Prečo sú ľudia k sebe horší?

charity
23. jan 2016

V posledných mesiacoch/rokoch vnímam výrazný trend k zhoršovaniu vzťahov medzi ľuďmi, k povrchnej honbe za majetkom, k odhadzovaniu vážnych záväzkov...

Príklad: Babenka napísala, že zvažuje vzťah s vážne chorým mužom, ktorého miluje a väčšina odpovedí bola, nech na neho kašle... čo s takým chorým chlapom... 😕

V mojom okolí pribúdajú prípady, keď jeden z partnerov nielenže opustí toho druhého, na čo má samozrejme nárok, ale ešte ho aj podrazí, okradne o celý majetok, týra alebo vydiera cez deti...

Viac rodičov /mužov aj žien/ začalo opúšťať svoje rodiny...

Tridsiatničky zvažujú, že radšej ostanú bezdetné, len aby neprišli vďaka stresom okolo detí o partnera... Nájsť partnera/-ku, ktorý neodrbáva, neschováva manželku/priateľku a je normálny, je na úrovni zázraku...

Rozbiť manželstvo je už v podstate normou... Ženy sa chvália na sociálnych sieťach tým, kto sa kvôli nim rozviedol...

Dnes som sa spýtala vrcholového manažéra, teda človeka, ktorý sa pohybuje úplne v inom prostredí ako ja, či sa mi to len zdá, že sú vzťahy medzi ľuďmi čím ďalej horšie... Či to tak vníma aj on v svojom profesionálnom okolí... a odpoveď bola: Áno, zhoršilo sa to.

Čo sa to deje s ľuďmi? Kde sa podela úprimnosť, loajalita a čestnosť?

alaguema
24. jan 2016

@jana_eyre kapitalizmus je systém, ktorý v človeku podnecuje nie práve pozitívne vlastnosti - túžba po hmote, súťaživosť, bezohľadnosť, extrémny individualizmus, dravosť, proste ego a pudy. To iba konštatujem fakt, nepovažujem to za žiadnu hroznú vec, lebo každý jedinec má možnosť voľby a nemusí trendom podliehať. To len na margo toho socíku a že boli isté pozitíva, ale ten systém bol rovnako chorý, len v inom smere.
@angela5 peniaze ako také ani nie, ale skôr to, ako sú v spoločnosti nastavené hodnoty. Ľudia podriaďujú všetko tomu, aby získali spoločensky príťažlivý status, ktorý je dnes naozaj len o tom, čo kto má a nie o tom, čo kto vie. To ale nie je chyba peňazí. Tie sú v tom nevinne 😉

charity
autor
24. jan 2016

@spirit16 Nemam potrebu sa pred Tebou nejak ocistovat, lebo viem kde je pravda. Ale mozem Ti povedat napriklad k tej vianocnej babenke, co zvazovala potrat. Pisala som si s nou internu postu, preberali sme jej zdroje na zvladnutie tehotenstva bez partnera a napisala mi IP, ze sa rozhodla, ze na potrat nejde... Na forum prestala prispievat.
Preslo par dni. Po desiatkach prispevkoch vo fore, kde jej baby vysvetlovali, ze je blba, ak si dieta necha, o par dni neskor dotycna sla na potrat. A ja premyslam, ze ti ludia, co prispeli k zmene nazoru, ani netusia, ze to babatko mohlo zit... Ze stacilo naozaj malo...

spirit16
24. jan 2016

@charity

Ludia, ked sa pytaju druhych na nazor, aby sa sami rozhodli obycajne vedia, ktoru moznost by radsej volili. Fora su v podstate "idealne" lebo vzdy najdes ludi, ktori su pre a ktori su proti. Nakoniec sa nechas "ukecat" tou stranou, ktora je blizsie k tomu, co chces sama urobit.
To ze Ty si myslis, ze pre nu by bolo lepsie nieco ine, je len Tvoj nazor. Nie je to pravda toho cloveka.

Neznamena to, ze ti druhi ludia su zli a chceli jej uskodit, len jej nakoniec potvrdili to, co ona sama chcela.

jeannna
24. jan 2016

Citala som len uvodny prispevok a zopar dalsich. Na margo penazi, nemyslim si, ze peniaze kazia charakter, ale su jeho ukazovatelom. Poznam ludi, ktori su tazki od penazi a nijako to nedavaju najavo a na druhej strane poznam ludi, ktorym z toho preplo. A to sa tyka aj vysokej funkcie v zamestnani, alebo v spolocnosti. Je to o zrelosti osobnosti, ktora sa rozhodne bud pre dobro, alebo pre zlo. Tak ako noz v rukach chirurga dokaze niekomu zachranit zivot, tak tento isty noz v rukach vraha dokaze zabijat.

Peniaze sami o sebe maju neutralnu hodnotu, az my ludia im ju pripisujeme .

jana_eyre
24. jan 2016

@alaguema tak to som sa zle vyjadrila, hodilo by sa skor asi demokrat...

spirit16
24. jan 2016

@jeannna

presne tak.
Peniaze v ziadnom pripade nekazia charakter, ale maju schopnost pravy charakter konkretneho cloveka naplno ukazat okoliu.

horana
24. jan 2016

Ja zial nepoznam na okoli cloveka, ktory ma znatelne viac penazi nez povedzme priemer a nepreplo by mu z toho. To uz by musel byt jo charakter, rovny pomaly svatcovi. Nikto z nich to samozrejme na sebe nevidi 😠 .
Verim ze su aj ludia, ktorym neprepne, ale ako ihlu v kope sena aby ich hladal.

spirit16
24. jan 2016

@horana
Podla toho, co konkretne povazujes za prepnutie 🙂

dadis
24. jan 2016

@charity mylis sa, ja som nic podobne nespozorovala, precitaj si knihu Rozpravky starej matere od Jancovej, aktualne to syn cita. Potom porovnaj vztahy vtedy a teraz a to je len literatura pre deti, skutocnost bola istotne horsia. Prestan sa lutovat a zaoberat skutocnostami, ktore nevies a ani nemozes objektivne posudit a uz vobec nie zmenit, a radsej sa oddaj cinnostiam zmysluplnejsim, aj psycholog je riesenie.

mandala77
24. jan 2016

@charity myslím, že Ti rozumiem. Dnes sme túto tému úplne náhodou začali so známym keď sme sa vracali z bežiek a teraz to tu čítam. Osobne vidím dosť silný egoizmus v tejto dobe. Sú určite ľudia ako to tu jedna píše, čo nosia deti, nežijú tak konzumne, nemajú telku a pod. ale často práve u takýchto cítiť určité povyšovanie sa, že ako oni správne fungujú, ako treba byť bio, mať svoju zeleninu a kto nemá tak je ale riadne konzumní a ako všetko negatívne si priťahujeme svojou pozornosťou a máme sa venovať svojej zmene od ktorej to začína a podobné reči... Často cestujem vlakom, regijetom a tam ma zarazila jedna vec - veľká väčšina, nechcem povedať všetci ale aj 90% je na počítači, úplne ako zhypnotizovaní a stalo sa mi pár krát, že som cestovala s takými 50 a viac a sme celú cestu prerozprávali. Takže mne viac prídu ľudia zahľadení do seba.

spirit16
25. jan 2016

@mandala77
Preco si myslis ze ked hovorime o zmene, ktoru kazdy jeden z nas musi najprv zacat u seba su len reci?

Nie su skor len reci to ked sa narieka nad tym ako su ti ostatni zli a ako by sa oni mali zmenit? Nie su skor reci toto?
Lebo v prvom pripade clovek zacne pracovat na sebe - cim uznava ze nie je 100% perfektny a moze sa stale zlepsovat a tym zlepsovat aj svet okolo seba
V druhom len recni o tom ako by sa ini mali zmenit - lebo on sam uz je OK a tak to uplne staci a teraz je rad na druhych, aby zacali pracovat.

Podla mna nikdy nie sme dost OK, aby sme nemohli byt lepsi a mudrejsi.

namornicka
25. jan 2016

Baby, v minulosti by ste si možno nezobrali muža, ktorého ľúbite, ale toho, koho by Vám vybrali rodičia. Nerozhodovali by ste sa, či si urobiť vzdelanie, ale išli by ste pracovať, lebo rodinná situácia to vyžaduje, treba živiť aj mladších súrodencov. Učiteľ v škole by vás aj vaše deti mohol trieskať trstenicou. Keby ste boli príslušníčkami bohatších mešťanov alebo šľachty, žili by ste úzkoprsý život síce v materiálnom blahobyte, ale boli by ste poslušnými ženuškami v zlatej klietke. Nemali by ste volebné právo, slobodu vierovyznania. Dnešná doba má veľa negatív, ale ja som zatiaľ nenašla žiadnu inú v ktorej by som chcela žiť a brať ju so všetkými pozívítami aj negatívami.

argyro
25. jan 2016

@mandala77 ak v tejto dobe vidíš dosť silný egoizmus a povyšovanie sa, mala by si sa spýtať, či nie si egoistická a povýšenecká ty, lebo zväčša to, čo vidíme, a to, čo nám najviac prekáža, odráža nás samých.

Píšete o tom, ako peniaze kazia charakter - máte nejaké príklady? Ja vo svojom okolí poznám viacero ľudí, rodín, ktoré sa majú mimoriadne dobre a správajú sa úplne normálne. Nebavíme sa dúfam o príbehoch z bulváru.

jabadaba
25. jan 2016

@argyro odpust, ale musim Ti oponovat v tej tvojej teorii, ze ak niekto vnima nieco negativneho na inych, asi je sam negativny...Podla tvojej logiky si obet znasilnenia ci vrazdy vlastne za to moze sama, pretoze nie vrah ci nasilnik bol agresor ale pradepodobne obet sama a dostala len to co sama vysiela! Ci? 😝

Tvoja teoria je zcestna a doslova ospravedlnuje negativne charakterove crty ludi ich hadzanim na inych. Niekto je proste povaha srdecna od narodenia, niekto je arogantny od narodenia. Ak je niekto arogantny, hodime to na toho srdecneho, hej? Nie, kazdy je zodpovedny sam za svoju vlastnu letoru, ci je negativna alebo pozitivna a darmo mozes vysielat okoliu mile usmevy, pozdrav ci srdecnost, ak je niekto idiot do jadra, idiotom aj zostane, to bude vysielat a nema s tym nic ten srdecny clovek. Sorry, ale niekedy zasnem nad podaktorymi teoriami.....Najblizise asi vyskusam az budem nasrata a vyzurim sa na niekom, hoci to nemam v povahe. Ale fajn vediet, ze to mozem hodit na druheho stylom, ved si to ku mne vysielal, odbavila so msa na tebe lebo vlastne Ty si ten zly! 😝

Suhlasim len s poslednou vetou tvojho prispevku, su ludia, ktorych peniaze nemenia. A sme opat pri tom charaktere...🙂

sibare
25. jan 2016

Na margo blahobytu a jeho spojenia s dehumanizaciou, zhorsenymi vztahmi, necitlivostou a nezaujmom o druhych. Skutocne je to tak? Skutocne sa blahobyt, dostatok zdrojov a "nenudza" automaticky spaja so stratou clovecenstva a ludskosti? A naopak nedostatok zdrojov, "nudzne prostredie", ci nebodaj chudoba sa skutocne spaja so spolupatricnostou, snahou postarat sa o druhych a ludskym dobrom vseobecne? Prosim, ktora z krajin, zapasiacich s nedostatkom zdrojov, kde ludia ziju z ruky do ust (nemusia ani priamo hladovat) sa pysi humanitou, nepritomnostou vojonovych konfliktov viac ako 70 rokov. Ktora z tychto krajin chrani najslabsich a snazi sa integrovat chorych, zdravotne, socialne alebo inak znevyhodnenych. Ktora z tychto krajin aspon formalne avizuje a hoci aj slabo naplna filozofiu, ze kazdy by mal dostat sancu tak, ako to robia blahobytom zhyrale a totalne dehumanizovane vyspele staty.

danielahamar
25. jan 2016

@argyro ja poznám také rodiny a nie jednu, kde peniaze ukazujú pravú tvár a to správanie medzi tými dvojicami stojí za milu jarmilu

betka239
25. jan 2016
Používateľ betka239 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od betka239.

@danielahamar takych rodin je coraz viac a viac ;)

spirit16
25. jan 2016

Pre vsetkych, ktori by radi nasli pokoj a mier v svojej dusi a tym aj vo svojom okoli posielam inspiraciu.

http://www.martinus.sk/?uItem=80987

pripadne toto

http://www.martinus.sk/?uItem=22504

Je mnoho inspirativnych knih, ktore nam mozu zmenit zivot. Treba hladat a najst si tu svoju. A potom nie len citat, ale zacat to aj zit.
Ma to vsak jednu podmienku. Musite sa odputat od toho, aby ste chceli po druhych aby sa zmenili a najskor zacali poriadne pracovat na sebe.
Myslim ze vsetci mame velmi vela roboty, abz sme sa dokazali zmenit tak, ze zmenime svet v ktorom zijeme.
Nie je to vsak nemozne.
Svet sa uz meni k lepsiemu, bude fajn ked kazdy prilozi svoju ruku k dielu.
Kazdy kto zacne na sebe pracovat, zisti, ze "zazraky" skutocne existuju.

kvetinka75
3. máj 2019

@cackaa tak to nie si sama.