Nikto sa na moje bábätko neteší, nikto mi nepomôže

lenkamalenka
13. okt 2015

Mám 18 a čakám svoje prvé miminko, som v druhom ročníku na strednej a ja sa bojím ako to zvládnem. Navštevujem odbor ktorý keď som týždeň na PN mám značné nedostatky a neviem ako to zvládnem popri miminku. Uvažujem aj o prestupe na iný odbor. Vôbec neviem kam sa pohnúť.... Mám len otca a ďalších malých súrodencov tam pomoc očakávať nemôžeme, bolo mi to povedané. Otec má priateľku s ktorou žijú spolu už 6 rokov a majú spolu 3 detí (0-5 rokov) a ja už mám 18 tak sa mám starať. V žiadnom prípade si nemyslím že som urobila chybu.

lusyke
13. okt 2015

@timea7 ani nie. Niektore baby tu odsudzuju autorku temy...ze je mlada atd. Ano mohla si to zariadit inak..no stalo sa ale co sa tyka toho veku...kedysi ked dievca nebolo vydate v 20tke tak uz bola stara dievka...Nieje to tak davno...par desatroci dozadu, generacia mojej mami. Ta mala prve dieta v 24 a to jej v porodnici povedali ze je stara na prvorodicku. Ked som rodila ja v 29 rokoch tak sestricky povedali ze aka mlada....Zijeme fakt v divnej dobe.

jaris84
13. okt 2015

...dôležité je, že ty sa naňho tešíš...dieťa je ten najkrajší dar a je nadovšetko

mamulienka30
13. okt 2015

@lusyke no zijeme v divnej dobe, do minulosti sa vratit neda. V minulosti sa zilo viacgeneracne, rodina si pomahala, nezilo sa roztahane ale v dedine vedla, boli jasle k dispozicii, dnes je zena rada, ze 4 rocne vezmu do skolky... aj babky boli doma a pomohli (teraz budu pracovat do 65ky), rodina zije prilis samostatne. Neni to lahke dneska. Cele to okolo toho proste uz nesedi, ako kedysi. A ona nema ani partnera pri sebe, ani rodinu za chrbatom. Tazko tazko.

lusyke
13. okt 2015

@mamulienka30 hej lebo kazdy sa hladi na pozemky, peniaze. Ludia su paranoidni ze ich kazdy ide okradnut a oklamat. V rodine sa k sebe spravaju ako cudzi. Je to cele zle a stale je to horsie. Aspon ze ta moja rodina je normalna..rodicia, surodenci a priatel.

pribinak
13. okt 2015

@lusyke lenze ona taku rodinu nema a to je teda sakra rozdiel, je vez podpory blizkych, bez penazi, je dost mozne, ze nebude mat ani strechu nad hlavou

ale, vedela co robi, snad si nemyslela, ze deti fakt nosi bocian

mamulienka30
13. okt 2015

@lusyke nemam take rada, ze spravili sme si babo a stat a rodina starajte sa. Je to JEJ dieta, ona bude maminou. Len to jej akosi este nedoslo, ze od bodu, kedy nosi pod srdcom novy zivot je ona odrazu v pozicii, ze sa od nej bude ocakavat cela starostlivost. Vynosit, porodit, milovat. To su take strasne romanticke predstavy, ale realita cloveka dobehne hned prvy den skoly, ked bude dieta musiet NIEKDE a NIEKOMU nechat a po noci, kde dietatu sli zubky a bola hore kazdu hodinu sa bude musiet sustredit na testy... neni to lahke ani s absolutnou podporou a zazemim. Nie to uplne bez. Ale zakladatelka tu nepise, mozno to bola len hodena udicka, to je tu casto, aby sa tema rozprudila.

brisilda
13. okt 2015

zaklad , ze sa na to dietatko tesis ty 🙂 nejak bolo nejak bude no skolu si dokoncit MUSIS ! nebudem pisat , ze to budes mat lahke ale zvladnes to lebo musis .......... mozno je to teraz pre kazdeho velky sok ale po porode sa to moze zmenit ....mozno sa k tebe otec dietata vrati , mozno ti pomozu jeho rodicia a mozno budes prekvapena a pomoze ti aj otec - babka-teta resp. ktokolvek z rodiny ................. moznosti je vela len sa netreba na nikoho spoliehat ..... ak budu vidiet , ze sa snazis isto ti pomozu 😉 moznosti je vela

anina63
13. okt 2015

@lenkamalenka Ahoj,prvé čo si spravila dobré je,že si nešla na potrat. Ked už ti nepomôžu doma,existujú rôzne zariadenia pre mamičky s deťmi. Budeš to mať ťažšie,ale verím,že pri dieťatku dospeješ a dokážeš sa postarať. Veľmi ti držím palce a nikdy nie je tak zle.........prajem veľa zdravia a drž sa. Nikdy nevieš čo má pre teba život prichystané.
@timea7 presne a dobre si napísala.......

mawka
13. okt 2015

@brisilda hej, len bolo by lepsie, keby to slo ze CHCE a nie ze MUSI.. a tu mam obavy prave z toho..

jeennyv
13. okt 2015

Podla mna sa to tu riesi spravne aj problem veku, podla mna niekto v 18 a ani v 30 nie je pripraveny na dieta iny ano...hlavnym problemom je tu to zmyslanie, ako baby spominali, ze ludom stale nedochadza, ze kazdy sex ma nasledky, o ktore je nutne sa postarat...mladi nevidia co je potom, len ze si zasexuju, keby to bolo inak tak by ten jej gavalier hned nezdrhol...ale tak mlada ma narok na rodicovsky pridavky na dieta, mozno na nejake prispevky na byvanie atd..treba vsetko vybehat, vsade sa pytat chodit pripadne mailovat....a v prvom rade necakat, ze sa postara niekto iny....ako ja to beriem, ze mladym treba pomoc...dobre, ale mne sa napr. nepaci co som tu uz v par temach videla, ze je tam to proste ocakavane, ze som mlada a tehotna, ta nech sa vsetci staraju..dieta niekomu dam na krk a starajte sa mi....dost velka rana je to podla mna ja pre rodicov, ved nikto neocakava, ze im dieta raz na strednej povie ked ma vsetko pred sebou, ze som tehotna a miesto skoly budem prebalovat....tymto som to nemyslela v zlom, ale ja skutocne postradam v tych ludoch kus zodpovednosti....

jana_eyre
13. okt 2015

ano, ospravedlnujem sa za necitlive odbocenie od temy.. ja ale poradit neviem, neviem si predstavit riesit taku tazku situaciu..

nemas ziadnu sirsiu rodinu? tetu, sesternicu, babku /ja mam neter v podobnom veku a viem, ze ja by som jej pomohla ak by sa dostala do podobnej situacie/.. otec ti pomoze s byvanim? mas vyriesene taketo prakticke otazky?

tvoj otec mozno zmeni nazor, teraz je este ovplyvneny hnevom, ze sa cela situacia udiala.. samozrejme, ale necakaj, ze za teba uplne preberie starostlivost, pomoc od rodicov ma byt obmedzena, ci mas 18 a si na strednej, alebo mas 30 a chodis do prace.. je to tvoje dieta a aj preto je najdolezitejsie aby si sa na neho tesila ty..

(inak moja sestra bola o rok starsia od teba,ked otehotnela prvy krat.. byvala u nas doma, mama jej pomohla ak uz mohla ist sestra do prace.. uplne sama sa potom postavila na vlastne nohy, osamostatnila sa s dcerou, kupila si byt, dokonca si urobila aj vysku.. tu najvacsiu pomoc, hlavne psychicku potrebovala najma na zaciatku.. )

petra7777
13. okt 2015

@lilu0716 To iste...niekto si zase robí prdel 🙂

macka334
14. okt 2015

Keď si myslíš, že si v žiadnom prípade neurobila chybu, prečo čakáš omoc od niekoho ďalšieho? A kto ďalší a má tešiť na Tvoje bábo?

nikkikke
14. okt 2015

ahoj si ešte velmi mlada a nezodpovedná .ale prajem ti vela síl aby si to všetko zvladla.

ivett1
14. okt 2015

niekedy žasnem, že sa ešte niečo takéto niekomu pritrafí ... ako z nejakej telenovely ... stredoškoláčka, ktorá otehotnie, preruší školu, dieťa dá do opatery rodičom a ona si ju potom dokončí, nájde si prácu alebo manžela, ktorý ju bude podporovať a ešte stihne vyštudovať aj vysokú školu, vydať sa a žiť šťastný život ...buď aj s tým prvorodeným nemanželským dieťaťom alebo len s deťmi, ktoré má s manželom ... a happy end ...

škoda, že neviem objektívne poradiť ...a nechcem kritizovať, že čo mala a nemala zakladateľka urobiť pred tým ako otehotnela...aj keď to mám na jazyku ... ale, neviem si dosť dobre predstaviť, že sa na bábätko nikto neteší ...dúfala som, že aspoň jeho matka by sa mohla , či?... 😅
a že nikto nepomôže, tak áno, to chápem, lebo ak očakáva pomoc typu-vybavte mi bývanie, lebo nemám kde bývať a som tehotná, dajte mi oblečko pre bábo, lebo som študentka a nemám peniaze a dajte mi peniaze, lebo moja vlastná rodina sa na mňa určite vykašle a nebude ma podporovať, keď sa dieťa narodí ...veru ťažko sa radí aj pomáha ...

maria1989
14. okt 2015

@lenkamalenka predpokladám, že bývaš u otca. ak má 3 maličké detičky, to štvrté sa tam "stratí" dohodni sa s "macochou" na vzájomnom opatrovaní 😉

sasa1310
14. okt 2015

@loginexistuje no to, že sa otec nezaujíma neriešiš? Preboha, veď má len 18, študuje na strednej. On je povinný sa o ňu postarať a pomôcť jej. Hlavne, že má ďalšie 3 deti.....
Tam mal dávať pozor na dieťa kde mu je po nociach, hoc má aj 18....
Ide tiež teda príkladom, nech sa dievča postará sám o seba....On má už svoj život. Akosi zabudol na svoju povinnosť. Rodinné na ňu poberať to asi rád poberá, že

sari24
14. okt 2015

@timea7
@mawka to je síce pravda, ale ja to vo svojej situácii momentálne vidím ako veľké plus, že sa mi podarí skoro doštudovať. Zdravotné problémy robia svoje, chcem dieťa atď atď...preto to naťahovanie rokov sa mne nepáči. Ale každý nech sa rozhoduje podľa seba 🙂 To že mladí ľudia dnes majú naivné predstavy o práci snov hneď po štúdiu je tiež pravdivé. A navyše sa stretávam ešte s takými, ktorí rovno chcú podnikať..no bieda s takými.

timea7
14. okt 2015

@sari24 veď tu nejde o žiadne naťahovanie rokov. Základná škola deväť rokov (na tom nič nezmeníš), stredná - niektorá päť, ak si ju niekto vybral, tak nebude riešiť, že skončí o rok neskôr. Vysoká môže byť aj šesť - medicína. Do tých 26-28 rokov hádam doštuduje každý, kto nerobí každý ročník dva krát....nie je to žiadne umelé predlžovanie školskej dochádzky, je to len prispôsobenie sa typu školy.
Mnoho mladých ľudí síce naivné predstavy o práci má, ale množstvo mladých svoje sny aj zrealizuje. A podnikať idú nie rovno po skončení školy, ale ešte počas nej. To sú tí, ktorí nehľadajú dôvody, ale hľadajú spôsoby a ja sa veľmi teším, že ich okolo mňa pribúda.

loginexistuje
14. okt 2015

@sasa1310 ano on na nu pobera rodinne pridavky vo vyske cca 21 EUR. Ci je to nejaka vyhra alebo terno suma na zivenie dietata na mesiac posud sama. Co ty vies co bolo si myslis ze on dobrovolne suhlasil aby sexovala bez ochrany s nezodpovednym chlapom...

Sama si to navarila ... nevravim ze jej nema pomoct ale co ak nemoze ... on si dalsie dieta nespravil preco maju trpiet jeho dalsie deti ...

v prvom rade sa stara otec a matka ... ako dnes je modne mat prava ale nemat zodpovednost ...

by som chcela vidiet tie komentare keby tu otec pisal ze 18 nastke nedovoli ist na disku do noci a pod...

tarifa
15. okt 2015

Ahoj, gratulujem k tehotenstvu. Vyjadrujem respekt a uznanie, ze si sa rozhodla babatko si nechat. Urcite si na svoj vek velmi rozvazna a statočná. V prvom rade sa sustred na seba a na svoje pocity k babatku, ono ta velmi potrebuje aj tvoju lasku uz teraz v brusku, ono vsetko citi. Rozmaznavaj sa a obklopuj peknymi vecmi, nezamyslaj sa s druhoradymi vecami ako skola a s tym, ako sa k tomu stavaju ostatni. Ty si pre svoje babatko celym vesmirom tak isto ako ono pre teba. Skola nie je dolezita, ver mi. Ak si priebojna, sebavedoma a sikovna, v zivote prerazis aj bez skoly. Aj tak sa clovek vzdelava cely zivot. Vzdelanie si mozes dokoncovat aj pri materskej aj potom, neboj. Aj ja to tak robim. Mna opustila cela rodina a nikoho nezaujimame ani ja ani moja dcerka. Musis na sebe pracovat, aby si neprepadala negativnym pocitom, neistotam a pochybnostiam. Musis si verit, dakovat za vsetko co mas, niektori nemaju ani to. Ja som sama s mimi v zahranici bez prace ale vymotala som sa z toho napriek vsetkym nelahkym momentom, ktore zivot priniesol ale vazim si kazdy moment, lebo to zo mna spravilo silnu osobnost. Udaj si ciel, kam sa chces dostat a bojuj vsetkymi silami aby si sa tam dostala. Neboj sa, vo svojom veku si dostatocne vybavena na to, aby si sa vedela dobre postarat o svoje dietatko, iste ti aj rodina pomoze. Dietatko nevyzaduje takmer ziadne vydavky, ja este stale kojim trojrocnu dcerku, robila som bezplienkovu komunikacnumetodu a spime spolu v jednej posteli. Moje dieta je zdrave, sebavedome a vyovnane. Ja som si zatial dorobila rozne kurzy a vykonstruovala plan, co chcem robit a kam sa chcem dostat. Prosim ta, udrzuj klud a tes sa z pozehnania. Uvidis, ze vsetko dobre dopadne. Neobklopuj sa s negativnymi ludmi. Ak y ti doma nebolo dobre, stale existuju domy pre mamicky s detmi, kam sa mozes obratit. Vzdelavaj sa o vsetkom co sa tyka babatka, jeho vyvoja, zisti si ake mas prava o rozhodovani sa, do coho ti nemoze nikto kecat, ani stat, ani zakon. Ak by si potrebovala akukolvek pomoc a radu, alebo len trosku usmernit, cit sa volna a kedykolvek mi napis aj o polnoci odteraz navzdy. Prajem Ti vela sily a trpezlivosti. Oslavuj kazdy den a tes sa na babo, je to ta najkrajsie vec co sa ti v zivote mohla stat. <3

mimina00
15. okt 2015

@lenkamalenka vazne si neurobila chybu??? Dokonca si ich urobila niekolko naraz.Ved 18 a druhy rocnik?co ine cakat..

tarifa
15. okt 2015

A hlavne nepocuvaj rozne kravy co vedia len sudit a mudrovat a nie pomahat a podporit.