Odchod zo Slovenska a svadba s Iráncom

evaveva1
19. jan 2015

Chcela by som poznať Váš názor na lásku s cudzincom.Kamoškina dcéra chce odísť za frajerom Iránu.On pracoval v Rakusku,ale musel odísť na rok domov.Ona chce s ním mať dieťa,tak vybavuje vízum a chce isť za ním.Je namieste aby sa matka obávala_?.Nevrtam sa v súkromí kamošky,len chcem poznať názor mladých žien.

jabadaba
20. jan 2015

@aliziana nemyslim, si, ze ta kniha je az tak od veci, minimalne da cloveka do pozoru, aspon toho elementarneho. Otec v Irane bol a opakovane, krajinou sa nadchol samozrejme, pretoze ma co poskytnut. Ale! Zazili prusery a to opakovne, najprv s kolegynou, ktora zmizla na dva dni a netusili kde do pekiel je, nakoniec sa cez ambasady a konzulat pozistovalo, ze ju zhrabol na ulici Pasdar! Tuto @vevesh vie velmi dobre co to je. Stacilo malo a ceska bola v prusere ako traky. Nemala zakryte vlasy ako si to predstavovali miestni! Druhy raz sa otec odtial ledva dostal - zmeskal este aj moju stuzkovu a mesiac sme ho nevideli co mali problemy s vystupnymi vizami z krajiny! A to tam bol pracovne, ziaden problem nenastal. Len cosi rypali.... A to bol Teheran! Neviem si predstavit nejaku odlahlu ospalu dieru...

vevesh
20. jan 2015

@evaveva1 nie, ju vzdy musia pustit domov (slovenska poda je uz svk ambasada v teherane)..., ale on nedostane viza, aj ked sa vezmu (to je totizto na dlhe lakte ak su cerstvo zosobaseni a ziju v zahranici, aj ked dieta bude mat svk obcianstvo, on nebude mat narok na viza ...), dieta bude mat dvojite obcianstvo (otazne je ako to ona zvladne v irane vybavit...), bez jazyka je to vveeeelmi tazke, musi sa spolahnut na muza a jeho rodinu...
A dovolim si oponovat - dievca ma vacsiu hodnotu ako chlapec (cize ked uz chlap bude svina a bude jej chciet zobrat dieta, na dievca bude mat vacsi zalusk ako na chlapca z nabozensko - vychovnych dovodov ...)

vevesh
20. jan 2015

@jabadaba co sa tyka bez dcery neodidem - tak ako kazda manzelska sarvatka ma to dve strany.... Pred nedavnom sa k tomu po 20r. Mlcania vyjadril aj chlap a poskytol uplne iny pribeh... (odporucam pozriet, bohuzial rozhovor je prelozeny iba do arabciny- ktovie preco 😎 ).... a pravda bude niekde uprostred.... Takze to treba brat s rezervou, ako vsetky medialne pribehy...

jabadaba
20. jan 2015

@vevesh ja som ten pribeh brala z tej stranky odlisnosti dvoch kultur. Z tych nasledne prameni kopec problemov, ktore sa proste deju. Dost casto u nas pocuvame ako sa zena nevie dostat k svojim detom, ako ani netusi kde sa nachadzaju, resp. sa nevie dostat vobec nazad do svojej rodnej krajiny. To su skutocne, realne pripady, netreba ich podcenovat. Isteze na problemy su dvaja. Viem si predstavit, ze svoju verziu ma aj manzel Mahmoodyovej. Ale zrejme by problemy nenastali, keby neboli take rozdiely co do kultury. Prevencia a opatrnost su rozhodne viac na mieste ako bezhlave dobrodruzstvo. 😉

jabadaba
20. jan 2015

@vevesh opominas jeden zasadny fakt, ze dieta v Irane a vobec v moslimskych krajinach je automaticky obcanom tejto krajiny a narok nan ma zvacsa ten otec, ak je domaci. Matka sa akosi nerata... Matka moze ist, ale bez dietata. A dostat dieta von z krajiny je nemozne, bez suhlasu otca a obycajne ten suhlas nedaju. Takze smola.

mirka414
20. jan 2015

@evaveva1 láska s cudzincom? Ja som odišla do Švajciarska ked som mala 27 rokov a az teraz ked som sama matka si uvedomujem aký strach museli mat moji rodicia ked som tam isla ,zoznámila som sa tu s manželom Švajciarom je katolik rovnako ako ja. Rozdiel je 1000 km ale nie vzdy je to ľahké a to musim povedat,ze moj je totálne jednoduchý typ človeka a presto všetko sme uz mali na začiatku v prvom roku problemy kym sme naozaj začali fungovať na jednej koľaji. Jedno viem naisto budem sa snažiť dcerku čo najdlhšie ako je mozné držať doma a budem sa snažiť aby vieru nemiešala s iným náboženstvom..viem,ze to nebude jednoduché ale budem o to bojovať.

maminuska
20. jan 2015

@vevesh lenže je aj výpoveď samotnej dcéry, ktorá i tom napísala knihu , kde usvedčila otca v mnohých klamstvách .

http://www.martinus.sk/?uItem=162453&gclid=CObK...

maminuska
20. jan 2015

@jabadaba jeho verzia je v spomínanej knihe .... a jeho dcéra povedala že klame a v mnohých bodoch .

kiki68
20. jan 2015

moja kamoska tam ma v Irane rodinu. Jej dedko byva v Emiratoch aj s babickami a teda raz isla s dedkom a este tetou z emiratov do iranu mrknut nejaku rodinu. Povedala,ze to by uz neriskovala. Ze bola v Emiratoch, Jemene, ze ani v jednom sa nebala,ze by sa nieco stalo,ale ze Iran bola uplne ina kava. Ye musel chodit komplet zahalena a ze hned ju chceli vydavat za nejakeho bratranca. Ze keby dedo nema taky respekt a nezasekne to hned,tak sa odtial nedostane. Ze v rodine maju ako s tou co sa stretavaju stale iba jedneho bigotaka moslima stryca,ale ze stryco bol cajovy odvar oproti hentej rodinke.
Ist do Iranu, ked je tam taka situacia aka je teraz,tak to je uz na povazenie. Keby aspon baba mala nastudovane vsetko, aby vedela ako sa spravat a do coho ide.

stanislavao
20. jan 2015

@evaveva1 je rozdiel cudzinec a cudzinec. iranec - atentatnik, mohamedan, vidime, co sa vo svete deje. a aj ked sa mozno hra teraz na moderneho, zapadniarskeho, lebo bol v rakusku a neviem akeho. vzdy to bude mohamedan, kde zena je odpad a pravo na vsetko ma len muz. cudujem sa tym dievcatam a zenam, ze su tak zaslepene laskou a nevidia realitu. nech si slecna pozrie film Argo a zisti, co je iran.

jabadaba
20. jan 2015

@maminuska musim pozriet tu svoju knihu, tam som si jeho vypoved nevsimla. Ja mam este to prve vydanie. Bud ssi teda nepamatam alebo boli o jeho vypoved doplnene az dalsie vydania. A ani o vypovedi dcery som necitala. Celkom zaujimave. Pozriem sa na to.

jabadaba
20. jan 2015

@stanislavao oj, zas, nie kazdy moslim je atentatnik, to treba s rozumom odlisovat. 😎 Ale co sa tyka kultury,vzdy tu bude znacna priepast a jednoducho sa asi nikdy uplne nepochopime.

maminuska
20. jan 2015

@jabadaba kompletný list ktorý písal dcére a aj jeho výpoved je v knihe ..Otcovi som odpustila, nie uplne doslovne ale dcéra ju tam spomína.
Nie je v knihe Bez dcéry neodídem . A dcéra spomína... na bitky , ponižovanie, krik ... špinu , prenasledovanie, sledovanie treba prečítat knihu .

stanislavao
20. jan 2015

mozno nie kazdy, ale pre mna ano. je to zberba, co robi len zle. ci uz doma, alebo vo svete. do iranu by ziadny normalny clovek v zivote nemal ist a ked tam ide, tak nech si je vedomi, ze odtial sa viac nedostane. len vynimocne.

canerko
20. jan 2015

@stanislavao Bola si aj niekde inde ako na SK?

stanislavao
20. jan 2015

@canerko jejda, samozrejme. blba otazka.

canerko
20. jan 2015

@stanislavao Neni blba,ja som cistokrvna moslimka a nikdy v zivote som ani nepocitila ze som odpad,dokonca mam doma vasciu autoritu ako moj mmanzel a moja je posledna,ja som hlava rodiny a on len krk.

stanislavao
20. jan 2015

@canerko tak potom sa ospravedlnujem. nechcem narazat na nikoho konkretne, ani nikoho urazit, ale po tom, co sa vo svete deje a je to len vdaka moslimom zapricinene, tak som velmi nabrusena. je uzasne, ze vas vas manzel respektuje, ale ste jedna z mala podla mna. vela stastia.

jabadaba
20. jan 2015

@vevesh ono, uz len tak zasadny detail ako povinnost zien zahalovat sa. Nie sme na to stavane, nie sme na to zvyknute, pohybujeme sa volne, bez obmedzeni co do oblecenia ako aj co sa tyka nasho samotneho volneho pohybu. Rovnako sme inak nasou spolocnostou vnimane - aj ked, da sa podebatit o diskriminacii zien v nasich spolocenstvach, ale kazdopadne zena ma v tychto krajinach inu hodnotu, inak je spolocensky vnimana. Darmo bude mat mileho, pozorneho muza. Ako taka v celom tom kontexte prostredia ma smolu. Iran dokonca, neviem co sa na tom uz zmenilo, mal scitanie ludu bez zien, tie sa do poctu obyvatelstva nezaratavali. Teheran moze byt pokrokovejsi a umiernenejsi, no je to len jedno mesto. Neda sa zit len v jeho hraniciach. Tresty, ktore tam panuju su tiez pre nasu kulturu uplny nonsens. Kamenovanie pre take bizardnosti ako drzanie sa dvojice za ruky, znasilnenie zeny a ta je nasledne kamenovana....Stale to tam plati a nejak od toho neupustaju. Rovnako ako ani od sobasov malych dievcat. Napadaju to samotne iranske organizacie. Cize, samotna ta spolocnost bojuje s neduhmi, ktore su jej vlastne stale. Tu napriklad:
http://www.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/irans...

Za dalsie, za sucasneho stavu sveta by som tam nesla uz vobec. Vieme co sa deje, aj v suvislosti s Iranom a tendenciami nieco s nim vyprovokovat, o naladach islam voci inovercom a naopak ani nehovrim, po tom teatre v Parizi je to znacne nahnute. Niekto potreboval skratka znacne rypat. Bohuzial.

jabadaba
20. jan 2015

@maminuska vsak knihu som citala, len si toto nevybavujem. Musim si ju znovu prezriet a precitat.

canerko
20. jan 2015

@stanislavao Nas,moslimske zeny aj ked sme inak vychovane urazaju take narazky ze zena je odpad a je mennejcenna,to v ziadnom pripade nepripustam.Rokmi stupla aj zamestnanost zien a vsetko sa meni,moslimky politicky bojuju o este vacsie prava.Ja sama pracujem od 18 rokoch vdaka comu som pomohla vyskolovat brata aj sestru a precestovat kus sveta.Vcera mi pisala kamoska Slovenka,vydavala sa v decembri,predtym spolu zili dva roky ze odkedy je vydata ze sa k nej muz sprava ako k handre a odmieta s nou spavat.Druha dobre ekonomicky situovana zije s muzom naoko a zacala pit horsie ako chlap lebo tiez ju muz nema za nic.Netvrdim ze kazda jedna moslimka ma bajecny zivot ale to je vsade na svete.Moja svagrina ked sa naserie na manzela tak ho vybicuje nabijackom od mobilu a ju hned inak pozera.Tak ze tak.

vevesh
20. jan 2015

@jabadaba bohuzial, zo je jeden z faktov, ktory sa na zaklade pripadu mahmoodyovej posuva a nie je pravda - zena narok na deti ma, avsak kazda krajina to ma inak opatrene, podstatna vec je, ze vacsina tunajsich zien sa deti vzdava, aby sa mohla vydat druhykrat (rozvedena zena bez deti sa v 95% znova vyda, kdezto s vydaj s detmi je spolocenske faux pas...)
dieta automaticky nie je obcanom, pokial nema oficialne udane otcovstvo (avsak ak zena nevie jazyk, nevie ani co podpisuje na urade, vsak...)

vevesh
20. jan 2015

@maminuska otec sa vyjadril pred rokom, dva prvy krat k celej udalosti... A co si pameta dcera je diskutabilne (deti vnimaju veci inac a nie su schopne veci analyzovat, rozlisovat ...) , pokial si vsetci traja nesadnu a nevydiskutuju je pravda vo hviezdach ...

ervenka
20. jan 2015

@jabadaba je viacero knih- jedna je napisana matkou (Bez dcery neodidem) a druha kniha alebo mozno aj tretia- mozno podla prekladov, kazda kniha ma iny nazov. je napisana dcerou- jej spomienky... http://zivot.azet.sk/clanok/16194/bez-dcery-neo...
http://www.martinus.sk/?uItem=162453
http://www.martinus.sk/?uItem=162756
@stanislavao vyraz "zberba" je dost silne slovo. 😖 Pri vsetkej ucte ku vsetkym nabozenstvam- ked sem pisu zeny ako ich manzelia obcas zbiju, nedaju peniaze, nadavaju im ze na MD nic nerobia, iba na tucnych zadkoch sedia- to pisu manzelky moslimov? Omyl, ich manzelia su Slovensky obcania, obcas sa niektora aj "prekecne", ze svadba v kat. kostole.... Takze tak. Ani svadba so Slovakom stastie nezaruci.. 😉
@evaveva1 veeeelmi by som si rozmyslela odchod do krajiny, pravidelne su problemy aby vobec let. spolocnosti leteli do krajiny, kvoli politickej situacii. Viza- kapitola sama o sebe.

stanislavao
20. jan 2015

@ervenka to mate pradbu, aj slovaci a iny narod nie su vsetci ok. ale moslimovia su kapitola sama o sebe. aj tento tyzden som pozerala nejaky film, ani neviem, ako sa volal, bol podla skutocnej udalosti a zena bola studovat v amerike a ked sa vratila, tak ju ukamenovali za cudzolozstvo. a to nebola vydata, ale slobodna. nemali tam zeny ziadne prava.

jabadaba
20. jan 2015

@vevesh a to pises priamo o Irane? Nechcem sa samozrejme hadat, ale je fakt, ze toto je bezne sireny obraz o problematike deti z tychto zvazkov. Odhliadnuc od tohto, pisala som, ze su veci, s ktorymi zena z nasich pomerov asi bude mat problem. Ono, vzdy si to nasledne odskacu tie ubohe deti, ak nastane problem, z akehokolvek dovodu. Kazda strana sa bude citit v prave, kazda bude chciet pre dieta to najlepsie, v jej vlastnom ponimani. A k tym problemom aj dochadza, to netreba prehliadat.

K tomu zahalovaniu som aj uviedla priklad, kedy kolegyna otca mala v Teherane riadny pruser a zvysok firmy bol z toho na nervy. Detto otec sa nevedel vratit domov cele tri tyzdne. A to bol chlap, slo o obchod. spolupracu, a neboli ziadne problemy.

jabadaba
20. jan 2015

@ervenka dik. 😉

ervenka
20. jan 2015

@stanislavao jooooj,keby som verila vsetkemu, co sa na SVK hovori o NL... napr. v novembri mi mamina volala, ze moja sestra vypatrala na nete, ze nejakej Ruske boli odobrate deti tu v Nl, lebo presolila polievku. Ehm- sestre poslala link- kopec preklepov, a na fotke bola Gottova manzelka s dcerou. Alebo naposledy v ceskom reflexe bola clanok o primatorovi Rotterdamu. http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/61648/nelibi... Pozrela som si tu relaciu, a prdel pouzil. slovo bolo "in hemelsnaam"- nieco ako for God's sake.

fg1984
20. jan 2015

@ervenka ty niesi tam, kde sa ona chystá, si v Europe a tak povediac na dopľutie, tiež rozdiel.

vevesh
20. jan 2015

@jabadaba to je tak kompkexna otazka, ze sa neda odpovedat z brucha, kto deti dostane... - dolezite je kolko obcianstiev a ake obcianstva maju deti a zena, aky status pobytu, su zobrati alebo nie oficialne v danom state, zena pracuje/pracovala alebo nie, akeho nabozenstva je kto, a uplne najdolezitejsia otazka je, ako je zdatna v jazyku krajiny...
U domacich sa tato otazka riesi v predsvadobnej zmluve a dostatocne pri rozvode (kedze oba akty su v rukach rodin paru, ktory sa sobasili/ rozvadza...)
A k zahalovaniu- k cudzincom su prisnejsi a dovolia si viac ako k svojim... Kedze tam bude s muzom a rodinou, tak take veci riesit nebude, kedze rodina ich rovno odpalkuje... (totizto k policii si v takychto veciach ako domaci mozes dovolit...)