Nevládzem niesť, čo mi život naložil

ivmila
23. jan 2012

Ahojte...ani neviem kde začať...keby som mala všetko napisat, tak mi nestači ani 10 strán. A prečo píšem? možno preto, lebo chcem počuť niečo povzbudivé, alebo sa len tak vyventilovať na klávesnici od počítača...takže :
Som vydatá a mám manžela, s ktorým sa velmi máme radi. Máme tri krásne zdrave deti. Problem je ale v mojej rodine. Bývame našťastie už sami, ale aj tak velmi velmi trpim a myslim ze tento problem ani nema riesenie, len sa da čakať čo príde a tá hrča, čo mám v krku, ten strach z budúcnosti ktorý cítim sa nedá ani opísať slovami. Moja mamka je zlaty clovek, no už 25 rokov trpí chorobou skleroza multiplex..je to trasna choroba. Je teraz na tom tak ze este s barlickou chodí, no reč sa jej zhoršila, motorika, pamäť, skrátka nemôže byť vobec sama. Som najstaršia zo 4och súrodencov. Moja sestra sa tento rok ide vydávať, odíde preč bývať asi 20km. Brat ide na výšku do Blavy, bude tam na intráku. Najmladší brat má 16 rokov a hlavu plnú snov, ved to vsetci poznáme. A moj otec??? on je trnom, on je mojim utrpením, aj ked ho velmi lubim. Pije. Velmi pije. NIekedy aj 2 týždne vkuse. Stupnuje sa to. Ked sa ho spytame, co bude dalej, ked ostane s mamkou sam aj s tym bratom, povie len : klídek ( bože už nenávidim to slovo) že vsetko bude fajn, svet je gobicka...pustil sa uz aj do palenky, ktora je doma, a to este ked som sa vydavala ja, pred 5 rokmi, tak sa staral, vsetko zhanal, a teraz mam pocit, ze nam hadze polena pod nohy, prepija vsetko co sa da...spustil sa ako najvacsi uboziak a my nevieme co robit. Kedze moji surodenci chodia do skoly a sestra do prace, tak cez den, kedze ja som na materskej ( mam tri deti 4r, 2r, 1 rok -teda mam sa co obracat) mam mamku u seba, oni ju dovezú ráno, budia ju uz o 6tej a kolkrat sa stalo ze otca poslali z roboty domov, pretoze bol na mol uz rano, a pride domov a celý den prespí, alebo slope. Je to neuveritelny sebec. Ani ho nenapadne mi pomoct, ked mam svoje deti a aj mamku, ked je ozraty, nadava jej, ponižuje ju, najma pred cudzimi ludmi. No je to skratka na psychiku hrozné. My sa starame, ked treba s mamkou ist k lekarovi, minule mi bol pri detoch ten 16 rocny brat, a otec prisiel o vodicak, kvoli alkoholu, uz presli 2 roky, ale on vobec nema zaujem si ho zaobratat naspať. Nestara sa o nic len o svoje bludy aby mal pivo v chladnicke. Ale na druhej strane, ked je triezvy, je to uplne iny clvoek. Rozpravali sme sa s nim, prosili ho, plakali, hadali sa s nim...nic nepomaha....povedali sme mu uz take silne slova, ze ho to muselo ranit (teda aspon normalneho cloveka by to ranilo, povedala som mu ze sa mi hnusi a ze som rada, ze uz s nim nebyvam a ze den, ked som odisla z domu bol pre mna najstastnejší atď...) Velmi sa bojim co bude v septembri, pretoze sa odstahuje brat aj sestra. Teraz pred nim kryjeme peniaze, tak co bude potom? preco si nemozeme žuť svoje vlastne životy, ako iní ludia, ako deti, ktorym rodicia pomahaju a maju ich radi??? mám strach, ze sa bude treba starat nielen o mamku ale aj o neho...bože, prosim napiste mi nieco co ma povzbudí, ja uz naozaj nevládzem a prepáčte mi za taký dlhý príspevok. Dakujem

vanesino
23. jan 2012

viem ze ti nemôzem pomôct ale aspon ta utesit neboj sa je to tazke ale urcite sa to obrati na lepsie aj ked teraz tomu neveris.nesmies sa trapit lebo to len vsetko zhorsi musis byt silna uz len kôly mamicke a tvojej rodine a bude to lepsie,ja viem ze toto nieje rada ktoru by si potrebovala, ale drzim ti palce aby si to zvladla pa

xlucia
23. jan 2012

@ivmila otca treba ist donutit na liecenie, trebars aj sudom, mamine zo socialky zaobstarat opatrovanie. mas to velmi tazke. mas deti, potrebuju ta, neznic sa. mna tiez drzia nad vodou. a aj moj muz. nesmies sa dat.

tea333
23. jan 2012

@ivmila cely tvoj problem suvisi s chorobou tvojho otca. Alkoholizmus je choroba, ktora z ludi robi to, co vidis u tvojho otca. Ak sa nebude liecit, pravdepodobne sa prepije na smrt.
Mas svoju rodinu a dost starosti s mamou.
Ak mate problem s peniazmi, mozete sa obratit na sud, ktory otca moze zbavit sposobilosti na pravne ukony v dosledku zavislosti. ono sa totiz moze kludne stat, ze si otec zacne na alkohol poziciavat a kludne zalozi aj dom nejakemu providentu alebo podobnym uzernikom.
Otec sa moze stale liecit. problem je v tom, ze by musel chciet ist na liecenie. donutenim sa to riesit neda. v takomto stadiu alkoholizmu sa otec nespamata a pit neprestane.
chcela by som ti napisat nieco povzbudive, ale radsej ti napisem radu. skus svoj zivot co najviac oddelit od otcovho. zabran mu stretavat sa s tebou a tvojimi detmi a vysvetli mu, ze ak sa nebude liecit, minimalne navstevovat nejaky klub anonymnych alkoholikov, tak sa s nim nemozes vidat, pretoze ti to ublizuje. ty mas toho dost.

burina111
23. jan 2012

no život ti naložil, asi skúša, koľko unesieš...ale si silná osoba, keď zvládaš ťažko chorú mamku a svoju rodinu k tomu. neboj, život vždy všetko nejako zariadi, aby bolo dobre, aj keď sa ti to teraz nezdá...okrem toho, si mimoriadne zodpovedná. Ja ti držím palce, hlavne aby si mala dosť síl, odvahy a aby to tvojej rodine nepoškodilo ale ju stmelilo. v živote je to tak zariadené, že niečo dostávame a iné zas musíme obetovať aby bola rovnováha....tak sa drž, nevešaj hlavu. ja mám na zlé dni svoju vetu: po tme vždy príde svetlo... 😉

katy1979
23. jan 2012

@ivmila tvoj otec je alkoholik a treba mu to povedat na rovinu. neviem odkial si ale najdi si kontakty na ludi co sa tymto zaoberaju.skus sa s nimi o tom porozpravat. Len bohuzial zmenit sa moze iba on a musi to chciet. ak to chciet nebude a bude to odmietat nepohnete s nim. su dve moznost raz sa upije k smrti ci si to uvedomi prilis neskoro. Aj ked mu povies tie najhnusnejsie slova na svete nepohne to s nim. zavisly clovek vnima uplne inak. Ak ma stale rad vasu mamu len sa jednoducho boji ze to s nou nezvladne treba ist skusit na neho prave cez mamu. teda rozpravat sa o nej ako mu tvoja mama veri doveruje a potrebuje pomoc prave od neho a ze jej tym ublizuje ako sa sprava. Nevycitat ale ukazat mu vasu stranu mince ako sa kvoli nemu trapite. a vtzedy ked bude mat svetlu chvilku a sam pripusti zeby nemal pit treba ho okamzite k niekomu nahnat. nie za tyzden dovtedy by ho to preslo ale hned. Nie je to sice nic povzbudive ale musis bojovat dievca. Nie sme stroje nefungujeme dokonale obcas sme vycerpany a vidime vsetko beznadejne. ak sa da skus vypnut odist niekam na par dni. zobrat deti a ist prec. mimo mamu mimo otca mimo vsetkych problemov

ivmila
autor
23. jan 2012

@tea333 prepanajana, nestras ma, ze by to malo dojst az do takeho dosledku...nastastie, problem s peniazmi nieje az taky hrozny, nakolko sestra vsetko strazi a otec ma svoje peniaze na prepitie aj ked mu nidky nestacia, nejak sa to este zvlada...No co bude potom ak ho nebude mat kto strazit..nemozem chciet od 16rocneho brata aby viedol domacnost. Ja neviem. A otec v podstate pije cely zivot aj ked nie az tak ako teraz, ale stale rozpraval a bol proti tomu aby sa z domu cokolvek predavalo alebo vynasalo a nikdy si peniaze nepozical a ani nemal dlh v krčme apson o tom neviem.Tak dufam ze to nezajde az tak daleko, zimomriavky mi idu z toho textu....ale su to veci, ktore by mohli nastat...

rolak
23. jan 2012

@ivmila podľa mňa sa treba poradiť s odborníkom na alkoholizmus...neviem presne,ktorý lekár sa tým zaoberá, ale on by určite vedel poradiť,ako na otca, existujú aj ambulantné liečby alkoholizmu.... u nás mal tento problém strýko,teta s ním nevedela rady, poslúchol až moja mamu(svoju staršiu sestru), zobrala ho k lekárovi,nasadil mu nejakú liečbu,bral lieky a dnes abstinuje úplne.... neviem,ako to pesne bolo,ale opýtam sa mamy,ak chceš. píšeš, že otec je za triezva iný človek,škoda by bola, nebojovať o jeho zdravie, môže sa vyliečiť, môže s mamkou zase žiť pekne, tá cesta tu je.... zrejme treba hľadať ten impulz,ktorý ho priviedol k alkoholu,asi niečo v jeho živote,čo nezvláda... porozmýšľajte....

ivmila
autor
23. jan 2012

@katy1979 mas pravdu, ale my sme sa mu 100krat snazili vsvetlit ze nech kvoli mamke sa šetrí..ale on si myslí, že bude vsetko ok, a ze bude vsetko zvaldat sam , starostlivost o mamu a my sa nemame bat a starat...Ja by som nemohla odist prec od toho vsetkeho na par dni, stale by som myslela na mamku, ja ju tak hrozne lutujem, chudinka, len place, a nic nam nevie povedat, lebo ma problem s recou, no len tiško trpí, viem si to predstaviť a to mi trhá srdce, a viem že Boh vsetko kazdemu zráta, skor ci neskor, kazdy mame chyby, ale moj otec ked si bude mat "vypiť svoje" za vsetko co robí, tak to si ani neviem predstavit. Mám hrozný strach

danteska
23. jan 2012

@ivmila ja ta uplne chapem..je to strasne a alkohol je to najhorsie co sa v rodine moze vyskytnut,mame v rodine cloveka ktory pil a znicil si total zivot,urazky nepomahaju-sama to poznas,spadol na same dno..-bezdomovec..po predaji rodicovskeho domu prechastal a prevozil na taxikoch 220000,-co je neuveritelne. .takze ta chapem,poradit ale neviem..my sme dotycneho prehovarali,prosili,plakali,bili,hladali denno denne po vsetkych krcmach v okoli,platili dlhy ale ak taky clovek nechce prestat s alkoholom tak neprestane,na to sa priprav.musia ti pomoct surodenci,inak to bude tazke..nemozes si maminu zobrat k sebe natrvalo?neviem teda ako to mate doma,sice pri 3 detoch je to tazke,ale otec sa o nu asi sam nepostara.aj ked si v triezvom stave mysli ze ano.bud sa fakt upije k smrti,ale moze sa stat ze ma tuhy korienok,skonci dakde v nemocnici,nebude chodit,bude mat plienky a pojde do ustavu (nas pripad napr.)..alkohol je hnusoba najvacsi na svete..

ivmila
autor
23. jan 2012

@rolak no ved on asi nezvlada to čo je s mamkou...on by asi potreboval zdravu zenu, co by ho viedla a nie chorú...aj ked pre nu urobil v minulosti velmi vela, vozil ju po vselijakych lekaroch, vysetreniach, no zmenilo sa to...uplne..je z neho iný človek

ivmila
autor
23. jan 2012

@rolak a poprosím ta, spýtaj sa na to svojej mamy, že ako to bolo ....budem cakat odpoved...dakuejm velmi pekne

ivmila
autor
23. jan 2012

@danteska no to by som mohla si ju vziat,m teoreticky, ale to by som mu podla mna dala volnu dráhu, uz by sa nestraral o nic a prepil by sa uplne

rolak
23. jan 2012

@ivmila ber to tak,že aj on je chorý. že to zlé,čo robí,robí v ňom choroba. to,že hovorí,že všetko s mamkou zvládne,znamená,že zatvára oči pred realitou a nechce o tom ani rozmýšľať.....treba sa porozprávať s odborníkom, nemyslím,že váš problém je neriešiteľný,neboj sa, mnoho ľudí to prekonalo...ale vy ako rodina, nemáte odkiaľ vediieť ako na to,veď nie ste lekári, tak ako mamke pomáhajú lekári,mali by aj jemu.

tea333
23. jan 2012

@ivmila ja aj @katy1979 piseme podobne hororove veci, pretoze s tym mame skusenosti obe sme sa pohybovali alebo pohybujeme medzi zavislymi. Alkoholizmus je choroba, ktora sa jednoducho nezlepsuje, nestrati sa. Je pravdepodobne, ze sa to bude zhorsovat. Ako pise Katy, zavisly nevidia veci ako ty. zbytocne vycitas sebeckost alebo skusas slzy a plac. ak ho chcete zachranit, tak jedine spolu. mali by ste sa do toho vlozit ako rodina a trebars mu urobit taku spolocnu intervenciu, kde mu opisete, v klude a pokoji ako sa vam s nim zije a ako je to z vasej strany. samozrejme treba najst odbornu pomoc. ak bude len trocha vole z jeho strany, treba to riesit.

rolak
23. jan 2012

@ivmila zajtra sa jej na to povypytujem.

danteska
23. jan 2012

@ivmila ale on sam musi chciet...ked nechce a nechce sa liecit,nechce prestat,tak inu moznost asi nemas..iba sa na neho vykaslat a starat sa o mamu ktora to potrebuje..

lienka434
23. jan 2012

@ivmila urcite nie si v tom sama.Nie kazdy ma rodicov,na ktorych sa moze spolahnut a ktori ti pomozu su aj taky ako u teba a este aj horsie a ine pripady.Chcem len napisat ze otca musite dostat na liecenie!!!a nech tam ostane co najdlhsie no len nesmie ujst a oddist.Myslim ze vas otec spohodlniel, prebrala si vsetku zodpovednost za mamku a on nemal asi co robit tak zacal pit:( no najskor by som ho poslala niekam za doktorom aby mu on povedal ze musi prestat lebo je to zle a ze moze ist na liecenie.Asi od rodiny si to nenecha povedat jedine ak mu nedate ine vychodisko!zbalit kufre!🙂 :(

deniskateniska
23. jan 2012

@ivmila och tazko sa to cita a este tazsie sa to predstavuje ze ty maminka s mladou rodinkou sa takto trapis.. nie len ze choroba maminky ale aj choroba otca -alkoholizmus... ludia co holduju alkoholu to nevnimaju ze sa nieco deje zle, ze nieco zle robia pre nich je to normalna vec... maju svoj svet... ako vravis otec je iny bez alkoholu to urcite ano a preto sa znova napije abynemusel celit skutocnosti ze ma choru zenu... je to hrozne ked raz clovek tomu prepadne.. na liecenie dostat oca nejde? ty nemozes niest na pleciach celu tarchu ... ☹ prajem vela vela a este viac sil tebe a tvojej rodinke

cmeliatko
23. jan 2012

jedno je otec a druha je mamina.
zial otca si nevyberies..mamina je dolezitejsia....skus si manzelom prejst kroky ktore by ste mohli spravit.
a hlavne co na to povie tvoja mamina aj. pokial ona sama chce mat v dome ozrana tak .....

cmeliatko
23. jan 2012

@danteska clovek kt prepadol alkoholu musi padnut uplne dole..iba to ho dokaze prebudit...ak vobec dokaze.
zial kruta pravda....to iste drogy..bud prezijes a sam prestanes...zbytocne ta strcia do klietky...to sa vrati tak ci onak pokial si to sam clovek neuvedomi....

tea333
23. jan 2012

@cmeliatko nesuhlasim. Clovek ktory padol na uplne "dno" nema blizsie k vylieceniu ani k voli sa liecit.Alkoholici sa prepiju a narkomani predavkuju, to je dno..ine dno ako odrazovy mostik neexistuje.

rolak
23. jan 2012

@ivmila ako dlho pije? predtým s tým nemal problém? žil s mamkou normálne? o vnúčatká sa už nezaujímal? to už pil? čo na to mamina? ona bola doma šéfka?

danteska
23. jan 2012

@tea333 no mamina sestra je ten clovek o ktorom pisem a padla na dno a nic to s nou neurobilo..pytali sme sa na liecenie,mala uz aj papiere vypisane ale ich roztrhalaa proti voli nikoho na liecenie nedostanes.ten clovek s tym musi suhlasit,musi chciet..ako pises-inak sa z toho dna neodrazi a najhorsie je ked naslubuje nieco,nesplni a tym strati doveru najblizsich..

cmeliatko
23. jan 2012

@tea333 ma...pre kazdeho je "dno" nieco ine. moji dvaja ex boli narkomani takze viem o tom svoje a presla som si dost zlou fazou spolu s nimi, ked nam kamosi zomreli. tak isto poznam ludi kt piju viac nez je normalne a su z nich zvierata....a im nepomoze fakt nic. ziadne sladke reci ani dohanacky ani bitky ani nic...oni musia zostat sami a bud im zapne alebo zial smola..ine by bolo keby chceli pomoct. moj jeden ex chcel pomoc, dostal ju, a dnes je zo vsetkych sraciek vonku a ma krasnu rodinku.

davidka27
23. jan 2012

ja sa ti velmi čudujem , že ožrana ako píšeš trpíte v byte- prečo nevoláte nanho políciu, dnes je zákon na vašej strane mám s tým skúsenosti, polícia ho zoberie, bude zavretý v CPZ - ke, ak sa to bude opakovať viackrát súd nariadi liečenie, máte problém a vobec ho neriešite!

minewka
23. jan 2012

@ivmila bolo by fajn, keby ste sa spolu so súrodencami o tom porozprávali..nie je fér, že to všetko padlo na teba..mali by ste to riešiť spolu, sú to aj ich rodičia.

Inak je to ťažké...mama a otec- to sú dva dôležité prvky v našich životoch, nie každý sa vie úplne odstrihnúť.

Skús napríklad sa poradiť s nejakými združeniami, čo môžem spraviť s otcom, či existujú nejaké páky, porozprávať sa o jeho probléme a možnostiach riešenia napr. s psychológom. Rovnako si pozisťuj, čo sa právnych vecí týka, čo hrozí a ako sa toho vyvarovať. (už to tu niekto spomínal..nech si neprepije strechu nad hlavou)

Mamka nemá nárok na nejakú opatrovateľku či asistentku? Alebo formálne si to ty? A čo na to mamka? Nechce ísť do nejakého zariadenia, či centra - napr. doobedu aspoň? Neviem, či niečo také v okolí máš...

katrinka8
23. jan 2012

Mojmu ujovi pomohlo, ze mu jeho zena povedala, ze sa s nim rozvedie a vyhodi ho z domu, potom si uvedomil, ze ma problem a sam isiel na liecenie a dnes je uplny abstinent.
Ale tak tieto veci su podla mna individualne - alkoholizmus sa podla mna da liecit len za pomoci odbornika. @ivmila - ja by som asi zasla najskor sama za nejakym psychologom, s ktorym by som sa poradila. Ak nic ine, tak by Ti aspon poradil, ako si mozes sama zariadit svoj zivot tak, aby si nemusela trpiet Ty a Tvoja sucasna rodina a ukazal by Ti cely problem mozno aj z ineho pohladu. Viem, ze je to tazke, ale psycholog by mal byt nezavisly clovek, ktory Ti dokaze ukazat iny pohlad na problem a navyse Ti moze poradit aj nieco o lieceni alkoholikov...
Drzim Ti paste, nech sa to coskoro vyriesi a nech v Tvojej dusi svieti co najskor slniecko. Ver tomu, ze Tvoj problem je riesitelny. Neboj sa, nic nie je stratene 😉

viki2912
23. jan 2012

zivot cloveku nalozi len tolko,kolko clovek unesie...zrejme si silna a mas energie na rozdavanie,kedze mas nalozene dost.hlavu hore,tvoja rodina je v poriadku a musis mat zo seba dobry pocit,lebo robis max.s otcom uz asi neporadite,lepsie by bolo dat ho liecit,aby nezavadzal a nerobil hanbu.resp.neprepil cely majetok.tym by si mala istotu ze nebude oxidovat pri tebe a nebude urazat mamku.proste dajte ho na niekolkomesascny detoxikacny pobyt na prednu horu a mas pokoj.hned ho to prejde.

adriana7
23. jan 2012

@ivmila , súhlasím s @minewka, vaši rodičia vychovali štyri deti, nie jedno, tak aj štyri deti sa teraz musia postarať o svojich rodičov. od tvojich súrodencov nie je fér, že prchajú od problému a nechali to na tebe, bože, akokeby si toho sama nemala dosť!
...podľa mňa tvoj otec mamu ľúbil a nezmieril sa s jej chorobou, žiaľ, sú silné a slabé povahy a tvoj otec je ten druhý typ. zrejme bol aj vo viacerých veciach na mame závislý, zrejme to doma kočírovala ona...a zrazu ju ako oporu vedľa seba nemá a má byť sám oporou, nezvláda to, opiť sa je jednoduchšie...
...každopádne moja, máme to v rodine, otcov brat je notorik odvtedy, čo tragicky prišli o najmladšie dieťa ☹ , každý máme nejaký "spúšťač", ale...dievčatá ti tu dobre radia, že sa nám tu vyžaluješ, to ti v reáli nepomôže, lebo čím horšiu realitu budeš žiť, tým horšie na tom budeš psychicky aj fyzicky. a nedovoľ, aby ti toto rozbilo tvoju vlasnú rodinu. sadnite si pekne všetci, podeľte si starostlivosť o mamu, žiadne pápa, my sa sťahujeme, a riešte právne aj odborne otcov alkoholizmus...najlepšie hneď odzajtra...drž sa

eri28
24. jan 2012

@ivmila ja mam pre teba iba jednu radu, zapojit do toho rodinu, vsetci to vidia, a vazne 😉 sa porozpravat z otcom na rovinu, ked sa da ked bude triezvy, co chce co dalej planije, vy sa nemienite pozerat ako nici rodinu, bud liecenie, alebo ulica, jednoducho tvrdo ho vyhodit ☹
ja viem znie to kruto, ale to je jedine pre vas riesenie...
Poznam to z nasej rodiny, mali sme narkomam zavislych, a tiez si museli odkrutit ulicu, lebo liecit sa nechceli az neskor, teraz je kazdy cisty a maju krasne rodiny..............
presla som aj kurzami liesby, kedze som chcela pomahat rodine, medzugorie, je super,.
v tvojom pripade mozno obcianske zdruzenie triezvy zivot, pri Nitre maju liecenie, vedie to byvaly alkoholik pan Blisca.... super vec
a neboj sa, lebo PAN BOH nam neda viac ako unesieme, dam nam bremena, ale pomaha nam nosit, kazdy den nas kriz.............. 😉
vela odvahy ti prajem 🙂