Partner je nezamestnaný a skoro stále spí. Neviem ho dostať z postele

kikalulu
28. máj 2020

Chcela by som sa spýtať ako by ste riešili takúto situáciu. Partner je uz 2 tyzdne bez prace, prácu si aktívne hľadá ale o to nejde. Možno som naivná ale myslela som si a aj som mu to povedala, že keď je už doma mohol by sa aj viac zapájať do starostlivosti o dieťa a o domácnosť (doteraz mi vykrikoval že on chodí do roboty a nemôže aj upratovať aj chodiť do roboty alebo že sa musí vyspať keď ide do práce atď...). Malý vstáva každý deň o 5.00, plus sa v noci raz budí na jedenie. Vstávam k nemu samozrejme ja a každé ráno keď sa zobudí, treba s malým vstať urobiť mu raňajky a venovať sa mu. Potom zvykne ísť ešte na 30-60 min okolo 7:30 spať a ja si zvyknem pospať s ním. Lenže otecko si každý deň spí do 10tej niekedy aj dlhšie a potom si ešte poobede ide na hodinu až dve, niekedy aj dlhšie pospať. A zakaždým je veľký problém dostať ho z postele. Malému sa ako tak venuje ale skôr v tom že ho nosí na rukách a rozmaznáva. Už som mu veľakrát navrhla a prosila ho aby sme sa ráno k malému striedali že každý druhý deň by s ním vstal on aby som si aj ja mohla pospať ale on o tom nechce ani počuť a povedal mi "snívaj ďalej". Pár krát sa stalo že s malým vstal on ale nechal ma vyspať len dovtedy dokým malý nezačal byť unavený, mrzutý alebo nemal plnú plienku (lebo on ho neprebalí, neuspí). Ja za 2 mesiace rodím a tiež by som si občas rada ráno pospala alebo hoci aj cez deň oddýchla. Samozrejme domáce práce, varenie, upratovanie a starostlivosť o malého cez deň je na mne. Štve ma to už len z toho dôvodu, že to nie je fér a neviem ako mu mám vysvetliť, že by nemusel byť taký sebecký a občas by mohol nechať vyspať aj on mňa... Nemáte nejaký nápad ako to docieliť?

sasa1310
30. máj 2020

@yollanda ja tiež nechápem. Chlap si dovolí len to, čo mu je dovolené.

iva812
30. máj 2020

@kikalulu Stav, aký opisuješ trvá iba dva týždne. Možno ma nejakú krízu, depresie, ved prísť o prácu nie je bohviečo, skus zmeniť správanie voči nemu. Pravdepodobne tvoj muž patrí do skupiny mužov, pri ktorých treba taktizovat a používať ženský dôvtip, aby si ho dostala, tam kam ty chceš, teda aby sa prestal vyvalovat v posteli a spoluzucastnoval sa na spravovani domacnosti a vychove dieťaťa.

egrade
1. jún 2020

nechápem, ako ženy žene môžu napísať takéto komentáre. Poniektoré veľmi smutné, nerob si z toho nič :( Nič si neurobila zlé a nie je to tvoja chyba. Je to proste život a žiadne manželstvo nie je ružová záhradka, ale čakáte spolu bábätko a hrotenie situácie nikomu nepomôže. Hľadaj príčiny, môže ich byť viac - len ty vieš, akú prácu mal predtým, možno naozaj len potrebuje dočerpať sily a nakopne sa. V každom prípade netreba čakať a pokojne sa s ním porozprávať - nekritizovať, ale začať od seba. Povedz mu o svojej únave, potrebe pomôcť, tvojich očakávaniach, konkrétne s čím by ti vedel viac pomáhať atď. Hľadajte cestu, spoločne. Máš to šťastie, že to urobiť vie, koľkí chlapi nevedia ani podlahu zotrieť. Ak som dobre pochopila, zmenil sa po presťahovaní - možno tá celková "pohoda" plynie aj z toho, že konečne cíti pocit domova, cíti sa vo svojom, dopraje si presne to opačné, čo si pri otcovi dopriať nemohol. Ak vyrastal v rodine ako prílišný pedant, cíti sa konečne slobodný. Ale to zistíš, len keď sa spolu o tom budete rozprávať. Snažte sa spolu tráviť viac času, robte spolu domáce práce, a aj keď sa mu niečo 100% nedarí, daj mu najavo, že si rada, ako to zvládol. Keď bude mať pocit, že je pre teba oporou a je ti nápomocný, bude sa snažiť. Ak naopak, dostane len kritiku a krik, že zasa niečo neurobil, bude to ešte horšie.

sisasen
1. jún 2020

@kikalulu ved ho nechaj vtedy sameho a tvoju mamku nech zavola telefonicky, keby si už s niečim neveel rady.....ja by som to určite takto urobila..