Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Neviem čo robiť. Prosím o radu

vierkainka
23. apr 2016

Ahojte mile žienky....ani neveim ako začať,snad tym,že v poslednom čase je moj život ako mala močarina do ktrej sa zabaram a snažim s az nej všemožne dostať.....bojujem ako lev,ale sil mi ubuda,preto osm teraz prišla aby som sa mohal trochu vyrozpravať a požiadať vas o radu.Prednedavnom som prežila v osobnom živote,velky emočny šok ked sa so mnou rozišiel priatel,ktoreho som velmi lubila...každu zamilovanu ženu to rani a myslim si že každe zlomene srdce boli....to moje bolelo a aj stale boli.:( Sustredila som sa na pracu a pomaly sa vyrovnala so situaciou,že muism isť dalej a neupadať do smutku...jednoducho dalej žiť a pracovať.Nehrniem sa do ničoho ani nič v tomto smere nehladam.Už ked som si myslela že je takmer všetko v poriadku,satlo sa mi niečo s čim si neviem rady...TAKZE: Byvam v podnajme v 2 izbovom byte,v povodnom stave a platim 235 eur..v najomnej zmluve mam napisane že 85 eur je zisk pre majitelku a 150 eur zahrna zalohove platby za elektrinu ,vodu ,kurenie...teda energie🙂 Pani majitelka ma však pred par dnami informovala že mam veeeeeeelmi vysoky nedoplatok za elektriku.....dovod? platila iba 6 eurovu zalohovu platbu cely rok čo tu byvam.....na bytovy podnik odvadzala taktiež iba minimalnu čiastku,takež aj tam bude nedoplatok....:( a aj neviem čo robiť...som vinna ja či ona? platiť neplatiť tie nedoplatky? rieišiť to cez pravnika? poradte žienky.....dakujem každej z vas za akukolvek radu

ammellia
23. apr 2016

Vyborne, ze to mas v zmluve rozdelene! Rozdhodne nie si povinna doplacat, ak ona nastavila zalohove platby pod tych 150eur. Idealne by bolo riesit to s nejakym pravnikom, a hlavne vsetko pisomne.

vierkainka
autor
23. apr 2016

@ammellia dakujem za tvoju odpoved....a inak....od maja mi teraz zvyšila už z 235 na 250,nakolko už teraz jej nastavili zalohovky na 22 eur

vierkainka
autor
23. apr 2016

ešte som zabudla valstne dopisať do mojho prispevku že na otazku prečo plati la cely rok taku nizku zalohovu platbu na elektrarne teda tych 6 eur,tak jej odpoved bola že predošlemu najomcvi tato platba a spotreba stačila.tak si myslela že aj mne bude....lenže predošly najomca bol športovec ktory sa niekedy aj mesiace nezdražival v byte ak bol so svojim športovym timom v zahraniči....ja si však myslim že mna ako novu najomkynu predsa nemusi zaujimať kolko mal on spotrebu...so mnou pred rokom uzatvorila novu zmluvu....nie som konfliktny typ,len si už neviem jednoducho rady:(

sue
23. apr 2016

@vierkainka mas v zmluve specifikovane kolko eur ide na zaklade akeho zalohoveho predpisu na ktore energie? Lebo to je velmi dolezite. Moji najomnici napr.platia 17€ elektrinu len....3€plyn, 96,48€ vodu+teplo+spravcovske sluzby ale sucastou je aj vypis, ze na zaklade ktoreho zaloh.predpisu + ako mas v zmluva zapisane - kto znasa nedoplatky a preplatky?

...lebo ak tam toto nemas, tak mas smolu...mozes sa jedine sudit, ale neviem ci daco vysudis...

ammellia
23. apr 2016

samozrejme, ze to nie je tvoja vina! Pekne nech ti predlozi vyuctovania, tam uvidis, kolko boli zalohove platby a viac neplat. Trubka...

sissy27
23. apr 2016

@vierkainka ak v zmluve nastavila 150€ na zálohové platby, tak by ich aj mala v tejto sume odvádzať... Ak tak nerobila, tak logicky tie peniaze končili v jej vrecku, takže nech to doplatí z toho. Vyžiadaj si vyúčtovanie a porovnaj, koľko bol zálohový predpis na každú položku, koľko si jej na to dala ty a koľko ona reálne zaplatila... A hneď bude jasné, kto to má doplatiť.

klya
23. apr 2016

Mám rovnakú zmluvu, minulý rok som riešila. Prvý nedoplatok som vyrovnala bez pripomienok. Keď prišla s ďalším (jedno bola elektrina, druhé už neviem), tak som ju poprosila, aby prišla s komplet vyučovaním, že si to spolu zbehneme. Pozrieme, aká konkretna suma je počítana kam, koľko to robí celkom na energie a budeme počítať. A zrazu mi mala pár eur vrátiť 😉 No nechala som tak, máme super vzťah a super cenu za nájom, mne to zase za nejaké veľké naťahovanie nestalo.

vierkainka
autor
23. apr 2016

@sissy27 dakujem za odpoved....pytala som od nej vyučtovanie a pytala sa že kolko plati zalohovky na bytovom.....a stale sa odvolaa že predošlemu panovi čo tam byval to stačilo....že bytovy podnik jej to tak malo nastavil na zaklade spotreby

vierkainka
autor
23. apr 2016

@klya praveže aj ja mam s nou korektny vzťah...slušne a uctivo s nou komunikjem,platim jej pravidelne a načas....preto som prekvapena z tejto situacie

vierkainka
autor
23. apr 2016

@sue mam tam napisnae iba že 150 eur čini položka na zalohove platby za elektriku,vodne,stočne...teda energie

klya
23. apr 2016

@vierkainka neboj, veď tak to ma byť. Nech pekne na chvíľočku dobehne a prinesie komplet vyúčtovanie. Potom tých 150 rozdeľte po častiach, koľko ide konkrétne kam. Niekde budeš mať plus, inde mínus. Dáte to dohromady a prídete k reálnemu číslu. Netreba z toho stresovať. 😉 Poteším ťa, ja som to majiteľke len povedala a počítala sama. Aj som jej vravela, že ak sme nad limit, v pohode to akceptujem. Nakoniec už ani neprišla, že netreba, mám pravdu. A máme aj podpísanú novú zmluvu, vzťahy sú stále v poriadku.

biokozmetika
23. apr 2016

v zmluve by si mala mat uvedene ako to je s nedoplatkami a s preplatkami. ak nie tak ozaj si len pekne cislo po cisle prejst, ze odkial vyratala tych 150 euro (sucet akych platieb) a ak sa do nich zmestis tak si nemyslim, ze mas povinnost platit. kazdopadne by si si po tejto skusenosti mala vlozit do zmluvy nejaku klauzulu aj o preplatkoch a nedoplatkoch lebo co ak ti na buduci rok vyjdu preplatky 😉 ak sa smiem spytat v ktorom meste to je(ak to nie je tajne 😉 ?

vierkainka
autor
23. apr 2016

@biokozmetika v zmluve mam že nedoplatky platim ja a preplatky si nechava ona...preto neviem čo s tym:( lebo ak som jej davala 150 eur na poplatky a ona ma nastavene len šesť eur,tak ten nedoplatok samozrejme vznikol....mesto nechcem uvadzať ak sa nenahnevaš

saurian
23. apr 2016

@vierkainka z toho co pises nie je jasne, kolko vlastne su vsetky zalohove platby - ak plati skutocne rozne zalohove platby vo vyske 150e mesacne (co by ti mala aj preukazat), tak je jednoznacne ze nedoplatok za el.e. platis ty. ak vsak vyde najavo, ze tych 150e neplatila ako zalohove platby, tak to bol z jej strany podvod.
pozor - za tie mesacne zalohove platby, ci platby za sluzby moze byt vselico - odpad, vodne, stocne, el.e., kurenie, sprava bytu, poistenie...
takze by som si od nej slusne vyziadala pisomne vyuctovanie nakladov, kde bude jasne uvedene co je v tych 150e - ake zalohove platby, a ake boli platby za jednotlive obdobia. predpokladam, ze ked si si byt prenajala, tak sa urobil odpis vodomeru, elektromeru a pod cez BVS, ZSE aby bolo jasne, kolko si realne spotrebovala ty za obdobie, kedy byt uzivas.

vierkainka
autor
23. apr 2016

@saurian ano,tieto udaje odpisane mam ...hned pri prebrati klučov sme to riešili...ja som to pochopila pri podpies tak,že ja jej uhradim 150 eur a ona ich rovnomerne na všetko rozloži..a ako som to už vaic krat spominala tak na elektriku dala 6 eur....predpokaldala som že teda tych zvyšnych 144 eur posielala na bytovy podnik...ale kdežeeeee...na bytovom podniku za vodu a kurenie určiet tolko neodviedla....z tpho vypylva že tych 150 eur nebolo v plnej vyške uhardenych na energie......:( a k vyučtovaniu som sa ešte nedostala,ešte mi neposkytla dokumenty

saurian
23. apr 2016

@vierkainka
tak ziadaj aby ta vyuctovala. ak preukaze, ze realne naklady ktore zaplatila za byt boli mesacne 150e, tak bohuzial budes musiet platit ten nedoplatok - hoci to je nefer ze neboli nastavene vhodne zalohove platby, a tym padom si nemala vopred informaciu o realnej cene prenajmu.
ak vsak nedokaze zdokladovat na co tych 150e pouzila, tak je povinna z rozdielu medzi tou zalohou 150e a jej skutocnymi nakladmi ktore hradila zaplatit tie nedoplatky. ak to prevysi sumu 150e, musi doplatit bohuzial ty. takze ju poziadaj aby ti preukazala na co tych 150e mesacne davala.
platila si aj zabezpeku/kauciu? planujes v tom byte ostat? aku mas vypovednu lehotu? neuvazujes o inom prenajme? tieto otazky by si mala riesit.
mmch - je skoda, ze si dopredu nemala presny rozpis, co tvori tych 150e.

sue
23. apr 2016

@vierkainka kocky vyssie uz popisali asi vsetko...ja len odporucanie do buducna :
1.vzdy si daj do zmluvy zakotvit presne sumy! (aj presne sumy tej ci onej energie)
2.bud preplatky a nedoplatky znasa prenajimatel alebo najomnik. Ako si mohla podpisat taky nezmysel ze nedoplatky ty a preplatky ona????

tereniz
23. apr 2016

Uz davno som riesila podobny problem na sude,zmluva je zmluva! Neplat jej nic! Ona sa bude musiet na sude preukazat ze naozaj kazdy mesiac tych 150 eur platila a ak platila menej odcita sa to z nedoplatku,ktory po tebe chce,ak nemas na pravnika pridelia ti ho bezplatne z centra pravnej pomoci,aj ja som to tak mala... Nenechaj sa oje... 🙂

vierkainka
autor
23. apr 2016

@sue bola som v nudzi a surne som potrebovala byt....a tento mal primeranu sumu,ktoru ja dolažem uniesť....men nejde ani o to či by si ponechala preplatky...ale prečo vyraba zamerne nedoplatky?:( ved ako mohal nechať 6 eur na elektrine?:( ale človek sa uči na vlastnych chybach.........teraz sa len modlim aby som maal dostatok sil bojovať

vierkainka
autor
23. apr 2016

viem novu informaciu.....tato pani toto rbi každy rok každemu najomcovi.......zal sprava pre man je,že už s touto zmluvou už aj vyhrala raz sud nad jednym dievčaťom,ktore nemalo pravnika,pretoež boal v zahraniči a potom jej už len prišla sudne predvolanie.....sud divečina prehrala a musela platiť aj sudne trovy.....presne to iste mala ako ja....nizke zalohovky....pani majitelak mala dobreho a draheheo pravnika.....dievčata bojim sa:(.........naozaj sa bojim....:(

karbipl
23. apr 2016

Dobrý deň. Mám 17 rokov bývam v Nemecku a bola som u deckej lekárky s mierou bolesťou brucha. Tá mi však nezistila žiadnu chorobu. Povedala som jej že som už mesiace nemala menštruáciu. Spravila mi močové testy a povedala mi že som tehotná a že si je istá na 98 %. Je možné že vám obyčajný decky lekár zistí tehotenstvo? Vôbec tomu neverím a vôbec nemám ani tie tehotenské príznaky, iba mi zmekli prsia a mam chuť na jedlo stále.. Prosím ozvite sa mi dám vám aj foto Facebooku prosím čo najskôr.. Vopred ďakujem

katarinamarkova
23. apr 2016

@vierkainka
- čo máte v nájomnej zmluve?
- máte nájomnú zmluvu?

katarinamarkova
23. apr 2016
katarinamarkova
23. apr 2016

@vierkainka ....... mam tam napisnae iba že 150 eur čini položka na zalohove platby za elektriku,vodne,stočne...teda energie.........
podla toho čo píšeš je jasné, že 150 malo ísť podľa zmluvy na energie......ak ona má príkazy nastavené na 6€ a 144€ si strčí do vrecka je jej vec.....ty si 150 za energie zaplatila, tak si logicky môže vymáhať len rozdiel:
150x niekoľko záloh = povedzme 1500 €
suma za energie vo vyúčtovaní = napr. 1550€
tak jej máš uhradiť len tých 50€
( samozrejme len príklad )
neviem o aký veľký nedoplatok sa jedná, ale pri 6€ platbách asi dosť, zbehni za nejakým právnikom, nech sa na to jedným očkom pozrie, pre neho to bude záležitosť pár minút a ty budeš vedieť ako presne tetuške argumentovať.

a ešte otázočka:
len dúfam že si jej neplatila nájom len tak na ruku v hotovosti.

vierkainka
autor
23. apr 2016

@katarinamarkova dakujem za odpoved....najom som jej platila trvalym prikazom cez banku a mam aj doklady k tomu,že som platby uhradzala v plnej vyške a načas

sissy27
23. apr 2016

@karbipl úplne mimo tému,ale nevadí... tehotenstvo si vieš zistiť aj sama a bez lekára - tehotenské testy bežne dostať v lekárňach, drogériách, potravinách... a fungujú úplne na tom istom princípe ako testy u lekára (či už gynekológa alebo všeobecného lekára)... ak máš stále pochybnosti, tak verím, že aj v nemecku bežne fungujú gynekológovia, tak sa k nejakému zaraď - vzhľadom na to, že už máš aktívny sexuálny život, tak si tam mala byť dávno a riešiť antikoncepciu - a to by ti ušetrilo dnešný problém...

sissy27
23. apr 2016

@vierkainka pokiaľ ti nie je ochotná ukázať vyúčtovanie nákladov, tak je asi aj tebe úplne jasné, ako to celé je... 150€ mesačne úplne v pohode pokryje zálohové platby na 1 osobu v 1izbovom byte, kľudne aj preplatky z toho môžu byť... takže ak pani majiteľka chce debatovať, nech príde aj s vyúčtovaním a ak nie, čím skôr si hľadaj iné bývanie....

mihula
24. apr 2016

@vierkainka mne sa zas nechce verit,ze niekto kto prenajima byt postaví takto zmluvu.Ja tiez prenajimam byt a kolko z toho je pre mna,je nikoho do toho nic.Ja som dala byt do prenajmu za urcitu sumu a ten kto mal o neho zaujem sa ani neodvazil opytat kolko ja za ten byt platim.Energie a plyt si najomca nahlasil na seba a kolko si plati zalohove platky zas mna nic do toho.Preplatky a nedoplatky idu mimo mna.Teraz pride vyucovanie voda a teplo a platby mam nastavene podla toho kolko ludi mam prihlasenych.Samozrejme ak sa ku mne chodi kupat ich cela rodina,nikto nemoze ziadat aby ja som platila ich spotrebu vody.

vierkainka
autor
24. apr 2016

@mihula i ked sa ti nechce veriť,ja takut o znluvu mam...mam tam uvedene že 85 eur je pevna zložka najmu,čo predsatvuje zisk pre nu z ktoreho by ona mala odvadzať dan a 150 je pohybliva zložka najmu kotra v sebe zahrna zalohove poplatky za energie.....a stalo sa to,čo som už vyššei uviedla...pani si nastavila čo najnižšie zalohove platby a terz prišiel obrovsky nedoplatok....ten nedoplatok vznikol jedine preto,že tam bola nizka zalohova platba.

mihula
24. apr 2016

@vierkainka ja ti verim,že mas takto postavenu zmluvu,ved keby nie,tak to tu neriesis.Vies zalohove platky za el.energiu sa odvíjaju od toho,kolko el.spotrebicov v byte je.Ja sama,keby som platila aj elek.energiu najomcom,by som asi vychadzala z toho kolko spotrebicov maju.Mozno ten chlap pred tebou tam nic nemal a jej stacili taketo zalohy,ale ty sama si mala povedat,že 6e je predsa malo.A este nieco vodu a kurenie nemozes pocitat ako poplatky za energie.Voda a kurenie ide z penazi z najmu.Myslim si,ze v tomto pripade ked 150e islo na naklady bytu-6e eleltrika,neviem ci je tam plyn,tak potom musi yskocit velky preplatok inde,skus jej povedat,ze chces vidiet vyuctovanie tvoje a popros o ukazanie vyuctovania z predchadzajucich rokov,pre porovnanie.Nemusi ti nic ukazovat,ale ak mate dobre vztahy,myslim ze sa dohodnete.neboj sa nic.A este aky vysoky nedoplatok prisiel?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli