor
5. máj 2014

A teraz ma to rozculuje, ze mi ani nechce povedat ako ku mne prisla. Vraj su to jej intimnosti... No super a zase ako keby tu o mna vobec neslo.

ukulela
5. máj 2014

@smiesneusko nerozumiem - ozaj nie -preco ti mama nechce povedat aspon nejake podrobnosti. ved to mozes potrebovat vediet, napr. ked budesmat deti, tak sa pytaju na rodinnu anamnezu, geneticke choroby v rodine a tak ... uz len preto by si mala mat pravo vediet, kto bol tvoj otec. najma, ak to mama vie. pretoze by bolo ine, keby tobol neznamy clovek, o ktorom nevie nic. ale toto nie je voci tebe spravne.
na druhej strane, zjavne nou nepohnes. mozno za tym je ozaj to, ze mu slubila, ze dieta a hotovo, ziadny kontakt, nic, zabudneme, nepozdravime sa. aj to je mozna verzia, no aj ak je to tak, mala by ti to na rovinu povedat. nie ta natahovat - nepoznam ho, neviem meno, nezije ... rozumiem, ze citis velku nespravodlivost a skrivodlivost. najma, ked si pospajam vsetko, co sipopisala uz v prvej teme - ze oficialny otec alkoholik, este aj rodina vedela ze nie si jeho a preto si po nom nededila po starych rodicoch a tak ...
no musis sa na to pozriet pozitivne - aspon tak malo, ako sa da. mozes si povedat, ze pred clovekom, co ta nemal rad, mas cisty stit. nic ta s nim nespaja.
bude asi tazke teraz nanovo budovat vztah s tvojou matkou, ja by som to asi nedokazala. je na tebe, ako jej odpustis a prenesies sa. ozaj ti mozem len popriat, aby si bola silna, aby si sa od toho vedela odputat a ist dalej. viacsa radit neda.

smiesneusko
autor
5. máj 2014

@ukulela Dakujem Ti si zlata. Ano je to tazke, ale co uz mam s nou robit. Ja chapem, ze ona sa ma snazi chranit a chce mi dobre, bohuzial to nie vzdy je to najlepsie co nam rodicia daju, aj ked to v dobrej viere robia. Ona si myslela, ze ja by som to ako dieta nestravila, ale ja by som to stravila, lebo tym, ze som v podstate nemala bezstartostne detstvo, toto by bolo uz to najmenej co by som mala stravit. Skor by ma to potesilo, teraz ma stve najviac to, ze mi to tajila a zase mi taji aj dalej ako to cele bolo. Hlavne, ze nema problem mi vyhadzovat na oci vsetko co ako bolo s tymto jej manzelom a co ja za to mozem... A ked som si chcela dat zmenit meno a povedala som jej, ze som sa po jeho smrti ho ucila mat vobec rada, lebo som pochopila, ze ked jeho neznasam, to je ako keby som seba neznasala tak mi este povedala, ze a teraz ho uz nemusis mat rada? Nie teraz uz nemusim vobec. Moze mi ho byt luto co sa aj jemu stalo, ale stale ho to neospravedlnuje, ze sa na to vykaslal aby sa nad tym povzniesol a bol mi aspon dobrym otcom, ale este zacal aj pit a robil mi zo zivota peklo. A povedala mi ze k nam patril, tak som jej povedala, ze ku mne nepatril a ze ja s nim nic nemam. Kedze mu naozaj nemam byt za co vdacna. Podla nej ma neodmietol a ze ona s tym nic nemohla robit ked boli manzelia, ze mi ho zapisali do listu, ze je moj otec, ze to mohol odmietnut len on a on to nespravil. Jasne a za to mu mam byt vdacna? A cely zivot kaslal na mna...

jahodka8
5. máj 2014

@smiesneusko Oni si to medzi sebou asi nevydiskutovali, mali si asi všetko úprimne povedať. No ked nemal deti s tou prvou ženou, tak možno si myslel, že s inou môže mať. Tá neplodnosť / plodnosť sa časom môže meniť, vyvíjať. Je to úplne vylúčené, že si jeho dieťa? Sranda by bola, keby si bola v skutočnosti jeho dieťa. Tvoja mama sa s ním na tom asi nedohodla vopred alebo sa o tom neporozprávali potom. A potom žil spolu ešte intímne? Podľa mňa problém je v tom, že už potom spolu intímne nežili alebo ten vzťah medzi nimi upadol, že sa nedokázali porozprávať a nie v tom, že nie si jeho dieťa. Ved teraz sa koľkí rozvádzajú, potom sa berú, deti žijú s iným a ten aj nie je v rodnom liste a stará sa a nepije.

guinevre
5. máj 2014

@smiesneusko A s tym biologickym otcom (teda, ked je naozaj on ten biologicky, a nie tento s ktorym si vyrastla) chces mat normalne kontakt? Myslis si, ze on by teba neskontaktoval aj skor keby chcel? Alebo je to mozno nejaky znamy, takze mu stacilo to, ze ta obcas vidi?

simca06022011
5. máj 2014

@smiesneusko o tom s otcom pochybujem, mam nevlastneho otca, na ktoreho pekne slovo nenajdem. A nemozem poved ze to bolo lahsie. Mozes byt teräz rada ze uz si dospela aaq vies si svoj zivot zariadit sama a podla toho aj zit. Otec/neotec na tom nic nezmeni...

smiesneusko
autor
5. máj 2014

@guinevre Nie nechcem kontakt a urcite to nie je znamy.

smiesneusko
autor
5. máj 2014

@jahodka8 Nezili intimne, mne vadi, ze ma mama klamala. Je z toho uplne nanic, uplne chodim ako polomrtva a nemam uz na nic naladu.

jahodka8
5. máj 2014

@smiesneusko Aj mne by to vadilo, no možno to je dobre pre teba, že ti to nechce povedať. Možno sa bojí, že by sa ten bio-otec chcel s tebou stretávať. A asi to ani on nevie. Tvoja mama chce na to asi zabudnúť, že to takto urobila, veľa ľudí by ju za to odsúdilo. Možno to chce čas a neskôr ti to povie, ked bude sama chcieť.

smiesneusko
autor
5. máj 2014

@jahodka8 Nie uz mi isto sama od seba nic nepovie, ked cakala 29 rokov...

anatalia77
5. máj 2014

@smiesneusko zhodou okolnosti mi bolo cca pred 2 tyzdnami ponuknute ze mi teda moja rodina povie,aako vlastne zomrela moja mama.Z toho mala,co mi naznacili,tak to udajne nebolo tak,ze ju otec udrel a ona dostala vnutorne krvacanie.Tuto verziu som nasla aj v papieroch po otcovej smrti.
Aby toho nebolo malo,tak sa rozrecnili aj o tom,preco moji pestuni pili,preco ma nemali raadi...
Poviem ti jedno: nech sa v mojom zivote stalo cokolvek,ak sa to nevypovedalo vtedy,ked bol na to cas,a nepovedali mi to dotycny osobne..tak teraz to mam u riti.
Co bolo medzi dospelymi je ich vec.Ano,ovplyvnilo to aj moje detstvo,a ze som si uzila..s rodinou sa nestykam 25 rokov.
Generacia mojich tet a ujov pomaly umiera.A vsetci maju nutkanie sa so mnou stretnut a ocistit svoje svedomie.Maju smolu.Ked dokazali 42 rokov mlcat o urcitych veciach,tak nech si to vezmu do hrobu.
Mam svoju rodinu,svoje starostia aj radosti.Mam vlasttnu minulost,pritomnost a buducnost.
Zi svoj zivot a nechaj mamu aj s jej tajomstvom na pokoji.Bolo to jej rozhodnutie,akceptuj ho a neries to.
Viac chleba z toho nebudes mat.

moonlight1210
5. máj 2014

Mna by zaujimalo preco ti to vobec povedala.

Ze odmieta povedat podrobnosti - mozno nebudu nijak prijemne. Jedna vec. Druha - stale sa moze bat ze utrzi hanbu. Ved vydata zena a dieta s inym. Tiez zenatym. V tej dobe pruser. A dnes po tych rokoch tiez by si na nej ludia zgusti. A do istej miery ma potom pravdu - ide aj o nu. Nielen o teba.

Myslim ze tvoja mama jednak mala tvoja otca rada (aj ked to bol alkoholik) a jednak jej slo o to mat dieta a jednak nevystavit ta vysmechom ze si panghart, co v tej dobe sa bralo ovela horsie nez dnes, ked nevera a slobodne matky su bezna zalezistost. Vtedy to bolo cosi, dieta so zenatym a kvoli tomu rozvedena. Pocitila by si to ovela viac od ludi.

Pravda je, ze ci by ti to povedali v 15 ci skor, vdaka detstvu ake si mala, by si v puberte asi vyvadzaláviac. Viac by si sa odvazovla neposluchat, viac davat na svoj usudok (a vieme vsetci ze v puberte to byva obzvlast usudok v jednej sekunde velmi jasny a mudry a vdruhej totalna kravina). Takze v podstate si mozno bola uchranena od nejakeho pruseru do ktoreho si mohlapadnut, aby si vzdorovala vztahom v rodine.
Nehovorim ze ta od neho prezieravo uchranili oni. Bol to taky zasah zhora.

Mozno je dobre ze si sa to dozvedela az teraz. A myslim ze casom sa dozvies viac. Hoci samozrejme je normalne ze to chces vediet hned a teraz. Mas na to pravo, len netlac na pilu.

smiesneusko
autor
5. máj 2014

@moonlight1210 Ano presne to ma napadlo tiez, ze keby som to vedela vtedy bola by som ina. Ja neviem ci to bolo velmi ine ako dnes, mala som myslim, ze aj spoluziacky co nemali otcov. Ano keby som to vedela mladsia tak by som sa najskor chcela asi zabit, takze je mozne ze by to mohlo mat horsi vplyv na mna. Hej teraz by som to uz aspon chcela vediet ako to bolo, iste by som to pochopila, ja napriklad nemam problem hovorit aj o intimnostiach, mojej mame je to asi divne, ale tak kludne by som pochopila vsetky mozne situacie. Jedine, ze by bola znasilnena to by som asi dost tazko niesla, ale predpokladam, ze tak to snad nebolo. Ja uz sa jej nebudem nic pytat, je to uz jej vec a svedomie ked mi to nechce povedat. A chapem, ze chceli vsetkym dobre, aj ked neviem ci to bolo to najlepsie pre vsetkych.

jahodka8
6. máj 2014

@smiesneusko Môže byť, že tvoj bio-otec už nežije alebo sa mohol vyhrážať tvojej mame, že ti to nemá povedať. Možno jej dokonca nejako tajne na teba prispieval finančne nejakú dobu alebo bol na tom tak, že nebol schopný prispievať na teba alebo by si sa teraz ty musela starať o neho. A možno je už dosť starý a vôbec si tvoju mamu nepamätá.