Odišli ste od svokrovcov?

sendymendy
16. dec 2015

Ahojte,
viem, ze tem tykajucich sa byvania ci uz s jednymi alebo druhymi rodicmi je tu neurekom. ale kazda situacia je ina, preto by som bola rada, keby ste pisali najma tie, ktore mate skusenosti.
Byvame v starom dome, ktori nam nechali muzovi rodicia, ktori si postavili novy dom na konci zahrady - su vziadelni od nas cca 100m. Ten stary dom sme si postupne za 6 rokov, co sme zobrati pomaly prerobili (strecha, okna, fasada, kurenie...). V tomto dome vsak byvame s muzovymi starymi rodicmi, ktori maju uz davno po 80tke. Mame spolocny vchod a spolocnu kupelnu. Vyse 4 rokov, co som chodila do prace, bolo vsetko ok. ALE odkedy sa narodili deti, sa velmi trapim. Aby ste rozumeli, mam rada aj svokrovcov, aj babku s dedkom, ale ten ich neustaly zaujem o nas, o deti ma velmi nici. Ja som rada, ze sa o vnucatka zaujimaju, ale nie kazdy bozi den... Niekedy tuzim mat den len taky, ze len ja a moje deti, bez toho, aby nas niektory dospelak prisiel pozriet. Citim sa ako soplave decko pod dozorom...
A este jedna vec ma hrozne trapi. Tie spolocne priestory, ktore mame... Povysavam chodbu, umyjem kupelnu, umyjem podlahu a o par minut je to opat ako predtym... dedko je uz stary, ani do misy sa nevie trafit. a potom je okolo vecka take nacurane.... maleho nechcem davat ani na vecko, jedine na nocnik, lebo by som musela predtym, nez dam maleho na vecko vyumyvat cely zachod, co je nemyslitelne...
Co ma hlavne zaujima je - ste tu niektore take, ktore ste prisli byvat takto do domu, s tym, ze ste do toho vrazili nemale peniaze a nakoniec ste sa radsej prestahovali niekam do vlastneho?
Ja viem, ze si za to vsetko mozem sama, tym, ze som suhlasila... ale so svokrou som mala taky blizky vztah, ze som jej povedala aj veci, ktore nevie ani moja mama. neskutocne sme si rozumeli. ani ma len nenapadlo ked sa riesilo, ci sem pridem byvat, ze by sa nieco mohlo medzi nami pokaslat. ale tymi castymi navstevami som zostala na nich pomaly alergicka. mrzi ma, ze to takto citim, ale neviem to ovplyvnit (ak by ste vedeli poradit aj to, ako si opat k sebe najst cestu, budem aj tomu rada).
dakujem.

mircalla
16. dec 2015

@sendymendy nastasie nemam skusenosti, ale myslim si, ze ZIADNE spoluzitie so svokrovcami rodicmi ci starymi rodicmi nemoze fungovat bez ohladu na to, ake vyborne vztahy mate...nebude to lepsie, len horsie....zial vela ludi si takto zariadi byvanie a potom zistia, ze su v pasci....

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janinah
16. dec 2015

@fidka79 ja nechápem ako na toto mohla autorka prispevku pristať ☹ ok,bola zaľúbená,ružové okuliare....ale to jej nemal kto poradiť? rodičia,okolie? a jej manžel je čo zač? slúžku potrebovali? a ani nie za plat,ale za starý dom...ona tam vyvárala,pratala...by ma zaujímalo koľkokrát ten manžel očúraný záchod umýval.....nemám slov 😠

lusinda3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
merrien
16. dec 2015

@sendymendy ahoj moja mam podobne byvanie ako ty. Byvame na jednej ulici s babinou 81r. A mojim tatinom a mamcou. Svomra 5zastaviek od nas. A aj ked boli rozbroje zp zaciatku rozbroje nastolila som od zaciatku ze navstevy su jedenkrat do tyzdna. A aj ked moja babina co byva hned vedla 10m susedna parcela a je sama dedko umrel pred 3 rokmi musi to respektovat aj ona. A svokra bola presne taka ako.pises najradsej kazdy den u nas a nonstop starostlivost o deti. A najprv sme mali super vztah ale zacala som.byt na nu alergicka a tak som si ju posadila ze co mi vadi a nech to neberie v zlom..ofucala sa plakala muzovi a nakoniec mi zavolala zw ju to mrzi ze to prehanala a este raz sme sa porozpravali a cez telefon to islo lahsie jej vsetko vysvetlit. Zatial je vsetko ok tak uvidim dokedy🙂 a na tvojom mieste ries to co najskor lebo raz vybuchnes a bude to.este horsie.

tyssa
17. dec 2015

janinah to vystihla úplne presne - svokra sa elegantne vyhla starostlivosti o dedkovcov,.. si ťa zaviazala za starý dom (ktorý ste za nemalé prachy prerobili,..),.. keď pôjdeš do roboty, kto sa o nich postará, kto bude upratovať? už nebudeš mať toľko času ako na materskej,.. a dedkovci sú už vo veku, že keď budeš mať drobcov chorých a ty by si mala byť v práci -nezvládli by starostlivosť,.. svokra si to podľa mňa krásne vyrátala - predĺžená rodičovská, poprípade ti navrhne aby si šla za ich opatrovateľku, veď máš drobné deti, potom budú malí školáci (by si sa im akože ako opatrovateľka dedkovcov mohla viac venovať, keď by si bola doma,....) a ty zistíš, že nemáš na výber,.. dúfam, že aspoň ten dom je písaný na vás,.. ja by som sa tlačila radšej v jednoizbovom byte, kde by som bola sama gazdinou, pretože zdravie máš len jedno, 😀 (tiež som odišla od svokry z veľkého domu, do trojizbového bytu,..a len vďaka tomu máme dobrý vzťah)

magmolatus
17. dec 2015

@sendymendy Ako chápem situáciu, možno by pomohlo dedkovi dohovoriť aby si na WC sadol a bolo by po probléme, nejak jemne, možno ak sa spýtaš svokrovcov tak ti povedia ako na neho.
Čo sa týka chodby, tak to musíš rátať že je vkuse špinavá, keďže si v rodinnom dome a chodí sa sem a tam.
Ale aj na to sa dá nájsť nejaké spoločné riešenie ako sú papuče a podobne.

Na druhej strane píšeš že máš s nimi dobrý vzťah a že sa dosť navštevujete. Teoreticky by si to mohla brať aj ako výhodu. Keď malé bude trochu väčšie aspoň sa mu bude mať kto venovať a nebudete musieť len vy a budeš mať viac času aj pre seba a pre svojho manžela a určite to oceníš.

Mi sme na našu malinkú sami a k nám skoro nikto nechodí, zvačša mi chodíme k nim na pár hodín a ak sa niekedy nezastavíme dlhšie tak ešte frflú že sme tam dlho neboli. A to ani nebývajú ďaleko.
Je pravda že máme klud a že sa nám nikto do ničoho nemontuje a ani sa nesnaží montovať, ale niekedy by som bol rád ak by niekto prišiel a hral sa s malou aspoň chvílu aby sme mi mali aspoň chvílu pokoj. Niekedy mi z toho kolotoča už šibe, nevyspatý do práce a zase sa svet točí len okolo malej. Niekedy sa zastaví manželkina neter ktorá má 10 a prespí u nás cez víkend, tak ona sa s malou pohrá a poblázni a mi máme čas si v klude porobiť to co potrebujeme bez toho aby sme si prehadzovali malú medzi sebou.

natalym
17. dec 2015

@katrin21 Percentuálne koľko? Netreba sa radšej na to pripraviť? 😉

natalym
17. dec 2015

@magmolatus Dvaja ľudia majú problém opatriť jedno dieťa?????? Ako preboha, ešte Ťa hádam aj ľutujme.

slnecnica174
17. dec 2015

@sendymendy Keby bola tvoja svokra taka do pohody, do noveho domu ste mali ist byvat vy a nie ona 😕 Vyborne to mala premyslene. Neviem, asi by ste si mali vymenit tie domy nech sa stara svokra o vlastnu matku a umyva ten zastaty zachod. Treba to riesit cim skor. Nie som za, aby takto viacere generacie byvali pokope, robi to len neplechu 😖

agnes9
17. dec 2015
Používateľ agnes9 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od agnes9.

mas to tazke ale dufam ze to zvladnes 🙂

nenullienka
17. dec 2015

@sendymendy A domy si nemôžete vymeniť? Vy do nového a svokra ku svojím rodičom? Píšeš, že by mali spoločnú len chodbu, WC a kúpeľňu. A ak by bolo treba jej rodičov už opatrovať tak by bola hneď pri nich.
A vy by ste mali súkromie 😉 . Síce nie moc keď máte dvor spoločný, ale aspoň niečo.

luciasing
17. dec 2015

🙂 ja mám výborných svokrovcov bývame spolu máme všetko vlastné ale tiež nám strašne chcú pomáhať čo mi lezie niekedy na nervy 🙂 iba kvôli tomu sa hádame s mm. Ale keď si to uvedomím tak to máme super vždy keď potrebujem ísť do mesta alebo kde nikdy mi nepovedia, že mi nepostrážia malého 🙂 a berte to tak starý rodičia tu nebudú navždy a v dnešnej dobe môžte byť rada, že sa netlačíte v dvojizbovom byte 🙂 hlavu hore môže byť aj horšie

natalym
17. dec 2015

@luciasing Inak toto je nezaplatenie. Toto hlboko oceňujem keď sme bývali s mojou mamou aj keď boli problémy, vtedy som bola blbá a videla som len problémy a nie pozitíva.

oliva276
17. dec 2015

Ja žasnem nad niektorými radami - taký koncentrát naivity ako na koňovi sa vyskytuje málokde 🙂 Poradiť, aby svokrovci darovali novopostavený dom, na ktorý možno celý produktívny dom šetrili mladým, je úsmevné.
Doopatrovala som svokrovcov, svokra dokonca posledné tri roky bola ležiaca a plienkovaná, a nemyslím si, že som robila niečo mimoriadne.
Pre niektorých z nás je pomoc v rodine samozrejmá záležitosť a nerobia okolo toho žiadnu vedu.

natalym
17. dec 2015

@oliva276 Ja si myslím, že keby za nimi prišli s týmto návrhom, tak by radi súhlasili. Nie? 😀 😀 😀

katrin21
17. dec 2015

@natalym podla mna tak polovica starych ludi to zvladne.. ked si vsimam, kolko ludi potrebuje doopatrovanie v style : prebalovat, ukupat, leziaci a nesamosttatní, tak nie vela znamych toto musi absolvovať.. Napr. nam to hrozi so svokrou, hoci je este mlada, ma len 66rokov,ale zdravotne je na tom zle , ale bohuzial ani jeden z nas si nemoze dovolit s nou v pripade potreby zostat doma a starat sa o nu a okrem toho uprimne povedane, ani na to nemame zaludok... Zatial to zvlada, ked nebude, bude sa jej musiet zabezpecit opatrovatelka, prip nejaky domov soc, sluzieb, alebo take nieco... ako rozhodnu jej synovia, je to v prvom rade ich mama.....aj ked je to drahe, bez platu s nejakym opatrovatelskym si malokto moze dovolit zostat doma...
A tiez ani jeden nebyva v meste, kde ona, takze aj z tohoto dovodu.... a stareho cloveka uz tažko presadis do noveho prostredia, kym mu mozog sluzi, nechce..... SKusali sme aj my , aby svokra sa prestahovala blizsie, ale ani za svet... A pendolovat do ineho mesta, to je o drzkku.. to sa neda.
NAstastie vacsina ludi ma rodicov tak, ze max. im staci prist obcas umyt okna a pod.. ale inak zvladaju sami vsetko ...

natalym
17. dec 2015

@katrin21 Ale nedá sa na to spoľahnúť, že to tak bude navždy, alebo áno?

katrin21
17. dec 2015

@natalym inak ja som s rodicmi byvala do mojich 30rokov a nikdy viac..... uz len sama.... ANo, super bolo, ze mala bola na nich zvyknuta a kedykolvek ju postrazili, pomohli, ale..... inak same zasahovanie do vychovy, manzelstva, v mene " dobra" ... dakujem neprosim.

katrin21
17. dec 2015

@natalym ved neda, ale situacia sa riesi, ked nastane.. naco si malovať certov na stenu?

natalym
17. dec 2015

@katrin21 Veď ok, ale zase načo si kresliť ružové okuliarky? Nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie a povedzme si pravdu pri starých ľudoch to bude len horšie.......

katrin21
17. dec 2015

@natalym zober si % kolko poznas rodin, kde zostal niekto doma, aby sa staral o dochodcu? ja asi 2 ludi siroko daleko..mozno hore na Orave a vychode, kde je vela zien nezametnanych a ziju cele generacie stale pokope, tak ano...... Ale vacsinou si to proste nemoze nikto dovolit, aby prisiel o prijem... opatrovatelske je mizerne... takze aj ked taka situacia nastane, vzdy sa da riesit za pochodu....
Netreba ani ruzove okuliare, ani certa na stene vopred..... hovorim, tiez nieco podobne riesime a budeme musiet riesit, davam tomu tak pol roka...

natalym
17. dec 2015

A čo to rieši zakladateľka? že býva so starými ľuďmi. Buď tam ostane a spraví si život znesiteľnejším, alebo môže odísť. Lenže aj tak sa nejakým spôsobom bude starať o doopatrovanie a jasné, že nebude jej mama utekať podať starkému vodu, keď tam vnučka býva. Toto som chcela povedať. Že mama sa postará. Postará, postará, ale ona tam býva. Hajzel bude umývať ona.

aristka
17. dec 2015

@sendymendy rodicia maju vychovavat svoje deti tak .aby boli schopne sa osamostatnit a ziadny rodic ak svoje dieta lubi nemoze ocakavat alebo chciet od dietata .ze ho doopatruje .kazdy z nas ma mysliet uz v mladosti .ze zostarneme a tak si zivot zariadit .aby deti si zili svoj zivot a mysleli na svoju starobu......nikto nemoze ziadat .ze ho dooopatrujes dokonca .uz teraz mas problem a to ide o chodiacich ludi .ktori si zjavne aj navaria a kolko tolko upracu a doopatrovanie je aj v pripade .ze lahnu a to je tristvrte pripadov a starat sa o leziaka je fest tazke ....a ty to nezvladas uz teraz.....nech si nechaju svoje domy .majetky .dokazes ich pracou nadobudnut s rodinou sama a radsej nech majetky pouziju na riesenie svojej staroby ....vy sa zariadte samostatne a svojim rodicom budete uzitocnejsi ak budete napomocni na ich ceste .ked pridete za nimi s usmevom a rodicia budu vidiet .ze ste stastny....takze si zariadte svoje byvanie a vrazajte peniazky do byvania.ktore mate na papieri pisane na vas....

sendymendy
autor
17. dec 2015

@mawka priznam sa, ze neviem, co ma vie vycerpat viac. ci to, ze ked nieco upracem, umyjem, je to opat ako predtym (a to nemam pocit, ze som ten typ, ze sa mi musi dat jest zo zeme, ale aspon zakladnu cistotu chcem mat uz len kvoli detom), alebo to, ze babka k nam musi kazdy bozi den prist s hocijakou somarinou, alebo sa vidime na chodbe, vzdy vystrkuje nos, ked zacuje, ze sme na chodbe, alebo to, ze svokrovcov musim tak casto vidat (fakt by mi stacilo tak raz, aj dva krat za tyzden, ale aspon ohlasene)....

sendymendy
autor
17. dec 2015

@bonaqa2013 ako sa vravi, vsetkeho moc skodi - aj vela zaujmu, aj vela nezaujmu... ale mrzi ma, ako sa vyjadrila k tvojej dcerke. je to dospela zena, v tomto by mala mat troska chrbtovej kosti. kazdy tuzime po zdravom dietatku a nemozeme za to, ak sa take nenarodi (teraz nemyslim na zeny, ktore pocas tehotenstva pili, fajcili alebo inak ohrozovali babatko)

sendymendy
autor
17. dec 2015

@lusinda3
@0silvia0 presne tak, ako pise @prasiatko30 - tazko ich "presunut" do ineho prostredia. zili v tomto dome a priznam sa, ze take nieco by som im ani len nenavrhla, pretoze si to za 1. nedovolim a za 2. by mi to odo mna ani neprislo fer. takze takuto moznost absolutne vylucujem. tu su doma, nie u svokrovcov...

natalym
17. dec 2015

@sendymendy Neviem si predstaviť ako zakážeš babke výjsť pred dvere 10 krát. To sa nedá. Skús ako tomu prestať venovať pozornosť, aby Ťa to nevytáčalo.

deyna
17. dec 2015

ja byvam s mojimi rodicmi a presne chape, co ta prehnana starostlivost znamena, nasi chceli len aby sme sa po smrti nehadali o dom, teda vyplatila som 3 surodencov a investovala nemale peniaze, ale stale sa tam necitim ako vo SVOJEJ domacnosti, kedze kuchyna je spolocna, tam je kralovna mama, co je vlastne aj normalne, lebo to bola vzdy jej kuchyna na dvore je kral otec, a my tam vlastne len prebývame. staraju sa pomohaju, ale niekedy az moc. ostatni surodenci samozrejme vyuzivaju, ze maju kam strcit deti, uskladnit si zeleninu na zimu a pod. To ze my chceme sukromie, nik neriesi, alebo ze sa u nas castejsie vyskytuju chore deti, ktore treba povarovat a nase sa potom nakazia....ja by som sa velmi rada odstahovala, to neznamena, ze ked bude treba, o nasich sa nepostaram, kludne tam budem docasne a spavat, ak to bude treba, ale ostatny z rodiny nebudu zatazeni, mohli by kludne byvat v nasom dome a ja budem mat starost o nasich, ale konecne vlastne byvanie. zatial je to len moja predstava, moj muz to tak nevidi, ale on nieje zena a nepotrebuje mat vlastnu domacnost/kuchynu podla seba. Jemu to vlastne vyhovuje. Takze k Tvojej situacii, je to tazko, ak sa podari porozpravat so svokrou a podat jej poblem takto- co sa tyka otravnosti, to by ste mohli vyriesit, aj ked im to urcite neda. ale kupelka....to tazko, mozno existuje nejaky nadstavec na WC pre ludi s toutou chorobou, ktory by to vyriesil, ak sa zasa dedko neurazi.

natalym
17. dec 2015

@deyna Pekne si to napísala. Ten kto býva s rodičmi to má vždy o niečo ťažšie.