icon

Partner patril do sekty

13. sep 2020

Ako by ste reagovali kebyze sa dozviete ze vas partner bol pred par rokmi aktivny v jednej nemenovanej sekte ktorá chodi po domoch, asi viete koho myslim.
Pred par rokmi od nich odisiel ale do svojej dospelosti bol clenom kvoli tomu lebo nechcel sklamat otca ktory tam patri do teraz.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 22. jún 2026 · 145 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Svedkovia Jehovovi sú v diskusii opisovaní ako spoločenstvo, ktoré praktizuje zvestovanie „chodím po domoch“ a môže aplikovať odstrihnutie kontaktov s tými, ktorí odišli (vylúčenie/disfellowshipping).
  • Ako zdroje na overenie minulosti a pochopenie vplyvu členstva odporúčajú pozrieť si videá bývalých členov na YouTube a seriál Leah Reminy, prečítať svedectvá a literatúru (napr. Elias Vella).
  • Hlavné praktické obavy pri partnerovi s touto minulosťou sú riziko vrátenia sa do spoločenstva, trvalé stopy po výchove v sekte, odmietanie transfúzií a odlišný prístup k oslavám (Vianoce, narodeniny) a výchove detí.


Najčastejšie otázky

Q: Ako zistím, či partner naozaj odišiel zo Svedkov Jehovových?
A: Opýtať sa priamo, či odstrihol kontakty s organizáciou a s rodinou; v diskusii sa uvádza, že pri oficiálnom vylúčení s ním zvyčajne komunikujú už len starší a cestujúci dozorca a raz ročne ho môžu navštíviť „na priateľský rozhovor“.

Q: Aké sú konkrétne riziká, ak bol partner členom Svedkov Jehovových v detstve?
A: Uvádzané riziká zahŕňajú odstrihnutie kontaktov s rodinou (shunning), dlhodobé psychologické stopy po výchove v spoločenstve, odmietanie transfúzií pri život ohrozujúcich situáciách a výchovu bez osláv Vianoc či narodenín.

Q: Kde nájdem svedectvá a informácie o tom, aké to je byť v tejto skupine?
A: Diskutujúci odporúčajú hľadať videá bývalých členov na YouTube a pozrieť seriál Leah Reminy; ako ďalšiu literatúru spomínajú knihy (napr. od Elias Vella) a online články (napr. Postoj.sk bol v diskusii zdieľaný).

Q: Ako pristupovať k rozhovoru s partnerom o jeho minulom členstve?
A: Odporúča sa viesť podrobný otvorený rozhovor o tom, prečo vstúpil, prečo odišiel, či má kontakt s otcom/spoločenstvom a či má strach z návratu; viacerí radili „pýtať sa na všetko“ a overiť fakty.

Q: Ako môže bývalé členstvo ovplyvniť výchovu budúcich detí?
A: Diskutované konkrétne dopady zahŕňajú výchovu bez Vianoc a narodenín, otázky krstu či sviatostí, a riziko, že starí rodičia v spoločenstve sa budú vyhýbať kontaktu s vnúčatami.

Q: Aké preklady Biblie alebo nástroje sú odporúčané pri štúdiu a porovnávaní textov?
A: V diskusii odporúčali porovnávať preklady (Roháčkov preklad, evanjelický, ekumenický, katolícky, Kralická Biblia) a spomínali používanie aplikácií „mybible“ a „bible“ na porovnanie textov; tiež sa spomína „Preklad nového sveta Svätých písm“ v kontexte Svedkov Jehovových.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Dôležité je, či osoba skutočne odišla a či odstrihla kontakty s organizáciou.
  • Odchod z organizácie môže zanechať dlhodobé stopy vo výchove a psychike.
  • Hlavné praktické obavy sú odmietanie transfúzií a odlišný prístup k oslavám a výchove detí.


Sporné názory

  • Niektorí diskutujúci označujú Svedkov Jehovových za „nebezpečnú sektu“; iní tvrdia, že ide o bežné náboženstvo bez extrémov.
  • Niektorí porovnávajú náboženstvá a sektami označujú aj Rímskokatolícku cirkev; iní bránia RKC ako legitímne náboženstvo.


Otvorené otázky

  • Bude mať partner trvalé sklony vrátiť sa do spoločenstva alebo bude v dospelosti stabilný?
  • Zabezpečí bývalé členstvo alebo postoj starých rodičov úplné vylúčenie kontaktu medzi dieťaťom a dedkom?
  • Ako riešiť praktické núdzové situácie, ak rodina v spoločenstve odmieta transfúziu dieťaťa?


Spomenuté značky a firmy

YouTube, Leah Reminy, Svedkovia Jehovovi, Scientologia, FLDS, Rímskokatolícka cirkev (RKC), Postoj.sk, AllatRa, Slovenská biblická spoločnosť

Spomenuté produkty a metódy

Preklad nového sveta Svätých písm, Ahoj Ježiš, môžeme sa porozprávať? (Elias Vella), zvestovanie (chodenie po domoch), odstrihnutie kontaktov / vylúčenie (disfellowshipping), odmietanie transfúzií, neoslavovanie Vianoc a narodenín, porovnanie prekladov (Roháčkov preklad, evanjelický, ekumenický, katolícky, Kralická Biblia), aplikácie mybible a bible, štúdium Biblie, Leah Reminy seriál

Miesta a osoby

Holandsko, Kanada, Nemecko, Česko (CR), Trnava, Leah Reminy, Elias Vella, Amir Aziz, pápež František, marie bartalos

avatar
nikusiak9
14. sep 2020

Kym na nich neprepise majetky zatial dobre

avatar
jenny333
14. sep 2020

To čo bolo je pre mna minulý čas. Takže je na ňom či chce o tom hovoriť. Riešila by som to snim len v Tom prípade keby nastali vo vzťahu problémy.

avatar
sidicek
14. sep 2020

Mne by to vadilo, ta vychova ho musela poznačit, ale samozrejme to by si si už všimla aj bez tohto priznania a asi ti vyhovuje. Samozrejme on za to nemôže, ak bol tak vychovavany, no poznačit ho to muselo.

avatar
oktobermimi
14. sep 2020

Nic robila by som si zneho srandu ci mali nejake treningove centrum ako spravne klopat na dvere...

avatar
oktobermimi
14. sep 2020

Podla mna je horsie byt krestan ako jehovista...ten aspon slusne zaklope nandvere ale babky ti rovno do dvora vlezu

avatar
petulda333
14. sep 2020

@oktobermimi v zivote som nepocula a nezazila, zeby krestania takto chodili po ludoch

avatar
oktobermimi
14. sep 2020

@petulda333 vidis to u nas na dedine od kat ja su je to uplne normlane ze ti hneda do oken, ked ho mas otevrite, ze ti vlezu do dvora a dobry pani suseda...
Ked sem bila decko u nas sa nezatikalo ked sme bili nekdo doma a neraz my do izby vlezla suseda lebo hledala moju mamu...alebo drzost najvissi ked sem mnela 16my do kupelky vlezla babka od vedla lebo dosla od pobdrana a prva mistnost po ruke bila kupelka od chodby do podbrana a ona cula tect novu tak tam nekso urcite je...

avatar
petulda333
14. sep 2020

@oktobermimi prepac, ale tazko sa to cita. Ja som mala babky na dedine, aj svokrovci ziju na dedine a nikdy sa toto nedialo

avatar
oktobermimi
14. sep 2020

@petulda333 promin spustila som po zahoracky😂🙈
Kazdopadne u nas to bol velky problem...mlada rodina pristahovana z mesta okna do chodnika bez predzahradky a babky si dovolovali.

avatar
petulda333
14. sep 2020

@oktobermimi v pohode. Tiez mi obcas ujde vychodnarcina 😁 no mne by toto len raz urobili a poslednykrat zaroven

avatar
ouwecka
14. sep 2020

@miskooo1987 neviem ci je to poctom clenov,znaky sekty su rozne,napr manipulacia aby si zostal a potom ked chces odist napr tak taky jon na bosorku.. napr si predstvim situ ze by som odisla zo sekty,kt ma nabozenske zastúpenie najviac perc napr v sr,no tak uz vidim ten hon rodiny,duchovneho na ich nedelnych stretnutiach a este ze zmazanie tvojho mena akoze uz nie si clen ako nemozne,to je sekta jak cip.. liehovisti su podla mna ovela mensi problém,sme plní predsudkov podla mna.. moj kamos tak chodil chvilu zo zvedavosti a nic mu to nedalo tak prestal a dali mu pokoj.. takisto poznam kopec.ludi kt chodia do milosti,slova zivota,apostolskej (to media a ludia nazývajú sektami) a tam nie je ani clenstvo ziadne a ked prestanes chodit nikto ta neriesi tak ja už neviem.. praveze si myslim,ze su sekty rozne lr,farmasi a podobne kecy,a tiez fin.poradcovia to ked tych urazis a nic od nich nechceš tak pomoc mariajozef ta idu pod zem zakopat..

avatar
acrobaleno
14. sep 2020

@petulda333 Noo, kresťania takto chodili "po ľudoch", ale pár stovák rokov dozadu a keď sa ti nepáčilo, tak si mal smolu. 😂

avatar
oktobermimi
14. sep 2020

@petulda333 moj tato ich jedneho dna poslal do pici 😂🙈

avatar
ouwecka
14. sep 2020

@acrobaleno akoze ked si vezmem este tak par r/storoci dozadu ako sa.rekatolizovalo,kacirstvo.aaleno masilnaa rekatolizacia naor v cr tak najhorsia sekta je podla mna katolícka,teraaz su uz menej násilný..ale napr viem o babe,co odisla a je na nastenke modlitebnej aaby sa "vraatila naspat" tak potom neviem ci je toto normálne..

avatar
acrobaleno
14. sep 2020

@ouwecka každé náboženstvo má svoje plusy a mínusy...najhoršie je, že sa to niekedy ženie do extrémov.

avatar
katty2012
14. sep 2020

no take drizdy co ste sem niektore popisali, ani neviem docitat... presne takto vznikaju medzinabozenske boje. kecate jedna cez druhu o tom, o com nemate ani ponatia, len ste niekde poculi, alebo si precitali na internete scifi pribehy, ktore pisal niekto, kto chcel uputat. ti, co zabijaju, kradnu, klamu, podvadzaju su vo vysokej vacsine katolici a nie jehovisti. to su hrozostrasne pribehy a nie jehovisticke, ktore okrem toho, ze zvonia pri dverach nerobia nic protizakonne. a nie, nie som jehovistka

avatar
petulda333
14. sep 2020

@acrobaleno tak mozno par sto rokov dozadu, ale teraz? V tejto modernej dobe?

avatar
acrobaleno
14. sep 2020

@petulda333 ako nechcem nič hovoriť, ale stačí si tu na MK otvoriť nejaké témy a hneď vidíš RKC roztlieskavačky. Takže jehovisti by si mali upgradnuť marketing a presunúť sa na net. 😂

avatar
lussyl5
14. sep 2020

Je to nebezpečná sekta,ale pokiaľ odišiel je to OK.Členom bol asi pre to,lebo ho tak od narodenia vychovávali ak sú jeho rodičia členovia,čiže v detstve asi moc nemal na výber a keď dospel zistil že čosi nie je v poriadku a odišiel.Ak ti povedal všetko podstatné nemáš mu čo vyčítať ani sa báť,je to jeho minulosť, každý nejakú má,alebo to akceptuješ alebo nie.

avatar
kvietocek203
14. sep 2020

@miskooo1987 povrchne povedané podstata je úplne iná...každý, kto vie co je náboženstvo a co je sekta to na jednu rovinu ani postaviť nemôže....

avatar
miskooo1987
14. sep 2020

@kvietocek203 samozrejme, môže... skús dat jeden presný rozdiel...

avatar
kvietocek203
14. sep 2020

@miskooo1987 z knihy Ahoj Ježiš, môžeme sa porozprávať? Autor Elias Vella známy exorcista veľmi krásna kniha vrelo odporúčam 🙂

avatar
sofi1230
14. sep 2020

Deti väčšinou bývajú tej istej viery ako rodičia takže by som sa tým nejako nezaoberala hlavne je ako sa rozhodol v dospelosti.

avatar
lubkavargova1
14. sep 2020

Nuz ak je vyluceny, tak potom vacsina sa s nim nebude bavit, lebo nemaju sa s nim bavit, len starsi a cestujuci dozorca a tak raz do roka by ho mali navstivit na priatelsky rozhovor. V pripade, ze uplne odmieta, tak z toho upustaju. Ono, je to horsie ked su tam rodicia svedkovia.. Take rodinne prepojenie nemas sancu pretat...ja mam svagrinu svedkynu a poviem ti je to niekedy fakt tazke. Niekedy je to smutne, ze brat hoci nie je svedok proste ma svoju rodinu a my sme museli prijat fakt, ze aj ona je "nasa" a je taka "ina"..ale ziadne rodinne oslavy necakaj lebo to proste nebude. Inak, nemyslite si, ze je to ako kedysi davno. Uz ani svedkovia nie su to co kedysi bolo co sme poculi ako si uzasne pomahaju a stoja pri sebe...houby...pokial ste "elita" tak mate ustlane na ruziach a fakt mate to v pase, ale pokial ste len jednoduchsi ludia, tak nic moc...

avatar
elementissa
14. sep 2020

@kvietocek203 no toto úplne presne vystihuje slovenských katolíkov, ktorí sa "modlia" za obrátenie ostatných cirkvii a prenasledujú všetkých, ktorí k nim nepatria. Bohužiaľ, katolicizmus je najhoršia sekta a s vierou v Boha ci s láskou k Ježišovi a blížnemu nemá nič spoločné. Cest výnimkám, ktoré sa nájdu všade

avatar
miskooo1987
14. sep 2020

@kvietocek203
A prosím ta, ktorú z tých viet nespĺňa niečo čo označujeme za náboženstvo? Napríklad RKC? Každý jeden spĺňa...

avatar
katarinka289
Autor odpoveď zmazal
avatar
lindsey
14. sep 2020

@katarinka289 😂😂😂 veľa filmov pozeráš 😂

avatar
miskooo1987
14. sep 2020

@katarinka289 a? ak nemôžeš splodiť dieťa v RKC, tak máš smolu... aspoň nejakú šancu im dávajú... a tak nemôžu prijať transfuziu... a vo väčšinovom náboženstve u nás, nemôžu brat antikoncepciu, nemôžu používať kondomy... a vyhrážajú sa pri odchode aj z náboženstva... nedávno sa tu riešilo ako starý rodičia úplne prerušili kontakt s vnucatom, lebo ho rodičia nechceli pokrstiť, pripadne ako sa jedna stará mama vyhrážala vydedením, ak decko nepokrstia...

Áno, náboženstvo má veľa členov, ktorý v reale ani neveria, ani nedodržujú nariadenia, a len si to vyplnia pri sčítaní obyvateľov vo formulári, lebo však pokrstení sú...

Takze nie nie je rozdiel... žiaden... iba sú len mocenské nástroje slúžiace na ovládanie ľudí spôsobom cukor a bič...

avatar
kvietocek203
14. sep 2020

@miskooo1987 sekta nie je náboženstvo, ak nerozumieš tomu co som poslala je mi to ľúto už naozaj jednoduchšie sa to nedá vysvetlit🙂