Požičiavanie peňazí príbuzným

cecil36
29. júl 2013

Baby zaujímalo by ma, či by ste požičali vyššiu sumu peňazí (cca 1000 Eur) blízkej rodine (mama, otec, brat, sestra), ak by ste s nimi nevychádzali práva najlepšie. Ide o to, že od kamošky jej mamina pýta požičať peniaze na opravu auta, lebo inak je nútená si požičať z banky. Fakt je ten, ze kamoška si s mamou vôbec nevychádza, takmer nikdy ju mama nepodržala, vždy je na strane jej sestry s manželom. Kamoške zavolá len vtedy, ak niečo potrebuje vybaviť, kúpiť, doniesť, odniesť atď. Neviem jej poradiť, lebo na to nemám objektívny pohľad, nakoľko ja s mojim otcom komunikujem minimálne. Ďakujem za názory.

barborka2708
29. júl 2013

no ja by som na jej mieste isto nepozicala, bohvie ci by tie peniaze este niekedy uvidela 😒

mirka_aa
29. júl 2013

ak je to naozaj tak,ze mamka ju oslovi len ak nieco potrebuje,tak by som nepozicala...a potom su tu aj dalsie okolnosti..aka je mamka zodpovedna,ci sa jej da verit ze tie peniazky vrati vcas a nie o 15 rokov..a preco potom neopyta od druhej sestry,asi nema tolko co...
inac,ak by mi to nerobilo problem,ze mam vela penazi nazvys,a viem ze rodine mozem verit,ze peniazky vratia,a ze nie su nezodpovedny ze najprv peniaze rozflakaju a potom pozicaju,mali by sme dobre vztahy ,tak by som pozicala..

sandracs
29. júl 2013

@cecil36 Ahoj, no to závisí od finančného stavu a plánov do budúcnosti priateľky a zodpovednosti jej rodičov. Ja ak by som nemala finančné problémy a neplánovala kúpu auta, či prestavbu, tak by som aj napriek zlým vzťahom asi požičala. Druhá stránka by bola, že by som si chcela byť istá že mi peniažky vrátia.
/Ak by boli dobré vzťahy, tak by som ani na tom netrvala, ale keď ju v dôležitých chvíľach nepodržali a musí sa spoliehať len na seba, tak na jej mieste by som si chcela byť istá, že sa mi vrátia./.

xlucia
29. júl 2013

@cecil36 kedze tam nefunguju koretne vzahy ani za normalnych okolnosti, tak potom nebudu ani pri peniazoch. takze v takejto situacii by som nepozicala

cecil36
autor
29. júl 2013

@mirka_aa
@barborka2708 ved toho sa ta kamoska boji, ze ci by ich este videla. Mama vraj nie je nezodpovedna osoba, ale je to uz starsi clovek a dnes je tu a zajtra nie je, navyse ma dost zdravotnych problemov. Splacat jej to chcela (tych 1000Eur) po 50 eur. Od sestry nepyta, lebo ta vraj nema, to sa jej ani nemusi pytat, ta ma vraj len pozicky. A ja dodavam, ze sestra podla mna jej mamu dost vyciciava (ale to je len moj pohlad). Uprimne baby, ja by som nepozicala, ale ako pisem nemam na to objektivny pohlad.

barborka2708
29. júl 2013

@cecil36 tak to je teda zvlastna matka ked svoju dceru ktora ma navalene pozicky ma akosi radsej 😒 a teraz je jej dobra aj tvoja kamoska ked sa tyka pozicanie penazi

cecil36
autor
29. júl 2013

@barborka2708 je to smutne, ale ked nieco potrebuje tak vola kamoske, ak sa ma postavit v spore na nieciu stranu postavi sa na sestrinu. Hmm cudne.

silvia123
29. júl 2013

Ak sa aj rozhodne požičiať, tak nech si spíše zmluvu a pôžičke a dohodu o splátkach. Akože ak si raz s rodinou dobre nerozumiem a nedôverujem a napriek tomu by som chcela pomôcť, minimálne na papier by som si to hodila, hlavne ak by šlo o väčšiu sumu!

barborka2708
29. júl 2013

ja som za to, vsak clovek pokial ma z coho a ked sa to tyka blizkej rodiny tak pozicia,ale podla tej situacie co ma tvoja kamoska tak naozaj neviem. Nech si to naozaj riadne premysli ci ich pozicia. Nech sa spravne rozhodne.

kaktusik007
29. júl 2013

no, v 2002 som pozicala peniaze svojmu bratovi... 100 tisic vtedajsich korun... cast na ani neviem co, par korun slo na nabytok... v 2005 som sa uz nastvala, a ten nabytok (ktory si kupil za asi 25 tisic z tych mojich penazi) som si proste zobrala. Dodnes som v celej rodine za tu zlu, co okradla vlastneho brata o jeho nabytok.
a ano, tusite spravne - pan brat mi 2500 eur dlzi este stale....

takze moja rada - pozicat, ak pod pojmom pozicat rozumies darovat. Pretoze tak to chape cela nasa rodina. A akekolvek namietky, ze to chcem spat (pretoze som teraz fakt financne na dne) tak iba odmietaju, ze vsak to uz je daaavno a to vobec nie je pravda.... Takze co sa tyka mna a penazi a rodiny - dakujem, jedna skusenost mi staci.
@cecil36

nice202
29. júl 2013

@silvia123 a ked nebude splacat? posles na svoju matku exekuciu? alebo na sud? alebo ako by si to riesila?

petraxy6
29. júl 2013

@cecil36 treba vedieť povedať "NIE" 🙂 Normálne a jasne a bez akýchkoľvek výčitiek, že to mohla urobiť a čo teraz bude o nej hovoriť...Je to zo začiatku ťažké, ale jej mama pochopí 😉

cerez
29. júl 2013

Za takýchto okolností NIE.

pragmaticka
29. júl 2013

ak by som mala dost, tak by som pozicala /darovala. Pred par rokmi som tiez mamke pozicala 2000,- eur, vtedy mi to vobec nechybalo a ani som to nepocitila. Nakoniec som jej navrhla, ze to nechcem ani spat..inak mama tie peniaze vtedy fakt surne potrebovala na dostavbu, ked firma v polovice stavby vyhlasila konkurz a ona by inak zostala na ulici. Mama sa o mna vzdy prikladne starala a aj teraz je hrozne zlata a pomaha mi ako sa v ramci jej moznosti da. Naopak otcovi som pozicat odmietla, mam na to osobne dovody kt. ma ku tomu viedli a tento cin nelutujem. Uz viackrat to na mna skusal, ale nikdy neobstal. Viem ze tie peniaze by som od neho nikdy nevidela a ta osoba si to proste nezasluzi. takze treba dobre zvazit.. 😉

holubicka28
29. júl 2013

Ja som tiez za to bola, ze ak mozem, pomozem..ale odkedy som byvalemu pozicala vyse 700 eur a nevratil ich, si davam sakra pozor komu. Ak maju zly vztah, pozicanim penazi sa len zhorsi. Hlavne ak ich naspat bude musiet "vymahat". Ja by som rodicom alebo sestre pozicala vzdy, lebo si rozumieme a viem, ze im mozem verit, ako aj oni mne. Samozrejme, ak by som sa ja kvoli pozicke mala ocitnut sama v problemoch, nepoziciavam.

silvia123
29. júl 2013

@nice202 píše, že matka je už stará, pokiaľ dobre čítam, takže aby si jej peniaze neužila nakoniec sestra! Ak jej to matka nezaplatí, možno aspoň v dedičskom konaní si uplatní...

tykat
29. júl 2013

Požičala by som len takú sumu, ktorú by som vedela oželieť. Ale nie príliš často.

silvia123
29. júl 2013

Veľa ľudí, keď niekomu požičiava peniaze, tak sa hanbí si to dať na papier, že však požičiava rodine, alebo niekomu komu dôveruje, ale keď príde k lámaniu chleba a ten dotyčný sa zachová zle, potom už každý ľutuje...

dada1212
29. júl 2013

No nežiješ v ich rodine, takže ťažko môžeš súdiť, či je jej matka zlá matka alebo sú tam aj iné okolnosti a je ten vlažný vzťah medzi nimi spôsobený aj niečím z minulosti, prípadne či tvoja kamoška nemá trocha skreslenú optiku a možno to nie je až tak zlé vo vzťahu jej matky k nej.
Zase 1000€ nie je taká hrôzostrašná suma, ak môže nech požičia, s tým že bude o tom aj zmluva a s tým, že bude o tom vedieť širšia rodina, takže aj to bude mamu hnať k tomu aby poctivo splácala, lebo asi by ju rodina nevnímala dobre ak by nevrátila peniaze vlastnému dieťaťu. a zároveň aj kamoška bude mať lepšiu povesť a možno ak bude potrebovať ona, skôr sa nájde niekto v rodine kto pomôže.
Obávam sa, že vzhľadom na vek a pravdepodobne nízky dôchodok jej nepožičajú v žiadne banke, maximálne ak v poštovej banke , ale tam je za rok ročná percentuálna miera nákladov okolo 30 percent, takže za tie cca 2 roky by preplatila úver minimálne o nejakých 60 percent.
a to hovorím o lepšom prípade, možno by neuspela v žiadnej banke a dala by sa chytiť do pasce nejakej nebankovky, kde vieme ako to skončí, že človeka úplne zruinujú a pripravia o všetko.
takže ak jej aspoň trocha na mame záleží a môže požičať, nech požičia.

dilino
29. júl 2013

UZ SA NEOPLATI POZICAT ANI PRIBUZNEMU MOJA ZNAMA RUCILA MUZOVEJ NETERI NA AUTO MANZEL PRIBUZNEJ ZOMREL A TA JEHO NETER PRESTALA SPLACAT A TERAZ ZA NU MUSI SPLACAT DLH TA MOJA ZNAMA A PRETO MOJ NAZOR JE TAKY ZE PENIAZE ROBIA NEPRIATELOV VED NIE RAZ DAVAJU V TELKE ZE RODINA RUCILA A PRISLI O STRECHU NAD HLAVOU NEPOZICAJTE ABY STE POTOM NEMALI NEPRIATELOV MOJA RADA. 😎

jabadaba
30. júl 2013

nepozicat. Nie su tam dobre vztahy podla popisu tak nevidim ziaden dovod poziciavat. Navyse, zly je zasadne ten kto si pyta nazad vlastne peniaze, ak sa nema k cinu dlznik! Takze, nie! Nepozicat. Tu by to hrozilo - nevratenie penazi a pri ich pozadovani este obrat uz aj tak zlych vztahov na nulove. 😝

tweetinka.co
30. júl 2013

u nás máme dobré vzťahy, tak by som neriešila či ano či nie.. proste sa pomôže ak sa dá.. ale v tomto prípade, ak sú nezhody.. tak nie...

briketa
30. júl 2013

Pri otaznych medziludskych vztahoch asi nie. V pripade dobre vychadzajucej rodiny, ano. Napr. u mojej rodiny ak je, tak darujem. Nepoziciavam. Su to moji najblizsi, nielen pokrvne, aj srdcom.

m_ij_ka
30. júl 2013

ja by som rozhodne nepožičala, veď kde máš zaručené že sa vrátia peniaze späť tomu kto ich požičal. 😅

monika585
31. okt 2017

Musi sa ona zamysliet preco ju mama poziadala o peniaze. Je to dost ponizujuce si vypytat od dcery penuaze,tak tam musi byt nieco viac. Pravdepodobne su len 2 sestry a kedze druha ma asi rodinu alebo nieco planuju tak nemoze pomoct. Mozno doteraz to tak bolo ze uprednostovala tu druhu ale teraz ked uz ma vlastny zivot bude si vsimat skor tvoju kamaratku. Ja keby som mala ba to tak by som jej pozicala pipripade dala tie peniaze. Je ti predca mama a starala sa o teba ako vedela.Ziada so ich asi prvy krat a nie na nejaku somarinu je to na auto s ktore potrebuje. Nech je mame teraz oporou a urcite si vybuduju vstach po ktorom tak tuzi. Ako keby mala mysliet co bolo a troska sa aj pomstit ze uprednostovala sestru,ale s tym sa to len zhorsi. Jednoducho si musia sadnut a porozpravat sa spolu ako sa citila za tie roky a ze ju ma rada a popripade ze jej pomoze. Tak vela stastia