Pomáha vám rodina s dieťaťom?

12. dec 2019

Ahojte, pomahaju vam stari rodicia s detmi? Vodia ich na kruzky, vyzdvihuju zo skolky a pod? Svokrovci totiz vzdy radi pomozu, zato moja mama sa tvari, akoby som od nej ziadala oblicku. Dnes som ju prosila, ci by mohla ist zajtra so synom na trening, lebo nam to casovo nevychadza a uz som pocuvala, ze naco ho davame na kruzok, ked si to potom nevieme zariadit... Od januara som ju poprosila, ci by mohla raz mesacne chodit so synom na kruzok. Tak. Ze prrvo ho prihlasujeme na kruzky, ked ho potom nestihame vodit...

autor
12. dec 2019

Reci milion okolo toho, ze bude jede den v mesiaci s vnukom... Tak neviem, skutocne ziadam tak vela? Snazim sa ju vobec nezatazovat,ak trrba, prosim o pomoc svokrovcov, ale obcas nemozu a musim poprosit ju. Mama este pracuje. Pritom mna ako decko pravidelne vodila na kruzky moja babka (ocova mama) a moja starka (mamina mama) hoci bola z ineho mesta, vzdy ma prisla strazit, ked som bola chora a zostala u nas aj tyzden...

evittam
12. dec 2019

Nie. A ani to neziadame. A btw.ani nemáme koho. Svokra uz nevládze. Kde-tu poziadam švagra ked uz naozaj nestíham ale snazim sa to zariadit tak ze stíham. Ja uz rodičov nemam.

autor
12. dec 2019

@evittam dakujem za nazor. Ale ty mas trosku inu situaciu. U na su babky a dedkovia mobilni, maju auto, tesia sa dobremu zdraviu... Tak by ma zaujimalo, ako je to v inych rodinach s podobnym zazemim.

kristina2412
12. dec 2019

My mamu neziadame, ponúka sa sama. Napríklad keď veľmi prší,mi volá,že pôjde po staršiu do školy aby som sa nemusela trepať MHD kocikom tak ďaleko. Ona to má po ceste z práce.

evittam
12. dec 2019

Nemáš za co. Btw.deti su vaše nie starych rodicov. Cize moj nazor je rovnaký-len v nevyhnutných situáciách. Ak niečo nezvládas na co to podstupujes...

mata1001
12. dec 2019

Ano pomahaju moji rodicia...kazde rano berie syna skoly autom moj otec a ked sme v praci obaja s muzom tak ho aj vyzdvihne...na anglictinu ho beru taktiez moji rodicia ,ked my s muzom nestihame...-to je 2x do tyzdna...
Svokrovci byvaju od nas 90km, ale viem, ze keby sme ich poprosili, tak by prisli...-teraz nemyslim kazdy druhy den, ale sem -tam ano...

kika831
12. dec 2019

Ahoj. Ja mam rodicov pracujucich a okrem toho byvaju 100 km od nas, takze tam pomoc nie je( myslim cez tyzden,ale cez vikend pomahaju ako situacia dovoli). A svokrovcov mam kusocek, aj volneho casu maju vela, ale nemaju zaujem. Takze behame s muzom ako sa len da. Je to tazke, pomoc by sa hodila, ale bohuzial musime to zvladat sami.

dominka11
12. dec 2019

Nie, nepomahaju. Vsetko musime zvladnut samy. Ked potrebujeme postrazit, mame nahradnu "babku". Moja mama byva 120km od nas, takze chodi k nam akurat, ked ma dovolenku. Svokra uz nezije...Nebudem klamat, keby poviem, ze pomoc by sa zisla, hlavne ked boli chalani mensi. Ale prezili sme a starsi uz vydrzi aj sam doma.

modrykoniicek
12. dec 2019

A už zas ďalšia čo si urobila dieťa a myslí si, že dieťa ma celá rodina.
V živote by mi nenapadlo porovnávať dobu keď svokrovci/rodičia boli už na dôchodku a dobu kedy ešte pracujú po 60tke.
Starí rodičia ti môžu pomôcť keď je to naozaj nevyhnutné.Máš jedno dieťa? Uvedom si, že tvoja mama pracuje.
Moja napríklad keď bude babka bude ešte pracovať a dokonca bude ešte stále aj mama mojim súrodencom.
Krúžky a vyzdvihovanie sú veci ktoré sa dajú prispôsobiť.
Alebo si nájsť inú prácu.
Ako jasné žeby ju to nezabilo raz mesačne.Ale je tvojou a manželovou povinnosťou sa starať o dieťa.A nie sa rozčulovať nad tým, že ti nemá kto pomôcť.Koľkým rodinám nemá kto pomôcť a nefňukajú na internete.Veď sa s ňou porozprávaj aký má nato dôvod.Čo vyriešiš tu.

nevludna
12. dec 2019

Smutne, ze su tu take zeny, ktore by ta asi najradsej udreli, ze co si to dovolujes ziadat o pomoc vlastnu mamu. Smutne...
Odjakziva ludia zili v malych spolocenstvach(doteraz je to v starych kmenoch zijucich este povodnym sposobom) a navzajom si so vsetkym pomahali, hlavne zeny medzi sebou s detmi. Od najstarsich po pomaly najmladsie. Ale dnes uz su tu len rodicia a kopec povinnosti. Potom sa cudujme, ze ludia su taki nestastni, unaveni a vyhoreti zo zivota.

Mrzi ma, ze ti mamina nechce aspon raz mesacne pomoct (aj ked pracuje). Nemate nejaku kamosku/kamosa, ktori by to zvladol?

lujza123
12. dec 2019

Pomáhajú v rámci možností a dobrovoľne. Som za to veľmi vďačná. Ale v žiadnom prípade sa na ich pomoc nespolieham ani ju neočakávam, mam všetko zariadené tak ze to zvládam bez nich. Keď sa rozhodnú pomôcť som rada ale nič sa nestane ak náhodou nemôžu.
Dieťa som si zo škôlky vyzdvihla sama, aj za cenu toho ze tam bola posledná. Alebo som šla skôr a bola so mnou ešte hodinu v práci.
Na krúžky chodila také aké mali v škole kde ich druzinarka odviedla.... Nie nebol to tenis, balet, konverzácie v anglictine ani nič také vznešené.... Ale vždy sa dalo vybrať aj niečo kreatívne aj niečo sportove
Na lepšie krúžky chodí teraz keď ma 10 a vie dochádzať MHD.

Povinnosť starať sa majú rodicia. Starý rodicia môžu pomáhať ale je to len ich dobrá vôľa.

nika82
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nevludna
12. dec 2019

@nika82 musis? Ta niekto nuti?

nika82
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lujza123
12. dec 2019

Myslím ze by si nemala porovnávať co ako sa kto stará, každá rodina to ma inak.
Ja celkom chápem ze ľudia okolo 60 tky sú už pomerne vyčerpany po práci a predstava že namiesto papucovej kultúry a oddychu doma sa majú ešte niekde terigat s vnucatom v nich moc nadšenie nevyvoláva.
Iné by to bolo keby odmietne naozaj nutnú pomoc keby ste chorý alebo tak. Ale keď odmietne rozvázať po krúžkoch ci strážiť večer lebo chcete ísť von to je len taky rozmar rodicov, nič naozaj nutné. Tam je naozaj na zváženie ci sa koli tomu na mamu hnevat.

mogaa
12. dec 2019

Rodičia môžu pomôcť, ale treba si uvedomiť že to nie je ich povinnosť, aj oni majú vlastný život a vlastný program.....takže nie je ich povinnosť rušiť si vlastný rogram bay mohli zaniesť vnúča na krúžok(a strávia s ním možno 10minut).....rovnako môýe byť mama unavená z práce a nechce sa jej ešte ísť niekam zaniesť vnúča(hoci s ním strávi pár minut)

conspi
12. dec 2019

Moja mama žije v zahraničí. Svokra je väčšinu času od nás na skok. Je zdravá. Nepracuje... Nepomáha,neprejavuje ani záujem ani o návštevu .... A ani ju o to neprosím

pribinak
12. dec 2019

Nie nepomáhajú, naši aj svokrovci žijú viac nez 400km od nas.
Syna učím aby zvládol co najviac veci sám, aj chodenie na kruzky.
Skus sa dohodnut s nejakou mamkou co jej dieta tiez chodi na kruzok.

brna1989
12. dec 2019

Moja mama nepracuje ,má 56rokov.dovod nie je zdravotny,ale volá sa to lenivosť.nepracuje už 5rokov.dovod?ona sa napracovala v živote dosť a nežiada nás o peniaze,tak sa jej do toho nemáme starať.otec už nežije 15rokov
Mama zije v tom istom meste s nami, nikdy nepomahala,nepretrhne sa .sama od seba sa neponukne.
Svokrovci obaja podnikajú od 5ej rána vo firme do 5ej večera,niekedy aj viac.pomahaju veľmi a radi,až ich treba brzdiť 😁
Presne viem,o čom píšeš.nepochopim také babky a viem,že taká nikdy nebudem.tesim sa na babkovske radosti aj starosti.

gagik
12. dec 2019

to ani nejde o to ze su neochotni pomoct ani prilezitostne,ale o celkovych vztahoch v rodine a nemozu potom ani stari rodicia cakat extra pomoc ak ju budu potrebovat.vzdy je lepsie , ak si ludia pomahaju nehovoriac, ze je hamba ak si nie je ochotna pomoct ani najblizsia rodina.

brna1989
12. dec 2019

@gagik presne tak,aj my si so sestrami vždy povieme,aké požičiaš také vráť.ona si myslí,že ju budeme chodiť pozerať každý druhý deň na starobu?pche.tak ako ona.raz do mesiaca

katy1404
12. dec 2019

@brna1989 ale ona vas predsa vychovala... ona vam uz nieco pozicala... nema vam co vracat... vy mate vracat jej... udivuje ma tolka nenavist a pohrdanie vlastnou matkou...

gagik
12. dec 2019

@katy1404 to nie je o tom ze decko vychovam a tym to konci,plus pomoc s vnucatmi je len odrazom celkovych vztahov.podla mna je normalne si pomahat v rodine, nehovorim o zneuzivani pomoci,lebo si chcem spravit veget, ale o udrzovani vztahov aj ked uz deti maju svoje deti.

11iva11
12. dec 2019

Pomáhať je tvojej mamy dobrá vôľa, nie povinnosť. Už vymiera/vymrela generácie babičiek a deduškov, čo nič iné nechceli, len pomáhať s vnúčatami.

nevludna
12. dec 2019

@11iva11 nikto nehovori o povinnosti pomahat.

mell_k
12. dec 2019

Aj moja mama pracuje a pride mi s malou pomoct kedykolvek i ked ja tu pomoc velmi nepotrebujem lebo si s partnerom vieme dat rady aj sami ale ona sama sa ponuka aby bola s vnuckou takze jej v tom nebranim a hocikedy ju len tak vezme von aby som si ja oddychla 😀 hej aj ja som ta co si robila decko na to aby sa on rodina starala 🙈😂😂 to su nazory toto mama moja 😶

denis55
12. dec 2019

@nevludna uplne suhlasim. A este dodavam, ze viac generacne domy boli zalozene na rovnakom principe. Stare mamy proste pomahali, vzdy!
Teraz sa pomoc berie ako obtazovanie a nezvladanie vlastneho zivota, zla organizacia, atd. Ale to je chyba. Mne pomaha aj mama a aj svokra, a len vdaka nim mozem dalej studovat, inak by som to nezvladla. A ano, som im vdacna a ano nehanbim sa ich poprosit o pomoc.

autor
12. dec 2019

@modrykoniicek ja nikde nefnukam ani sa nerozculujem. Zaujima ma, ako je to v inych rodinach, kedze zazivam absolutne dva rozne pristupy. Svokrovci by sa rozdali, sami si syna pytaju k nim, pytaju sa, ci netreba s niecim pomoct. Moja mama, ked to vidi alebo pocuje, vzdy je prekvapena, ze preco som ju nepoziadala o pomoc. Ale ked ju poziadam, ma okolo toho tolko komentarov, ze sa snazim tomu vyhnut... Tak sa zamyslam, ako je to inde. To je cele...

autor
12. dec 2019

Dakujem vsetkym za nazor. Vidim, ze vsade je to inak. Ja ked vidim svokru,ako nam pomaha, mrzi ma, ze moja mama, ktora by mi mala byt najblizsia, taka nie je. Cim skor sa s tym zmierim, tym lepsie 🙂

sara07
Autor odpoveď zmazal
Zobraz