Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Priateľ má iné predstavy o budúcnosti

23. nov 2019

Ahojte dievčatá, mám 25 rokov, o rok končím vysokú školu, priateľa mám 5ty rok. Prednedávnom ma požiadal o ruku a ja som povedala áno, ale slovo snúbenec mi stále nejde moc na jazyk. Bývame spolu, v mnohom si rozumieme a donedávna som si myslela, že sme si súdení, klasika, zamilovaná mladá baba. Pred ním som mala len jeden taký puberťácky vzťah, takže nemám s kým porovnávať a rady od kamošiek sú niekedy také no nie sú nestranné. Problém je v tom, že sme sa chceli po mojom dokončení štúdia vziať, on má 28, ale naše predstavy o budúcnosti sú úplne iné. A keď začnem rozprávať čo by som chcela ja, vždy ma umlčí a nenechá mi priestor. Lenže on si predstavuje, že ja doštudujem, hneď otehotniem a budem žienka v domácnosti, či ma vcelku zarazilo, pretože neštudujem 6 rokov na to aby som umývala riad a okakané zadočky. Samozrejme chápem, že nejakú ženu to naplňa a ja nič proti tomu nemám, ale pre mňa to nie je. Momentálne neviem či deti vôbec niekedy budem chcieť, nezavrhujem to, ale iste nie v najbližsích 5 a možno ani 10 rokoch, ale keď mu to poviem začne mať narážky, že veď sa postrá, že prestaneme používať kondómy a tak. Trochu ma to desí, pretože ho veľmi ľúbim, ale neviem ako s ním debatovať, je to jediná téma kde sa rozchászame, ale je tak vážna, že to úplne stačí...

janage
23. nov 2019

@katulienkax mam niekolko kamosiek a znamych lekarok aj v rodine. Takze bez pomoci rodiny to v ziadnom pripade nedas.
1. pripad pritrafilo sa pocas studia na zaciatku. Ukoncila rocnik prerusila, prisla mama a starala sa ked zacala zas studovat. Velmi pomahal muz. Druhe po promociach a po dvoch rokoch ked chcela nastupit bum dvojicky. Ale tam ten manzel sa velmi zucastnuje na vychove a starostlivosti
2. Nastupila zistila, ze praca neskutocne psychicky narocna takze tehotenstvo. Potom dieta od roka smer jasle, kolecko v nemocnici a zas druhe dieta
3. Obaja rodicia lekari, velmi vytazeni, pomoc rodiny obtiazna, deti casto same. Rodicia velmi slusni, prisni, ale na detoch sa to podpisalo tak, ze brat terorizoval sestru a ona zas sikanovala deti v skole.
4. Manzel sa nezapajal velmi vytazeny karierou, zena sama na vsetko. Najpr. slubila vratit sa po pol roku, potom po roku. Velmi zle znasala, ze musi nastupit inak nebudu drzat miesto. Vo veku dvoch rokov mala casto u babky aby sa mohla mamka ucit na atestaciu. To dieta velmi.plakalo pri tych odluceniach. Aby matka bola v pohode, babka tvrdila, ze vsetko je v poriadku.

Za mna ak nemas podporu najblizsich a ty sa na to necitis nechod do toho. Budes trpiet ty, deti.
A nedaj boze este,dake zdravotne problemy, aj zdrabve deti v jasliach, skoljeke zvyknu byt casto chore prvych par rokov.

evittam
23. nov 2019

@halienka Si predstav ze mozes mat aj deti, muza a aj kariéru. A nielen jedno alebo druhé. Alebo byt rozvedená "krava co chcela kariéru". To je zase take opacne myslenie ze zena ma len "šúchať nohami" a rodit deti a sedieť doma.😀😉 Za mna to co pises je zase myslenie tak 50rokov dozadu. Ale ano ako si kto zariadi tak ma.

autor
23. nov 2019

Ja nechápem, som šla študovať lebo medicína je moje poslanie. Ak je niekoho poslanie rodiť tak samozrrjme ho neodsudzujem. Ale áno, naozaj mi príde ako škoda plytvať mojimi vedomosťami na to aby som hneď ostala doma a nešla do praxe. Nepotrebujem sa rovnať mužom, chcem byť vo svojom živote šťastná a mám pocit, že táto cesta ma šťastnou urobí, nemá to nič spoločné s dnešnou dobou a ani nejakou agendou čo ktosi rozširuje. Ja si vážim svoju ženskosť a zároveň roky, ktoré som venovala svojmu štúdiu. Poznám svoju cenu a viem, že mám na viac než len na to byť závislá na chlapovi a musieť za pár drobných predávať veci kade tade aby bolo na zimné topánky pre synčeka alebo dcérku. A áno postarať sa o rodinu zvládne takmer každá žena, bohužiaľ tak to je, titul lekára nemáme všetci...

autor
23. nov 2019

@janage k tej podpore najbližších, ja som zasa typ čo by toto nedal. Ja sa nechcem spoliehať na nikoho iného, že babka jedna alebo druhá budú kočíkovať. Navyše priateľova mama je dlhoročná alkoholička, akože už nepije tak ako pred rokmi, ale jej nenecha priateľ ani psa postrážiť a nieto dieťa...

evittam
23. nov 2019

To nerieš tieto reci ako chces len byt "zla karieristka" a žiadny muž o teba nezakopne.😀😉 Ano vsetky musime len doma sedieť a hladkat muzom ego a rodit im deti lebo to je nase poslanie.😀😀😀

janage
23. nov 2019

Opytaj sa partnera, kde ma on istotu ze je plodny. Bol na testoch uz? A kde ma istotu ze nepride choroba, nehoda a ostane neplodny to by sa ako nikdy neozenil lebo by nemohol mat deti?
Su zeny, ktore naplna materstvo, su take co naplna ich poslanie pomahat inym. Obe su v poriadku. Partner vedel tvoj nazor, on je ten kto otocil. Suhlasim s nazorom tvojich kamosiek, ze si ta poistil zasnubami a ide hlava nehlava za svojim.

autor
23. nov 2019

@mogaa zrejme by som s ním ostala, lebo ak niekoho ľúbim tak na neho netlačím vo vážnej otázke a ako sama hovoríš, on má dlhší čas ako žena. Človek nie je krava, má svoje pocity, túžby a sny. Mojim snom je kariéra, jeho snom donedávna bola tiež, chceli sme možno asi jedno dieťa niekedy o 10r a aj to sme sa bavili skôr o adopcii. Vcítila si sa do neho, ale vôbec nie do mňa, ktorá má zahodiť niečo pre čo tvrdo makala lebo o 5r možno už bude neplodná.

nika82
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maminuska
23. nov 2019

@halienka ja by som to doporučila aj svojmu synovy , ak by tie deti chcel a manželka mu po 5 rokoch povie že ona nevie a necíti sa a tak. Jednoducho by som mu povedala rozveď sa a založ si rodinu s niekým iným .
Mňa naozaj zaráža že čím ďalej čítam témy takéhoto charakteru ... necítim sa , neviem či chcem , nie som materinský typ a chcem sa venovať práci . To je v poriadku , ale nech potom neťahajú do neistoty aj druhú stranu...neviem čo bude , či to niečo posunie a nie som krava , aby som vedela kedy, práve tá krava nevie kedy , ak je býk naporúdzi a je v ruji , koná pudovo .

autor
23. nov 2019

@maminuska lebo krava potrebuje len mlieko aby jej teĺa prežilo, žena potrebuje niekde bývať, niečo jesť a peniaze za aké to kúpi, treba jej plienky lebo nekaká pod seba ako krava s teliatkom. Potrebuje dieťa zabezpeciť, dať mu vzdelanie, splniť mu potreby a to nielen tie základné.

hanata
23. nov 2019

Nestacim sa divit. Pomaly kazda druha tu pise, ze hned po skole deti. A potom take zeny o par rokov vypisuju a prosia o pomoc, lebo prax nulova, nasporena nula, davky minimalne (lebo ved nikde nerobila), zena totalne zavisla od manzela. Ja som sa tiez po skole hned necitila na deti, netusila som, kedy po dietati zacnem tuzit, prislo to az o 3 roky a deti mame 4. Som horsia mama ako tie, co mali deti na alebo hned po skole?

janage
23. nov 2019

Tu nejde len o kocikovanie. Ak bude dieta tyzden v skolke, dva doma, mesiac co mesiac, tak co budes robit, das vypoved? Praca lekarky zeny je extremne narocna. Nechas dieta s horuckou same lebo ta nebude mat kto zastupit a vynervovana volat domov ci je v poriadku? Alebo ked ti uprostred sluzby zavola, ze dostalo horucku a vracia a oco na sluzobke tak co? To su realne situacie. Ak nechces pomoc rodiny, ci inu jeden z rodicov tu karieru musi obetovat. A su deti co proste maju smolu. Imunita v testoch 100% a raz chytia infikovaneho kliesta, raz plucne chlamydie, raz opuch polky tvare s horuckou a nie je to zub, potom crevna viroza, podozrenie na mononukleozu, neocakavane krvacania z nosa, agina, mesiac to decko nebolo zdrave a to je stav mojho druheho dietata v 7. rokoch. Na prasky som bola. Bez pomoci si mozem rovno podat vypoved.

halienka
23. nov 2019

@evittam ty si asi nečítala dobre autorku, ona deti nechce, minimálne 5 rokov, najlepšie 10 a možno ani potom...takže debata o tom, že môže mať všetko naraz je momentálne bezpredmetná

miadi
23. nov 2019

Podla niektorych nazorov si to uz aj Tak asi prepasla Mala si otehotniet po maturite a studovat medicinu popri materskej idealne s dvojčatami -ked pan mà v plane 4deti aby si to vse stihla lebo po 30je žena na Sk uz stara. Ja som teda asi mega plodna ked prve teho na prvy šup a rodila som v 33ke a druhe bolo za 4/5m budem rodit v 37ke pre MK zeny uz dochodkyna. 😆ked sa na dieta este necitiš reci o tom ze mat ho skor je idealne su uplne mimo. Ked sa niektore nechaju ukecat na deti alebo sa pritrafia skor ako boli ready tak im aj prepne v hlave. Ja som v 25 zila svoje najodvažnejsie sny cestovala po svete mala rozne prace nasavala zažitky pre mna to nebolo o kariere ale to je jedno. Clovek si musi odžit to po čom tuži než sa usadi. S detmi by nomadsky život nebol idealny. Zacala som ako vacsina v anglicku potom mexiku chvilku aj v čine a nasla svoje miesto pod slnkom v kanade. A momentalne žienka domaca -čo je tu luxus, Cely život vo velkomestach a teraz na dedine. V 25ke by mi to nevyhovovalo teraz to milujem. Tvoje dobrodružstvo je tvoja vysnivanà praca. Rozumne rozmyšlaš. Dieta mozes mat aj o 5-10rokov len asi s inym partnerom. Aj tak 20-25r ten vztah taka akoby prva detska laska niekomu to vyde inym nie. A Mozno vobec nebudes chciet mat deti Mozno ta praca naplni a pohlti tak ze na ine nebude pomyslenie. Nie je na tom nic odsudenia hodne. Uvedom si ze malè obmedzenè mysle a ich nazori na teba neplatia. Ty si ty. Ty si strojcom svojho štastia nasleduj svoj inštinkt. Ja nic nelutujem. Moje najvacsie obavy v tvojom veku boli mat dieta s nespravnym partnerom a necitila som sa este na materstvo. Takze ta uplne chapem. Problem je že Ta nevie pochopit snubenec. Alebo nechce.

janage
23. nov 2019

@nika82 tak zas ak predtym suhlasil s tym ze deti neskor ak vobec, tak na aky das ju ziadal a hned obratil o 180. Tak mal byt fer, ze rozmyslel som si, chcem hned deti a nie jedno ale styri. Vezmes si ma?

miriam11
23. nov 2019

Ja ta úplne chápem. No ak ho nepresvedčis, nedopadne to dobre.

mamka34
23. nov 2019

Milá budúca lekárka. Tvoj partner sa mi vôbec nepáči. Jeho matka je alkoholička a tatko násilník. A on ma chuť ťa uviazať ku kuchynskej linke. No tak, na toto sa môže niekto pozerať v kine, ak ho to baví a má nejaké tie deviácie, ale v realite by som sa vykašľala na jeho gény a chuť sa rozmnožovať. A ešte k tomu, som vyslovene materský typ, od detstva som snívala o deťoch a rodine, sú pre mňa veľmi dôležité. Ale viem, že napr moja dcéra nechce deti, nechce o tom ani počuť. Možno nemá predispozície byť matkou, chce robiť veterinu a ani nemá rada deti. Dúfam, že budeš skvelá lekárka a práca a život ťa budú baviť. Veľa šťastia.

thekacicaa
23. nov 2019

Karieru mozes robit aj po materskej. Zdrave deti nebudes moct rodit navzdy. A takeho chlapa tiez tak lahko nenajdes, co je ochotny sa postarat o rodinu. Aby si raz trpko nelutovala... kvoli kariere... 🙈

janage
23. nov 2019

@halienka ale jej snubenec to cely cas vedel, nie ona, on zmenil nazor. Ci si myslel, ze ona po zasnubeni uz deti bude hned chciet?

janage
23. nov 2019

Zasnubenie sa da zrusit. Tento postoj, ze on vie co je pre teba najlepsie, vsetky kontrolky by ti mali blikat ako sialene.

evittam
23. nov 2019

@halienka Ako aj tvoj príspevok ako maju zeny len doma byt a deti rodit aby neskôr neplakali že su rozvedené karieristky bez detí.
Citala som velmi dobre. Proste nechce zatial deti a ani on nechcel a zrazu po zásnubách chce "zienku domacu" a nech rodi uz pomaly po štátnici.

evittam
23. nov 2019

@hanata 👍 a dodám.... sťažujúce sa na na hovno sociálny systém lebo ved maju len biedny rodičak a potom kolotoč ako ich nikto nechce zamestnat -bez praxe a s detmi....

hanata
23. nov 2019

@evittam Jo. A pritom moj nazor je, ze mozeme byt sakra spokojni, ako to tu na SVK mame. Aspon ja to tak beriem, ze v ziadnom inom state by mi 3 roky neplatili za to, ze sedim na riti a staram sa o svoje dieta - doma.

evittam
23. nov 2019

@thekacicaa No takého debila co nerešpektuje jej nazory a ide len svoje a caka od zeny len to ze bude poslúchať a prikyvovat najde na kazdom kroku a nie ze len tak nenajde.

halienka
23. nov 2019

@janage ktovie ako to bolo, chodia spolu už 5 rokov, možno aj vtedy mu rozprávala o 5-ich rokoch. Ja netvrdím, že aj on nemá maslo na hlave, ale každý má právo zmeniť názor. On ho zmenil. Takže ak ona ostáva na svojom nevidím tam iné východisko ako rozchod. Každopádne si myslím, že ľutovať bude skôr ona ako on, ak si ona bude stáť na svojom, že chce rodiť až niekde po 35-ke, aj keby s tým nemala problém, je sakra rozdiel mať dieťa v 25-ke a v 35-ke, nehovoriac, že možno sa jej to podarí až v 40-ke. Potom to pochopí, prečo mohla tie 3-4 roky hneď na začiatku obetovať a potom robiť kariéru lekárky až do smrti. Ale vravím, mne je to jedno, každý si je sám strojcom svojho osudu.
@evittam ty zas zaťahuješ do extrému a dedukuješ si len to čo ty chceš, ide tu o to, že ona chce uprednostňovať kariéru pred rodinou a deťmi, jednoducho to chce celé posunúť do "neviem kedy a možno aj nikdy", napísala, že nie je materinský typ. Nepíše, že ako to mám urobiť aby som mala aj to aj to. A ja nikde nepíšem, že ženy nemajú mať aj kariéru a majú byť len puťky domáce, ale že majú vymyté mozgy a myslia si že budú niečo len keď budú tú kariéru mať. Až tak, že sú ochotné zahodiť aj svoje materstvo a ženstvo na "niekedy inokedy alebo nikdy". Prosím ťa sústreď sa keď čítaš.

missdiva
23. nov 2019

Rozhodne nemaj dieta kym si nie si ista, ze ho chces a baby co ti tu radia mat deti hned po skole a potom zacat karieru bez debaty nie su nezavisle (ak to nedajboze zacne po case medzi vami skripat bud ostanes s detmi sama bez penazi a budes musiet ist k rodicom alebo budes musiet trpiet v zlom vztahu...).
Radsej si rozbehni karieru, naspor si nieco (nech v stave nudze nie si odkazana iba na financie muza) a hlavne maj deti az ked si budes ista, ze ich chces mat lebo ty budes ta co sa o ne bude starat...

missdiva
23. nov 2019

A to, ze ta vzdy umlci v takejto dolezitej veci radsej ani nekomentujem.

mogaa
23. nov 2019

Ty stále nechápeš že manželstvo je o kompromise a to z oboch strán....Veď nikto ti netvrdí že máš s ním hneď otehotnieť a hneď po škole máš rodiť.....Ale navrhnúť rozumný kompromis - napr.dieťa až o tri roky....ak ktokoľkvek chce dieťa(a je jedno či je to muž alebo žena ) nebude čakať 5 rokov kým sa jeho partner vôbec rozhodne či chce dieťa on.....mne to príde že si strašne zameraná sama na seba - ja a moja kariéra a to čo chce tvoj partner to neriešiš....ved je normálne a prirodzené že človek časom môže zmeniť názor na deti....

evittam
23. nov 2019

@halienka Ja sa sutredit nemusim. Proste podla teba tie co mame aj kariéru aj deti a muza "mame vymyte mozgy". Lebo sme deti nechceli najskor ale az neskor. 😀😉 Ale ved tvoj názor. Ja nemam urcite vymyty mozog a to mam deti prve v 30tke a druhé 36. Maximálne sme spokojni, tak sme to chceli a dokonca plánovane. A ano som niekto (nie niečo) a nie preto lebo mam kariéru. Ale preto lebo mam život aky som chcela a ako som si ho zariadila.
Ona sa nemá preco obetovať. Nechce to co chce on. Hotovo. Nie je o com.

evittam
23. nov 2019

@halienka A ja zatahujem do extrému? Ty tu ides písať zenam ze majú vymyte mozgy lebo si chcu najskor zabezpečiť zivot az potom mat deti? Tym co nechcu rodit hned v 20? No myslim ze tu ma niekto iny vymyty mozog po dlhodobých MD a RD.