Postihnutý príbuzný sa ku mne správa nevhodne

8. máj 2021

Dievčatá, máme v rodine ment.a telesne postihnutého. A on je proste "do mňa". Stretávame sa pri vsetkych rod.stretnutiach. Vždy si sadnem do kúta ale on sa vždy prepcha ku mne. Chce sa má dotýkať, hladiť po hlave. Bozkáva mi ruku. Znakuje. Pár základných znakov. Vie ukázať aj "trtkat". Vždy, keď ma uvidí začína jancit a robiť rukov ten pohyb. Je mi to strašne nepríjemné. Aj sa na tom ostatní smejú, aj ho zahriaknu. Proste, akonáhle má zbada, furt na mňa vykikuje , ukazuje. Máme sa zase stretnúť budúci týždeň a ja už mám z toho nočnú moru. Ja nedokážem ho oblapit abo čo. Je to pre mňa cudzí človek. Neviem ako sa mám správať a ako na to reagovať. Kto máte v rodine takýchto ľudí, ako reagovať?

autor
8. máj 2021

@pribinak dospelá žena. A písala som vyššie, že prestanem chodiť.
@tehulka2011 jedná sa o 4 rodiny. A áno, stretávame sa.

matkahelka
8. máj 2021

@tehulka2011 mne na tom nic divne nepripada, proste su siroka rodina a stretavaju sa, rovnako ako dalsich x rodin. "akcia" moze byt posedenie, grilovacka, etc. to uz ronievame v tychto teplych dnoch so susedmi aj my.

syslik81
8. máj 2021

robim v dom kde su ludia po uraze hlavy - postihnuty ... pohladkat objat je pre nih bezna vec .. niektory su nebezpenejsi ale mame kutik taky odlahly a tam si sadnu kym sa neukludnia .. mna by zaujimalo kto ho naucil ukaozvat al vyjadrit sa ako znamena sex .. ked pises ze ani sam nevie co to je ... mozno mysli ine ako ste si to vy vysvetlili a mozno nie .. treba ho ukludnit dat na chvilu stranou .. prestat chodit na rodinne akcie nema vyznam .. rodicia by uz mali vediet ako ho ukludnt ako mu vysvetlit co ano a co nie a ak to nevedia spytat sa jeho lekara alebo chodit s nim na cvicenia etc ..

autor
8. máj 2021

@syslik81 naučili ho to oni. Pretože keď to ukazoval, povedali: čo chces t..? Proste, riešiť to s jeho rodičmi nemá zmysel. Sú v tomto smere takí jednoduchší.

autor
8. máj 2021

@syslik81 ja viem. Keď mne to je nepríjemné. Mám sesternicu, ktorá hovorí, že je jeho "frajerka". Keď tam ona je, proste je to kludnejsie. Sedí pri ňom, drží ho za ruku. A aj mu hovorí: nechaj ju, ty si iba môj. Nemôžeš mať dve. A on sa potom rehoce. On je mentálne na úrovni malého decka

katulik123
8. máj 2021

Autorka.. Úprimne, ak aj jeho rodina sú jednoduchší, tak veľa nezmeniš, tam bohužiaľ keď to aj podporujú nič s tým nespraviš, sexualita postihnutých je dosť tabu téma, ale tiež majú svoje pudy a nemajú akoby ako my mieru čo je vhodné a čo nie. Problém je, že rodina nezasahuje. Ja by som sa určite odtiahla a dala najavo rodine, že ti to je nepríjemné. Ale najlepšie sa nestretavať. Tam veľa ani nespraviš ak nemá hranice nijak určené z ich strany.

syslik81
8. máj 2021

preedpokladam ze i ty si dieta .. alebo aspon na hrane dospelosti..tak povedz vasim ze ti to je neprijemne a nech to vyriesia s jeho rodicmi ... osobne by som si vlastnej dcery ako matka zastala a nenechala ju ponizit aj ked postihnutou osobou ...

janinah
8. máj 2021

Teraz sa stretávate s príbuznými príbuzných? Ludia si mesiace rodičov nevidia...myslím,že je to vymyslené a ak nie,tak jeho rodičia to majú riešiť s lekárom,lebo riešenie existuje.

prasiatko30
8. máj 2021

Tak ale vidis ta tvoja sesternica s nim vie pekne zaobchadzat - mozno aj pri tebe by mu stacilo aby si ho pohladila na tvari a spravala sa k nemu ako k dietatu - je neorijemne, ze ti hovori vulgarizmy ale ty ho beries ako dospeleho cloveka ktory ti predklada neslusne navrhy pred celou rodinou, mozno kebyze si ho predstavis ako 3-4 chlapca ktory ta ma velmi rad ale pouziva nepristpjne vyrazy tak bys i ho dokazala ukludnit aj bez toho aby situacia gradovala ale to bys i musela trochu zmenit spravanie ty - on ne velmi tazko ze sa skoriguje sam

andreatytler
8. máj 2021

Fuuu.. no pekne zapeklita situacia.
Na jednej strane ta uplne chapem. Ani mne by to nebolo prijemne.
Na druhej strane uplne chapem rodinu. Je skvele ze sa ho snazia zaclenit do spolocnosti Velmi im v tom fandim. Robia uzasnu vec. A to ze sa ti nesnazi pomoct ked na teba vykrikuje... to je mozno preto, lebo vedia ze by to robil este viac, ak by na to uputavali pozornost. Mozno ak by si prehovorila s jeho rodicmi a dohodli ste sa na urcitom kompromise... ze nejaky cas on pobudne s vami a vtedy to pretrpis, ale potom ho na urcity cas vezmu na prechadzku alebo robit nejaku inu aktivitu mimo spolocnosti a tym padom ti daju priestor na prijemne posedenie.
Tiez je mozne si zistit presne aku ma diagnozu a zajst za psychyatrom a opytat sa ako co najlepsie reagovat v takej sytuacii... mozno ti daju dobre a ucinne rady.

aandrea9
8. máj 2021

Zaclenuju ho? A ako preboha keď sa na ňom rehocú? To je tiež úroveň 🤦‍♀️ Ako píšu vyššie, urcite sa to dá tlmiť liekmi. Len či o tom rodicia vedia.

veronikazuko
8. máj 2021

A ty čo si malé decko? Keď mi to je nepríjemné,tak tam nejdem a nie ešte na net to dávam 🤦

lalenka33
8. máj 2021

U nás v meste je tiez jeden postihnutý chlapec, vždy sa prechádza s mamou, ked som ich prvy krát stretla, tak som sa zlakla,šla som okolo nich a chalan ma chytil za ruku a pohladkal mama sa hneď ospravedlnovala,že jemu sa veľmi páčia blond ženy a nevie mu vysvetliť, že cudzích zien sa nesmie dotýkať.Neni mi to extra príjemné, ale ked ich vidím, tak už viem,čo bude nasledovať a ani sa im nesnažím vyhnúť na silu.Chalan za to nemôže, mne to neublíži a on je na chvíľu šťastný.Postihnutí ľudia si neuvedomujú čo robia a keď sa jeho správaniu ešte rodina smeje,tak on netuší,že robí niečo zlé.Skús pred celou rodinou povedať, že ti je to nepríjemné a nech sa to pokúsia zmeniť alebo viac na stretnutie neprídeš.To, že sa ho rodičia opýtali ci chce sex,keď ukazuje ten znak ešte nemusí znamenať,že to tak naozaj je.Možno keby si si nevšímala ten znak a len ho pohladila, tak by sa ukludnil a prestal.

lula313
8. máj 2021

Aj u nás na ulici bol taký chlapec, ale dali ho do ústavu okolo plnoletosti, lebo sexuálne obťažoval mladsieho brata a bol k nemu násilný, aby mu ukazoval prirodzenie a chytal ho za neho. Mne ho bolo vzdy luto, bol družny, viackrát som mu dovolila hladkať psa, ale bol aj velky, aj taký macaty a vyvolával vo mne strach, takze chapem autorka, že to musí byt veľmi nepríjemne. Možno skus poprosiť tu sesternicu, že ti je to nepríjemne a či ti vie pomôcť, aby tá neobťažoval, keď rodičia nereaguju

july0
9. máj 2021

No tak s takýmto človekom som sa ešte nestretla a vôbec neviem ako sa s takým spolupracuje ale nepomohla by facka ? neviem aké to môže mať následky ale možno by si to zapamätal a už viac by to neurobil či ?

katulik123
9. máj 2021

@july0 Tak neraď ak nevieš. Facka? Chceš udrieť niekoho kto si neuvedomuje čo robí? A ešte ako cudzia osoba? On to neberie ako niečo nevhodné, rodina ho v tom podporuje. Keby rodina mu určila hranice tak zväčša aj takíto postihnutí vedia pochopiť že čo smie a čo nie.
Ale bitka a udretie nič Nevyrieši. Chudák by bol ešte zmätený a nerozumel by dôvodu.

lula313
9. máj 2021

@july0 facka postihnutému cloveku? On si neuvedomuje, čo robi, možno sa zasekol tak na urovni 2 ročného dietata. To je ako keď v domove sociálnych služieb bijú starkých za to, že sa pomocia.

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
july0
9. máj 2021

Ty kokos aké ste hnusné 😂 však ja som jej to nenakázala stačilo mi napísať nie nepomôže to alebo nepochopí to. Nemusíte ma tu odsudzovať. Neviete normálne odpovedať len vyskakovať. Dovidenia.

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vevesh
9. máj 2021

No zazila som v blizkom okoli. Byvali 2 sestry s danym chlapcom same (ten chlapec bol syn jednej z tych 2 sestier). Dlhodobo ignorovali jeho stav, kedze riesili iba jeho zdravotnu stranku, nie mentalnu. Po ulici vykrikoval oplzle slova (sa naucil z telky), nikdy nezasiahli, lebo naco-je postihnuty od prirody, s tym sa neda nic robit. Az pokym sa nepokusil jednu noc obe znasilnit- a kedze obe boli v dochodcovskom veku a on silny 18rocny macaty muz, tak sa mu to aj s jednou podarilo. Este v ten den ho odvazali do stacionara a tam akoby utalo (predpokladam, ze mu nasadili potlacajucu liecbu). Cize, ked rodicia ignoruju problem, dokonca ho smiechom zlahcuju, ja by som tam absolutne nesla rodina-nerodina....

july0
9. máj 2021

@cocolino234 Čakala som normálnu odpoveď nie toto. Ja ju predsa na nič nenabádam ale s vašich prehnaných reakcii som pochopila že to nepomôže, fakt stačilo normálne odpísať... A nemusíš to tak prežívať moc keď sa niekto niečo opýta na modrom koníkovi. KĽUD 😉

andrejka1974
9. máj 2021

Vies s takymi to ludmi je to tazke prejavuje ti takto lasku a naozaj s timnic neurobis poznam to mam dcerku autistku a prejavuje sa takto kazdeho hladi najma ked ma kratke rukavy av dss maju ajdospelych chlapcov a ti radi pohladia hocikoho radi sa pritulia tie deti to potrebuju inac sa nevedua prejavit

miley33
11. máj 2021

To mi pripomenulo jeden moj zazitok ked som este chodila na, strednu skolu... v tom meste je aj dom soc. Sluzieb kde boli takíto muzi ...
Casto sme ich vidavali ako idu ruka v ruke po meste na prechadzku... vzdy mi pripadali ako predrogovaní proste pozerali do blba... raz som isla s kamaratkou po chodniku mala son kratku suknu.. oni isli oproti nam.. ta pani co s nimi bola bola v predu.. chodnik bol uzky ale ozaj nenapadlo mi ze by mi mohli nieco spravit... prekne sme vedla nich prechadzali ked tu zrazu traja posledny ma zvalili do krikov a chytali ma medzi nohy olyzovali mi tvar .... 😢😢😢 Boze moj ja od vtedy mam taku hrozu z takych chlapov ja viem ze su chorí ale muz je stale muzom stale ma svoje potreby radsej sa drz od neho dalej lebo nikdy nevies... ci aj teba dakde na zachdoch neodchyti a pptom uz ozaj nevedia co robia to je pud

katy2015
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
slovakboy
30. dec 2021

Chápem, že je to pre teba ťažké a úplne by som chápal že prestaneš chodiť na tie akcie no ak rodina je inak skvela a nesmejú sa priamo tebe ale z tej situácie tak by som skúsil ešte jednu vec. Skús sa na to celé nepozerať zo svojho uhla pohladu a nebrať jeho sexuálne narážky osobne. Okrem toho to nemusíte brať ako sexualne narážky keď je to chorý človek. Zasmej sa na tom aj ty niečo mu odpovedz a keď sa ťa tam niekto zastane tak kludne to vládnite bez ujmy na tvojej úcte. Alebo môžeš povedať ostatným že ho nechceš provokovať a preto tam nebudeš chodiť. Ostatní však môžu to pochopiť tak že ťa to uráža. Bude im aj za teba z toho smutno. Keby si to brala tak že sa ťa to netýka a že ťa nemôže chorý chudák uraziť tak v očiach ostatných stúpneš. Obe cesty sú správne. Aj to ukončiť aj sa s tým vysporiadať. Zle je nechať to tak ako je a trpieť.