Nevlastný syn berie drogy

quappa77
25. máj 2015

Ahojte, chcem sa s vami poradiť ohľadom môjho dosť veľkého problému, a tým sú drogy. Môj nevlastný 16-ročný syn začal fajčiť trávu, je tomu pomaly rok, čo sme na to prišli. Najprv sme sa s ním rozprávali, všetko mu vysvetlili, následky právne aj zdravotné-nepomohlo, začal ich aj predávať a naposledy som zistila, že trávu fajčí aj s kamarátmi priamo na našom dvore. Začal domakradnúť (peniaze, alkohol, cigarety, šperky). Neviem čo mám robiť, na koho sa obrátiť, ako situáciu vyriešiť. Postoj jeho otca k celej veci je veľmi vlažný, veď je v puberte predsa.... Ja si nemyslím, že obdobie puberty je ospravedlnenie na všetko, dieťa, a to každé musí poznať svoje hranice. Je veľmi drzý a arogantný a po dobrom sa s ním proste nedá. Moja situácia je o to zložitejšia, že nie som jeho zákonný zástupca. Ak máte alebo ste mali niekto podobný problém, prosím ozvite sa.....neviem, či mám na neho zavolať políciu, vyhodiť ho nemôžem, nie je plnoletý, rozprávanie ani tresty nepomáhajú. Mám malé 3,5 ročné dieťa a nechcem, aby vyrastalo s "veľkým bračekom", ktorý sa nevie vmestiť do kože. Ďakujem za akékoľvek rady 🙂

amadora
25. máj 2015

@quappa77 ťažko radiť, netuším vôbec ako by som sa správala v danej situácii. ale jednoznačne by som sa skúsila obrátiť na nejakého odborníka,ktorý vám poradí ako správne postupovať. tu sú nejaké kontakty, vyberte niečo čo máte blízko a skúste tam zavolať a poradiť sa http://www.infodrogy.sk/ActiveWeb/AdresarInstit...

quappa77
autor
25. máj 2015

@amadora Presne nad tým som rozmýšľala, ďakujem za link

pribinak
25. máj 2015

V takomto boji nesmies zostat sama. To sa neda.
Skus drahemu ockovi navrhnut, aby ste sli spolu k psChologicke, lebo nech si kazdy hovori co chce, drviva vacsina narkomanov zacinala s traviu, vsak to je len trava a partner sa potrebuje rozpravat s niekym kto ho da do obrazu, ze toto nie je len vsak chlapec je v puberte

Navyse ak ju predava dalej, jedna sa o dilerstvo a to je trestny cin, takze to nie je len tak. Navyse by mal brat otec ohlad ajna to mladsie dieta, aby emiselo vyrastat s nalepkou, ze bratje narkoman, diler a kriminalnik a tento bude taky isty

Neviem z ktoreho si mesta, ale pozri s CPLDZ to je centrum pre liecbu drogovych zavislotsti, su v kazdom vacsom meste amaju aj rady a kluby pre rodicov

mircalla
25. máj 2015

@quappa77 Bohuzial polutovaniahodny postoj otca k celej zalezistosti. poviem ti teda, ze este vela znesies...a naozaj si ukazala vela tolerancie. kedze s nim nevies pohnut a otec nechce - riesila by som to asi tak, zeby som postavila jeho otca pred situaciu - bud s tym nieco zacne robit alebo sa odstahujes aj s malym, ze v takom prostredi uz nemozes zit...dufam teda, ze mas kam....inak fakt neviem
bohuzial ako nie zakonny zastupca konat MUSI jedine ON
Ja si nemyslím, že obdobie puberty je ospravedlnenie na všetko, dieťa, a to každé musí poznať svoje hranice
- > suhlasim......

mircalla
25. máj 2015

Tymto stylom (ak aj predava) bude o chvilu v base....toto jeho otcovi ozaj nevadi?

amadora
25. máj 2015

@quappa77 za málo. držím palce

kiki68
25. máj 2015

podla mna ked uz kradne,tak to nebude iba trava. Pretoze tej je vela a tolko nestoji a vacsinou sa chalani o to podelia,aj to vypestuju a tak. Ale ked takto kradne sperky tak si myslim,ze presiel na dalsi level. Urcite to riesit, akurat,ze na odvykacku ho len tak nedostanete, to by musel sam chciet.

mircalla
25. máj 2015

@kiki68 myslim si to tiez

ig0r
25. máj 2015

Na to aby prestal, musi sam chciet. Inak nepomozu ani odbornici, ani rodicia, nikto. Ak ho budete strasit v rozhovoroch prifarbenymi zdravotnymi a pravnymi nasledkami, urcite to nepomoze, este to zhorsi, kedze zrejme vie o drogach viac, ako vy dvaja dokopy so skolskou psychologickou. Samozrejme ze rozpravanie ani tresty nepomahaju, lebo je uz neskoro. Mozno s tym zacal pretoze mal nejake problemy (rozpadnuta rodina, dievca, problemy v kolektive, kombinacia viacerych dovodov), alebo len zo zvedavosti. Nenapisem sem univerzalny liek, alebo ucinny postup co treba robit. Budem sa snazit vam len dodat silu a nadej. Ak sa bude stretavat s tymi istymi ludmi a nebude mat iny dovod ako travit volny cas (konicky, hobby, sport, iny kolektiv) tak v tom bude pokracovat. Zavolat na neho policiu? ASi by mal s tym problemy, kedze na Slovensku su najtvrdsie zakony v EU, ale myslite ze to pomoze? Komu to pomoze? Neviem...

Mozte sa prisposobit a urobit iste opatrenia co by mohli pomoct. Ak kradne z domu cigy, chlast, cenne veci, tak by som tie veci asi nenechaval doma na dostupnom mieste. Vreckove? A naco? na travu? Nie! Ak mu doma najdete travu, tak mu ju zoberte... neviem ja by som postupoval asi takto.
Je to tazke viem, ze som vam nepomohol, ale drzim palce!

PS : Aj ked nesie svoje rizika, trava nie je taka destruktivna droga ako tvrde drogy typu heroin ci piko. Hlavne ten pervitin je velmi nebezpecny, lebo je pomerne lahko dostupny. Cize na to treba dat velky pozor! Skusal uz pervitin? Ak nie, tak sa zamerajte na toto.

mircalla
25. máj 2015

@ig0r ale on nebude sam chciet, kym nepadne na uplne dno - tak to vacsinou funguje...

pribinak
25. máj 2015

@ig0r toho ked sa ho opytaju, ze pocuj, skusal si uz piko? Tak je nerealne ocakavat, ze sa prizna a hned vyklopi co vsetko este si k tomu dal

quappa77
autor
25. máj 2015

@mircalla Ahoj, no za ten rok čo sa celý ten problém vlečie, už mám fakt na mále, veľa krát som chcela odísť, mám kam, ale je to všetko tak zložité - máme hypotéku, malý chodí do škôlky a navyše ja nechcem odísť, je to môj domov........ ale ak s tým otecko nič neurobí, nemám na výber ☹

pribinak
25. máj 2015

@quappa77 otec vasho spolocneho dietata ma toho chalaniska v starostlivosti? Ak nie, trvala by som na tom, ze k vam nebude chodit

mircalla
25. máj 2015

@quappa77 otec sa mozno spamata, ak syn padne na dno....skoda, ze to berie ako to berie...ale postavila by som ho pred ultimatum. on byva s vami, ci k vam chodi? co na to jeho matka
@pribinak dobry point....

ig0r
25. máj 2015

@pribinak nie je to nerealne, iba "trochu" naivne . Cize, za pokus to stoji.

quappa77
autor
25. máj 2015

@pribinak Nepovie nič, zabudla som spomenúť, že okrem iného je aj chronický klamár a ešte dodám, že sme ho nestrašili v rozhovoroch, ale sme ho informovali aké následky môže mať jeho správanie. Máte pravdu, že dôvodov môže byť viac, vyrastá bez matky, takže to nemá jednoduché, ale ja drogy doma jednoducho tolerovať nemôžem a nechcem....

quappa77
autor
25. máj 2015

@mircalla býva s nami, starám sa o neho od jeho štyroch rokov, maminka zdrhla....

quappa77
autor
25. máj 2015

@pribinak býva s nami ☹

pribinak
25. máj 2015

@quappa77 iste, ja by som to fakt videla na cestu k psychologovi, najlepsie do CPLDZ, aby si manzel vypocul ako sa veci realne maju a co mozete ocakavat
Dilerstvo sa tvrdo postihuje (co sa trestneho prava tyka) , tvrdsie ako drzba drog

bambibam
25. máj 2015

Ak sa to nestopne na začiatku o rok už bude neskoro ... možno to vyznie tvrdo ,ale obaja "rodičia" musia mať rovnaký názor, rovnaké dohody a žiadne "však to prejde! " Pevné pravidlá + odborná pomoc , inak to skončí .......zle pre všetky strany . Potom Vám ostáva jediné (trezor na cenné veci) a miestnosť na mreže a zámok. Prinajhoršom ,anjel strážny ... aby neprichádzalo k fyzickému napádaniu ....Najhorší je začiatok ,kým mladý si prizná ,že potrebuje pomoc. Preto možno hanba - nehanba s policajtami a lekármi odprevadiť do nemocnice a odtiaľ rovno liečenie . A môžem Vám povedať ,že mladého vaše reči nezaujímajú ,ale € .

mircalla
25. máj 2015

@quappa77 hej - to co radi pribinak
a ak to nepomoze, tak odchod. je mi ta luto uprimne....este ked maly v tom vyrasta...myslim, ze tvoj manzel sa musi spamatat tiez...toto neni sranda

quappa77
autor
25. máj 2015

@bambibam Súhlasím s vami, ale problém je najmä jeho otec, on to nevidí nijako kriticky a ja mám prehnané reakcie..... vlastne podľa neho žiaden problém neexistuje, veď je to "len" tráva....

bambibam
25. máj 2015

@quappa77 AK naozaj on nevidí problém ,tak ho nechajte stým problémom samého , budete mať dosť svojich trápení a načo si pridávať. Rozumný chlap by nikdy nenechal svoje dieťa ,ženu a seba v chorobe a ohrození. Začať od 0 sa dá vždy ,ale vyskočiť z hrobu už nie. Máte jedno zdravie a jeden život. Človek ktorému je toto ľahostajné ...je v mojich očiach somár ktorý nestojí ani za pohár vody.

pribinak
25. máj 2015

@quappa77 to ze doma kradne, peniaze ci sperky, to otcovi neprekaza? To ako komentuje?

gubiko
25. máj 2015

@quappa77 je nutné, aby ste s manželom boli vo veci jednotní, inak si nepomôžete. mnoho závislých musí padnúť na dno, aby pochopili, že takto žiť nemôžu. a niekedy, bohužiaľ, musia na dno padnúť i tým, že rodina ich odstaví. tu sa jemnosť nenosí. ide o váš majetok a jeho život a to nie je málo.
otca by som sa opýtala, či sa cíti na to, že jeho syn bude za mrežami. dealovanie je trestný čin.
v cpldz robia rozbor moču, ktorý dokáže závislosť a užívanie odhaliť. je nutné ho na vyšetrenie vziať. pokiaľ sa ukáže závislosť, je nutná liečba - ambulantná priamo v cpldz alebo s ubytovaním.
zo všetkých možných variánt liečby sú najlepšie komunity ako cenacolo, kde sa mladý človek pasuje nielen so závislosťou ale aj so samým sebou a učí sa žiť novým, zmysluplným spôsobom.
držím vám palce v tejto neľahkej situácii. prvé však vyriešte svojho muža, potrebujete sa navzájom teraz, je to jeho syn a on musí prevziať zodpovednosť.

gubiko
25. máj 2015

@quappa77 ešte môžte s mužom zájsť do miestnej poradne - centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a tam sa poinformovať. bezplatne vám poradia, otcovi nestranný človek vysvetlí situáciu, ktorej možno zatiaľ nerozumie.
čítala som príspevky vyššie. je mi jasné, že máš chuť od muža aj odísť, no skús ešte ho vziať do tej poradne. sám sa s tým možno pasuje, popiera skutočnosť, bojí sa. viem si predstaviť, aké zraňujúce to môže pre teba byť. no nevzdaj sa ešte, skús to s mužom. daj mu pocítiť, že v tejto veci mu budeš pomáhať a stáť pri ňom. no je možné i to, že sa spamätá až keď zostane so synom sám. držím ti palce.

quappa77
autor
25. máj 2015

@pribinak snaží sa seba aj mňa presvedčiť, že mi zle vydali v obchode, alebo to prejde mlčaním, a čo sa týka šperkov, veď to bola "iba" bižutéria, on sa snaží roste ten problém nevidieť a neviem prečo, dosť ťažko sa s ním komunikuje o týchto veciach, myslím, že je veľmi sklamaný z toho, akého má syna, len to pred nikým iným nerizná

pribinak
25. máj 2015

@quappa77 no vyzera to tak, ze tvoj muz bude to povestne slabe ohnivko na retazi
Zrejme si bude vsetko mozne aj nemozne vycitat a "zachranovat" syna a hasit po nom ohne

mircalla
25. máj 2015

@quappa77 Myslim, ze nepriznat problem je ista cesta k zahube....no fakt ta obdivujem, ze to este znasas...okrem toho si sa o toho mladeho ako polosirotu starala od jeho 4 rokov. na tvojom mieste sa zbalim a idem - aspon docasne, ja uz by som tam nebola
tvoj manzel sa spamata jedine ak si uvedomi, 1. ze sa mu rozpadne rodina 2. stane sa nieco velmi velmi zle so synom
Taha sa to dlho, uz treba byt radikalna

cacianka
25. máj 2015

už ten rok je veľmi veľa, dlhá doba,
a ty sa o neho staráš viac ako 12 rokov, tak máš právo a dokonca povinnosť riešiť tieto rodinné veci,
tatko by si naozaj zaslúžil po papuli, aby sa prebral a nestrkal hlavu do piesku - ved puberta ! o pár krátkych krokov bude z jeho synáčika nie pubeťák, ale troska, alebo mŕtvola. čo by sa tatkovi páčilo - ísť si zatancovať na synovu stužkovú, zbierať ho po uliciach, či behať po polícii alebo dokonca mu nosiť sviečky na hrob ???
viem že je to bolestné, ťaživé, ale celý život je taký, a ako sa snažíme si ho nasvietiť, taký ho mať budeme.
máš zodpovednosť nielen za mladého, ale aj za malého a bohužiaľ viac ako tatko.
veľmi ti držím palce a posielam trochu energie, aby ste to úspešne zvládli.
prepáč, že som bola tvrdá, ale je to realita, môj otec mal problém s alkoholom, keby to boli podchytili skôr, tak nemusel mať také problémy so zdravím a ešte by asi žil.