Nervy z návštev

22. apr 2022

Ahojte, co poviete, je normalne to, ze mam pred kazdou navstevou nervy? Ked sa k nam niekto ohlasi na navstevu, mne uz bezi zoznam v hlave, co upratat, co nakupit, co nachystat, cim pohostit.... A iba mam nervy z toho, potom v ten den sa nezastavim, lebo chcem mat vsetko dokonale upratane, nachystane, napecene a potom vlastne ked pride navsteva som uz unavena a to nevravim, ze ked odidu ma caka zas upratovanie.
Aspon raz by som chcela zazit taku navstevu, ze len pridu, spravim kavu, vysypem kupene keksy a hotovo 😁 ale mne to neda proste a iba sebe si tym skodim.
Ved doma mam 90% casu upratane, povysavane, ale ked ma prist ta navsteva, tak to musim mat na 110 % vsetko spravene.
Uz som rozmyslala nad tym, ze moc to prezivam, ale neda sa mi inak

luccija
22. apr 2022

Je to tak ako píšeš...robíš si to sama🙂načo pecies?ja dávam tie kekse, alebo idem do cukrárne ja sa nebudem pol dňa pripravovať na návštevu.Ale mňa piecť nebaví možno ty máš k tomu vztah.Nepoviem, keď to je nejaká väčšia návšteva...no porozmýšľaj nad sebou

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veronika_pb
22. apr 2022

ano, moc to prezivas, sama si si odpovedala 😉 jasne ze nikomu nie je prijemne ked sa mu navsteva ohlasi do rozbombardovaneho bytu plneho neposkladaneho pradla, neumytych riadov, zem pooblievana kadecim od deciek, ty mastne vlasy a v chladnicke prazdno .. ale ked pises ze vacsinu casu mas upratane, tak kde je problem? aj tak su velakrat najlepsie tie navstevy ze "ste doma? ideme okolo" a v teplakoch na terase das ludom kavu a otvoris tie kupovane keksy .. nikto sa na nic nechystal, stalo ta to dokopy 5min pripravy kavy a 2min nahadzat to do umyvacky a 3e za tie keksy .. a vsetci spokojni, lebo ta videli a pokecali .. s nervoznou a unavenou hostitelkou si totizto moc nepokecas 😨

ale ano poznam aj navstevy kedy nieco oslavujeme alebo pride viac ludi a treba toto tamto a potom ich obsluzit a nejake chlebicky a kade co, ale to sme s manzelom dohodnuti ze proste toto a toto musi byt hotove (povysavat a upratat viditelny bordel) a toto musi byt nachystane (tycinky, chipsy, ak je viac ludi tak chlebicky) a pocas oslavy sa obidvaja starame o hosti (jeden doplna jedlo, druhy pitie a pod) .. ale odkedy mame deti (rocne dvojicky) tak nasa obyvacka vyzera ako herna a nikomu sa nejdem ospravedlnovat ze tu mam bordel

liusa82
22. apr 2022

ako si spravíš tak budeš mať.Ja aby som mala kvôli niekomu takéto stresy? no to teda nie.Aj keby len tu kávu dáš aj to je pohostenie.To si robíš ty sama tieto zbytočné nerváky

marzuz89
22. apr 2022

Ja som taka ista,uplne. Nedokazala by som vylozit kupene kekse, nehovorim, ze to je zle, ale u nas to tak nikdy nie je. Ale zase, ja z toho nemam stres, upracem, pripravim, pohostime, tesime sa. Skus to v hlave prepnut a navstevu si uzit. Myslim ze netreba polavovat zo standardov, za mna je normalne, ze ked ma prist navsteva, upracem cerstvo (lebo upratujem tiez bezne) a mam pripravene obcerstvenie, upeceny kolacik 🤔

travelllerka
22. apr 2022

Pre toto mám radšej neohlásené návštevy ako ohlásené, len škoda, že ľuďom je blbé chodiť neohlásene, mne by to viac vyhovovalo :D

savanna
22. apr 2022

Pamatam si, ako mi Americania hovorili, ze u nich neexistuje taka pohostinnost ako u nas. Ze u nich je uplne normalne prist ku niekomu na navstevu a nedostat ziadne pohostenie ani sa to neocakava.
To len u nas je zauzivana taka tradicia, ze sa musia stoly prehybat a nabytok sa musi blistat. Samozrejme, vzdy je fajn nieco ponuknut, ale nemusi to byt doma napeceny kolac, navsteva takisto nebude behat po vsetkych rohoch a skumat, ci je vsade pozametane, treba najst nejaky kompromis.

yoxinka
22. apr 2022

Ja som sa niekedy takto stresovala z návštev, ale odkedy mám deti, vôbec to tak neprežívam. Upratujem stále, nemáme doma ani nakakané, ani neviem akú špinu a ja žiadne dokonale upratanie mať nepotrebujem, aby som sa prezentovala. Ja aj upečiem čosi, aj spravím niečo pod zub, v pohode, bez stresu, aj deti občas chcú pomáhať, nechám ich. Tie veci adekvátne tomu vyzerajú, že to deti robili, ale to mi je úplne jedno. Je to o to srdečnejšie a milšie. Ku nám chodia ľudia, ktorých máme radi, ktorí majú radi nás, nepotrebujeme sa predvádzať. Keď príde taká viac repre návšteva (mužov kolega s rodinou napríklad), tak spravím nejaké kvázi slávnostnejšie pohostenie, ale nič dramatické, ale
to je 2x ročne. V zásade sú to úplne milí a príjemní ľudia a neriešia hovadiny typz, čo bolo na stole a ako upratané, poznáme sa roky, len je to kategória známi, nie vyslovene kamoši. Keď mi dojde kamoška s deťmi, tak po ich návšteve, keďže dokopy je detí 7 je v dome apokalypsa, takže to s upratovaním vôbec nepreháňam 😂. A mám kamošky, ktoré dojdu, otvoria si skrinku, vyberú kávu, čaj a si samé uvaria 😂😂😂, keď majú chuť. V zásade sa obklopujem ľuďmi s ktorými mi je dobre, príjemne a nepotrebujem byť pototo z toho, že príde návšteva a idú mi teraz hodnotiť upratanie domu a úroveň pohostenia.

tenerifka
22. apr 2022

Hlavne mat v chladnicke vychladene pivo, slane tycinky su bonus, a nakrajat syr s rajcinou a bagetou je mega topka, kavu si u nas este nikto nikdy nevypytal. A teraz vazne, tu nikto nic take neriesi

jaskolka
22. apr 2022

Ale nikto ti nedá iné premýšľanie, ak ty sama to neurobíš. V podstate si sama si odpovedala, vieš, čo by sú mala urobiť a aj tak urobíš niečo iné.
Tak skus to jednoducho nabudúce " nasilu". Zákaz si upratovať, kúp koláče v cukrárni a hotovo
Uvidíš, že vôbec nič sa nestane, len ty nebudeš vypluta, unavená a užiješ si návštevu.

nttnnt
22. apr 2022

No si si rozmaznala teraz uz budes tazko kekse vysypat lebo by boli asi velmi prekvapeni 😂😂😂 ja upecem babovku alebo kupim v obchode roladu a cau bazar maximalne nejake ocka alebo chlebicky, chipsy a konec

danyelia
22. apr 2022

Ahoj, jednoduché riešenie 😄 Nepozývaj si domov žiadne návštevy, ak sa niekto chce silou mocou votrieť, slušne ho odmietni, použi milión výhovoriek, prečo sa Ti to práve nehodí, prípadne sa stretnite radšej v meste na káve, v reštike, cukrárni a vybavené...😉

andrejka1974
22. apr 2022

Ja jednoducho nachystam chrumky tie mám doma vždy keď tak jednohubky a upratané mám za 30 minut vysajem pozametať a hotovo

tyrkysova_kobyla
22. apr 2022

Ja to mam tak, ze viac pohostenia chystam len ked ma byt u nas viac kamaratov, nejaka oslava alebo podobne. Nepeciem (nebavi ma to), maximalne sporadicky nieco nepecene, ale inak robim veeelmi jednoduche pohostenie, tanier s domacou klobasou, syrmi, olivami, prosciuttom a k tomu bagetka, tym sa neda nic pokazit. Alebo spravim natierky ci tatarak, pichnem do nej nozik, nakrajam bagetky a nech si kazdy vezme co a kolko chce 😄 zaklad je pivo, vino, poldecko v zasobe 😂

nadazdi
22. apr 2022

Ja mám v mraziaku vždy pizzakolieska nakrájané a ešte aj na sladko s jablkom a škoricou 😁 my to lubime, často si to robíme len tak, takze vždy urobím viac, nakrájam a dám zamraziť, keď príde návšteva, tak je to teple dobre, pozobkaju.. mám doma vždy kávu, lebo tiež ju pijem, sodastream so sirupmi.. a nič viac návšteve nemám čo dávať 😅

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
clodika22
22. apr 2022

Skús jeden deň to nerobiť, nestresovať sa tak, nemať všetko tip top a prídeš na to, že nejde o život, nejde o nič. Nič sa nestane, keď nebudeš mať všetko dokonalé, tak načo sa stresovať??

beataxxx
22. apr 2022

Som presne taka ista, tiez sa nadriem a stresujem, prichystam privela chodov, potom tri dni dojedame🙂🙂🙂 a upratujem ako diva….jedna kamoska sa mi vzdy smeje, ze upratat treba po navsteve a nie pred nou 🙂

dada0902
22. apr 2022

Ja som tiež úplne rovnaká nie si znamenie panna?
Ja keď už musím radšej idem na návštevu ja lebo sa vždy zdržíme chvíľu a valíme preč a keď je to naopak tak čakám kedy pôjdu domou mame 2 deti a už ma nejako teraz nebavia takéto vysedavacky

sissy27
22. apr 2022

Ku mne chodia návštevy 99% neohlásene, všetci sme rovnaká krvná skupina, takže nejaké “neupratané” máme u prdele, víno káva je vždy a pizza donáška funguje, stres 0 😃

deti95060810
22. apr 2022

to len upratuješ alebo aj vyváraš a vypekáš...
niekto si s tým nedá roboty...
moja teta bola na pytačkách pred cca 40r. - dohodnúť synovu svadbu a bola veľmi nemilo prekvapená ako dostali miesto múčnika vanilkové venčeky, ktoré z duše nenávidí.... a bolo vybavené...
moja teta je dedinská žena ktorá má každú nedeľu napečené, navarené ....

amelie2017
22. apr 2022

Ako ja som na tom podobne, ale s upratovanim a vzdy si nadavam, na co umyvas tu dlazku, umyla si ju vcera, aj tak sa nevyzuju a budes ju zase umyvat, ked odidu. Ale aspon s pohostenim si hlavu nelamem. Syr, olivy, jamon iberico, fuet, paradajka, cesnak, olivovy olej a hotovo. Ak pozyvame na obed, to sa stara o jedlo manzel.

alanko20
22. apr 2022

Ja stale nechapem, čo máte ľudia toľko návštev? Ku nám chodia len rodičia. Kto k vám stále chodí? 😀 btw. Neznášam návštevy.

blevka
22. apr 2022

Tiež to tak prežívam, ale to preto, že na rozdiel od teba 90% času upratané nemám. A keksami to tiež neviem odbiť, pretože na väčšine návštev sme my ponúkaní rôznymi špecialitami a tak to chcem oplatiť. Takže mam vždy nervy čo originálne uvariť a potom ďalšie či sa mi to podarí.

tyrkysova_kobyla
22. apr 2022

@alanko20 my sa napriklad stretavame s kamaratmi u nas/u nich doma, nie vzdy sa nam chce ist von na pivo, doma je to jednak lacnejsie a aj zahrame nejake tie spolocenske hry 😃 a kopa svagrovcov byva v rovnakom meste, tak tiez k sebe skocime na kus reci 😃

lenka2710
22. apr 2022

Ja mam skôr nervy z toho, že nachystám a navsteva sa toho ani len nedotkne, keď vidím toľko jedla a minutych surovín, tak mi je do plaču! To naši svagrovci sú takí, dobre ze sa mesiac pred návštevou neohlasia, že prídu, tak sa tešíme, chystáme a oni prídu na pol hodinu, ani len tu kávu nedopiju a už sa dvíhajú na odchod 🤷‍♀️ ja som náučena, že návštevu treba pohostiť, tiež mi nedá nasypat chipsy a dat kupované keksy, no proste nie, to už ozaj mi musí niekto zvoniť dole pri vchode, že ide pozrieť na chvílu, vtedy áno, aj kupované zlaté oplátky sú dobré vtedy 😅 ale zas kvôli upratovaniu si stresy nerobim, pre mňa je základ mat povysavane, umyté WC a kúpeľňu a stôl vylesteny, bo niekedy vyzerá jak keby ho decka ogrcali 😂 ale na pohosteni si vždy dám záležať no

autor
22. apr 2022

@nttnnt no ved prave,uz su zvyknuti na iste standardy u nas a teraz to uz tazko menit 😄

autor
22. apr 2022

@beataxxx no kamoska ma pravdu, ja upratujem aj pred aj po a potom doslova odpadnem do postele, ale s dobrym pocitom 😄

autor
22. apr 2022

@dada0902 veru som 😄😄😄 a tak isto, ked my ideme k niekomu, len vypit kavu a nevysedavame 🤣

autor
22. apr 2022

@alanko20 no manzel ma 5 surodencov, ja 3, plus sesternice s ktorymi sa navstevujeme, takze je toho dost 😄