Opatrovanie rodičov, resp.svokrovcov opatrovateľkou z ADOSu

michaltat
11. apr 2019

Ide o to ze svokrovci nie su na tom zdravotne velmi dobre.Svokra je na voziku 65 rokov/nema obidve nohy/ Svokor takisto ma problemy zo srdcom. Vsetky tri deti byvaju 400 km daleko od nich najmladsia dcera ich nema deti.Ako je to s opatrovatelkou z adosu ? Myslim ze by bolo fajn keby chodila tri krat za tyzden no nik nechce pocut o tom , nechcem sa do toho starat nakolko esu to manzelovi rodicia a surodenci by mali rozhodnut co dalej

0silvia0
11. apr 2019

@michaltat kto nechce počuť o opatrovateľke? Rodičia či súrodenci? Kto sa stará o nich teraz?

michaltat
autor
11. apr 2019

@0silvia0 Surodenci.Teraz sa stara svokor ale zistili mu problemy zo srdcom a tiez musi ju dvihat...Samozrejme snazime sa chodit ako sa da ale mame deti 8 a6 rocne

0silvia0
11. apr 2019

@michaltat veď to riešte priamo so svokrovcami. Ak by oni súhlasili, tak načo do toho ťahať súrodencov bývajúcich 400 km?

sissy27
11. apr 2019

@michaltat nuž ak súrodenci nechcú ani počuť o opatrovateľke a rodičia ju potrebujú (skôr či neskôr k tomu určite príde), tak potom sa budú musieť vzdať svojho 400km vzdialeného pohodlia a prísť sa postarať. Či hodlajú nechať rodičov len tak, nech to "príroda a osud" vyriešia za nich?
Je to ich povinnosť sa o rodičov postarať, či už to zabezpečia osobne alebo niekoho zaplatia.
Neviem aké iné riešenie by si súrodenci predstavovali...

0silvia0
11. apr 2019

@sissy27 predpokladám, že súrodenci si predstavujú riešenie, že postarať sa majú tí, čo bývajú bližšie, teda zakladateľka diskusie s manželom. Takto to väčšinou býva, že tí, čo sú ďalej sa radi spoľahnú na tých, čo sú blízko. Preto to zakladateľka rieši, lebo sa obáva, že to takto dopadne...

michaltat
autor
11. apr 2019

@0silvia0 Byvame v Rakusku a obidve manzelove sestry taktiez v At asi 30 minut dalej od nas a svokrovci v Kežmarku.

lea202
11. apr 2019

Akože nechcú počuť? A čo majú teda robiť keď majú obaja zdravotné problémy? Tak nech sa tma idú o nich starať keď nechcú opatrovateľku. Toto milujem ani z voza ani na voz

michaltat
autor
11. apr 2019

@lea202 S nimi sa neda ze oni opatrovatelku nechcu lenze manzel si nemoze dovolit dat vypoved.Teraz tam ideme na tyzden pomoct ale to nie je riesenie

dai
11. apr 2019

@michaltat ahoj. A doska nezabezpečuje opatrovanie, skôr sestričky, čiže kontrolu podávania liekov, rehabilitácie a pod. S mojou maminou chodí sestrička 3x týždenne cvičiť po pol hodine... Na opatrovateľku sa poraďte s mestom - veľa miest cez sociálne služby podľa miery ochorenia zabezpečuje opatrovanie (treba k tomu diagnózy ľudí čo chcú opatrovanie, mesto si dá spraviť posudok a následne priradí podľa postupu a miery odkazanosti) toto je za mierny poplatok - keď celý deň tak cca. 80 euro mesacne... Skus toto prezistiť...
So súrodencami je to ťažko, bolo by dobre aby ste sa zhodli a riešili to spolu, opatrovateľka pomôže aj poupratovať , navariť... K tomu je to aj sociálny kontakt pre starších ľudí, skočí na nákup, na poštu, dá pozor na vychádzky...
Ak súrodenci nesúhlasia tak budú musieť zabezpečiť starých rodičov sami...

hradnapani
11. apr 2019

miestny urad im moze poskytnut opatrovatela, obvykle na 2-3 hodiny denne. Pomoze s nakupmi, s hygienou, s cim len treba a je v jeho kompetencii. Takisto aj obedy im moze zabezpecit miestny urad. Nechapem, preco by to mali odmietat. Nestoji to vela a dokaze ulahcit situaciu. Ale ked nechcu, tak teda nech si poradia sami.

0silvia0
11. apr 2019

@michaltat nechápem čo to máte za vzťahy, akože nechcú počuť? A čo teda navrhujú? Majú aj nejaké konštruktívne návrhy? Prečo by tvoj manžel mal dať výpoveď? Pozri, pokiaľ sú rodičia svojprávni, tak hádam si vedia rozhodnúť sami, čo potrebujú, ak potrebujú pomoc, tak by ju mali dostať a vybaviť. Nechápem, prečo by za svojprávnych ľudí mali rozhodovať ich deti, mám rodičov v rovnakej vekovej kategórii, a teda ani by mi nenapadlo dirigovať im život, pokiaľ ma o to vyslovene nepožiadali. A ak by povedali, že potrebujú asistenicu, rada by som im pomohla všetko vybaviť, ale určite by som im nevnucovala moje názory a predstavy o ich živote.

bobula46
11. apr 2019

@michaltat skús im navrhnúť že pokiaľ nebudú chcieť opatrovateľku, sestričku tak sa budete striedať napríklad každý na dva týždne a to je už každého problém či má alebo nemá deti. Keď tí, ktorí s tým nesúhlasia budú musieť cestovať na 2tyzdne 400km dobre si rozmyslia čo je pre nich výhodnejšie. A teda nechcete ich dať do nejakého doloečovaku, starobinca, iba im chcete pomôcť doma takže treba sa a nimi takto porozprávať. Najskôr sa dohodni ty s manželom aby ste mali rovnaké argumenty a potom zavolať alebo stretnúť sa a vysvetliť ako sa veci majú.

mogaa
11. apr 2019

@michaltat z Adosu môže prísť opatrovateľka na rehabilitáciu, podanie infúzie, podanie injekcie, prevez rany a pod....ale nie niekoho opatrovať na pol dňa....na to si musíte vybaviť opatrovateľku z MU alebo si ju platiť súkromne....Ono u vás je problém že bývajú v AT. MU na Slovensku poskytuje opatrovateľké služby ale ten kto žiada o opatrovanie tam musí mať trvalé bydlisko. Takže vo vašom prípade jedine zohnať so opatrovateľku cez organizácie ktoré tieto služby poskytujú ako napr.Seniorka , Červený kríž.....a platiť za opatrovanie podľa ich cenníka....Takže ich deti by sa mali stretnúť a vysvetliť si ako si predstavujú pomoc rodičom - buď sa budú u nich triedať a vypomáhať v prípade potreby alebo finančne prispievať a z toho sa bude platiť opatrovateľka, či zabezpečiť zariadenie ako Domov dôchodcov.....

dai
11. apr 2019

@mogaa oni bývajú v SR, zakladateľka v at...

mogaa
11. apr 2019

@0silvia0 ale situácia je taká že doteraz sa o manželku staral otec ktorému teraz zistili problémy so srdcom....Jasne že keď nemajú opatrovateľku tak bude naďalej on ten kto ju bude prekladať, na vozík, na postel, na toaletu...Ťažko sa môže niekam vybrať a ísť niečo vybavovať ak žijú sami a ešte v AT... Takže deti pokiaľ nechcú prísť o otca, tak by to mali riešiť....Si predstav že by si mala problém so srdom a denne niekoľkokrát zdvíhať 50kg...

mogaa
11. apr 2019

@0silvia0
@michaltat až teraz som si všimla že to deti bývajú v AT. Takže opatrovateľku vybaviť cez MU kde bývajú rodičia a ak nemajú rodičia na platenie tejto služby, tak deti by sa mali skladať a platiť ju. Dohodnúť sa s rodičmi že je možnosť tejto služby, pani by pomohla s prekladaním manželky, s jej hygienou, prípadne s varením a upratovaním...Určite im to Mu schváli keďže pani je na vozíku a pán má problém so srdcom. Služba sa dá poskytnúť max na 7,5hod./denne. Podľa toho ako o ňu požiadajú. U nás je cena 1euro/na hod. čo sa dopláca. (mesto si určuje sumu podľa seba a ich kapacít)...

0silvia0
11. apr 2019

@mogaa ja situáciu celkom dobre chápem, len neviem, prečo to vysvetľuješ mne? Ja píšem, že pokiaľ rodičia súhlasia s opatrovateľkou, tak sa im do toho ich deti nemajú čo miešať a nemajú právo nesúhlasiť.

michaltat
autor
11. apr 2019

@0silvia0 praveze rodicia nesuhlasia oni v dome nechcu cudziu osobu v tom je ten problem najvacsi ze sa maju deti postarat

0silvia0
11. apr 2019

@michaltat takže rodičia nesúhlasia, súrodenci nesúhlasia... hm... a ako si to všetci predstavujú?? Keď otec, ktorý je sám chorý, skolabuje a kto sa bude starať o matku? Toto nie je riešenie, že všetci nesúhlasia, a čo čakajú, že sa to samo vyrieši? Ono nepomôže, keď raz za týždeň prídete pomôcť, oni potrebujú asi už každodennú starostlivosť...

michaltat
autor
11. apr 2019

@0silvia0 Manzel by aj suhlasil ale jeho sestry su strasne tvrdohlave vraj nemame sa do toho starat lenze ked sa nieco stane tak potom bude neskoro a budu obvinovania

sissy27
11. apr 2019

@michaltat na jednej strane rodičia majú pravdu - majú tri deti, o ktoré sa oni starali, keď bolo treba, tiež asi nikoho z nich nestrčili opatrovateľke, takže logicky a právom očakávajú, že sa teraz tieto tri deti postarajú o nich.
Na druhej strane doba je dnes aká je, ťažko si niekto môže dovoliť len tak dať výpoveď a starať sa, keď to navyše aj obnáša presťahovať sa, lebo dochádzať 400km nie je maličkosť.
Nedalo by sa rodičov presťahovať k niektorému so súrodencov s tým, že ďalší dvaja by tiež chodili pomáhať? Myslím, že v tomto prípade by aj rodičia mali prihliadnuť na to, že nedá sa proste teraz všetko hodiť za hlavu a presťahovať sa blízko k nim aj s celou rodinou, hľadať novú prácu pre partnera, deťom meniť školu...

1andrea111
11. apr 2019

so starými ľuďmi je ťažko keď si nedajú povedať, neprinútiš ich, len počkať či ich situácia neprinúti sama

michaltat
autor
11. apr 2019

@1andrea111 Problem je poistenie v rakusku pre obidvoch ratat musime 400 eur plus novych doktorov hladat ktory su sukromny a cena min .100 eur .Kazdy byvame v bytoch no miesto mame len v obyvacke uvazovala som aj o alternative 2 mesiace resp. Mesiac u jedneho potom vymena cize to by nebolo zle .Ja so svokrou nemam vobec dobry vztah nie raz som plakala kvoli nim a rozmyslala nad rozvodom .Ved ani na pohrebe neboli mojho otca ale to je ina kapitola....

vroni
11. apr 2019

@michaltat, nie, poistenie v Rakúsku nepotrebujú, majú slovenské a to im stačí. Lenže zrejme nebudú ochotní sa sťahovať a už vôbec nie každý mesiac k inému dieťaťu. Takže toto padne. Ze sa majú deti postarať - to je riadna konina. Jasne, zoberiem deti zo škôl, dáme výpoveď v práci a pôjdeme zivorit do prdele na konci sveta (co je pomerne vystizna charakteristika Kežmarku) Lebo sa treba postarať. A o pár rokov rovnakým argumentom priviazeme k sebe svoje deti. Lebo život treba dokašľať co najvyššiemu počtu generácií. Deti sa môžu postarať len vrámci svojich možností a záväzkov. Čiže zaplatiť opatrovateľku. A občas prísť pomôcť. Ak to rodičia odmietajú, potom ľutujem. Starecky vzdor je taky istý úžasný ako detský. Nemá logiku, je to proste dupanie nohami a hádzanie sa o zem, lebo ja chcem. A ustupovanie je cestou do pekla. Takže asi súhlasím so sestrami - pomoc ponúknem (formou opatrovateľky), sťahovanie zruším po prvej vete. Ak berú, fajn, ak nie, tak nechajú tak. Sú svojpravni, vedia domyslieť následky svojho konania, viac pre nich urobiť nemôžem.

sofistikovana123
25. apr 2019

Dobry den,
V ADOSe opatrovatelku nenajdete. Je to agentura domacej osetrovatelskej starostlivosti, to znamena, ze v nej pracuju vysokoskolsky vzdelane sestry, ktory osetruju rany a podobne.
Osetrovatelku priradia k pacientovi lekari.
Ak hladate opatrovatelku, to je nieco ine, je to zena, ktora sa postara o cloveka, jeho denne potreby, nakupy mu, navari atd....